همراه ما باشید

پای اشتباهات عمدی داوری در میان است یا تبانی و شرط‌‌بندی‌!

پای اشتباهات عمدی داوری در میان است یا تبانی و شرط‌‌بندی‌!

پیروزی نیوز - پای اشتباهات عمدی داوری در میان است یا تبانی و شرط‌‌بندی‌!

واکنش سریع فدراسیون به ماجرای داوری دیدار ذوب‌آهن – ماشین‌سازیپای اشتباهات عمدی داوری در میان است یا تبانی و شرط‌‌بندی‌!

دیدار ذوب‌آهن – ماشین‌سازی به عنوان اولین بازی هفته بیست و پنجم آنقدر پرحاشیه و جنجالی برگزار شد که تمام نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

 

مریم سرخوش – خبرنگار: محمدحسین ترابیان داور این مسابقه قضاوت پر حرف و حدیثی داشت و البته برخی هم از تبانی، شرط‌‌بندی، ناداوری در این رقابت تیم‌های میانه پایین جدول سخت گفتند. واکنش سریع و اعلام برگزاری جلسه اضطراری آنالیز داوری و بررسی اتفاقات دیدار ذوب آهن و ماشین‌سازی به دستور دبیرکل فدراسیون هم عیان کننده برخی نگرانی‌ها در فدراسیون فوتبال درباره مسائل این چنینی است که با مشکلات به وجود آمده در این دیدار پررنگ‌تر شد.

گمانه‌زنی‌های تبانی و ناداوری!

ماشین‌سازی با هدایت مربی جدیدش؛ هومن افاضلی عصر پنجشنبه گذشته مهمان ذوب‌آهن در اصفهان بود و موفق شد با نتیجه ۲ بر یک سه امتیاز این دیدار را کسب کند. ترابیان در این دیدار علاوه بر اخراج ۲ بازیکن، سه پنالتی در نیمه اول گرفت و دو گل ذوبی‌ها را در نیمه دوم مردود اعلام کرد (کارشناسان داوری رد کردن این دو گل را اشتباهات تیم داوری عنوان کردند) تا کادر فنی ذوب‌آهن اعتراضات زیادی به عملکرد قاضی میدان داشته باشد.

اتفاقات دیدار ذوب‌آهن – ماشین‌سازی در هفته بیست و پنجم لیگ برتر را برخی اشتباهات عمدی داوری عنوان و شایعاتی در خصوص سلامت عملکرد قاضیان این میدان مطرح می‌کنند. که البته با واکنش سریع فدراسیون فوتبال هم همراه شده و اعلام کرد که نشست اضطراری رئیس کمیته و دپارتمان داوری به همراه ناظر داوری دیدار ذوب آهن و ماشین سازی همراه با دبیرکل فدراسیون فوتبال در اسرع وقت برگزار خواهد شد. امری که نشان می‌دهد قضاوت مشکوک تیم داوری، حساسیت مدیران فوتبال را هم برانگیخته و بر خلاف بی‌توجهی رئیس‌دپارتمان داوری به جنجال‌های این دیدار، نقل قول‌های مطرح شده در فضای مجازی و رسانه‌ها خود دبیر کل و دیگر مسئولان فدراسیون فوتبال را مجبور به واکنش سریع کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به برگزاری جلسه بررسی داوری این دیدار کرده و تصمیم‌های جدی و شفاف در این باره بگیرند.

از سوی دیگر برخی هم از ردپای شرط‌بندی آنلاین و تبانی در این بازی خبر می‌دهند که اگر از سوی رکن قضایی فدراسیون فوتبال ثابت شود احتمالا منجر به تکرار بازی خواهد شد. البته اگر اشتباهات قابل تامل این داور هم از سوی دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال تایید شود، محرومیت سنگینی در انتظار ترابیان خواهد بود که باشگاه ذوب‌آهن هم از فدراسیون فوتبال چنین خواسته‌ای را دارد.

پس از پایان این دیدار احمد جمشیدی، سخنگوی باشگاه ذوب آهن به انتقاد شدید از تیم داوری، مافیای پشت پرده و تبانی پرداخت و گفت:‌ «در تمام طول عمرم چنین داوری‌‌ای ندیده بودم. حق ما باخت نبود. به داور باختیم و این اتفاقات عمدی بود. باید نهادهای نظارتی ورود کنند تا اثبات شود چه اتفاقی در فوتبال ایران و نه تنها در اصفهان می افتد. داور به صورت علنی سر تیم ذوب آهن را برید. کار را رها نمی کنیم و به شدت پیگیر خواهیم بود. اگر چیزهایی که گفتم، ثابت شود فدراسیون فوتبال باید این مسابقه را تکرار کند. نمی گوییم ما برنده شویم ولی مسابقه باید تکرار شود. باید دنبال سرنخ ها بروند و حقانیت را ثابت کنند. این مسابقه برای ما ۶ امتیازی بود. اگر پشت پرده اشتباهات داوری مافیا باشد که جای تاسف دارد. اگر هم کمیته داوران برای این مسابقه حساس که ۶ امتیازی بود، داور ضعیف انتخاب کرد که بازهم باید تاسف خورد. باید به فوتبال ایران تسلیت بگوییم. بر این اساس فدراسیون فوتبال باید حقانیت را ثابت کند. محرومیت پنج جلسه‌ای داور سودی برای ما ندارد. همانطور که گفتم اگر فدراسیون این کار را نکند، ما هم کوتاه نمی‌آییم و هرکجا که بتوانیم، شکایت می کنیم. این داور باید در یکی از برنامه‌های سراسری و پر بیننده فوتبال رسما از مردم اصفهان عذرخواهی کند، در غیر این‌صورت تندیس این شخص را به‌عنوان یک چهره منفور در شهر اصفهان به نمایش عموم مردم خواهیم گذاشت.»

رنج فوتبال ایران از واژه اشتباهات داوری

اتفاقات رخ داده در دیدار ذوب‌آهن – ماشین‌سازی یک نقد را به کمیته داوران وارد می‌کند، انتخاب عجیب داوری که چنین اشتباهات فاحشی را در دیدار حساس دو تیم همسایه جدولی دارد و به اصطلاح، دیدارشان شش امتیازی است. سوت‌های عجیب ترابیان در این رقابت باعث شد تیم ذوب‌آهن ضرر قابل توجهی را از داوری ببیند و و حالا مشخص نیست کمیته داوران و سازمان لیگ چگونه می‌خواهند حق این تیم را بازگردانند. این دیدار به پایان رسیده و سه امتیازش به تیم تبریزی رسیده است. هر چند که فوتبال ایران سال‌هاست از واژه‌ »اشتباهات داوری» رنج می‌برد و فرقی نمی‌کند که این اشتباهات از داور بین‌المللی رخ دهد یا داوری جوان و کم‌تجربه که به واسطه تصمیماتشان خسارت سنگینی را به لیگ برتری‌ها و حتی دیگر زیرگروه‌های فوتبال وارد می‌کنند. قضاوت در لیگ ایران با اشتباهات مختلف آمیخته شده و ناراضیان از عملکرد داوری در هیچ دوره‌ای از لیگ برتر ریزش نداشته‌اند. از صدرنشین‌ تا فانوس به دستان سقوط به لیگ یک، جدا از این که چه کسی سود برده یا ضرر کرده، همه معترضند. شکایت‌هایی که پس از بررسی و بازبینی دوباره فیلم‌ها مشخص می‌شود چندان بیراه نبوده و البته در شرایط کنونی تنها با یک اتفاقات اجباری همراه شده؛ کرونا! که هواداران را از حضور روی سکوها محروم کرده و اجازه نمی‌دهد که به مانند گذشته شاهد اعتراضات‌شان در خلال مسابقه باشیم که شاید اگر هواداران اصفهانی دیروز در ورزشگاه حضور داشتند، این چنین داور تصمیمات اشتباه برای مردود اعلام کردن دو گل ماشین‌سازی نمی‌گرفت.

البته آنها امیدوارند که فدراسیون فوتبال و دپارتمان داوری‌اش دیدار ذوب‌آهن – ماشین‌سازی را به صورت ویژه بررسی کنند و پاسخ درست و شفافی درباره اشتباهات تاثیرگذار داوری این دیدار داشته باشند. فدراسیونی که باید بالاخره راه‌حلی برای کاهش این اشتباهات تاثیرگذار پیدا کند. چالش اشتباهات داوری در لیگ برتر نه امسال که از چند فصل وجود داشته و هر سال بیشتر و بحرانی‌تر می‌شود. بحرانی که البته گریبان یک یا چند تیم خاص را نمی‌گیرد و از صدر تا ته جدول همه به پای آن می‌سوزند. البته بسیاری بهترین تمهید برای رفع این مشکل را ورود کمک داور ویدیویی یا همان VAR می‌دانند که از واجب‌ترین نیازهای این روزهای فوتبال ایران است و می‌تواند موجب بهبود کیفیت داوری در لیگ برتر شود. هر چند که فدراسیون فوتبال به واسطه قراردادهای عجیب و تصمیمات هزینه‌بر مدیران سابق آنقدر با خزانه خالی روبه‌روست و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها چشم لیگ برتری‌ها به VAR روشن و از تصمیمات ناعادلانه داوری خلاص شوند!

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه