همراه ما باشید

سربازی که رویای فرماندهی دارد

سربازی که رویای فرماندهی دارد

پیروزی نیوز - سربازی که رویای فرماندهی دارد

جای تعجب دارد که منصوریان با داشتن چنین کارنامه‌ای چگونه از برانکو و استراماچونی انتقاد می‌کند و علی‌رغم همه حمایت‌های بی‌دریغی که از او شد می‌گوید آستانه تحمل هواداران فوتبال در ایران، نسبت به مربی خارجی فوق‌العاده بالاست.
شیوا دورانگر – خبرنگار:چند روز بعد از پست توهین‌آمیز فرشاد ماجدی، دستیار سابق مجیدی نوبت به سرمربی سابق استقلال رسید که هواداران استقلال را اجنبی‌پرست خطاب کند.علیرضا منصوریان در مصاحبه‌ای مدعی شده برانکو و استراماچونی با توجه بیش‌ازحد مردم توانستند خود را نشان دهند و عملکرد این ۲ مربی را در روزهای ابتدایی حضورشان افتضاح خواند. مربی اخراجی ذوب‌آهن در حالی علاقمندان این ۲ تیم را متهم به اجنبی‌پرستی می‌کند که باوجودکارنامه ضعیفش به مدت یک‌فصل و نیم در استقلال به خوبی مورد حمایت قرار گرفت و حتی علاقمندان این تیم بیش از همه مربیان خارجی به پای او حوصله کردند.
منصوریان گفته است: آستانه تحمل بین مردم ایران برای مربیان خارجی بالاست. اگر نگاهی به گذشته بیاندازیم، از ۲۰۰، ۳۰۰ سال پیش فرنگ پرستی در ایران وجود دارد. چنانچه یک ایرانی و یک خارجی بر سر موضوع واحدی صحبت کنند، مردم حرف‌های آن فرد خارجی را می پسندند!
اگر کسی حرف‌های منصوریان را بشنود این تصور برای او به وجود می‌آید که در فوتبال ایران به مربی داخلی بها نمی‌دهند،درحالی‌که می‌بینیم دوسوم نیمکت‌های لیگ برتری را مربیان داخلی تشکیل داده‌اند.
خود منصوریان تا همین نیم‌فصل قبل که گذشت روی نیمکت ذوب نشسته بود و دست بر قضا خوب هم حمایت شد و بعد از ششمین باخت برکنار شد و تیم را در رده دهم تحویل داد. در نفت و استقلال هم باوجوداینکه ضعیف‌ترین نتایج را در روزهای ابتدایی رقم زد به‌شدت حمایت شد، اما حالا اویی که سابقه حذف امیدها به خاطر یک گاف تاریخی را دارد می‌گوید برانکو در سال اول حضورش در پرسپولیس نتایج افتضاحی گرفته است.این در حالی است که همه می‌دانند اشتباهات داوری عامل این نتایج بود و حتی قهرمانی را از سرخ‌ها گرفت. برانکو یک‌فصل بعد پرسپولیس را قبل از پایان فصل قهرمان لیگ شانزدهم کرد و همین عاملی شد که هواداران بیشتر از قبل از او حمایت کنند.اما منصوریان چه کرد؟آیا او باآن‌همه ریخت‌وپاشی که دست استقلال گذاشت توانست برای این تیم جام بیاورد؟با نگاهی به عملکرد این مربی بیشتر خواهید فهمید چرا او نتوانست مانند برانکو و استراماچونی محبوب بماند.

استقلال ۷ هفته در حسرت برد
منصوریان در فصل شانزدهم جانشین پرویز مظلومی شد و در شرایطی استقلال را در پایان فصل نایب‌قهرمان کرد که در ابتدا شروع خوبی نداشت و ۷ امتیاز از ۷ بازی نخست کسب کرده بود.تیم تحت هدایت او مقابل استقلال خوزستان و نفت آبادان متحمل شکست شده و برابر تیم‌هایی چون پیکان، نفت و ماشین‌سازی متوقف شد و تا مرز قعرنشینی هم رفت، اما مدیران و هواداران استقلال باوجود عملکرد ناامیدکننده منصوریان از این مربی حمایت کردند. حتی وقتی استقلال نیم‌فصل اول لیگ شانزدهم را با قرار گرفتن در جایگاه هفتم به پایان برد، بازهم پشتیبان این مربی بودند.

قعرنشینی استقلال در لیگ هفدهم
منصوریان در ۷ هفته ابتدایی لیگ هفدهم نیز عملکرد ضعیف خود در فصل گذشته را تکرار کرد،اما این بار هواداران استقلال که به خاطر شکست تحقیرآمیز تیم‌شان مقابل العین امارات و از دست دادن جام‌های متعدد عصبانی و خشمگین بودند خواستار جدایی این مربی شدند.منصوریان در حالی استقلال را تحویل شفر داد که در قعر جدول بود.این مربی ۴ باخت، ۲ تساوی، یک برد، ۲ گل زده، ۷ گل خورده و ۵ امتیاز را در ۷ مسابقه‌ای که روی نیمکت استقلال بود کسب کرده بود.

به‌راستی جای تعجب دارد که منصوریان با داشتن چنین کارنامه‌ای چگونه از برانکو و استراماچونی انتقاد می‌کند و علی‌رغم همه حمایت‌های بی‌دریغی که از او شد می‌گوید آستانه تحمل هواداران فوتبال در ایران، نسبت به مربی خارجی فوق‌العاده بالاست!جالب اینجاست تا زمانی که برانکو ایران بود او خود را مرید و شیفته این مربی کروات می‌دانست و مرتبا از وی تمجید می‌کرد ، یا از آینده خوب استقلال با استراماچونی می‌گفت و از این مربی حمایت می‌کرد. اما وقتی این مربی به ایتالیا رفت و به خاطر عدم دریافت مطالبش به استقلال بازنگشت منصوریان که آن زمان هنوز مربی ذوب بود در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از اینکه جانشین استرا شود استقبال کرده و در پاسخ به این شایعه که کاندیدای حضور در تیم سابقش است گفته بود چه بخواهید یا نخواهید اسمم برای استقلال مطرح است. حالا بعد از گذشت ۷ ماه از آن روزها دوباره شایعه حضور منصوریان در استقلال مطرح‌شده است. در شرایطی که این مربی همین چند روز پیش تمام مطالبات خود از سال‌های ۹۵ و ۹۶ که بالغ بر ۲ میلیارد تومان بود را به استقلال بخشید! و مورد تقدیر مدیران این باشگاه هم قرار گرفت.منصوریان بعد از این اتفاق ، پستی را در صفحه شخصی‌اش با این مضمون منتشر کرد::هر کس به روشى افتخار ایران در آسیا رو دوست داره .خیلى دوست داشتم طلبم از استقلال عزیزم بیست میلیارد تومان بود و من بیست میلیارد تومان رو می‌بخشیدم ولى فقط ۲ میلیارد تومان بود.
متاسفانه بعضى از احمق‌هاى امروزى که به‌عنوان سایت هوادارى به بهانه تعصب مشغول به لطمه زدن به پیکر باشگاه استقلال و فقط دنبال حاشیه هستند در مطلبی نوشتن ، طلب منصوریان ۲ میلیارد ریال بوده. خب، شما اگه وجودش رودارید ۲ میلیون ریال به باشگاه استقلال کمک کنید.
باید دید این تصمیم به شایعات بازگشت منصوریان به استقلال ربط دارد یا این مربی همان‌طور که گفت بعد از دو سال صرفا از روی عشق و علاقه اقدام به بخشیدن طلبش به تیم سابقش کرده است؟نکته اینجاست او به‌تازگی از تیم فوتبال جوانان هم پیشنهاد داشت اما به فدراسیون اعلام کرد دوست دارد در سطح باشگاهی به فعالیت خود ادامه دهد.
سوال مهم‌تر اینکه رقم قرارداد این مربی مگر چقدر بود که برای ۲ فصل بالغ بر ۲ میلیارد طلبکار بوده است؟در لیگ برتر شانزدهم وقتی مبلغ قرارداد بازیکنان تیم‌های لیگ برتری از سوی سازمان لیگ منتشر شد رقم قرارداد منصوریان با استقلال یک میلیارد تومان قید شده بود اما حالا با این اتفاق مشخص شد که دستمزد او چیزی فراتر از این رقم بوده است.در یک‌فصل و نیمی که منصوریان در استقلال بود تیم پر مهره و گرانی را بست و کلی هزینه مدیران این باشگاه گذاشت.ولی همان‌طور که شاهدش بودیم او علی‌رغم در اختیار جذب ستاره‌ها و داشتن بازیکنان ملی‌پوش هیچ دستاورد برای استقلال نداشت. بااین‌وجود ادعا می‌کند از او حمایت نشده است. به این اسامی خوب دقت کنید: امید ابراهیمی،بختیار رحمانی، وریا غفوری، مهدی رحمتی، خسرو حیدری، کاوه رضایی، روزبه چشمی، حسن بیت سعید، سجاد شهباز زاده، داریوش شجاعیان، پژمان منتظری امید نورافکن. پادوانی، فرشید باقری و مجتبی جباری.این‌ها بخشی از نفراتی هستند که منصوریان در دوران حضورش در اختیار داشت،اما با گران‌ترین استقلال تاریخ نتیجه نگرفت. در تیم او مدافع سکو نشینی مانند محمدامین حاج محمدی، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان دستمزدش بود. بعد از جدایی منصوریان نیز این روال ادامه داشت و استقلالی‌ها کماکان برای قهرمانی ریخت‌وپاش زیادی داشتند و یک‌دو جین بازیکن خارجی و ۲ مربی را از المان و ایتالیا با رقمی گزاف استخدام کردند اما در کمال حیرت همچنان استقلالی‌ها ادعا دارند که وزیر از آن‌ها حمایت نکرده و به پرسپولیس کمک می‌کند! باز جای شکر دارد که منصوریان مبلغ طلبش از استقلال را اعلام کرد تا باور این موضع که وزیر ورزش باعث جدایی ستاره‌های استقلال شده و هزینه‌های این باشگاه را محدود کرده بود باطل کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه