همراه ما باشید

شوی کرونا در استقلال و سپاهان

شوی کرونا در استقلال و سپاهان

پیروزی نیوز - شوی کرونا در استقلال و سپاهان

داستان نورافکن نشان داد که بازیکن مبتلا به کرونا نه تنها فوتبالش تمام نمی‌شود که در عرض کمتر از یک هفته هم می‌تواند به اوج آمادگی برسد و به ترکیب اصلی تیمش برگردد.

مریم سرخوش- خبرنگار: این روزها دیگر حکایت ناهماهنگی و تمرد تیم‌های فوتبال از برنامه‌های لیگ برتر نیست، داستان عجیب‌تر شده است. به وقتی که در اصفهان بازیکن مبتلا به کرونای سپاهان در اوج ناآمادگی به ترکیب اصلی تیمش برمی‌گردد و در تهران هم هوار استقلالی‌ها از شیوع بحرانی کرونا فروکش می‌کند و تعداد تست‌های مثبت بازیکنان این تیم کاهش. البته درباره اتفاقات پیش از شروع دوباره مسابقات لیگ برتر از جنجال‌های چند تیم برای برگزار نشدن دوباره مسابقات و تهدید به انصراف آنقدر گفته شده که جایی برای بحث دوباره نمی‌ماند، اما انگار حکایت این فصل از رقابت‌های لیگ برتر، داستان همان «هر دم از این باغ بری می‌رسد» است که هر بار به یک بهانه‌ تازه وارد چالش جدیدی می‌شود.

اپیزود اول: سپاهان و بازیکن ناآماده!
اوایل خرداد بود که تست کرونای امید نورافکن هافبک قرضی سپاهان، مثبت شد تا او دو دیدار ابتدایی تیمش مقابل سایپا و گل گهر سیرجان را از دست بدهد. ۲۲ خرداد هم اعلام شد که تست مجدد این بازیکن منفی شده است. اما تا همین چند روز پیش خبری از حضور مجدد او در تمرینات سپاهان نبود. حتی امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پایان دیدار با سایپا درباره نورافکن و زمان بازگشت او به تمرین عنوان کرد «این بازیکن از این هفته به تمرینات برمی‌گردد.» اگر از همان لحظه زمان برگزاری کنفرانس خبری قلعه‌نویی هم نورافکن به جمع اصفهانی‌ها برای برگزاری تمرینات اضافه شده باشد هم باز زمانی کم برای بازیکنی است که به تایید کادر پزشکی طی یک ماه اخیر شرایط نامناسب بدنی به لحاظ دوری از تمرینات و البته ابتلا به کرونا داشته است. ولی سپاهانی‌ها پیش از دیدار مقابل پارس جم اعلام کردند این بازیکن با تلاش!!! کادر پزشکی سپاهان برای بازی آماده شده و مجوز بازی برای زردپوشان را دریافت کرده است.
یاد صحبت برخی یکی از معترضان به برگزاری دوباره لیگ برتر افتادیم که گفته بود بازیکنی که کرونا بگیرد فوتبالش تمام می‌شود. اما داستان نورافکن نشان داد که بازیکن مبتلا به کرونا نه تنها فوتبالش تمام نمی‌شود که در عرض کمتر از یک هفته هم می‌تواند به اوج آمادگی برسد و به ترکیب اصلی تیمش برگردد.

اپیزود دوم؛ بحران کرونا آبی‌ها چرا فروکش کرد؟
پیش از دیدار با پارس جنوبی هم ناگهان ۲۵ درصد بازیکنان و کادر فنی استقلال به کرونا مبتلا شدند. کاروان این تیم راهی جم بود اما در همان فرودگاه مهرآباد از سفر به جم منصرف شد. هر چند جمی‌ها روز بازی در زمین حاضر شدند و بعد از پایان مهلت قانونی و عدم حضور حریف، زمین مسابقه را ترک کردند. مسئولان پارس جنوبی هم اعلام کردند که به هیچ عنوان به تکرار دوباره این دیدار تن نخواهند داد و نتیجه این دیدار باید سه بر صفر به نفع آنها اعلام شود.
از سوی دیگر استقلالی‌ها هم که به تظاهر برای ابتلا به کرونا متهم شده بودند واکنش‌های تندی نسبت به این اتفاق و خواسته جمی‌ها داشتند. مربی و سرپرست استقلال، شاکی از اتهامات، فوتبال ایران را آلوده به «دروغ و فریب‌کاری» خواندند و اعلام کردند تا زمانی که یک نفر جانش را از دست ندهد، کسی به فکر سلامتی بازیکنان این تیم نخواهد بود. همزمان هم عکس حزن‌انگیزی از وریا غفوری، کاپیتان مبتلا شده به کرونای استقلال پشت شیشه‌های خانه‌اش منتشر شد که با غمی فراوان دخترش را از سوی دیگر شیشه نگاه می‌کند. اما استقلالی‌ها هم حرکت انتحاری مشابه سپاهان داشتند و ناگهان دکتر این تیم اعلام کرد در آخرین تست آزمایشگاهی (شما بخوانید تست راستی‌آزمایی!!) صورت گرفته از بازیکنان استقلال، تعدادی از افرادی که پیشتر تست کرونایشان مثبت اعلام شده بود، تستشان منفی شده است. غفوری هم در فهرست همین بازیکنان تست منفی قرار دارد و می‌توانست از دیروز تمریناتش را آغاز کند.
منفی شدن تست کرونا برخی بازیکنان استقلال خبر امیدوار‌کننده‌ای بود که جامعه ورزش هم از شنیدنش خوشحال شد، اما چرا آقایان در این باشگاه توضیح لازم برای منفی شدن این آزمایشات را نمی‌دهند. اقدامات مسئولان پزشکی ایران در انجام تست‌های کرونا طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی از دقت کافی و ضریب اعتماد بالایی برخوردار است. اعلام تست مثبت کرونا هم یعنی فرد مبتلا و ناقل است و باید ۱۴ روز قرنطینه شود. به همین دلیل تکرار دوباره تست غیر‌عملی‌ترین کار و منفی شدن بلافاصله آن هم هیچ ارزشی ندارد.
به همین دلیل است که می‌گوییم تئوریسین‌های آبی برای برگزار نشدن دیدارهای این تیم یا برگزاری آنها با تاخیر همان اتفاقی را رقم زدند که در سوپرجام رقم خورد اما نتیجه‌ای جز باخت و هزینه هنگفت مالی برای آنها نداشت. تا پیش از اصرار سازمان لیگ برای انجام تست‌های راستی‌آزمایی و البته تاکید بر برگزاری دیدار آبی‌ها مقابل تراکتور در هفته بیست و چهارم آمار ۲۵ درصدی ابتلای اعضای این تیم قطعی بود اما بلافاصله در فاصله دو روز مانده به برگزاری دیدار، ناگهان جواب تست ۴ بازیکن این تیم منفی شد.
معتقد نیستیم که استقلالی‌ها در تست‌های اولیه، حقیقت را پنهان کردند و آمار واقعی از بازیکنان مبتلا به کرونا اعلام نشد، اما معتقدیم اگر در برگزاری دوباره تست‌ها خطایی هر قدر سهوی هم صورت گرفته باشد، ممکن اعلام منفی جان دیگر بازیکنان را به خطر بیاندازد و باید بازیکنان مثبت اعلام شده استقلال در همان تست اول به قرنطینه ۱۴ روزه می‌رفتند. البته به این هم اعتقاد داریم که اعلام آمار دو برابری تعداد بازیکنان استقلال به کرونا و ریزش آن طی چند روز هم باید با برخورد کمیته انضباطی همراه شود و اعلام نتیجه سه بر صفر به سود پارس جنوبی هم تنها نتیجه عادلانه برای احقاق حق لیگ و پارس جنوبی در هفته بیست و سوم است.
***
ماحصل تمام آنچه از زمان شیوع کرونا، تعطیلی موقت لیگ و آغاز دوباره این دیدارها عیان است همان بی‌اقتداری فدراسیون فوتبال و البته زیرمجموعه اصلی آن یعنی سازمان لیگ را نشان می‌دهد. فقدان همین قدرت است که تا امروز هم نتوانسته‌ایم اساسنامه‌ای برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال و تعیین رئیس‌اش داشته باشیم. در نتیجه همین بی‌قدرتی است که تیم‌های لیگ برتری را لجام گسیخته از گذشته نافرمان کرده تا هر جا که به مذاق‌شان خوش نیامد، راهشان را به سمت فیفا بچرخانند و دهن‌کجی تلخی به احکام و دستورات صادر شده از کمیته‌های سازمان لیگ داشته باشند. این فدراسیون فوتبال و سازمان‌اش امروز پیش فوتبالی‌ها و مردم محبوب نیست و همین عدم محبوبیت است که باعث شده سیاهه مخالفان بلندتر از همیشه باشد. مخالفانی که ماه‌هاست جرات سرپیچی از برنامه‌های سازمان لیگ را پیدا کرده و نشان داده‌اند که دیگر برای مدیران فعلی حاضر در راس فوتبال تره هم خرد نمی‌کنند. داستان استقلال هم در «شوی کرونا» همان دهن‌کجی‌ و تره خرد نکردن است که با توجه به منفی شدن تست برخی از بازیکنان این تیم و کاهش ۲۵ درصدی مبتلایان ظهور کرده و انتظار جامعه ورزشی همان است که آبی‌ها تاوان خودسری برای عدم حضور در جم را با شکست سه بر صفر بدهند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه