همراه ما باشید

استقلال به جای جم به قرنطینه رفت /شنبه پرماجرای فوتبال

استقلال به جای جم به قرنطینه رفت /شنبه پرماجرای فوتبال

پیروزی نیوز - استقلال به جای جم به قرنطینه رفت /شنبه پرماجرای فوتبال

مثبت شدن  تست کرونای چند بازیکن باعث شد تا اول هفته پرماجرایی را در فوتبال ایران شاهد باشیم و شاهد بحث و اظهارنظر مسوولین دو باشگاه و عوامل برگزاری بازی‌ها باشیم.

شیوا دورانگر _ خبرنگار: پس از مثبت شدن تست ۶ بازیکن استقلال و ۱۱بازیکن فولاد به ویروس کرونا، این ۲ باشگاه خواهان لغو بازی‌های خود در هفته بیست و سوم لیگ برتر شدند. البته این اولین بار نیست که شاهد چنین اتفاقی هستیم و ۲باشگاه در گذشته هر بار به بهانه‌ای مخالفت خود را به ادامه لیگ ابراز کرده بودند. به طور مثال باشگاه استقلال اخیرا در نامه‌ای به سازمان لیگ درخواست کرده بود بازی هفته بیست و یکم مقابل گل گهر سیرجان را به دلیل شیوع کرونا به زمان دیگری موکول کند. جالب اینجاست که در آن مقطع هیچ کرونایی در جمع آبی‌ها حضور نداشت، اما شیخ دیاباته و سیاوش یزدانی به دلیل مصدومیت و علی دشتی به دلیل محرومیت قادر به همراهی این تیم در سفر به سیرجان نبودند. استقلال این بازی را به حریف نه چندان قدرتمند خود واگذار کرد و بیراه نیست اگر بگوییم استقلالی‌ها که چند مصدوم از جمله ارسلان مطهری، سیاوش یزدانی، مرتضی تبریزی و رضا آذری دارند، نگران هستند که بار دیگر در خانه حریف شکست خورده و مانند بازی با فولاد و گل گهر دست خالی بازگردند. آن‌ها هفته گذشته هم مقابل سایپا متوقف شده بودند و اگر نتوانند ۳ امتیاز کامل بازی با پارس جنوبی را بدست بیاورند کار سختی برای گرفتن سهمیه آسیایی خواهند داشت. گرچه پارس جنوبی نفرات تاثیرگذار خود همچون محمد ابراهیمی، محسن فروزان، ایمان با صفا، علی عبدا… زاده و امیرحسین رفیعی را در اختیار ندارد اما هومن افاضلی باوجود اینکه موافق برگزاری لیگ نیست اما مثل مجیدی کرونا را هم وسیله قرار نمی‌دهد.
البته شاید آبی‌ها مثل خیلی از تیم‌های دیگر قصد کرونا نمایی نداشته باشند و آزمایش کرونای بازیکنان آن‌ها همانطور که خود مدعی هستند مثبت باشد، ولی چون در گذشته برخی ها باشگاه‌ها با ادعاهای دروغین خود باعث سلب اعتماد شدند، حالا به سختی باور این که چند بازیکن یک تیم به یکباره مبتلا به کرونا شده‌اند سخت شده است، خصوصا که همین چند روز قبل تست همه اعضای تیم استقلال منفی اعلام شده بود و به گفته هراتیان، استقلالی‌ها و فولادی‌ها هنوز چیز قابل استنادی در این مورد به ایمفارک ارائه نداده‌اند. گرچه هیچ بعید نیست حالا که چنین درخواستی مطرح شده مثل دفعه پیش وقت ارائه مدرک، بازیکنان کرونایی تیم ها معجزه‌وار شفا بگیرند!
در هر صورت آبی ها باوجود مخالفت سازمان لیگ حرف خود را به کرسی نشانده و به جم سفر نکردند. در هر حالی که اعضای این تیم در فرودگاه حاضر شده و قصد سفر به جم را داشتند، اما ظاهرا در جواب تست دوم تعداد بازیکنان مبتلا به کرونا افزایش گرفته و ۲ برابر شده است. همانطور که گفته شد ۶ باریکن استقلال که ۲ تن از آن‌ها در رده امید هستند مبتلا به کرونا بودند. حالا باید دید سازمان لیگ چه واکنشی به این اتفاق خواهد داشت و به راحتی اجازه می‌دهد که یک باشگاه برای آن‌ها تعیین و تکلیف کند؟ به هر صورت مثبت شدن تست کرونا چند بازیکن ۲ تیم باعث شد تا اول هفته پرماجرایی را در فوتبال ایران شاهد باشیم و شاهد بحث و اظهارنظر مسوولین دو باشگاه و عوامل برگزاری بازی‌ها باشیم.

سازمان لیگ پاسخگو باشد
در ابتدا استقلالی‌ها از ابتلای ۶ بازیکن خود خبر دادند و از سازمان لیگ خواستند بازی‌های تیم‌شان لغو شد. معاون پزشکی باشگاه استقلال هم در مصاحبه ای گفت: پس از بازی فولاد با استقلال در روز گذشته (شنبه )از بازیکنان ما تست گرفتیم و تست تمام نفرات منفی بود، اما ۳-۲ روز بعد احساس کردیم بازیکنان‌مان قدرت لازم را‌ ندارند و پس از آزمایش مجدد تعدادی از تست‌ها مثبت اعلام شد. نوروزی درباره شبهاتی که نسبت به احتمال کرونا گرفتن بازیکنان استقلال در زمان پرواز این تیم به اهواز برای برگزاری دیدار با فولاد خوزستان مطرح شد، گفت: آنچه که در تصاویر مشخص است، مشخص می‌کند تیم ما با چه شرایطی راهی اهواز می‌شود و سازمان لیگ باید پاسخگوی کرونا گرفتن بازیکنان استقلال باشد.

درودگر: سازمان لیگ نمی‌تواند درباره ادامه یا لغو لیگ برتر تصمیم بگیرد
بعد از درخواست استقلالی‌ها مبنی به لغو بازی، درودگر عضو هیات رییسه سازمان لیگ اعلام کرد تصمیم درباره برگزاری یا لغو ادامه مسابقات لیگ برتر فوتبال بر عهده سازمان لیگ نیست و ستاد کروناست که در این زمینه تصمیم می‌گیرد. درودگر اضافه کرد: تابع سیاست‌های ستاد کرونا هستند و آن‌ها اعلام کرده‌اند حتی در شهرهای قرمز هم بازی‌های برگزار شود.

ستاد مقابله با کرونا: نقش ما نظارتی است
اما بد نیست نظر دبیر ستاد مقابله با کرونا در ورزش را در این زمینه بشنویم. فرهاد مرادی گفته است: در صورتی که نمونه ۲۵ درصد تیم مثبت باشد در این صورت سازمان لیگ تصمیم می‌گیرد که کل تیم به قرنطینه برود یا همان بازیکنانی که نمونه‌شان مثبت شده قرنطینه شوند. دبیر ستاد مبارزه با کرونا در ورزش تاکید کرد: نقش ما این نیست که درباره بازی‌های آینده تصمیم بگیریم، نقش ما نظارتی است.

هراتیان:منتظر مستندات استقلال و فولاد هستیم
رییس ایفمارک در واکنش به ابتلای چند بازیکن استقلال و فولاد گفت: اگر ۲۵ درصد از اعضای کادر و بازیکنان یک تیم ناقل کرونا باشند تمرینات آن تیم به مدت ۲ هفته تعطیل می‌شود و کل آن تیم به قرنطینه می‌روند. در غیر این صورت فقط افراد ناقل به قرنطینه می‌روند و پس از ۱۰ الی ۱۴ روز در صورتی که ۲ بار تست PCR آنها به فاصله ۲۴ ساعت منفی شود به تیم ملحق می‌شوند. در مورد تیم استقلال تا به صورت مکتوب به ما اطلاع داده نشود نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم. در مورد فولاد هم همین‌طور است، باید مستندات به دست ما برسد، جلسه ستاد تشکیل شود و اعضا صحبت کنند، مستندات را با پروتکل مطابقت بدهیم و بعد تصمیم لازم را بگیریم

سیف برقی: استقلال باید با پارس جنوبی بازی کند
رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال نیز با تکرار صحبت‌های رییس ایفمارک اعلام کرد مدارک ارسال شده استقلال را بررسی کرده و با توجه به اینکه شمار مبتلایان این تیم کمتر از ۲۵ درصد اعضای است، آن‌ها طبق پروتکل باید مقابل رقیب خود بازی کنند. سیف برقی در ادامه گفت: فولاد هنوز مدارک پزشکی خود را ارائه نکرده و نمی‌توانیم درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنیم.

فولاد به سازمان لیگ نامه زد، نساجی مخالفت کرد
سعید آذری که خبر مثبت شدن تست کرونای ۱۱فولاد را داده بود در گفت‌وگویی اعلام کرد به سازمان لیگ نامه زده و درخواست کرده‌اند بازی لغو شود. این اتفاق واکنش باشگاه نساجی را در پی داشت مسئولان این باشگاه اعلام کردند با لغو احتمالی دیدار تیم‌شان مقابل فولاد مخالف هستند و این دیدار تحت هر شرایطی باید امروز برگزار شود. دلیل مسوولان تیم نساجی برای مخالفت با لغو دیدار با فولاد، هزینه‌های این تیم بابت پرواز چارتر از تهران به قائمشهر و هزینه هتل و سفر این تیم عنوان شده است.

سازمان لیگ: با اظهارات خلاف واقع برخورد می‌شود
بعد از خبر ابتلای ۱۲ بازیکن استقلال به ویروس کرونا سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد تابع تصمیمات ستاد مبارزه با کروناست و مصوبات این ستاد را اجرا خواهد کرد. در ادامه این بیانیه آمده است که مسابقات فوتبال با مجوز ستاد کرونا برگزارشده و طبق مصوبه ابلاغی تا مرز ابتلا ۲۵ درصد کادر و بازیکنان شاغل به ویروس کرونا در باشگاه‌ها استمرار خواهد داشت و بخش پزشکی فوتبال علاوه بر پیگیری اظهارات بازیکنان و باشگاه‌ها در خصوص تست کرونا، حسب مورد بازیکنان و عوامل تیم را برای انجام تست تکمیلی به مراکز معتمد مورد نظر اعزام نموده و در صورت اظهار خلاف واقع توسط بازیکن و باشگاه و اثبات تخلف باشگاه و شخص مربوطه از ثبت قرارداد و ادامه فعالیت به دلیل تخلف محروم خواهند شد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه