همراه ما باشید

محکوم ابدی

محکوم ابدی

پیروزی نیوز - محکوم ابدی

شجاع خلیل زاده بازهم محروم شد. برای اتفاقی که روی نداد. درواقع فدراسیون فوتبال، خودش هم نفهمید که چه کرد. آنچه اتفاق افتاد بسیار عجیب بود. عجایبی که احتمالاً فقط در فوتبال ایران، می‌توان نظیرش را پیدا کرد. ابراهیم فتاحی _ خبرنگار: اقدامی که قرار بود ترمز پرسپولیس را بکشد و در ابتدا هم موفق شد و در به صدر رسیدن سپاهان نقش‌آفرین بود، درنهایت به موتور محرک تیم تبدیل شد. آن حکم لازم بود تا بازیکنان متوجه شوند فارغ از تمام دغدغه‌های درست و نادرستی که دارند باید روی بعضی را کم کنند.

*همه‌چیز از اشاره به خدا آغاز شد

حتی اگر یک مملکت با ساختار حکومت مذهبی و دینی نبودیم بسیار عجیب بود که یک بازیکن فوتبال برای اشاره به خدا، این‌طور با حکم انضباطی روبرو شود ولی خب به نظر می‌رسد که این اتفاق روی‌داده باشد، هرچند که شاید از این منظر به قضیه نگاه نشود.

اتفاقات از دربی در هفته چهارم شروع شد. در یکی از صحنه‌های بازی، شجاع خلیل زاده با داور مسابقه وارد چالش لفظی می‌شود. اتفاقی که در فوتبال ما زیاد روی می‌دهد ولی برایش کارت زرد هم نمی‌دهند چه رسد به این‌که این‌گونه بازیکن و تیمش را نقره داغ کنند.

در جریان این بحث، تصویری در اوج هنر عکاسی ثبت می‌شود که یک برداشت نادرست را ایجاد می‌کند. یک تصویر ۲ بُعدی از صحنه‌ای که حداقل پنج بُعد دارد. حالا اتهام فضای مجازی این است که شجاع خلیل زاده در آن صحنه به داور گفته‌است؛ هیس!

نگاه اعضای کمیته انضباطی فدراسیون نیز همین‌قدر سطحی است. کسی به تصاویر دیگر توجه ندارد که شجاع و داور مسابقه، هر دو با انگشت دست در حال نشان دادن بالای سرخود و احتمالاً آسمان هستند. شجاع خلیل زاده قسم می‌خورد که در آن صحنه با زبان بدن خدا را واسطه قرار داده است. معلوم است که در چنین مواقعی، بعضی با بدبینی ، این را باور نمی‌کنند. ولی همان زمان در گزارش مفصلی فاش کردیم که این امر برای عوامل فدراسیون محرز شده بود.

*شهادت داور، شجاع را تبرئه کرد

همان زمان در گزارشی که منتشر کردیم برای اولین بار فاش ساختیم که اصلاً در گزارش داور مسابقه اشاره‌ای به این مساله نشده بود که شجاع به او توهین کرده است. جالب این‌که تا آن زمان بسیاری فرهیخته نماها بدون حداقل اطلاع از موضوع کلی تحلیل و تفسیر رفته بودند. شجاع خلیل زاده هم که بعد از بازی و قبل از جلسه کمیته انضباطی، توسط این نهاد از ادامه بازی‌ها معلق شده بود. همیشه همین‌طور است که توهم سر زدن یک رفتار از عضوی در پرسپولیس هم فاجعه بزرگ در فوتبال است و وقتی همان رفتار از بازیکن سپاهان، استقلال و تراکتورسازی به‌صورت رسمی و غیرقابل‌انکار سر بزند با جوان‌هایی طرف هستند که باید کمک‌شان کرد . مشابه این مساله را هم بارها دیده‌ایم. حرکت شنیع ۲ بازیکن استقلال برابر دوربین‌های تلویزیونی در فصل‌های گذشته یک نمونه‌اش بود.

درد این است که در جلسات بررسی، همان‌طور که در همان روزها فاش کرده بودیم، خود داور وقوع چنان اتفاق و حالتی را به‌کلی رد کرده بود. داور مسابقه، آنچه که بازیکن پرسپولیس به خاطرش به فدراسیون احضار شده بود را به‌کلی مردود دانست و این یعنی این‌که همه‌چیز باید آنجا تمام می‌شد ولی نشد.

*دوای دل بیمار استقلال و پای لرزان سپاهان

به نظر می‌رسد که محرومیت شجاع یک‌جورهایی هم دوای دل بیمار استقلال بود که دربی را باخت و هم چاره درد پای لرزان سپاهان که از پرسپولیس در واهمه بود. هم دل این یکی‌ها را آرام می‌کرد و هم قوت قلب آن یکی‌ها بود. تقصیر هم نداشتند. برانکو که رفته بود، حساب کرده بودند؛ کار پرسپولیس تمام است. اصلاً بعد از رفتن برانکو بحث بر سر این بود که بعد از تمام اتفاقاتی که برای پرسپولیس رقم زده شد، جدا کردن برانکو از پرسپولیس، تیر آخر ترکش بود. قرعه هم که به برگزاری دربی در هفته چهارم افتاد، همه گفتند پرسپولیس بحران زاده با شکست در این بازی، کارش یکسره است، اما معادلات بر هم‌ریخت. همان استقلالی که هواداران استقلال می‌گویند اگر استراماچونی از آن جدا نمی‌شد به قهرمانی می‎رسید ، به پرسپولیسی باخت که هنوز کالدرون را نپذیرفته بود.

پرسپولیس بعد از دو پیروزی و یک شکست به دیداری رسید که نتیجه و حوادث بعد از آن می‌توانست سرنوشت لیگ را رقم بزند. شرایط استقلال هم اصلاً خوب نبود. دربی برگزار و پرسپولیس پیروز شد. استقلال باوجود حمایت‌هایی که شده بود، اصلاً جواب انتظارات را نداد. تراکتورسازی و سپاهان می‌توانستند گزینه‌های بعدی باشند که برای قهرمانی می‌شد روی آن‌ها حساب کرد. پرسپولیس بعد دربی بازی با سپاهان را در پیش داشت.

پرسپولیس، بازیکنان و کالدرون بعد از دربی به‌شدت درگیر ماجرای شجاع شدند و تمرکز و آرامش لازم را هم نداشتند. پرسپولیس، بازی را به سپاهان واگذار کرد. سپاهان با این پیروزی به صدر جدول رسید. اتفاقاتی که فراموش شد و حکم دیروز شجاع، آن را به یاد همه آورد. بعد از تمام حرف‌وحدیث‌ها شجاع هم محروم شد. یک شکست دیگر می‌توانست پرسپولیس را از دور خارج و هجمه را روی کالدرون زیاد کند. پرسپولیس بدون شجاع بازی را به شهر خودرو واگذار کرد. تیم که بعد از دربی دوم بود، حالا بعد از دو هفته، در جایگاه هفتم بود و حالا سپاهان و تراکتورسازی تبریز اول و دوم بودند.

*تشدید محرومیت شجاع بعد از برائت و به خاطر بی تایپیستی فدراسیون!

شجاع قبل از بازی با شهر خودرو به خاطر کاری که داور گفت اتفاق نیفتاد، محروم شد. پرسپولیس اعتراض می‌کند . کلی مستندات می‌برند ولی چه مستندی با ارزش‌تر از  این‌که داور مسابقه موضوع را از بیخ و بن منکر می‌شود. درنهایت استیناف تصمیم می‌گیرد یک جلسه محرومیت را تعلیق کند. ولی این را به‌موقع نمی‌گویند. کالدرون ناامید از در اختیار داشتن او، به شجاع تمرین سنگین می‌دهد. روز بازی معلوم می‌شود او می‌تواند بازی کند ولی او دیگر شرایط بازی ندارد. اعصاب کالدرون هم می‌ریزد. او اصلاً این چیزها را به عمر خود ندیده بود. شجاع عملا آن بازی را از دست می‌دهد و اصلاً در فهرست قرار نمی‌گیرد. او عملا دو جلسه محرومیت را تحمل می‌کند  حکم استیناف، فقط کار را خراب‌تر کرد. چون محرومیت دو جلسه‌ای به محرومیت ۳ جلسه‌ای بدل می‌شود. یعنی در عمل تشدید شد. طبعا انتظار می‌رفت با توجه به عدم اثبات ادعای مطرح‌شده ، حتی از پرسپولیس و شجاع عذرخواهی شود ولی همه‌چیز بدتر شد. همان زمان باشگاه واکنش‌های تندی نشان داد ولی فایده‌ای نداشت. فدراسیون فوتبال هم در توجیه تأخیر خود، اعلام کرد که تایپیست نداشتند!!

*داور بازی دوستانه، به شجاع گفته بود، تاوان پس می‌دهد

و اما لازم است بازگشتی به عقب هم داشته باشیم. به دوران اماده‌سازی پیش فصل. دورانی که بازی‌های تدارکاتی انجام می‌شد و شجاع به خاطر پرخاش دربازی‌های تدارکاتی که کم استرس‌تر است عوامل قدیمی در کنار تیم و باشگاه را نگران کرد. در آن مقاطع مطالبی مطرح شد و به نگارش درآمد که شجاع باید کنترل احساست خود را بیاموزد وگرنه خود و تیم را دچار مشکل می‌کند. متأسفانه بعضی عوامل در تیم مقابل خلیلی به دفاع بی‌جا برخاستند. در آن مقطع ما هم مطلبی داشتیم و البته در روزهای گذشته شاهد بودیم که کریم باقری هم به این نقص در شجاع اشاره کرد و از دلایل عدم دعوت او به تیم ملی را این عامل دانست درحالی‌که او به‌حق یکی از بهترین مدافعان فوتبال ایران بود و بی‌شک در جام جهانی حتی می‌توانست برگ برنده باشد. شجاع در زمین فوتبال آن‌گونه است درحالی‌که در بیرون زمین واقعاً نمی‌شود شیفته او نشد. البته در زمین هم فوتبالش، حرف ندارد. شجاع در جریان بازی‌های دوستانه نشان داده بود که با شروع لیگ با مشکلات روبرو می‌شود. یکی از این بازی‌ها هم داوری از لیگ برتر داشت. داوری که سرشناس بود. شجاع در بازی دوستانه اخراج شد و بعد هم بحث و جدل شدید با داور! یک‌سری حرف‌ها که نباید، ردوبدل شد.

داور آن بازی وقتی شجاع را از زمین بیرون می‌بردند به او گفته بود که با شروع لیگ برتر تاوان حرفی که زده است را می‌دهد.

*شجاع این بار اشتباه کرد

و اما محرومیت تعلیقی شجاع ماند تا دیروز که اعلام شد. برای اتفاقاتی که در بازی با تراکتورسازی روی داد. بازی از هفته هفدهم در ۶ بهمن‌ماه. همان‌طور که می‌گوییم این حکم اجحاف در حق پرسپولیس و شجاع بود و از اساس مورد داشت. سوال این است که شجاع وقتی این‌همه حساسیت نسبت به خود را می‌بیند و یک جلسه محرومیت تعلیقی دارد، چرا باید در آستانه بازی‌هایی مثل دربی و مصاف با سپاهان خود را در معرض محرومیت‌ها قرار بدهد؟! در جای خود دفاع و در جای خود پرسش می‌کنیم.

*خلاص شدن از حکم تعلیق در بهترین زمان

از اینجا به بعد را دیروز تا حدودی، علیرضا صالحی از کمیته استیناف توضیح داد. این‌که بعد از بازی با تراکتور قصد اعمال محرومیت تعلیقی را داشتند و تیم حقوقی پرسپولیس توانست آن را عقب بیندازد. البته در این مساله لطفی به پرسپولیس در کار نبود. مساله این بود که خود فدراسیون نشین‌ها که می‌دانستند کل این ماجرا یا حداقل بخشی از آن زیر سوال است و البته بد نبود که همین حالا شجاع و پرسپولیس از این محرومیت تعلیقی که البته از اساس زیر سوال بود خلاص شوند.

*در باغ سبز برای دیگران، آتش غضب برای پرسپولیس

و برای ختم کلام از کمیته اخلاق و کمیته انضباطی سوال می‌کنیم که چرا هیچ‌وقت دیگر تیم‌ها و عوامل آن‌ها به خاطر انجام رفتارهای تندتر به‌اندازه پرسپولیس و پرسپولیسی پاسخ‌گو نیستند و با تنبیه و جریمه روبرو نمی‌شوند؟ نمونه‌اش در روزهای اخیر زیاد بود. مثلا اظهارات تنش‌زایی که بازیکنان و عوامل تیم استقلال در ارتباط با بازی با فولاد داشتند؟

مثلا اظهاراتی که رمضانی درباره پروتکل‌های بهداشتی و ابلاغی داشت. مثلا تنش‌هایی که بازیکنان تراکتور و استقلال بارها رد بازی‌ها ایجاد کرده‌اند. چرا این زمین فوتبال این‌همه هواهای متفاوت از هم دارد؟

مثلا همان‌که گفتند داور هم باید با فولادی‌ها شادی بعد از پیروزی را انجام می‌داد. یا آن‌ها که کم از الطاف و مواهب و ثمره اشتباهات بهره‌مند نبوده‌اند ولی از مهندسی بازی‌ها گفتند. یا آن‌هایی که تشکیلات فوتبال را متهم کردند برای قهرمان شدن پرسپولیس جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند درحالی‌که همان زمان پرسپولیس با ۱۰ امتیاز اختلاف، تنها گزینه ممکن برای معرفی قهرمان بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه