همراه ما باشید

کدام داور لایق ساخت تندیس است؟!

کدام داور لایق ساخت تندیس است؟!

پیروزی نیوز - کدام داور لایق ساخت تندیس است؟!

اشتباهات داوری در بازی این هفته ذوب‌آهن و ماشین‌سازی حسابی خبرساز شد و صدای اعتراض میزبان را بلند کرد. این اعتراض‌ها پس از سوت داور و در کنفرانس خبری ادامه یافت و ذوبی‌ها  با ارسال نامه‌ای به کمیته داوران فدراسیون فوتبال، از محمدحسین ترابیان شکایت کردند . شیوا دورانگر _ خبرنگار: این داور ۲ گل سالم ذوب‌آهن را به اشتباه مردود اعلام کرد و با تایید کارشناسان داوری نقش بسزایی در شکست شاگردان بوناچیچ داشت. فدراسیون فوتبال بلافاصله پس از بازی از تشکیل جلسه فوری برای بررسی عملکرد داوران این بازی خبر داد تا شائبه تبانی داور با تیم حریف را ایجاد ‌کند. خصوصا که سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن نیز در مصاحبه‌اش بیان داشت اگر عملکرد داور عمدی و حاصل جریانات پشت پرده مافیای فوتبال ایران باشد، این داور و دیگر دست‌اندرکاران این ناداوری علنی، تا ابد اسیر وجدان خود خواهند بود.  احمد جمشیدی در ادامه گفته بود داور بایستى در یکى از برنامه‌های سراسرى و پربیننده فوتبال رسماً از مردم اصفهان عذرخواهى کند و در غیر این صورت تندیس این شخص را به‌عنوان یک چهره منفور در شهر اصفهان به نمایش عموم مردم خواهیم گذاشت!

جالب اینجاست که ذوبی‌ها از فدراسیون خواسته‌اند به خاطر اشتباهات داور دستور به تکرار مسابقه بدهند که فدراسیون طبق قانون این مساله را رد کرده است، اما سخنگوی این باشگاه می‌گوید یا باید گل‌های ما در بازی با ماشین‌سازی برگردد و نتیجه عوض شود یا دستور به تکرار این مسابقه بدهند، وگرنه به نهادهای بین‌المللی مثل فیفا شکایت خواهند کرد! جمشیدی بابیان اینکه داور سر تیمش را مقابل ماشین‌سازی برید و محرومیت داور دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند، خواهان محرومیت مادام‌العمر ترابیان از صحنه داوری شد و افزود: داوران این بازی باید به‌طورکلی از دنیای داوری خداحافظی کنند تا بیشتر از این آبروی ورزش و فوتبال ایران نرود!

در اینکه داوری باعث شکست ذوب‌آهن در هفته بیست و پنجم شد هیچ شکی وجود ندارد. همان‌طور که گفته شد اشتباهاتی که در این بازی به وقوع پیوست نتیجه بازی را به‌طورکلی عوض کرد. حتی این مساله به تایید کمیته داوران هم رسید و حتی اعضای کمیته و دپارتمان داوری با سرپرست و دبیر کل فدراسیون نشستی را در این زمینه برگزار کردند و رییس دپارتمان هم از باشگاه ذوب‌آهن به خاطر اشتباهات داوری در بازی با ماشین‌سازی تبریز عذرخواهی کرد.  اما حتی تایید اشتباهات داور هم دلیلی بر آن نمی‌شود که یک باشگاه از فدراسیون انتظار داشته باشد برخلاف قوانین بازی را تکرار کند. البته سکوت مسوولین فدراسیون در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است. فدراسیون همان‌طور که وعده داده بود باید هر تصمیمی که در جلسه روز یکشنبه اتفاق افتاد را در اختیار عموم بگذارد تا حرف و حدیث‌هایی که درباره شرط‌بندی و تبانی مطرح‌شده از میان برداشته شود و باشگاه ذوب‌آهن و طرفداران این تیم از شک و شبه دربیایند. گرچه ذوبی‌ها خودشان قبل از محاکمه حکم ترابیان را صادر کرده و دستور ساخت مجسمه این داور را هم داده‌اند! و از آن عجیب‌تر که به کمتر از تکرار بازی راضی نیستند. انگار این اولین بار نیست که در فوتبال اشتباه داوری رخ می‌دهد و ذوب‌آهن تنها تیم در دنیاست که قربانی داوری شده است. کما اینکه در بازی مذکور داور به‌درستی یک پنالتی برای ذوب‌آهن گرفت و منهای آن ۲ گل، سایر تصمیمات تیم داوری اعم از ۳ پنالتی و ۲ اخراجی که به وقوع پیوست به تایید کارشناسان رسید.

آیا تاکنون ذوب‌آهن از داوری نفعی نبرده است؟ به‌راستی اگر قرار باشد مجسمه داوری را در فولادشهر بسازند اولویت با کدام‌یک از این داوران است؟ جهانبازی  که دریک چهارم جام حذفی ۹۴ برخورد توپ به سینه ایمان صادقی، دروازه‌بان پرسپولیس در بیرون محوطه جریمه را داور خطای هند تشخیص داد و پرسپولیس را در ۲۰ دقیقه نخست ۱۰ نفره کرد و موجبات حذف این تیم را فراهم آورد؟  یا زرگری که در بازی برگشت فصل هفدهم از پنالتی پرسپولیس و اخراج سازنده پل‌های ذوب‌آهن چشم‌پوشی کرد تا تیم قلعه‌نویی در فولادشهر بازی باخته را با پیروزی ۲ بر یک عوض کند و دومی خود را در لیگ قطعی بسازد. همین داور در هفته‌های ابتدایی لیگ پانزدهم به خاطر قضاوت ضعیفش در فولادشهر علیه پرسپولیس چند هفته محروم شد. در سیاه بلندبالای زرگر فقط ۲ پنالتی برای سپاهان وجود داشت، بماند که هادی عقیلی مدافع سپاهان هم در دقیقه ۵ بازی اخراج نشد تا به معنای واقعی سر پرسپولیس در فولادشهر بریده‌شده باشد.

قابل‌ذکر است که همان فصل داور بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن نیز محروم شد. علیرضا فغانی در بازی رفت ۲ تیم به شکل ناباورانه‌ای توپی را که به سینه بنگر برخورده کرده، پنالتی تشخیص داده! و با اخراج مدافع پرسپولیس باعث شکست تیم برانکو شد. فغانی در این بازی همچنین یک پنالتی برای سرخپوشان نگرفت تا اشتباهات او تاوانی به قیمت ۴ جلسه دوری او از مستطیل سبز را به همراه داشته باشد.

حال اگر قرار باشد این اشتباهات را در کنار ۲ گل سالم ذوب‌آهن به ماشین‌سازی قرار دهیم و مقایسه‌ای بر عملکرد این چند داور داشته باشیم کفه ترازو به سمت چه کسی سنگینی خواهد کرد؟ زرگر، جهانبازی، فغانی یا ترابیان؟ کدام‌یک لایق ساخت تندیس در فولادشهر هستند؟

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه