همراه ما باشید

فرید زرینه:وقتی باشگاه‌ها بازیکنان را به حال خود رها می‌کنند انتظار مصدومیت هم داشته باشند

فرید زرینه:وقتی باشگاه‌ها بازیکنان را به حال خود رها می‌کنند انتظار مصدومیت هم داشته باشند

پیروزی نیوز - فرید زرینه:وقتی باشگاه‌ها بازیکنان را به حال خود رها می‌کنند انتظار مصدومیت هم داشته باشند

فرید زرینه گفت: وقتی باشگاه‌ها بازیکنان را به حال خود رها می‌کنند و مراقبتی از آنها به عمل نمی‌آورند نباید انتظار اتفاقی مثل مصدومیت‌‌های شدید نداشته باشند.

به گزارش پرسپولیس نیوز، فرید زرینه که سال‌ها به عنوان پزشک باشگاه پرسپولیس فعالیت می‌کرد، در گفتگو با برنا درخصوص اینکه چرا هر ساله تعداد زیادی از فوتبالیست‌های ایرانی با پارگی رباط صلیبی روبه‌رو می‌شوند، اظهار داشت: پارگی رباط صلیبی در فوتبالیست‌ها دلایل متعددی دارد. وقتی فشار بیش از حد به یک فوتبالیست وارد شود و سیستم عصبی عضلانی او نتواند این فشار را تحمل کند پارگی رباط صلیبی ایجاد می‌شود. بازیکنی که استقامت و قدرت عضلانی مناسب داشته باشد از پارگی رباط صلیبی فرار می‌کند و توانایی او مقابل فشار بالای تمرینات قرار می‌گیرد. اینها عوامل اولیه در پیشگیری از مصدومیت رباط صلیبی هستند اما فاکتورهایی هم وجود دارند که روی این عوامل تاثیر می‌گذارند.

وی در ادامه افزود: عواملی که روی این فاکتورهای فیزیکی تاثیرگذار هستند، سبک زندگی سالم است. فوتبالیستی که می‌خواهد در ورزش حرفه‌ای موفق باشد حتما باید در زمان‌های مناسبی استراحت کند تا هورمون رشدی که در بدن ترشح می‌شود را از دست ندهد. از طرف دیگر عواملی مثل مشکلات روحی، روانی و استرس و ناراحتی هم به شدت روی مسائل فیزیکی تاثیر می‌گذارد. استرس سیستم عصبی بدن را به هم می‌ریزد و روی عواملی مثل قدرت عضلانی و هماهنگی سیستم عصبی عضلانی تاثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال بازیکنی که هر روز درگیر مشکلات استرس‌زاست و حتی نمی‌تواند حق و حقوق خود را در موعد مشخص از باشگاهش طلب کند چطور می‌تواند با تمرکز و آرامش در تمرینات تیمش شرکت کند؟

زرینه با بیان اینکه نباید همه تقصیرات به گردن بازیکنان انداخت، ادامه داد: ما از فوتبالیست‌ها انتظار داریم سبک زندگی سالمی داشته باشند اما باشگاه‌ها چقدر مسئولیت بازیکنان خود را می‌پذیرند؟ وقتی فوتبالیستی جوان در سن پائین به تهران می‌آید و با پول میلیاردی تک و تنها در این شهر رها می‌شود، مشخص است چه اتفاقی برایش رخ می‌دهد! وقتی باشگاه‌ها بازیکنان را به حال خود رها می‌کنند و هیچ مراقبتی از آنها به عمل نمی‌آورند نباید انتظار اتفاقی مثل مصدومیت‌های شدید نداشته باشند.

او خاطرنشان کرد: بحث تمرینات غیراصولی هم یکی از مسائلی است که منجر به افزایش مصدومیت‌ها می‌شود. نوع تمرینات و ساعت برگزاری آنها باید متناسب با هم باشد و اگر این تناسب وجود نداشته باشد منجر به مصدومیت بازیکنان می‌شود. از طرف دیگر، عامل شانس هم در مصدومیت‌های شدید تاثیرگذار است و گاهی هم بازیکنان از بدشانسی مصدوم می‌شوند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه