همراه ما باشید

اجاره‌نشینی روی نیمکت‌!

اجاره‌نشینی روی نیمکت‌!

پیروزی نیوز - اجاره‌نشینی روی نیمکت‌!

پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر هم ۳ روز توفانی را برای نیمکت تیم‌های لیگ رقم زد و ۴ استعفا و برکناری در شاهین بوشهر، گل گهر سیرجان، پارس جنوبی و ماشین‌سازی رقم خورد تا جمع نیمکت‌های متزلزل لیگ برتر به ۱۲ برسد.


مریم سرخوش – خبرنگار:جابه‌جایی مربیان در لیگ نوزدهم رکورد تمام ادوار لیگ برتر فوتبال کشورمان را شکست تا سکانداران فنی را به مستأجرانی بدل کند که با تصمیم صاحبان باشگاه‌ها برکنار یا به اجبار تن به ترک نیمکت‌های‌شان می‌دهند. از ابتدای لیگ نوزدهم تاکنون ۳۲ مربی در ۱۲ تیم تغییر کردند و تنها ۴ تیم دستخوش تغییر نشدند. اتفاقی که نشان می‌دهد هیچ حاشیه امنیتی برای مربیان تیم‌های ایرانی وجود ندارند و حمایت‌های لازم برای ثبات مربیگری در تیم‌ها باگذشت زمان کمرنگ‌تر از هم می‌شود. پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر هم ۳ روز توفانی را برای نیمکت تیم‌های لیگ رقم زد و ۴ استعفا و برکناری در شاهین بوشهر، گل گهر سیرجان، پارس جنوبی و ماشین‌سازی رقم خورد تا جمع نیمکت‌های متزلزل لیگ برتر به ۱۲ برسد. در فاصله ۵ هفته مانده تا پایان این فصل از رقابت‌های پرحاشیه لیگ برتر به‌جز ۴ تیم سپاهان، فولاد، سایپا و نفت مسجد‌سلیمان سایر تیم‌ها یک یا بیش از یک ‌بار نیمکت خود را دستخوش تغییر سرمربی کردند.
***
در ورزش قهرمانی، باشگاه‌ها به‌عنوان هسته اصلی فعالیت می‌کنند و برای رضایت هواداران‌شان هم در زمین مسابقه و هم خارج از آن وظایف سخت و دشواری را بر عهده دارند. عوامل مختلفی هم ازجمله مدیریت باشگاه، کادر فنی و بازیکنان وجود دارد که بر عملکرد باشگاه اثر می‌گذارد. هنگامی‌که عملکرد باشگاه دور از انتظار هواداران باشد هم معمولاً اولین عاملی که مورد عتاب سکوها قرار می‌گیرد کادر فنی و سرمربیان هستند که منصفانه یا غیرمنصفانه باید تاوان هر آنچه در عدم کسب نتیجه یک تیم تأثیرگذار است را بدهد. هرچند که در بیشتر موارد این تغییرات به امید بهبود روند نتیجه‌گیری تیم‌ها صورت می‌گیرد، اما گاهی تغییرات کادر فنی ناشی از تغییرات مدیریتی در باشگاه‌هاست. به‌طور معمول باشگاه‌هایی که مدیریت بی‌ثباتی را تجربه می‌کنند با ورود مدیر جدید و بر اساس سلایق و برنامه‌ریزی‌های جدید، کادر فنی جدید هم انتخاب می‌کنند. هرچند که در این فصل و فصول گذشته اتمام قرارداد، اختلافات مالی و مسایل شخصی و خانوادگی هم موجب شده که سرمربی خواسته یا ناخواسته اقدام به فسخ و ترک باشگاه کند و تمام تغییر و تحولات ناشی از اقدام مدیران برای اخراج مربیان نیست. جالب این‌که تا همین چند سال این روند شوکی ناگهانی به بدنه تیم و البته شروع یک روند بهبود و نتیجه‌بخش بود. اما امسال تئوری قربانی کردن مربیان لیگ برتری در بسیاری از موارد منجر به کسب نتیجه تیم‌ها نشده است.
***
پرسپولیس یکی از تیم‌هایی بود که تغییرات کادر فنی در فصل جاری را به دلیل تغییر مدیرعامل تجربه کرد و گابریل کالدرون جایش را به یحیی گل‌محمدی داد.
شهرخوردو هم سرمربی موفقش را به خاطر نیمکت دوست‌داشتنی پرسپولیس از دست داد تا یحیی گل‌محمدی باوجود کسب نتیجه در این تیم جایش را با مجتبی سرآسیایی عوض کند. هرچند که مشهدی‌ها سرمربی دوم این فصل‌شان را هم دو هفته پیش از دست دادند و به‌جای او فعلا کوزین روی نیمکت می‌نشیند و گفته می‌شود که تا پایان فصل هدایت این تیم را بر عهده خواهد داشت.
تراکتور یکی از تیم‌هایی است که مدیرانش باوجود ثبات عامل تغییرات مکرر کادر فنی هستند. از فصل هجدهم که تراکتور به زنوزی واگذار شد تاکنون ارطغرل ساغلام، جان توشاک، ‌محمد تقوی، ژرژ لیکنز ، مصطفی دنیزلی و احد شیخ‌لاری و ساکت روی نیمکت سرخپوشان تبریزی حضورداشته‌اند. امسال هم باوجود مربیگری‌ نه‌چندان باثبات شیخ‌لاری، مصطفی دنیزلی به ترکیب فنی این تیم اضافه شد تا شاید آرزوی چندساله تبریزی‌ها برای کسب حداقل یک جام برآورده کند اما پس از سفر به ترکیه دیگر بازنگشت و پس از چند بازی که هدایت تراکتوری‌ها از سوی شیخ‌لاری انجام شد، الهامی جایش را گرفت و با کسب نتایج تاکنون ماندگار شده است.
استقلالی‌ها تراژدیک‌ترین جدایی فصل را رقم زدند و استراماچونی را به دلیل فقدان منابع مالی از دست دادند. فرهاد مجیدی در حالی جایگزین آندره‌آ استراماچونی شد که سرمربی ایتالیایی از مدت‌ها قبل از خروجش از ایران نسبت به شرایط بد مالی این باشگاه هشدار داده بود و سرانجام تصمیم به ترک ایران گرفت.
نفتی‌های آبادان هم شرایط مشابه شهر خودرو تجربه کردند و سرمربی خوبشان را به دلیل پیشنهاد داغ نیمکت تیم ملی از دست دادند. صنعت نفت لیگ را با اسکوچیچ استارت زد اما مدیران این تیم مجبور شدند ادامه رقابت‌ها را با بهنام سراج ادامه دهند که البته عملکرد بدی هم نداشته است.
نماینده مازندران در لیگ برتر کارش را با رضا مهاجری شروع کرد اما سرمربی نساجی به دلیل مشکلات شخصی و خانوادگی از هدایت این تیم کنار رفت. مدیران نساجی پس از خروج مهاجری هدایت تیم‌شان را به محمود فکری سپردند که در چند بازی باقی‌مانده تا پایان لیگ تلاش می‌کند تیمش را در میانه‌های جدول نگه دارد.
ذوب‌آهن فصل قبل شرایط بهتری نسبت به فصل جاری داشت که حضور علیرضا منصوریان در ادامه رقابت‌ها را رقم زد. اما نتایج ضعیف او باعث قطع همکاری و جذب میودراگ رادولوویچ شد. هرچند که شیوع کرونا و عدم بازگشت او به اصفهان بازگشت دوباره لوکا بوناچیچ به لیگ برتر را رقم زد. بوناچیچ هفته گذشته در اولین حضورش روی نیمکت ذوبی‌ها نتیجه خوبی مقابل شاهین کسب کرد و توانست تیمش را تا رده دهم جدول بالا بکشد.
دومین نماینده فوتبال تبریز هم نیمکت بی‌ثباتی را به‌مانند تراکتور داشته است. ماشین‌سازی در لیگ نوزدهم با ۳ مربی مختلف به میدان رفته است. آن‌ها با رسول خطیبی شروع کردند اما اختلافات داخلی باعث قطع همکاری این مربی با ماشین‌سازی شد. احد شیخ‌لاری یک جابجایی درون خانوادگی داشت و از تراکتور سوار ماشین شد. اما او هم بعد از چند هفته استعفا داد و رضا مهاجری دوباره به تیم سابق برگشت. هرچند که عمر حضور مهاجری در تبریز هم تنها ۲ دیدار بود و پس از آن به همکاری با تیم دوم زنوزی پایان داد. تا عصر دیروز تکلیف مربی جدید این تیم تعیین نشده بود اما به نظر می‌رسد با سفر روز گذشته هومن افاضلی به تبریز، هدایت چند دیدار باقیمانده ماشین سازان به مربی مستعفی پارس جنوبی سپرده شود. البته درصورتی‌که مدیران جم با استعفای افاضلی موافقت کنند.
پارس جنوبی جم در تأمین منابع مالی آن‌قدر دست ‌دست کرد که درنهایت فراز کمالوند از هدایت این تیم استعفا داد و هومن افاضلی جایگزینش شد. هرچند که اتفاقات مربوط به رای کمیته انضباطی برای دیدار استقلال و پارس جنوبی در هفته بیست و سوم چندان به مذاق افاضلی خوش نیامد تا قید حضور در این تیم را بزند. او عنوان کرد که مدیران این تیم تلاشی برای احقاق حق پارسی‌ها نکرده‌اند و حضور دوباره این تیم مقابل استقلال توجیهی ندارند. باید دید با خروج افاضلی یا شاید توافق دوباره تکلیف هدایت فنی جمی‌ها به کجا می‌رسد.
حیف از خودروسازان لیگ برتر که امسال اصلا اوضاع خوبی ندارند و در منطقه خطر و جزو گزینه‌های سقوط لیگ نوزدهم هستند. نتایج ضعیف پیکان در لیگ نوزدهم منجر به برکناری حسین فرکی و حضور عبدا… ویسی شد. ویسی از هفته نوزدهم روی نیمکت پیکان نشست اما یکی از نکات جالب درباره او این است که در ۳ باشگاه آخری که در آن‌ها حضورداشته نتوانسته هیچ بردی را تا کسب کند و تنها در دیدار هفته گذشته مقابل گل گهر سیرجان توانست این طلسم را بشکند و این امید می‌رود که با ویسی از منطقه خطر خارج شوند.
وینکو بگوویچ هم به دلیل کسب نتایج ضعیف با گل گهر قطع همکاری کرد تا مجید جلالی هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. ولی جلالی هم نتوانست تغییرات موردنظر را اعمال کند و شکست مقابل پیکان در هفته بیست و چهارم باعث شد او هم به جمع مربیان جداشده لیگ نوزدهم بپیوندد. (تا عصر سرمربی جدید این تیم معرفی نشده بود.)
شاهین شهرداری بوشهر با ۱۷ امتیاز محتمل‌ترین گزینه سقوط از لیگ برتر است و تغییرات سرمربی هم نتوانست اوضاع این تیم را خیلی تغییر دهد. شاهین با ویسی شروع کرد و در ادامه میشو را به خدمت گرفت ولی او بعد از کرونا به ایران برنگشت و مهرداد کریمیان جایگزینش شد. حالا شاهینی‌ها پس از برکناری سومین مربی خود، مهدی پاشازاده را برای هدایت نیمکت فنی‌شان در ۵ دیدار باقی‌مانده انتخاب کرده‌اند.
سپاهان، فولاد، سایپا و نفت مسجدسلیمان هم ۴ تیمی هستند که سرمربی خود را تاکنون تغییر نداده‌اند. سپاهان با امیر قلعه‌نویی،‌ فولاد با جواد نکونام، سایپا با ابراهیم صادقی و نفت با مهدی تارتار لیگ را شروع کرده و تا این مقطع ادامه دادند. ۴ تیم از ۱۶ تیم یعنی فقط ۲۵ درصد تیم‌های لیگ ثبات را تجربه کردند.
***
در آخرین پژوهش تأثیر تغییر مربیان بر عملکرد باشگاه‌های ۱۲ دوره لیگ برتر فوتبال ایران (۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲) نتایج پژوهش نشان داد که ثبات مربیان، تأثیر معنا‌داری بر بهبود عملکرد و تغییرات پیاپی سرمربیان باشگاه هم تأثیر معناداری بر کاهش عملکرد باشگاه داشته است. این نتایج همچنین نشان داد، تغییر سرمربی سبب ۱٫۴۸ کاهش رتبه در جدول رده‌بندی لیگ برتر و ثبات سرمربی، سبب ۱٫۱۹ رتبه بهبود در رده‌بندی تیم شد. به‌طورکلی، تحلیل یافته‌های پژوهش از این فرضیه حمایت کرد که ثبات مربیگری با ایجاد زمان کافی برای سرمربیان برای جذب بازیکنان موردنظر و پیاده کردن تاکتیک‌ها و فلسفه کاری خود، درنهایت سبب بهبود عملکرد باشگاه خواهد شد. اما در لیگ نوزدهم رکورد تغییر کادر فنی در تمام ادوار گذشته لیگ برتر شکسته شده تا علاوه بر کاهش کیفیت فنی در برخی از تیم‌ها، هزینه‌های زیادی هم روی دوش مدیران باشگاه‌ها از اخراج و برکناری مربیان بگذارد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه