همراه ما باشید

۴ سال قهرمان شدن در شرایط سخت،کم‌نظیر است

۴ سال قهرمان شدن در شرایط سخت،کم‌نظیر است

پیروزی نیوز - ۴ سال قهرمان شدن در شرایط سخت،کم‌نظیر است

امیر حاج رضایی مدت‌هاست که علاقه‌ای به صحبت کردن در مورد فوتبال داخلی و همچنین اوضاع‌واحوال فدراسیون ندارد. می‌گوید فوتبال‌های لیگ برتر را نمی‌بیند، اما به دلیل دنبال کردن اخبار از سوی رسانه‌ها، در جریان اتفاقات و نتایج بازی‌ها هست.

مرضیه دارابی _ خبرنگار: از او همیشه می‌شود تحلیل‌های زیبا شنید، حاج رضایی از زاویه‌ای کارشناسانه به فوتبال نگاه می‌کند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با امیر حاج رضایی را در زیر می‌خوانید:

– همچنان در خانه‌اید؟

تقریبا با بیرون کاری ندارم. کتاب‌های مورد نیازم را از نشر ثالث می‌خرم و به خانه‌ام می‌‌فرستند. از خانه بیرون نمی روم.

– لیگ برتر را که دنبال می‌کنید؟

نه، اما روی صفحه موبایلم تمامی نتایج،‌ صفحه‌های فوتبالی و خبرهای لیگ برتر را می‌بینم،‌ اما بازی‌ها را از تلویزیون نگاه نمی‌کنم.

– با فوتبال ایران قهرید؟

قهر که نه، می‌دانید چرا؟ دلیلش این است که نه اینکه خدای ناکرده شما به خودتان بگیرید، اما بیشتر سوالات کلیشه‌ای است و پاسخ‌های من هم دردی را دوا نمی‌کند. اقتضای سنی من به گونه‌ای است که دوست دارم بیشتر در مسایل تحلیلی شرکت کنم نه اینکه بگویم چرا فلان مدیرعامل عوض شد و اینکه چرا باشگاه‌ها ماهی یک مدیرعامل عوض می‌کنند، حقیقتا برای من جذابیتی ندارد که بخواهم در موردش صحبت کنم. هرچند که من با فوتبال زندگی می‌کنم منتها شرایط و اتفاقات باعث شده که نگاهم تغییر کرده باشد. به قول انگلیسی‌ها، «اصلی که ثابت است،‌ تغییر است»، دوست دارم مباحثی برای گفتن داشته باشم که به درد فوتبال ایران بخورد.

– با توجه به اینکه روحیات شما با تحلیل و کارشناسی سازگار است، می‌توانیم از شما در مورد عوامل قهرمانی‌های پی‌درپی پرسپولیس بپرسیم؟ این تیم با وجود عدم ثبات مدیریتی، در آستانه چهارمین قهرمانی متوالی است.

در واقع می‌توانم بگویم بخش زیادی از زیربنای این پرسپولیس را آقای برانکو پایه‌گذاری کرده و بعد در بخش مدیریتی، زنده یاد جعفر کاشانی. چون شما جوان هستید شاید به درستی آقای کاشانی را نشناسید. او فوتبالیست ملی ما در محله چهارصد دستگاه بود که زیر نظر حسن حبیبی رشد و درجات بالاتر را طی کرد. او تحصیلات عالیه داشت و سِمت‌های مدیریتی را در خارج از کشور تجربه کرد. در بخش مدیریت شاید کار او دیده نشد اما به واقع می‌شود گفت که از مردان کارساز پرسپولیس بود. با او و تفکراتش پرسپولیس داشت به سمتی می رفت که از فوتبال پیشرفته مدرن دنیا الگوبرداری کند که متاسفانه از دنیا رفت. برانکو هم از ایران رفت. من نمی‌خواهم موفقیت‌های پرسپولیس را محدود به این ۲ نفر کنم اما اگر ما ۳ ستون در این کار داشته باشیم، این ۲ نفر دو ستون اصلی ساختمان فعلی پرسپولیس بودند و من ستون سوم را نمی‌شناسم. یحیی گل‌محمدی جوان هم این کار را ادامه داد و دارید به قهرمانی چهارم نزدیک می‌شوید. باوجود تغییرات پی‌درپی مدیریتی، این نتایج حاصل شده است.

– این تغییرات پی‌درپی واقعا به دردسر بزرگ باشگاه‌ها تبدیل شده است.

یعنی جوری شده است مثل فیلم‌های در حال اکران، ۴ هفته روی پرده هستند و بعد که به کف فروش می‌رسند باید عوض شوند. علت آن چیست؟ تصمیم‌گیرنده‌ها چه فکری می‌کنند؟ اکثر این مدیران را نمی‌شناسم. خب می‌گویند مگر تو باید بشناسی؟ ولی آدمی که ۷۰ سال با فوتبال زندگی کرده، باید مدیری که در راس فوتبال گذاشته می‌شود را بشناسد. نمی‌گویم مدیران حتما باید فوتبالیست بوده باشند، ولی باید در سطوح بالا مدیریت کرده باشند. باید طوری کابینه خود را بسازند که بشود به آن باشگاه گفت. دوستی برای من کتابی فرستاد که نمی‌دانم هنوز به بازار آمده یا نه. اسمش «راهِ رئال مادرید» است. از خواندن این کتاب حیرت‌زده شدم. این اینکه این جمع از افراد متخصص در حوزه فوتبال دور هم جمع شده‌اند. زمانی که پِرس مدیرعامل این باشگاه می‌شود و اکنون نیز هست، از بزرگترین متخصصان در کابینه خودش استفاده می‌کند. هرکدام زمینه‌های برای همکاری ایجاد می‌کنند که حیرت‌آور است و نتیجه آن می‌شود رئال‌مادرید. قصد ندارم بگویم در ایران هم ما می‌توانیم چنین کاری کنیم، اما این‌ها الگوهایی هستند که می‌شود اندازه بضاعت خودمان از آن استفاده کنیم. این چیزها در پیشرفت فوتبال‌مان تاثیر دارند.

– و پرسپولیس در کجای این تعریف قرار می‌گیرد؟

پرسپولیس بخشی از این نظم و سازمان تیمی را در این سال‌ها داشته که توانسته ۴ قهرمانی متوالی به دست آورد. آن‌ها توانسته‌اند باوجود همه چالش‌ها و مشکلات‌شان، کاری را انجام دهند که در فوتبال ایران بی‌سابقه و کم‌نظیر باشد. ۴ سال قهرمان شدن در شرایط سخت. من اینجوری از دور به پرسپولیسی که در آستانه قهرمانی چهارم است،‌ نگاه می‌کنم، از نزدیک کنار آن‌ها نیستم. من نقش مرحوم کاشانی و برانکو را جزو نقش‌های اساسی و کلیدی در این موفقیت می‌بینم، اما اگر دیگرانی هم به عنوان نقش‌های مکمل در این میان بوده‌اند،‌ من اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

– اجازه می‌دهید در مورد انتخابات فدراسیون فوتبال و مسایلی که اتفاق افتاده، سوال بپرسم؟

هیچ علاقه‌ای ندارم در این مورد صحبت کنم. هر چه می‌خواهد بشود، مبارک آقایان باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه