همراه ما باشید

فدراسیون در انتظار پاسخ سرنوشت‌ساز

فدراسیون در انتظار پاسخ سرنوشت‌ساز

پیروزی نیوز - فدراسیون در انتظار پاسخ سرنوشت‌ساز

روز هشتم دی‌ماه سال گذشته بود که خبری غافلگیرکننده فضای فوتبال را تحت تأثیر خود قرار داد. سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرد که مهدی تاج به علت کسالت، از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا کرده است. کسالت رئیس فدراسیون هم همان ناراحتی قلبی که در ترکیه مهدی تاج را روانه بیمارستان کرده بود، عنوان شد. اینکه او با دومین حمله قلبی مواجه شده و با توصیه پزشکان باید به دور از استرس و فعالیت‌های سنگین باشد.

بعد از این استعفا که خیلی‌ها کسالتِ عنوان‌شده را دلیلش نمی‌دانستند، طبق اساسنامه باید نایب‌ رییس اول سرپرست فدراسیون می‌شد که البته پیش از آن نایب‌ رییس اول که علی کفاشیان بود به حکم محرومیت ۵ ساله کمیته اخلاق بر سر پرونده ام پی سیلوا از فدراسیون فاصله گرفته بود.

البته او پیش از این محکومیت هم به دلیل بازنشسته بودن باید فدراسیون را ترک می‌کرد. نایب‌ رئیس دوم نیز حیدر بهاروند بود که در نبود نایب‌رییس اول، حکم سرپرستی فدراسیون برایش صادر شد و کار با او پیش رفت و در ادامه اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال انتخاب شد.

فدراسیون در این مدت با مصائب و حاشیه‌های زیادی مواجه بود. از تعطیلی فوتبال به خاطر شیوع کرونا و بازگشایی پردردسر و پرماجرای لیگ برتر گرفته تا پرونده عجیب‌وغریب مارک ویلموتس که پای مقامات و مجلس را نیز به فاجعه میلیاردی رخ‌داده در رقم قرارداد او باز کرد.

بنا این بود که انتخابات فدراسیون فوتبال خیلی زود برگزار شود. روز ۲۶ اسفندماه هم برای این هدف در نظر گرفته شد اما فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایراد گرفت و باید نکاتی در آن اصلاح می‌شد تا فدراسیون جهانی به ایران اجازه برگزاری انتخابات را بدهد.

هرچند در این مدت خیلی شفاف و صریح از سوی فدراسیون به موضوع اساسنامه و اصلاحاتش پرداخته نشد و از گوشه و کنار شنیده می‌شد که دفعاتی اساسنامه ارسالی باز از سوی فیفا مورد تایید قرار نگرفته اما حالا گفته می‌شود که فدراسیون فوتبال همه اصلاحات موردنظر فیفا را انجام داده و بار دیگر در هفته گذشته آن را به فدراسیون بین‌المللی فوتبال فرستاده است.

حالا فوتبال ایران برای مشخص شدن سرنوشت آینده‌اش و انتخاب رئیس جدید، منتظر جوابِ فیفا است.

ابهام اصلی در مورد اصلاح بند یک بوده که فدراسیون فوتبال را نهاد دولتی عنوان کرده‌اند و فیفا این را قبول نکرده است. در همین راستا گفته می‌شود واژه جدیدی جایگزین شده که هم موردنظر فیفا باشد هم در داخل کشور پذیرفته شود. این بار فدراسیون فوتبال ایران امیدوار است که اساسنامه تایید شود.

در همین رابطه لابی‌ها و رایزنی‌های لازم هم صورت گرفته است. اگر فیفا تاییدیه لازم را در مورد اساسنامه بدهد، می‌شود انتخابات را در پاییز امسال برگزار کرد؛ شاید در ماه‌های آبان یا آذر.

اگر اساسنامه تایید فیفا را بگیرد، باید شهریورماه مجمع فدراسیون به‌منظور تایید اساسنامه به انجام رسد و بعد از تصویب و تایید نهایی اساسنامه در مجمع، امکان برگزاری انتخابات هست.

در این صورت در مهرماه ثبت‌نام انجام می‌شود و بعد از سپری شدن مرحله تایید صلاحیت‌ها و پروسه انتخاباتی، آبان یا اوایل آذر می‌شود انتخابات را برگزار کرد تا بعد از نزدیک به یک سال بالاخره رئیس جدید فدراسیون مشخص شود.

با تغییرات جدید انتظار می‌رود مجمع فدراسیون در انتخابات آتی بیش از ۹۰ نفر باشد، درحالی‌که قبلاً اعضای مجمع را ۷۵ نفر تشکیل می‌دادند. همچنین تغییراتی در قوانین کاندیداتوری و آیین‌نامه انتخابات اعمال‌شده است.

گفته می شه کاندیدا برای حضور در انتخابات باید حداقل ۸ سال سابقه مدیریت ورزشی داشته باشند و مدیران سیاسی و غیرورزشی نمی‌توانند کاندیدا شوند. به این شکل خیلی از گزینه‌ها از گردونه انتخابات خارج خواهند شد.

یکی از مواردی هم که در اصلاح اساسنامه به ادعای ابراهیم شکوری دبیر کل سابق اعلام‌شده، سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی طبق اساسنامه جدید امکان حضور در مجمع آتی فدراسیون فوتبال را خواهند داشت و به آن‌ها حق رای داده‌شده است.

با این شرایط به نظر می‌رسد دیگر خطر تعلیق فدراسیون یا تشکیل کمیته عادی‌سازی از سر فوتبال دور شود چون فدراسیون در موعد مقرر اصلاحات را اعمال کرده است.

سختگیرانه ترین حالت ممکن است که فیفا بازهم به ماده یک اعتراض کند. حالا باید منتظر ماند و دید اساسنامه ارسالی فدراسیون فوتبال بالاخره می‌تواند تایید فیفا را بگیرد؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه