همراه ما باشید

محمدرضا مهدوی در گفت و گو با پرسپولیس: قول می‌دهم بیرو از بلژیک به فرانسه برود

محمدرضا مهدوی در گفت و گو با پرسپولیس: قول می‌دهم بیرو از بلژیک به فرانسه برود

پیروزی نیوز - محمدرضا مهدوی در گفت و گو با پرسپولیس: قول می‌دهم بیرو از بلژیک به فرانسه برود

محمدرضا مهدوی باسابقه چندین سال بازی در سطح فوتبال اروپا، برخلاف رضا ترابیان معتقد است که علیرضا بیرانوند برای شروع لژیونر شدن انتخاب خوبی داشته است.

بازیکن سال‌های نه‌چندان دور پرسپولیس، می‌گوید که بیرو در فوتبال بلژیک خیلی زود خودش را نشان خواهد داد. او همچنین معتقد است در ایران شرایط برگزاری لیگ برتر با پروتکل‌های بهداشتی را نداریم و بهتر است پرسپولیس به‌عنوان قهرمان مسابقات معرفی شود.

گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با مهدی مهدوی، بازیکن سابق پرسپولیس و شارلروای بلژیک را در زیر می‌خوانید:

– فوتبال قرار است بار دیگر از سر گرفته شود. مسابقات از چند روز دیگر آغاز می شود و همچنان این موضوع موافقان و مخالفان زیادی دارد.

به نظر من قیاس فوتبال ما و اروپا اصلاً درست نیست، اینکه بگوییم آن‌ها هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مسابقات‌شان را استارت زده‌اند و ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. شرایط ما با اروپایی‌ها خیلی تفاوت دارد چون امکانات آن‌ها خیلی بالاتر از ماست. اینکه بخواهیم به لحاظ حرفه‌ای خودمان را با آن‌ها قیاس کنیم دچار اشتباه فاحشی شده‌ایم. البته باید هر چه زودتر هم تکلیف مشخص شود. دستور از ستاد مقابله با کرونا آمده که می‌شود مسابقات را برگزار کرد. طبق قوانین AFC  و فیفا اگر پروتکل‌ها رعایت شود و اگر امکاناتش باشد که بتوان آن‌ها را در مسابقات رعایت کرد، می‌شود لیگ برتر را ادامه داد.

– البته پیش از آنکه سازمان لیگ اعلام کند مسابقات را از سر می‌گیرد، هجمه سنگینی علیه پرسپولیس صورت گرفت که نباید برای لیگ نیمه‌تمام قهرمان معرفی کرد.

من نمی‌دانم یک سری اتفاقات رخ‌داده و برخی هم از قبل در مورد تیم محبوب ما نظر داده بودند که چرا باید قهرمان شود. این چیز کاملا مشخصی است که اگر بازی‌ها انجام شود پرسپولیس قهرمان می‌شود و اگر هم بازی‌ها برگزار نشود قهرمان اعلام می‌شود. به نظر من اگر غیر از این شود، دیگر حاشیه است. ضمن اینکه اول از همه سلامت بازیکنان و عوامل فوتبال اهمیت دارد. بعد هم واقعیت این است که اگر می‌خواهند قهرمانی پرسپولیس را لوث کنند، ضمن احترام به سپاهان، تراکتور، استقلال و هر تیمی که فکر می‌کند در کورس قهرمانی است، واقعاً فاصله ۱۰ امتیازی گویای همه‌چیز است و این حواشی دیگر معنا ندارد. امیدوارم مسوولان تصمیم بهتری بگیرند. خیلی از کشورها را شنیدم که با معرفی قهرمان، پرونده لیگ‌شان را بسته‌اند، برخی نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مسابقات را شروع کرده‌اند، البته بازهم تاکید می‌کنم که نباید خودمان را با آن‌ها مقایسه کنیم چون قضیه‌شان با ما خیلی متفاوت است. مثلا دورتموند آلمان از ماه گذشته به هتل رفته‌اند. دیگر هیچ‌کسی را نمی‌بینند حتی خانواده‌شان را. یا در اسپانیا با هر ماشینی رفتند سر تمرین، وظیفه‌دارند با همان باشند و حتی ماشین دوم‌شان را نمی‌توانند سوار شوند. امکانات آن‌ها با ما قابل قیاس نیست. به‌عنوان کسی که در بهترین تیم‌های ایران بازی کرده می‌گویم، اگر می‌خواهند حق پرسپولیس را ضایع کنند مرد و مردانه بگویند.

– این‌طور که پیداست شما مخالف پیگیری مسابقات هستید و نظرتان این است که پرسپولیس قهرمان معرفی شود.

با احترام به همه مردم عزیز، درست است که این روزها همه به مشاغل خود برگشته‌اند، اما اگر خدای ناکرده یک فوتبالیست مبتلا به کرونا شود، تقریبا فوتبالش تمام می‌شود. یعنی حتی اگر هم سلامتش را به دست بیاورد، ریه‌اش آسیب شدید می‌بیند. جان همه عوامل فوتبال از بازیکن گرفته تا توپ‌جمع‌کن، چمن زن و… مهم است.

-البته برخی تیم‌ها این روزها با مشکلات مالی عدیده‌ای مواجه هستند. این مساله هم در بهانه‌جویی‌ها موثر بوده.

من می خواهم بگویم، عزیزان، بزرگان و مسوولان! هرکسی که قرار است فوتبال حرفه‌ای را دنبال کند، بیاییم از اول یک سری لایسنس‌هایی را در نظر بگیریم. من ۴-۵  سالی که اروپا بازی کردم این را یاد گرفتم. اول فصل به شما لایسنس می‌دهند که باید تأمین مخارج یک‌فصل را داشته باشید. یادم هست تیم دوم جدول بلژیک، در اواسط فصل به خاطر مشکلات مالی مجوز بازی در لیگ برترش باطل شد و به لیگ دسته دو یا سه سقوط کرد. این موضوع برای حدود ۲۰ سال پیش است. این‌ها حتی آن تیمی که لایسنس داشت اما دچار مشکل شد، مجوزش را باطل کردند. من۴  فصل در شارلروا بودم، این چیزها را آنجا دیده‌ام.

– از لیگ بلژیک گفتید، بیرانوند قرار است فوتبالش را در این کشور دنبال کند. در این زمینه با رضا ترابیان که او هم مثل شما سابقه حضور در لیگ این کشور را داشت،‌ صحبت می‌کردیم اعتقاد داشت بیرو کمی عجله کرده، نظر شما هم همین است؟

برای ترابیان احترام زیادی قائلم و او بازیکن بزرگی بوده اما من می‌گویم لیگ بلژیک برای استارت عالی است. بیرو در تیم ملی و پرسپولیس بازی‌های خیلی خوبی به نمایش گذاشته در این چندساله پرونده درخشان و رزومه خوبی داشته اما باید این را قبول کنیم که ما آسیایی هستیم و لیگ‌مان هم آن‌قدر مطرح نیست که بازیکنان خوب سریع جذب تیم‌های بزرگ شوند، تبلیغی روی بازیکن ما نمی‌شود، الان چقدر روی علی دایی که اسطوره فوتبال ما هست، تبلیغ می‌شود؟ یا مثلا وحید شمسایی آقای گل فوتسال جهان بود اما به خاطر لج و لجبازی این عنوان را از دست دادیم. زمانی که بلژیک بازی می‌کردم، بازیکن از کره آورده بودند، ما دیدیم این هر جا می‌رود چند تا دوربین همراهش هست، در بین من علی امامی‌فر و داریوش یزدانی، زبان امامی فر از همه بهتر بود و رفت از آن‌ها پرسید دلیل این کارشان چیست. گفتند ما این را آوردیم تبلیغات می‌کنیم، این بازیکن در تیم ذخیره دوم بود، اما چپ می‌رفت، راست می‌رفت، از او فیلمبرداری می‌کردند. اصلاً ۴ تا بازی ملی هم نداشت. آن‌وقت ما علی دایی، علی کریمی، خداداد عزیزی، کریم باقری، مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان را در اروپا داشتیم اما کار خاصی نمی‌کردیم. الان من مربی تیم ملی نوجوانان هستم، خیلی‌ها نمی‌دانند چند سال در اروپا بازی کرده‌ام.  من فکر می‌کنم بیرو خوب کاری کرد که به بلژیک رفت، قول می‌دهم اگر در ۸-۹ مسابقه همان عملکردی را داشته باشد که اینجا داشت، به لیگ فرانسه می‌رود چون لیگ فرانسه روی لیگ بلژیک زوم است و من فکر می‌کنم فوتبال بیرو به فوتبال فرانسه می‌خورد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه