همراه ما باشید

مخالفت‌ها با حضور کفاشیان در فدراسیون فوتبال علنی شد / خیرخواهی یا یارکشی برای انتخابات آینده

مخالفت‌ها با حضور کفاشیان در فدراسیون فوتبال علنی شد / خیرخواهی یا یارکشی برای انتخابات آینده

پیروزی نیوز - مخالفت‌ها با حضور کفاشیان در فدراسیون فوتبال علنی شد / خیرخواهی یا یارکشی برای انتخابات آینده

داستان‌های فدراسیون فوتبال کم بود، بازگشت کفاشیان هم به آن اضافه شد. بازگشتی که البته حواشی متعددی را به همراه داشته و درون و برون خانوادگی به مذاق خیلی‌ها خوش نیامده و با مخالفت‌هایی روبه‌رو شده است. کاری به بازگشت قانونی یا غیرقانونی کفاشیان به فدراسیون فوتبال نداریم اما به نظر نمی‌رسد که انتقادات و مخالفت‌های مطرح‌شده با حضور نایب رییس اول هم از سر خیرخواهی باشد!

لابی‌های پشت پرده!

علی کفاشیان، یک دهه ریاست فدراسیون فوتبال را به عهده داشت و از سال ۹۵ با ریاست مهدی تاج، نایب رییس فدراسیون شد. اما پس از ریاست تاج درگیر پرونده محرومیت ۵ ساله‌اش از سوی کمیته اخلاق شد. محکومیت او این بود که ۳۱۶ هزار دلار حق پخش بازی‌های تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل در اسناد فدراسیونش ثبت‌نشده و به‌حساب شخصی ترابیان واریزشده بود. ۵ تیر ۹۸ رای ۵ ساله محرومیت آن‌ها صادر شد، اما در اتفاقی عجیب کمیته استیناف در روزهایی که بحث بازگشت کفاشیان به فدراسیون قوت گرفته بود، اقدام به کاهش ۴ ساله محرومیت کرد تا بزرگ‌ترین مشکل رییس و نایب رییس پیشین فدراسیون برطرف شود. همزمان با این بازگشت هم موجی از انتقادات شکل گرفت. از استعفای محمد دادگان نماینده ایران در کمیته جوانان کنفدراسیون فوتبال آسیا و دودستگی و اختلاف‌نظر بین اعضای هیات رییسه گرفته تا واکنش تند صادق دروگر و ورود نمایندگان مجلس به این ماجرا که درخواست‌ اصلی‌شان کنار گذاشتن کفاشیان بود. که البته درباره مخالفت‌های مدیران ورزشی این‌طور به نظر می‌رسد که آن‌ها مشکلی با نایب رییس شدن او ندارند و تنها محل اختلافشان واگذار شدن پست سرپرستی به کفاشیان و برداشتن قبای ریاست از دوش حیدر بهاروند باشد. هرچند کفاشیان اعلام کرده «فعلاً به‌عنوان نایب رییس به ساختمان سئول بازگشته و احتمالاً بخش عمده‌ای از فعالیت‌هایش مربوط به انتخابات خواهد بود.» رییس سابق به‌خوبی می‌داند اعضای هیات رئیسه و گروه مهدی تاج با حضور او در فدراسیون مشکل جدی دارند و احتمالا دلخوش به توافقی است که گفته می‌شود با وزارت داشته و قرار است با توجه به روابط خوبش با شیخ سلمان، شرایط حضور نماینده وزارت ورزش در انتخابات آینده فدراسیون فوتبال را فراهم کند. تا جایی که حتی گفته می‌شود کفاشیان در ماجرای پذیرش نبی به‌عنوان دبیر کل فدراسیون فوتبال در تعطیلات تأثیر داشته و تماس او با شیخ سلمان باعث شده تا ای‌اف‌سی، نبی را به‌عنوان دبیر کل بپذیرد. کفاشیان همچنین اعلام کرده «هیچ اختلافی بین من و اعضای هیات رییسه نیست» تا نشان دهد همان سیاست کاری گذشته را پیش‌گرفته که به هیچ وجه اهل آشکار کردن اختلافات نیست و پشت‌صحنه لابی‌های لازم را برای رسیدن به خواسته‌اش انجام می‌دهد.

فدراسیون فوتبال، مدرسه موش‌ها!

عضو هیات رییسه سازمان لیگ و البته رییس سازمان اقتصادی این‌ روزها در نقش سخنگوی فدراسیون ظاهرشده و مداوم علیه کفاشیان مصاحبه می‌کند. درودگر هفته گذشته اعلام کرده «او اتاقی در فدراسیون فوتبال ندارد و پس از یک سال و نیم غیبت دلیلی برای برگشتنش نیست.» او پس از بازگشت رییس سابق به فدراسیون فوتبال هم در گفت‌وگوی رادیویی بر مواضع قبلی‌اش تأکید کرده که «کفاشیان قرار نیست سرپرست ‌شود چراکه اگر این اتفاق بیفتند صد درصد استعفا خواهد داد. سرپرست شدن کفاشیان هم مسخره‌بازی است و فدراسیون فوتبال مدرسه موش‌ها نیست که هر دقیقه این برود و آن بیاید. ۳ ماه دیگر انتخابات تمام می‌شود و یک نفر برای ۴ سال رییس فدراسیون می‌شود، به همین دلیل بهاروند سرپرست فدراسیون باقی می‌ماند.»

البته قرار است هیات رییسه فدراسیون فوتبال درباره بازگشت کفاشیان و احتمال سرپرست شدن او تصمیم‌گیری ‌کند. تصمیمی که باوجود تعداد برابر افراد در ۲ جبهه مخالف و مخالف بازهم چالش‌برانگیز خواهد شد. ۴ عضو هیات رییسه یعنی حیدر بهاروند، عبدالکاظم طالقانی، محمود اسلامیان و لیلا صوفی زاده مخالف بازگشت کفاشیان هستند و در سوی دیگر علی کفاشیان، هدایت‌ا… ممبینی، محمود شیعی و فریدون اصفهانیان قرار دارند. در چنین شرایطی هم رای به نفع گروهی صادر می‌شود که مقام عالی فدراسیون در آن باشد و با توجه به اینکه کفاشیان نایب رییس اول فدراسیون هست، احتمالا رای نهایی هیات رییسه فوتبال بازگشت کفاشیان خواهد بود.

که دراین‌باره هم درودگر اعلام کرده در صورت موافقت با بازگشت و البته سرپرست شدن کفاشیان همان ۴ نفر مخالف هم از سمت‌هایشان استعفا خواهند داد. البته عضو هیات رییسه سازمان لیگ در موضع مخالف با کفاشیان تنها نیست و به گفته امیر عابدینی، عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال یک‌طرف این ماجرا محمدرضا ساکت، مهدی تاج و محمود اسلامیان هستند که نظرات خود را در هیات رییسه از طریق طالقانی تحمیل می‌کنند.

کفاشیان – تاج، داستان یک زخم کهنه

اختلافات کفاشیان – تاج هم زخم کهنه پرونده‌ای است که علیه نایب‌رییس اول فدراسیون تشکیل‌شده است. این‌که برخی کفاشیان را زخم‌خورده تاج می‌دانند و معتقدند که رییس مستعفی فدراسیون فوتبال یک پای تشکیل پرونده علیه او و مدیر همراهش یعنی ترابیان بوده است. این مساله را عباس ترابیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در خرداد امسال تائید کرده و گفته «وقتی تیم مهدی تاج وارد فدراسیون شد، اصراری برای ماندن در فدراسیون نداشتیم و خودشان از ما خواستند به کارمان ادامه دهیم. در مناظره محمدرضا ساکت با علی کریمی متوجه شدم که آن‌ها ۶ ماه است برای ما پرونده درست کرده‌اند، بدون اینکه یک‌کلام از من به‌عنوان کارشناس و از کفاشیان در جایگاه رییس سابق و نایب رییس اول فدراسیون سوال کنند چه اتفاقی رخ‌داده است. آقایان برای ما در کمیته اخلاق پرونده درست کردند و حکم محرومیت ما پرونده‌سازی از سوی مهدی تاج و محمدرضا ساکت بوده است.»

به‌غیراز مدیران فوتبالی، پای نمایندگان هم به این ماجرا بازشده است. آن‌ها همزمان با پیگیری تخلفات رخ‌داده در قرارداد ویلموتس بازگشت کفاشیان را هم غیرقانونی می‌دانند. پیش از این نمایندگان مجلس عنوان کرده بودند که بازگشت کفاشیان به فوتبال، دارای جنبه کیفری است و نمی‌بایست چنین اتفاقی روی می‌داد. هرچند در فیفا و ای‌اف‌سی هم زمانی که مدت‌زمان محرومیت یک شخص به پایان برسد، آن شخص می‌تواند با تایید نهادهای بالادستی فیفا و ای‌اف‌سی، دوباره عهده‌دار مسئولیتی شود. در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم هستند کسانی که قبلاً تخلفاتی داشته‌اند اما پس از پایان دوران محرومیتشان دوباره پست ورزشی در همان جای قبلی گرفته‌اند. هرچند که درباره بازگشت افرادی باسابقه محکومیت باید حقوقدانان ورزشی پاسخ بدهند.

معادلات برای چه کسی رقم می‌خورد؟

با همه مخالفت‌ها اما نبرد قدرت برای انتخابات مهرماه فدراسیون فوتبال آغازشده و برای رسیدن به صندلی ریاست از یک سوی کفاشیان به دنبال سرپرستی است و از سوی دیگر مقاومت حداکثری برای جلوگیری از محقق شدن این اتفاق و سر پست باقی ماندن بهاروند در حال انجام است. کمیته استیناف فدراسیون فوتبال محرومیت کفاشیان را به یک سال تغییر داده و او با همین رای، دوباره نایب‌رییس شد و به نظر می‌رسد که سرپرست شدنش هم بسیار محتمل باشد. آن‌هم درحالی‌که گفته می‌شود کفاشیان گزینه اصلی وزارت ورزش برای انتخابات فدراسیون فوتبال است. که البته او مقبولیت قبلی‌اش را هم در میان اعضای مجمع و به‌ویژه روسای هیات‌های استانی همچنان حفظ کرده است. کفاشیان در انتخابات گذشته باوجود مخالفت‌ها با ۶۴ رای نائب رییس فدراسیون شد تا نشان دهد همچنان بیشترین قدرت نفوذ در مجمع فوتبال دارد. بر این اساس است که کفاشیان و یارانش بازگشت به فدراسیون و نشستن بر صندلی سرپرستی را حق قانونی خود می‌دانند و درزمانی که جایگاه مهدی تاج و اطرافیانش به دلیل انتشار جزییات قرارداد ویلموتس و محرز شدن تخلفات آن تضعیف‌شده، کفاشیان با حمایت مدیران وزارت ورزش در پی زدن ۲ هدف با یک تیر است؛ حذف شدن تاج و یارانش و همراه کردن فدراسیون جهانی فوتبال برای عبور از خطر بالقوه تعلیق. بی‌شک رقابت کفاشیان – بهاروند برای سرپرستی فدراسیون سرنوشت ۴ ساله فوتبال ایران را رقم خواهد زد اما شواهد حاکی از آن است که این مخالفت‌ها نه از سر خیرخواهی فوتبال که برای یارکشی در انتخابات آینده است و مخالفان سعی می‌کنند معادلات را به سود خودشان رقم بزنند.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه