همراه ما باشید

ای اف اسی هم از خجالت پناهجویان کرونا درآمد؛ حالا بفرمایید شکایت کنید!

ای اف اسی هم از خجالت پناهجویان کرونا درآمد؛ حالا بفرمایید شکایت کنید!

پیروزی نیوز - ای اف اسی هم از خجالت پناهجویان کرونا درآمد؛ حالا بفرمایید شکایت کنید!

همین چند روز قبل بود که ۴ باشگاه خصوصی شهر خودرو، تراکتور، نساجی و ماشین‌سازی تبریز در نامه‌ای اعتراضی به سازمان لیگ اعلام کردند در صورت برگزاری بازی‌ها به ای‌اف‌سی و فیفا شکایت برده و از ادامه حضور در مسابقات انصراف می‌دهند. سپس با راه‌اندازی یک طومار از باشگاه‌ها امضا گرفتند،تا تیم‌های بیشتری را با خود همراه کنند. اما فدراسیون فوتبال مقابل تهدیدها کوتاه نیامد و محکم بر سر موضع خود مبنی بر ادامه لیگ ایستاد و به ۴ تیمی که قصد برهم زدن مسابقات را داشتند اعلام کرد نمی‌توانند برای ۱۴۰ باشگاه تصمیم بگیرند و در ادامه به آن‌ها یادآور شد که فیفا در کار دولت‌ها دخالت نمی‌کند و از تصمیمات آن‌ها حمایت خواهد کرد.

حالا شنیده می‌شود ای اف سی هم مخالف این قبیل هنجارشکنی‌هاست و با هر تیمی که به بهانه کرونا از لیگ قهرمانان آسیا انصراف دهد به‌شدت برخورد می‌کند.

آن‌گونه که نشریه الاتحاد امارات خبر داده است ای اف سی بر ضرورت حضور کلیه تیم‌های حاضر در  این رقابت‌ها و تکمیل مسابقات تأکید دارد و جرایم و مجازات‌های سنگینی برای کناره‌گیری از مسابقات در نظر گرفته است. بر این اساس در صورت کناره‌گیری، پرونده باشگاه مربوطه به کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا ارجاع می‌شود و طبق ماده ۶ آیین‌نامه به مدت ۲ فصل از حضور در این رقابت‌ها محروم و بیش از یک میلیون دلار جریمه می‌شود. همچنین یک سهمیه از کشور آن باشگاهی که انصراف داده است کاسته خواهد شد.

با این تفاسیر می‌توان گفت وقتی ای اف سی، اینچنین روی برگزاری بازی‌ها مُصِر است و اعلام کرده هیچ عذر و بهانه‌ای را از شرکت‌کنندگان حاضر در لیگ قهرمانان آسیا نمی‌پذیرد، قطعا به نامه شکایت تیم‌های ایرانی هم‌بها نخواهد داد و این از همان  اول مشخص بود، چراکه فیفا و ای اف سی خیلی قبل‌تر از این‌ها موضع خود را مشخص کرده بودند. ولی حالا که تیم‌های تراکتور، شهر خودرو، نساجی و ماشین‌سازی این‌همه به انصراف از لیگ اصرار دارند می‌توانند به هر نهادی که دوست دارند شکایت ببرند. گرچه که لیگ شروع‌شده است، اما اگر این رفتارها ادامه یابد راه برای بهانه‌گیری‌های تیم‌های عربی برای عدم حضور در کشورمان بازتر خواهد کرد. چند ماه قبل که هنوز کرونا به آن شکل فراگیر نشده بود، تیم‌های آسیایی خواستار لغو بازی مقابل نمایندگان ایران شده و حتی زمانی که پرسپولیس می‌خواست با التعاون در شهر دوبی بازی کند کشور امارات پروازهای خود به ایران را لغو کرد! وای به اینکه از ایران به ای اف سی نامه بزنیم که کشور ما توان انجام پروتکل‌ها را ندارد و با زبان خودمان اقرار کنیم که امکانات لازم برای میزبانی را نداریم، آنگاه نه ‌فقط مقابل تیم‌های عربستانی که به کل باید قید میزبانی مقابل همه کشورها را بزنیم.

این‌طور که رسانه‌های عربی خبر داده‌اند کنفدراسیون فوتبال  آسیا قصد دارد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ از اواخر شهریور برگزار کند. اتفاقاً شهر خودرو هم یکی از ۴ نماینده ایران در این رقابت‌هاست که اگر همچون لیگ داخلی  به خاطر ترس از کرونا قصد انصراف از لیگ قهرمانان آسیا را داشت حالا ناگزیر به ادامه این مسابقات است، چرا که در این صورت جریمه و محروم می‌شود.

چه‌بسا اگر فدراسیون هم از همان اول با تیم‌هایی که قصد کناره‌گیری از لیگ داشتند از همان ابتدا سفت‌وسخت برخورد می‌کرد و به‌مانند ای اف سی جریمه‌های سنگین در نظر می‌گرفت هرگز به خود اجازه نمی‌دادند اقتدار لیگ را زیر سوال برده و فدراسیون را تهدید کنند.

درهرحال نوزدهمین دوره لیگ ادامه یافت و با همه کم و کاستی‌هایش تا چند صباح دیگر به پایان می‌رسد ولی یادمان نمی‌رود که برخی از مربیان و بازیکنان برای اینکه در چمن حاضر نشوند چه بازی‌هایی درآوردند. آن‌ها برخلاف بسیاری از فوتبالیست‌ها و مربیان صاحب‌نام نه تنها حاضر نشدند بخشی از قراردادهای میلیاردی خود را به باشگاه های‌شان ببخشند که خود را کاملاً جدا کردند.

سرمربی تیم تراکتور گفت بازیکنانش باید به فکر خانواده‌های خود باشند; یکی فرزندش تازه به دنیا آمده و یکی دیگر در آینده پدر می‌شود، یکی از بازیکنان هم پدر جانبازی دارد و نمی‌توانند سر تمرینات حاضر شوند. عبدا… ویسی هم معتقد بود نانوایی‌ها نباید تعطیل شوند، چرا که او از گرسنگی می‌میرد، ولی فوتبال تعطیل شود هیچ اتفاقی نمی‌افتد! عجیب‌تر از همه جمله‌ای بود که مهاجم سابق استقلال به زبان آورد. آرش برهانی گفته بود کارگر اگر سرکار می‌رود دغدغه نان شب دارد، اما فوتبالیست‌ها مجبور نیستند کار کنند!

کرونا چهره‌ها واقعی برخی‌ها را مشخص کرد، به لطف برخی‌ها فهمیدیم نانوای بخت برگشت باید در دل کوره داغ نان بپزد، تا شکم از خود بهتران را سیر کند، کارگران هم در کارخانه‌های امثال زنوزی و حمیداوی زحمت بکشند و عرق بریزند تا پول به جیب فوتبالیست‌های بی‌درد برود. فهمیدیم مردم عادی اگر بیمار شوند اهمیتی ندارد اما یک خار هم نباید به‌پای فوتبالیست‌ها برود! و …

به‌راستی این‌همه خودخواهی از کجا می‌آید؟ فوتبالیست‌های این مملکت که همه شهرت و پول و اعتبار خود را مدیدن این مردم هستند کی از جامعه این‌همه دور شدند که خود را تافته جدا بافته تصور کردند و به‌جای ایجاد فاصله ۲ متری بین خود و مردم دیوار بلندی کشیدند، که دیگر فاصله اجتماعی نیست و مصداق بارز فاصله طبقاتی بود.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه