همراه ما باشید

لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای برای برانکو را تقسیم بر ۴ کنید/ شمارش معکوس ساعت‌ها برای رسیدن حکم کالدرون

لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای برای برانکو را تقسیم بر ۴ کنید/ شمارش معکوس ساعت‌ها برای رسیدن حکم کالدرون

پیروزی نیوز - لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای برای برانکو را تقسیم بر ۴ کنید/ شمارش معکوس ساعت‌ها برای رسیدن حکم کالدرون

در روزهای آینده باید منتظر صدور رای کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا در ارتباط با پرونده شکایت گابریل کالدرون و دستیارانش از پرسپولیس و البته دعوای متقابل باشگاه نسبت به آن‌ها باشیم.

به گزارش پرسپولیس نیوز، مثل این‌که واقعا یک روز را هم نمی‌توانیم پشت سر بگذاریم بدون آن که به پرسپولیس هشدار بدهیم که مراقب باشد، هر چند همین پرسپولیس با قدرت آماده می‌شود تا در کنار تمام بیم و هراس‌ها از مشکلات، هواداران را با یک قهرمانی دیگر به اوج لذت و شادی برساند. بی تردید هیچ چیزی از اشتیاق برای قهرمانی چند باره نمی‌کاهد و البته در کنار ان باید به حل مشکلات اندیشید در حالی‌که ادعاهای باطل را در حمایت از پرسپولیس مغرور را شاهدیم.

*در انتظار رای فیفا در پرونده کالدرون در چند روز آینده
و اما خبر جدید این است که در روزهای آینده باید منتظر صدور رای کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا در ارتباط با پرونده شکایت گابریل کالدرون و دستیارانش از پرسپولیس و البته دعوای متقابل باشگاه نسبت به آن‌ها باشیم.
در این ارتباط مسوولان فدراسیون فوتبال با تایید این مطلب که فیفا به باشگاه اعلام کرده است ظرف چند روز اینده رای آن ها صادر خواهد شد، تاکید کردند که اگر تبعات شیوع کرونا نبود، این رای زودتر از این‌ها ابلاغ می‌شد.
در این پرونده‌ها نکته قابل تامل این است که باشگاه پرسپولیس بر خلاف طرح دعوا از سوی برانکو و همکارانش، نسبت به طرح دعوای متقابل اقدام کرد.
در ماجرای برانکو، باشگاه در اقدامی پوپولیستی تحت تاثیر جو احساسی هواداران و فشار شبکه‌های اجتماعی که بعضا مشکوک بود از طرح دعوای متقابل اجتناب کرد در حالی که یک با یک مطالبه نادرست و نابه‌جا از سوی بخشی از جامعه هواداری روبرو بود.
با این وجود، تیم حقوقی پرسپولیس در آن پرونده پیروز شد و با لایحه‌ای که ارایه گردید مطالبه بالای یک میلیون ۷۰۰هزار یورویی برانکو به یک میلیون ۵۰ هزار یورو کاهش یافت. یک موفقیت که البته با توجه به احساسات خدشه‌دار شده هواداران ناشی از رفتن برانکو، از بیان پرطمطراق آن اجتناب کردند.
باشگاه پرسپولیس در پرونده کالدرون و همکارانش با آن فشار روبرو نبود. هر چند این بار به نظر نمی‌رسد که خیلی بتوان به کاهش رقم ادعا شده امیدوار بود. مطالبات مطرح شده از سوی کالدرون بخشی از قرارداد هستند و پاشنه آشیل پرونده برای دو طرف مربوط به بخش غرامت می‌شود.

*ادعای ۷۵۲ هزار دلاری کالدرون و دستیاران از پرسپولیس
قبل از ادامه گزارش بد نیست نگاهی به ادعای مطرح شده از سوی کالدرون و دستیارانش داشته باشیم.
وقتی در اسفندماه سال گذشته و قبل از به تعطیلی کشیده شدن فوتبال، فیفا شکایت کالدرون و دستیاران اسپانیایی او برای دریافت مطالبات را به باشگاه اعلام کرد، مطالبه آن سه به قرار زیر است؛
در شکواییه کالدرون آمده بود؛ باشگاه پرسپولیس باید مبلغ ۵۷۹ هزار و ۵۰۰ دلار به وی پرداخت کند.
این مبلغ شامل ۳۰۰ هزار دلار حقوق ، ۱۰هزار دلار پاداش برد دربی، ۱۹هزار و ۵۰۰دلار پاداش برای ۱۰برد در لیگ برتر و ۳ برد در جام حذفی و ۲۵۰ هزار دلار یا مبلغ جایگزین ۱۲۵ هزار دلاری به عنوان غرامت ناشی از نقض قرارداد استخدامی می‌شد.
خواکین آروندو نیز مبلغ ۹۹ هزار دلار مطالبه کرده بود که این رقم شامل ۵۰ هزار دلار حقوق، ۵هزار دلار پاداش برد دربی، ۴هزار و ۶۰۰ دلار پاداش برد در هفت بازی لیگ برتر و یک برد در جام حذفی، ۳۸۰ یورو هزینه بلیت هواپیما و ۴۰ هزار یا مبلغ جایگزین ۲۰ هزار دلاری به عنوان غرامت ناشی از نقض قرارداد استخدامی می‌شد.
اینیگو والنسیا نیز مدعی دریافت مبلغ ۷۴ دلار است. این رقم شامل ۳۵ هزار دلار حقوق، ۵ هزاردلار پاداش برد دربی و ۳هزار و ۶۰۰ دلار پاداش برد در هفت بازی لیگ برتر و یک برد در جام حذفی، ۴۰۱ یورو هزینه بلیت هواپیما و ۳۰ هزار دلار با مبلغ جایگزین ۱۵ هزار دلاری به عنوان غرامت ناشی از نقض قرارداد می‌شد.
مجموع این ارقام دربالاترین حد به ۷۵۲ هزار دلار می‌رسد.

*پرسپولیس یراس اولین بار غرلامت می‌گیرد؟!
گفتیم پاشنه اشیل این قرارداد به غرامت‌ها مخربوط می‌شود. باشگاه پرسپولیس در واکنش به طرح شکایت و در جریان دفاع از خود شکایت متقابلی را مطرح کرد. باشگاه که در لایحه دفاعیه پرداخت غرامت را قبول نداشت متقابلا مدعی شد که فسخ صورت گرفته از سوی کالدرون و دستیاران وی، قانونی نبود و خواهان دریافت غرامت شده است.
به این ترتیب کمیته تعیین وضعیت بازیکنان در فیفا و پس از ان‌ها داوران دادگاه عالی ورزش باید تصمیم بگیرند که آیا ادعای تخلف باشگاه از قرارداد قابل پذیرش است و باید به کالدرون غرامت پرداخت شود یا این که استدلال باشگاه با ان پرداخت‌های نابهنگام قابل پذیرش خواهد بود و پرسپولیس خواهد توانست برای اولین بار در دعوا با مربیان و بازیکنان خارجیریا، غرامت بگیرد؟
البته در این میان نکته مهمی است که آیا اظهارات عضو هیات مدیره درباره مسایل پیش امده بین سرمربی و محمد حسن انصاریفرد، ممکن است از سوی کالدرون برای فیفا ارسال شده باشد یانه؟ هرچند

اگر این اتفاق هم افتاده باشد معلوم نیست که تاثیری بگذارد یا نه؟ این مساله را از آن جهت مطرح می‌‎کنیم که در جریان ماجرای ژوزه، وکلای باشگاه خیلی روی چینش اتفاق‌ها و اظهارات مقام‌های باشگاه حساس بودند و هشدار می‌دادند.

*۳۰۰ هزار دلار برای یک بازی!!
نکته دردناک در این پرونده آن است که اگر تعطیلات نیم فصل درست در نیم فصل بازی‌ها اتفاق می‌افتاد کالدرون حداقل نمی‌توانست مدعی آن ۳۰۰ هزار دلار حقوق شود. این ۳۰۰ هزار دلار بر اساس بندی فعال شد که در آن آمده بود قرارداد کالدرون با پرسپولیس بعد از انجام اولین بازی از نیم فصل دوم بازی‌ها، وارد فاز دوم شده و این ۳۰۰ هزار دلار فعال می‌شود. در واقع کالدرون که تصمیم خود برای رفتن را گرفته بود و در آن زمان نزدیکان مدیرعامل اعتقاد داشتند، عضو هیات مدیره با توجه با روابطی که با مدیربرنامه کالدرون داشت از این موضوع مطلع بود، ان قدر ادامه داد که ۳۰۰ هزار دلار فعال شد. هر چند از سوی دیگر باید گفت، دلیل اصلی تحمیل این عدد، عدم هماهنگی و یکپارچگی و جسارت تصمیم گیری در باشگاه بود.
حالا باید منتظر بود، چه میزان از این ارقام نهایی خواهد شد تا به بدهی‌های پرسپولیس اضافه شود و این در حالی است که از پرسپولیس درباره تلاش برای بستن پرونده برانکو خبر می‌رسد.

*۱۳۰۰ صفحه لایحه، تقسیم بر ۲۴
آخرین خبرها درباره برانکو ایوانکوویچ هم حکایت از آن دارد که هنوز باب مذاکره باز نشده است. مهدی خواجوند در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که باشگاه پرسپولیس تمایل به مذاکره با هر دو سرمربی سابق خود را دارد ولی برای فراهم شدن امکان مذاکره و مصالحه، اول شرط این است که هر دو طرف پرونده باید موافقف باشند. در مورد کالدرون که مذاکره فعلا معنی ندارد تا روزهای پیش رو که رای صادر شود. ولی در مورد برانکو، شرایط متفاوت است. در حالی که خبرگزاری‌ها چندی پیش به نقل از وکیل برانکو خبر داده بودند که باشگاه پیشنهادی را برای مصالحه ارسال کرده است که موکلان وی آن را نپذیرفته‌اند باشگاه نیز می گوید پیشنهادی را برای وکیل برانکو فرستاده است.
این در حالی است که در روزهای گذشته طرح موضوع لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای واکنش‌های تندی را به همراه داشت. برانکو هم گویا از این مساله ناراحت بود یا حداقل این گونه به رسانه‌ها گفته شد. در حالی که گذشته از رفتار نامناسب منجر به جدایی برانکو، عدم شکایت متقابل از وی خود از نمادهای حرمت گذاشتن به زحمات او بوده است و تئقع عدم ارایه لایحه دفاعیه زیاده روی به حساب می‌اید ضمن آن که همین لایحه ، حدود ۷۰۰ هزار دلار از بار مالی را کم کرد.
نکته دیگر این که به راه افتادن سر و صدا و هجمه علیه پرسپولیس برای لایحه ۱۳۰۰ صفحه‌ای می‌تواند به دلیل طرح نامناسب موضوع و همچنین اطلاع ناکافی حقوقی نزد افکار عمومی باشد.
مساله این است که دادگاه عالی ورزش همیشه از هر لایحه‌ای که ایمیل می‌شود، باید ۶نسخه مکتوب نیز به صورت فیزیکی ارسال شود. در واقع فقط ارسال ایمیل کفایت نمی‌کند. در پرونده برانکو و دستیاران وی نیز با ۴ لایحه روبرو بودیم که از هریک باید ۶نسخه ارسال می‌شد و مجموع آن‌ها ۲۴ نسخه می شد. قبض‌ها، اسناد مالی، قراردادها، اسناد پرداختی و رسیدها و همه مواردی که مربوط به موضوع می‌شود هم جزو آن اوراق هستند که خود هجم زیادی از هر لایحه را به خود اختصاص می‌دهد. فراموش نکنیم که ما درباره چند سال حضور و مراودات مالی فراوان در این مدت صحبت می‌کنیم که هر یک اسناد خاص خود را دارد. در واقع به طور میانگین باید گفت، هر لایحه باید به صورت میانگین بالغ بر ۵۵صفحه باشد که با توجه به اهمیت، اندکی بالا و پایین می‌شود.

*واهمه برانکو از پذیرش پیشنهاد تقسیط
با توجه به ظرفیت‌های مالی باشگاه، قطعا امکان مصالحه همزمان با برانکو و کالدرون دور از ذهن است. در مورد برانکو این تمایل در باشگاه بیشتر است ولی به نظر نمی‌رسد پرسپولیس بتواند پیشنهاد پرداخت یک باره بدهی را بدهد. قطعا این پیشنهاد باید در قالب تقسیط رقم باشد ولی برانکو هم با یک محدودیت روبرو است. او اگر توافق کند و بعد پرداخت اقساط مثلا با تغییر مدیریت یا هر دلیل دیگر به مشکل برخورد کند باید تمام این مسیری که تا کنون در فیفا طی کرده است را از ابتدا اغاز کند. بر این اساس نزدیکان او می‌گویند وی تمایل به این کار ندارد و اگر هم به احتمال ضعیف بپذیرد، قطعا این شرط را می‌گذارد که کل رقم هر قسط به عنوان جریمه دیرکرد آن لحاظ شود که پذیرش ان از سوی باشگاه پر ریسک خواهد بود.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه