همراه ما باشید

شرایط سخت، سخت‌تر شد

شرایط سخت، سخت‌تر شد

پیروزی نیوز - شرایط سخت، سخت‌تر شد

 

روز پنجشنبه، کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی ادامه برنامه مسابقات را اعلام کرد که با توجه به شرایط موجود و گسترش شیوع بیماری کووید۱۹، قرار است چهار بازی باقی مانده از دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ به صورت متمرکز و در ۲ کشور متفاوت در منطقه شرق و غرب برگزار شود.

امیر عباس زمانیان – خبرنگار : کشور میزبان هنوز به طور قطع مشخص نشده اما با توجه به شایعات و شرایط موجود، به نظر می‌رسد شانس قطر برای بر عهده گرفتن میزبانی مسابقات در منطقه غرب بیشتر باشد. قطر، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است و روز به روز پروژه‌های بیشتری را افتتاح می‌کنند. هم اکنون نیز به صورت رسمی اعلام شده کار آماده سازی یکی از ورزشگاه‌ها برای میزبانی به پایان رسیده و هفت ورزشگاه دیگر نیز در مراحل پایانی آماده سازی به سر می‌برند.

روزنامه استاد الدوحه قطر نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا ۶ شرط برای نمایندگان خواستار میزبان تعیین کرده که مهمترین مسئله، شرایط آرمانی کنترل بیماری کووید۱۹ در کشور خواستار میزبانی است. همچنین سهولت پروازها، ورود بدون دردسر تمامی نمایندگان آسیا به مرزهای کشور میزبان، دسترسی آسان به استادیوم‌های میزبان از محل‌های اسکان تیم‌ها، در نظر گرفتن کمپ‌های تمرینی جداگانه برای تیم‌ها و انجام آزمایشات کرونا ویروس به صورت دوره‌ای، از سایر شروط AFC است.

اما فوتبال ایران ۴ نماینده در این فصل از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا دارد و به جرأت می‌توان گفت هیچ یک از آنها شرایط خوبی ندارند. شهرخودرو مشهد با ۲ باخت از ۲ بازی و همچنین ۵ گل خورده و بدون گل زده، در گروه B قعر نشین است که در میان نمایندگان ایران، بدترین وضعیت را دارد.

سپاهان در گروه D با ۳ امتیاز در رده سوم گروهش ایستاده و از میان نمایندگان ایران، بهترین نتایج را تا کنون کسب کرده است. زرد پوشان اصفهانی در اولین دیدار با ۴ گل العین را در ورزشگاه خانگی این تیم اماراتی در هم کوبید؛ اما در دیدار هفته دوم، ۳ مرتبه دروازه خودی را باز شده دید و با این حال، جا برای جبران نتایج دارد.

استقلال در گروه A پس از توقف در زمین الشرطه عراق، ۲ بر یک مغلوب الاهلی عربستان شد و اکنون با یک امتیاز در رده سوم گروهش ایستاده است. آبی پوشان در دیدارهای دور برگشت، شانس میزبانی از ضعیف ترین تیم این مرحله در ورزشگاه آزادی را داشتند که با توجه به برنامه ریزی جدید AFC، این شانس برای تیم های ایرانی میسر نیست.

ارتش سرخ اما شرایط مشابهی با استقلال دارد و با این تفاوت که دیدار سوم مرحله گروهی پرسپولیس، با التعاون عربستان است و پرسپولیس خواه یا نا خواه، چه برنامه ریزی کنونی انجام می‌شد و چه نه؛ باید در زمین بی‌طرف به مصاف این تیم سعودی می‌رفت. اما از طرف دیگر، سرخپوشان در ۲ دیدار از چهار دیدار باقی مانده شانس پذیرایی از الدحیل و الشارجه را در جهنم آزادی داشتند که با توجه به برگزاری بازی‌ها پشت درب‌های بسته و بدون حضور تماشاگران، توفیر چندانی نمی‌کرد.

با توجه به برگزاری دور گروهی و حذفی مسابقات تا مرحله نیمه نهایی در یک بازه ۱۸ روزه که به صورت متمرکز در یک کشور برگزار می‌شود، می‌توان گفت بهترین تصمیمی بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌توانست بگیرد. البته که هزینه‌های اسکان، سفر و غیره به گردن باشگاه‌ها است.

پس از پایان دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰، تیم‌ها راهی مرحله حذفی می‌شوند که دیدارهای مرحله حذفی نیز به صورت تک بازی به انجام می‌رسند. مرحله نیمه نهایی ۱۲ مهر ماه برگزار شده و پس از مشخص شدن ۲ تیم فینالیست از منطقه غرب و شرق، دیدار فینال روز ۱۵ آذر و بازهم به صورت تک بازی انجام خواهد شد.

اما برنامه بازی‌ها نیز اعلام شده است که طبق این برنامه، ارتش سرخ در اولین بازی باید سه شنبه، ۲۵ شهریور به مصاف التعاون برود و ۳ روز بعد، بازی برگشت مقابل این تیم را به انجام برساند. پرسپولیس در بازی‌های باقی مانده دور گروهی نیز به ترتیب در تاریخ ۳۱ شهریور و ۳ مهر مقابل الدحیل و الشارجه صف آرایی خواهد کرد.

در گروه A، استقلال در تاریخ ۲۴ شهریور، ۲۷ شهریور، ۳۰ شهریور و ۲ مهر به ترتیب به مصاف الوحده امارات، الشرطه عراق و الاهلی عربستان خواهد رفت. بازی‌های شهر خودرو در گروه B همزمان با استقلال است که حریفان این تیم نیز به ترتیب شباب الاهلی دبی، الهلال عربستان و پاختاکور ازبکستان هستند. سپاهان در گروه D نیز همزمان با دیدارهای پرسپولیس به ترتیب به مصاف النصر عربستان، العین امارات و السد قطر خواهد رفت.

اما طبق برنامه ریزی، در مرحله یک هشتم نهایی، تیم اول گروه A با تیم دوم گروه B، تیم اول گروه C با تیم دوم گروه D و برعکس دیدار خواهند کرد که با توجه به موقعیت جدولی تیم‌ها، احتمال رویارویی نمایندگان ایران مقابل یکدیگر، لااقل در این مرحله کمتر از مراحل دیگر به نظر می‌رسد. پرسپولیس در صورت کسب حداکثر امتیازات باقی مانده و در صورتی که سپاهان موفق به ایستادن در رده دوم گروهش شود، به مصاف این تیم خواهد رفت. دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب روزهای ۵ و ۶ مهر برگزار می‌شوند که پرسپولیس در صورت صعود از مرحله گروهی، روز ۶ مهر ماه به مصاف حریفش خواهد رفت.

دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی منطقه غرب روز ۹ مهر ماه برگزار می‌شوند و پرسپولیس امیدوار است با قلع و قمع کردن حریفانش در منطقه غرب، ۱۲ مهر ماه در مرحله نیمه نهایی آخرین حریفش در غرب آسیا را نیز پشت سر بگذارد و به انتظار فینالیست دیگر مسابقات از منطقه شرق آسیا بنشیند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه