همراه ما باشید

یارکشی به سبک آقای سرمربی

یارکشی به سبک آقای سرمربی

پیروزی نیوز - یارکشی به سبک آقای سرمربی

پس از قهرمانی پر حرف و حدیث سال ۸۸ استقلالی ها بود، دقیقا همان زمان که اختلافات در این باشگاه میان مدیریت و سرمربی بالا گرفت و موجب تغییرات شد. البته مدیران وقت استقلال هرگز گمان نمی کردند اختلافاتشان اینچنین تبعاتی داشته باشد و در بهترین حالت تغییر در کادر فنی دورنمای دعواهایشان بود. دیدگاهی که داشتند خیلی زود به عنوان همان دورنما باقی ماند، چشم روی هم گذاشتند با استقلالی رو به رو شدند که حالا ستاره هایش راه اصفهان را پیش گرفته بودند و ساز جداییشان کوک شده بود. البته این اتفاقات را نه تنها هواداران استقلال بلکه سابر فوتبالدوستان نیز به یاد دارند و تنها به دلیل اینکه شرح دهیم احتمال وقوع چه اتفاقاتی برای سپاهان وجود دارد، بازگشتی به گذشته داشتیم.

قلعه نویی؛ پر افتخار دیروز، ناکام امروز

امیر قلعه نویی که با القاب خاصی در فوتبال و شهرهای مختلف شناخته و روی کاغذ پر افتخارترین سرمربی لیگ برتر نامید می شود، حالا سال ها است که در حسرت کسب جام به سر می برد.

فوتبال سنتی و متکی به فرد یا افراد در ایران ، حالا وارد فضای حرفه ای تری شده و دیگر در انحصار افرادی خاص نیست. همان طور که دیده ایم تمام آنهایی که در سال های نه چندان دور می توانستند موفقیت هایی را رقم بزنند حالا در حسرت هستند و به همین سبب رو به متشنج کردن فضا آورده اند.

قلعه نویی هر چه ناکامی هایش با تراکتورسازی، ذوب آهن و سپاهان  پر تعدادتر می شود شده، افرادی مانند یحیی گل محمدی، برانکو، علی دایی و عبدالله ویسی از فرصت ها استفاده کرده اند. در واقع این افراد توانسته اند مدرنیزه شدن فوتبال را بپذیرند و به دنبال پیروزی های کاملا حرفه ای باشند.

حالا قلعه نویی با دستان خالی از جام طی این سال ها ، تماما در تلاش بوده تا موفقیت های پرسپولیسی را زیر سوال ببرد که هیچ کس نمی تواند منکر شود روح قهرمانی در آن دمیده شده و بازیکنانش با دیدگاهی جز این پا به میدان نمی گذارند.

قلعه نویی همچنان یکی از با ثبات ترین مربی های لیگ برتر به شمار می رود اما تغییرات تیمی او طی چند سال اخیر نشان دهنده روزهای افول او است.

استقلال- قلعه نویی؛ خیلی دور ، خیلی نزدیک

استقلالی ها که پس از جدایی استراماچونی که مشابه آن در پرسپولیس هم رخ داد، روی خوشی ندیدند و حالا زمزمه های جدایی یا برکناری فرهاد مجیدی نیز به گوش می رسد. البته این موضوع چندان دور از ذهن نیست اما اینکه حالا همه می دانند در آن سوی میدان قلعه نویی سعی  دارد مچ شاگرد خود را بار دیگر بخواباند، وضعیت آنها را آشفته می کند.

هر چند که مذاکره استقلال با قلعه نویی، یا قلعه نویی با استقلال توسط افراد مختلف طی روزهای اخیر وقیا تکذیب شده اما فوتبال ایران به ما یاد داده هر زمان نکته ای قویا تکذیب شد ، آن را تمام شده بدان!

در همین راستا  علی پزشک، سخنگوی باشگاه سپاهان درباره مذاکره استقلال با قلعه نویی گفته است:« با قلعه نویی صحبت کردم و چنین پیشنهاداتی را رد کرد. قلعه نویی بیان کرده که تمرکزش روی سپاهان است و هیچ وقت ندیده ایم که این مربی قبل از پایان قراردادش با یک تیم دیگر مذاکره کند.»

پایان راه آقای سرمربی و طلایی پوشان

عدم حضور شاگردان قلعه نویی مقابل پرسپولیس و شویی که این سرمربی و اطرافیانش به راه انداختند ، تغییرات در مدیریت باشگاه ، از دست دادن امتیاز بازی ها یکی پس از دیگری و حالا استوری های اعتراضی جمعی از هواداران سپاهان ، ادامه حضور او را در این تیم اصفهانی بسیار کمرنگ کرده است.

سپاهان حالا با هدایت امیر قلعه نویی با ۴۲ امتیاز و اختلاف ۱۷ امتیازی با پرسپولیس در رده سوم جدول رده بندی قرار دارد. این تیم اصفهانی در ۴ هفته گذشته از لیگ برتر تنها ۵ امتیاز به دست آورده و ۱۲ تساوی در جدول به نام خود زده تا حتی ساکت الهامی که هدایت تراکتورسازی را بر عهده دارد ، عملکردی بهتر به نام خود و این باشگاه تبریزی به ثبت رسانده باشد.

آغاز یارکشی های قلعه نویی

البته هر مربی زمانی که از تیمی به تیم دیگر کوچ می کند از حق طبیعی خود استفاده کرده و بازیکنانی را به خدمت می گیرد یا حتی پیش از آغاز فصل مذاکرات خود را با بازیکنان مد نظرش آغاز می کند. در واقع این ها حق طبیعی هر مربی است و خرده ای به آن نمی توان گرفت اما قضیه آنجایی دچار مشکل می شود که مربی هنوز هدایت یک تیم دیگر را بر عهده دارد و با بازیکن تیم سومی برای حضور در تیمی مذاکره می کند که سرمربی دیگری دارد!

می دانیم جمله اندکی پیچیده بود اما واقعیت نیز به همین اندازه پیچیده است! اینکه مربی با احسان حاج صفی که این روزها ستاره تراکتورسازان به شمار می رود، تماس گرفته و درخواست کرده باشد که برای فصل آینده به استقلال بیاید نشان از بازی دارد که مسئولان سپاهان باید نگران آن باشند و از تکرار تاریخ جلوگیری کنند.

سپاهانی ها مراقب باشند!

امید نورافکن با جدایی قطعی از شارلوا قرارداد خود را به مدت ۳ فصل با سپاهان تمدید کرد، این مهم قطعا خبر خوبی برای طلایی پوشان و کادر فنی آن باید به شمار می رفت اما امیر قلعه نویی دقیقا از همان زمان به این بازیکن بازی نداده است.

این اتفاق که هواداران و کانال های متعلق به سپاهانی ها آن را تنها ناشی از لجبازی های امیر قلعه نویی می دانند به این دلیل است که نورافکن برای تمدید قرارداد از آقای سرمربی اجازه نگرفته است!

شاید شناخت کم از قلعه نویی سبب شده تا چنین خطایی از نورافکن سر بزند! او در اوج جوانی خیال کرده با تمدید قرارداد می تواند در ادامه مسیر به کمک سپاهان و قلعه نویی بیاید اما نمی دانسته آقای سرمربی خیالات دیگری برای او و آینده اش در سر دارد.

به این نام ها دقت کنید؛ مهدی کیانی، محمد ایرانپوریان، سعید آقایی، کی روش استنلی، ولادیمیر کومان، پیام نیازمند، محمد محبی، محمدرضا مهدی زاده، سجاد شهباززاده و محمدرضا حسینی ، همه بازیکنانی هستند که با نظر امیر قلعه نویی در سال اول یا دوم حضور او جذب سپاهان شدند و جزو بازیکنان محبوب او در تراکتورسازی یا ذوب آهن(تیم های سابق اش) به شمار می روند.

البته از میان این اسامی سعید آقایی،ولادیمیر کومان و محمد ایرانپویان قراردادهایشان با سپاهان تمام شده و در پایان فصل بازیکن آزاد به شمار می روند و سایر بازیکنان نیز به جز محمد محبی یک سال دیگر با طلایی پوشان قرارداد دارند. حال اگر قرارداد این بازیکنان در سال دوم با بندهای خاصی تمدید شده و چندان محکم کاری صورت نگرفته باشد، آنها نیز می توانند به راحتی به دنبال سرمربی محبوب خود راه بیفتند.

برای اینکه متوجه شویم قلعه نویی ترک عادت کرده و حرمت خانه را حفظ می کند، چند هفته دیگر منتظر می مانیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه