همراه ما باشید

کار سخت پرسپولیس در نقل و انتقالات

کار سخت پرسپولیس در نقل و انتقالات

پیروزی نیوز - کار سخت پرسپولیس در نقل و انتقالات

خوشبختانه در این فوتبال گاهی هم تصمیم‌های نسبتا درست گرفته می‌شود. البته در چنین مواقعی هم می‌توان نگران اجرای بد بود. باید منتظر بود و دید که چه می‌شود.

ابراهیم فتاحی _ خبرنگار: قرار داشتن در شرایط مسابقه برگ برنده‌ای برای نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا به‌حساب می‌آید که ازنظر تدارکاتی در سطح پایین‌تری نسبت به رقبای آسیایی خود قرار دارند ولی لیگ برتر بافاصله زیاد نسبت به شروع رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به پایان می‌رسد. تیم‌ها باید چند روزی استراحت کنند و بعد شروع دوباره داشته باشند. این استراحت برای آن‌ها که قرار است در آسیا به میدان بروند نمی‌تواند بیش از چند روز باشد. باید به‌سرعت روی تقویت شرایط بدنی کار کرد. تیم‌ها باید برای هرروز یک بازی آماده باشند. احتمال مصدومیت زیاد خواهد بود. بعد از مرحله گروهی توان بدنی و نیمکت قوی برگ برنده تیم‌هاست. تیمی مثل پرسپولیس نسبت به رقبایش باید فشار بیشتری را از ابتدا متحمل شود، چون از ۴ بازی حداقل ۳ پیروزی نیاز دارد.

 

*جام حذفی یک فرصت عالی

برنامه‌ریزی ادامه رقابت‌های جام حذفی در ماه شهریور یک اقدام درست است. تیم‌های ایرانی امکانات آماده‌سازی رقبای خود را ندارند. جام حذفی می‌تواند کمک کند که تیم‌ها خودشان را پیدا کنند. پرسپولیس باید برای قهرمانی جام حذفی تلاش کند ولی نه برای دبل کردن یا به دست آوردن یک جام دیگر. بازی‌ها و فشار ناشی از آن‌ها لازم است تا بعد از وقفه‌ای که پیش می‌آید، تیم به‌اصطلاح شلاق بخورد. هیچ تمرینی جای بازی تدارکاتی را نمی‌گیرد و هیچ دیدار تدارکاتی، جای بازی‌های رسمی را نخواهد گرفت. جام حذفی برای پرسپولیس و دیگر نمایندگان ایران در آسیا، حکم برنامه آماده‌سازی را دارد و حضور تیم‌هایی که با آن‌ها کری داریم هم غنیمت است.

 

*ادامه جام حذفی با ترکیب جدید تیم‌ها

این‌که دیدارهای جام حذفی با ترکیب جدید فهرست تیم‌ها دنبال می‌شود از موارد موردنقد است. این‌که مثلا رقبای پرسپولیس فرصت خواهند داشت که خود را بازیابی کنند و این مساله می‌تواند موازنه قوا را تغییر دهد، حرف درستی است ولی این فقط یک طرف ماجراست. بستگی دارد ذهن مابعد از قهرمانی لیگ برتر اسیر جام حذفی بماند یا این‌که آسیا افق دید ما را دربگیرد. این شدنی نیست که تیم‌ها در ماه شهریور با فهرست امسال در جام حذفی شرکت کنند و چند روز بعد با تیم جدید به دیدار آسیایی‌ها بروند. برگزاری جام حذفی بلافاصله بعد از تعطیلی لیگ و محروم کردن تیم‌ها از این مسابقات، قبل از حضور در لیگ قهرمانان هم درست نیست. جام حذفی، لیگ قهرمانان آسیا و فصل جدید لیگ برتر به فاصله کمی از یکدیگر روی خواهند داد و باشگاه‌هایی مثل پرسپولیس نمی‌توانند تیم‌های مختلفی را آماده بازی‌ها کنند.

*کار سخت پرسپولیس برای بستن تیمی قدرتمندتر

همیشه می‌توان قدرتمندتر از قبل بود. این قدرت هم با بهره‌گیری بهتر از پتانسیل‌های موجود به دست می‌آید و هم با اضافه کردن پتانسیل‌های جدید.

باشگاه و گل‌محمدی کار سختی را پیش رو دارند. اصل اول این است که استخوان‌بندی تیم فعلی حفظ شود چون تجربه و هماهنگی آن‌ها باعث کارکرد بهتر می‌شود. از سوی دیگر بدون حرف پس و پیش برای چند پست بازیکن می‌خواهیم. با فرض حفظ همه نفراتی که سرمربی توقع دارد. تا همین‌جا برای خط حمله، جناح چپ و درون دروازه بازیکن لازم داریم. از سوی دیگر در نظر بگیریم که اگر همه نفرات را حفظ کنیم این تیم یک سال پیرتر شده است و این عدد کمی نیست. برای پایین آوردن میانگین سنی می‌توانیم روی جوان‌هایی که داریم حساب کنیم ولی این کافی نیست. ما در حال صحبت درباره مسابقاتی در سطح لیگ قهرمانان آسیا هستیم. بستن تیم جدید با حداقل تغییرات، رفع کمبودها و کم شدن میانگین سنی، آن چیزی نیست که دوستان دلال بتوانند آن را برای ما تأمین کنند و استراتژی خاص خودش را می‌خواهد.

 

*از شناسایی بازیکنان جدید تا تأمین اعتبار برای قرارداد

باشگاه پرسپولیس از همین حالا باید به شناسایی نفرات موردنظر برای هر پست بپردازد که کار تیم فنی است و از سوی دیگر باید اعتبارهای مالی لازم را برای تمدید قراردادها و جذب بازیکنان جدید، تدارک ببیند. در این شرایط کار دشوار خواهد بود اگر بازیکنانی کلیدی هم از تیم جدا شوند و متأسفانه سلطه دلال‌ها این امید را به یاس بدل می‌کند که پرسپولیس بتواند سراغ گزینه‌های کارآمد و ارزان‌تر برود. مگر این‌که برحسب اتفاق ، مثل چند سال قبل را شاهد باشیم که یک دوستی باعث شود بازیکنانی مثل طارمی و نوراللهی سر از پرسپولیس دربیاورند.

 

*فوتبال فرصت طلبانه

و اما در کنار همه این‌ها پرسپولیس به نوع خاصی از تفکرات تاکتیکی نیاز دارد. فوتبالی که انعطاف لازم را داشته باشد. پرسپولیس برای موفقیت به بازی زیرکانه نیاز دارد. این درس را یحیی باید در ۲بازی اول آموخته باشد. این سخن نباید برای او برخورنده باشد. برای الدحیل و شارجه بی‌محابا بازی کرده‌ایم و لطمه‌اش را دیدیم. این روش بازی برای ما مناسب نیست. شاید یک بازی، فوق‌العاده از کار دربیاید و همه این حرف‌ها نقض شود ولی درنهایت به ضرر ما تمام می‌شود. لزوماً قرار نیست توپ و میدان را در اختیار بگیرد. بدون این‌ها هم می‌تواند حریفان را تحت تأثیر بگذارد. بدون این‌ها هم می‌تواند حملات مؤثر بیشتری داشته باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه