همراه ما باشید

قطعه گمشده پازل آبی‌ها/رومن آبراموویچ با خرید تیمو ورنر، نشان داد هنوز هم تشنه موفقیت است

قطعه گمشده پازل آبی‌ها/رومن آبراموویچ با خرید تیمو ورنر، نشان داد هنوز هم تشنه موفقیت است

پیروزی نیوز - قطعه گمشده پازل آبی‌ها/رومن آبراموویچ با خرید تیمو ورنر، نشان داد هنوز هم تشنه موفقیت است

تکلیف یکی از هیجان انگیزترین انتقالات تابستان زودتر از آن چیزی که تصور می کردیم، مشخص شد. تیمو ورنر، مهاجم لایپزیش، در حالی که صحبت پیوستنش به تیم هایی همچون لیورپول، بایرن مونیخ و رئال مادرید مطرح بود، راهی چلسی شد تا رومن آبراموویچ نشان دهد هنوز هم می تواند گرگ بازار باشد.

جاه طلبی های رومن آبراموویچ بار دیگر آغاز شده و حالا چلسی همچون گذشته تبدیل به یکی از مهم ترین تیم ها در فصل نقل و انتقالات شده است. پیوستن ورنر به چلسی اما فارغ از بحث های اقتصادی، از لحاظ فنی نیز بسیار جذاب است. تاکتیک نویسان در سراسر دنیا از هم اکنون در حال بررسی چینش های احتمالی چلسی در حضور تیمو ورنر هستند و بحث های مختلفی میان آنان در جریان است.

تیمو ورنر به دلایل فنی مختلف در حال حاضر یکی از بهترین مهاجمان دنیا محسوب می شود و این بهترین بودن ارتباطی به حضور او در بوندسلیگا ندارد. در میان هواداران فوتبال این باور وجود دارد که مهاجمان در بوندسلیگا کار راحت تری پیش رو دارند و درخشش آن ها معنای خاصی نمی تواند داشته باشد. غالبا مثال های پاکو آلکاسر یا میچی باتشوایی در این زمینه زده می شود.

تیمو ورنر به عنوان یک مهاجم بازی در آرایش های مختلفی را زیر نظر سرمربیان مختلف تجربه کرده است. او هم در آرایش دو مهاجمه به میدان رفته و هم به عنوان مهاجم نوک در آرایش های دیگر. نکته کلیدی اما اینجاست که توانایی هایش به سرمربیان اجازه داده از او به عنوان یک بازیکن کناری خط جلو در سمت چپ نیز بهره ببرند. این توانایی ها باعث شده تا تیمو ورنر در حالت طبیعی به سمت چپ زمین گرایش داشته باشد. او حتی زمانی که به عنوان مهاجم هم بازی می کند، قلمروی فرمانروایی اش به سمت چپ زمین متمایل می شود و بیشتر کنش های تهاجمی اش را در این سمت انجام می دهد.

گرایش تیمو ورنر به عنوان یکی از دو مهاجم لایپزیش به سمت چپ و توانمند بودن او در این نقاط باعث شده تا یولیان ناگلزمن، سرمربی لایپزیش، فعالیت های تهاجمی تیمش را حول محور ورنر و در سمت چپ بنا کند.

اما تیمو ورنر چه خصوصیاتی دارد که باعث شده لایپزیش در فاز تهاجمی حول محور او بنا شود؟ علم روز فوتبال مبتنی بر داده های فنی پیشرفته و تحلیل این داده ها است. داده های فنی آماتور و قدیمی کاملا به فراموشی سپرده شده و امروز سرمربیان با تیم های آنالیز و فنی خود زمان زیادی را صرف مطالعه و تحلیل داده های فنی پیشرفته می کنند.

تاثیرگذاری تیمو ورنر فقط در زدن ضربه به سمت دروازه و یا دادن پاس نهایی با کیفیت نبوده و او در به گردش درآوردن توپ هایی که منجر به موقعیت گل شده نیز نقش مهمی داشته است. همین مسئله او را تبدیل به مهاجم متفاوتی می کند. مهاجمی که از باکس خارج می شود و حتی تا میانه های زمین به عقب می آید و در به گردش درآوردن توپ به تیمش کمک می کند. چیزی شبیه به مهاجمان در نقش شماره ۹ کاذب. مهاجمی مثل روبرتو فیرمینو که کاملا به عقب می آید و در بازیسازی تیمش در نقاط مختلف تاثیر دارد. تیمو ورنر هم می تواند وظایف بازیکنی مثل فیرمینو را داشته باشد و هم در عین حال وظایف یک مهاجم کلاسیک که گلزنی است را به بهترین نحو به انجام می رساند.

تصور آینده ورنر در رویکرد تاکتیکی لمپارد بسیار جذاب است. همان طور که بررسی کردیم ورنر می تواند در آرایش های متفاوتی برای لمپارد به میدان برود. سرمربی چلسی اگر بخواهد با سه بازیکن در خط جلو بازی کند، دو انتخاب پیش رو خواهد داشت: نخست حضور ورنر به عنوان مهاجم در نوک خط حمله و دوم حضور او به عنوان بازیکن کناری خط جلو در سمت چپ. لمپارد اگر بخواهد با دو مهاجم نیز به میدان برود، باز هم تیمو ورنر بدون شک یکی از انتخاب های او در خط حمله خواهد بود.

نکته مهمی که به چلسی در فصل آینده می تواند کمک کند، تغییرات تاکتیکی است که به واسطه بازیکنی همچون ورنر می شود در طول بازی در تیم اعمال کرد. مشابه آن چیزی که در جام جهانی ۲۰۱۸ که یواخیم لوو با تغییر تاکتیکی و یک خط عقب تر آوردن ورنر در نیمه دوم، توانست ورق را به سود تیمش بازگرداند.

خرید تیمو ورنر برای هواداران چلسی پیام مشخصی دارد. بازیکنی که تیم هایی همچون لیورپول، بایرن مونیخ و رئال مادرید را خواهان خودش می دید، به دلایل مختلف در نهایت راهی چلسی شد. رومن آبراموویچ با استفاده از غفلت سایر تیم ها علی الخصوص لیورپول توانست نشان دهد که همچنان عطش موفقیت دارد و می خواهد تیمش را همچون سال های دورتر به یکی از مهم ترین تیم های اروپا تبدیل کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه