همراه ما باشید

صبر ایوب و عمر نوح

صبر ایوب و عمر نوح

پیروزی نیوز - صبر ایوب و عمر نوح

نوزدهمین دوره لیگ برتر برای پرسپولیس تمام شد. از این جه به بعد هر چه برای پرسپولیس وجود دارد یکسری فانتزی‌ها است که در اولویت چندم بعد از یکسری اتفاقات مهم قرار دارد. اتفاقات مهم هم قرار است در جام حذفی و مهم‌تر از آن در لیگ رقم بخورد. جام حذفی خودش اولویت دوم است. پرسپولیس باید اکنون روی لیگ قهرمانان متمرکز شود و پس از آن باید سراغ لیگ بیستم رفت.

با همین اولویت‌ها اولین مساله مهم ، موضوع نقل و انتقالات است. پرسپولیس با چگونه تیمی راهی رقابت‌های لیگ قهرمانان می‌شود. تیمی که ۴هفته به پایان رقابت‌های لیگ، ۴مین قهرمانی خود را به دست آورد یا سایه‌ای از این تیم روانه رقابت‌ها خواهد شد.

یکی از بازیکنانی که این روزها درباره او صحبت زیادی می‌شود، بشار رسن است. هواداران به‌شدت مسایل مربوط به این بازیکن را تعقیب می‌کنند. روی او حساسیت زیادی دارند. اصولاً هواداران به هر بازیکنی که صحبت از رفتن کند، توجه بیشتری نشان می‌دهند. این یک قاعده کلی است، به‌ویژه اگر آن بازیکن محبوب باشد. بشار رسن هم در این سال‌ها به‌خوبی در دل هواداران جای کرده است. کم حاشیه بودن او بسیار مؤثر بود و یک بازیکن فنی خوب هم به‌حساب می‌آید هرچند قبل از آمدن سطح توقعات از او خیلی خیلی بیشتر از این بود که در طی سال‌ها دیدیم.

 

*نگاه به جیب پرسپولیس یا دستور از بالا؟

در حال حاضر چالش اصلی درباره رسن، مربوط به رقم قرارداد او می‌شود. با فرض اینکه او بخواهد ۴۵۰‌هزار دلار خام از پرسپولیس بگیرد، حتی با دلار ۲۰هزارتومانی، پای یک رقم ۹ میلیارد تومانی در کار خواهد بود. حالا از یک‌سو استدلال هواداران درست است که کاهش ارزش پول ملی ایران تقصیر بشار و پرسپولیس نیست و از سوی دیگر پرسپولیس باید این پول را به وی پرداخت کند.

سوال این است که آیا برآوردهای مالی، پرسپولیس را به این نقطه رسانده است یا دستور از بالا؟ پرسپولیس چندی پیش با الحاقیه‌ای که امضا کرد از کارگزار تعهد گرفت که تا پایان خرداد ۱۴۰۰، مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان دریافت کند. ۱۵ میلیارد تومان آن قبلاً رفته بود. اگر تعهدات اجراشده باشد که باید تا الان ۳۰ میلیارد تومان دیگر هم رفته باشد. پرسپولیس است و ۶۵ میلیارد تومان که با آن باید ۲۵ درصد باقیمانده قرارداد بازیکنان، ۱۵ تا ۲۵ درصد هم پاداش قهرمانی و آفرهای بازیکنان باید با آن پرداخت شود و هزینه‌ها و دستمزدهای سال بعد هم هست. باشگاه غیر از این درآمدهای محدودی دارد اگر سرویس پیامکی برقرار نشود که در مورد آن‌هم باید دید سهم باشگاه و کارگزار چگونه خواهد بود. همه این حساب‌وکتاب‌ها را باید کنار هم دید بااین‌وجود یکسری اماواگرها وجود دارد.

 

*برای استقلال هم دلار نیست؟

یکی از این اماواگرها مربوط به شایعاتی درباره استقلال می‌شود. آیا صحت دارد که استقلال قرار است از یک بودجه خیلی خوب برای جذب سرمربی خارجی بهره‌مند شود؟ ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار برای امکان جذب مربی چه قدر صحت دارد؟

البته این شنیده‌ها در حالی است که قبل از این معاون وزیر ورزش و جوانان اعلام کرده بود، پرسپولیس و استقلال نمی‌توانند هیچ مربی و بازیکن خارجی جدیدی را جذب کنند. به هر حال با هیچ فرمولی نمی‌شود پذیرفت که درآمد استقلال حتی در حد پرسپولیس باشد. آن‌ها نه به‌اندازه پرسپولیس هوادار دارند و نه به‌قدر ما افتخار. هیچ‌کس حاضر نیست برای بحث‌هایی مثل اسپانسری و مشارکت تجاری برای تیمی بازار و خواهان ضعیف‌تر، پول بیشتر پرداخت کند.

 

*نگاه سرخپوشان به قرارداد بشار؟

باز در کنار این مساله باید پرسید که وقتی بشار رسن قرار است فعلا بالای ۱۰ میلیارد تومان دریافت کند سایر بازیکنان، چه ارقامی را طلب می‌کنند. خب، این بحث‌ها در تیم وجود دارد و منافاتی هم با رفاقت بین بازیکنان وجود ندارد. واسطه‌ها و مدیر برنامه‌ها هم موظف هستند برای این منظور فعالیت کنند و از فشار رسانه‌ها و هواداران استفاده کنند و آن‌ها را به تکاپو بیندازند. همه این بحث‌ها در جریان نقل و انتقالات مطرح خواهد شد و جیب پرسپولیس قطعاً تحمل این فشار را ندارد و فقط یک حالت باقی خواهد ماند. این‌که مشاوران به مدیران بگویند؛ تعهد را ایجاد کن، مدیر بعدی باید پاسخگو باشد. این نگاه در این مدت اخیر پرسپولیس را با چالش‌های بسیار جدی روبرو کرده است و همه ما از بخش ثمرات آن مطلع هستیم.

 

*حفظ بشار برخلاف میل باطنی

این‌که باشگاه به رسن گفته باشد رقم قرارداد خود را باید کاهش دهد فقط می‌تواند یک معنی داشته باشد. این مطلب تکذیب هم نشد. رسن باید به فکر تیم دیگری باشد و اصلاً فکر نکنید که وی قبل از این به موضوع فکر نکرده باشد. واقعیت امر این است که او به نظر غافلگیر نشده است. کاملاً عادی رفتار می‌کند و این مساله به تعبیر بعضی افراد نزدیک به او می‌تواند  به معنای آن باشد که او یکسری اقدامات را برای انتخاب تیم بعدی خود نیز انجام داده است. به هر حال از او امری خواسته‌شده که نشنیدیم از بازیکنان دیگر خواسته باشند. از طرفی، او در حالی با تعهدات معوق مانده از سوی باشگاه روبرو است که دیگر بازیکنان پول‌شان را گرفته‌اند. همه این‌ها یعنی این‌که بشار از قبل آماده رفتن بود و باشگاه هم قصد حفظ او را ندارد. سال قبل هم‌نین قصدی نداشتند. ازنظر باشگاه عملکرد فنی بشار در قواره این رقم نبود اما هجمه‌های ناشی از رفتن برانکو و ترس از هواداران منجر به حفظ بشار شد.

 

*نگاهی به عملکرد بشار و صحبت‌های بی‌تعارف

اگر باشگاه پرسپولیس نخواهد هزینه‌های مربوط به حفظ بشار رسن را متحمل شود، باید بتواند  یک بازیکن حداقل در قواره‌های او را جذب کند. اصولاً این یک سوال جدی در تمام این سال‌ها است که وقتی باشگاه، یک سال در خواب است و افرادی کار بلد و سالم ندارد که برایش دنبال بازیکن بگردند، چگونه می‌خواهد در مذاکره حتی با بازیکنان خود دست برتر را داشته باشد. این یک درد جدی است. قرار نیست همه نیازهای باشگاه از بازیکنان اسم درکرده برطرف شود. امثال مهدی طارمی، نوراللهی، علیپور، صادقیان، عباس زاده و بسیاری دیگر از یکجاهایی شروع می‌کنند که کمتر کسی سراغ آن‌ها می‌رود. درد این است که گوش کمتر کسی به این حرف‌‎ها بدهکار است. باشگاه باید بخشی از نیازهای خود را این‌گونه برطرف کند.

در این شرایط شاید نگاهی به عملکرد بازیکنان‌هم بد نباشد. در این فصل بازیکنی مثل وحید امیری با حضور در ۲۳ بازی لیگ و حدود ۱۹۰۰ دقیقه بازی، ۵ گل زده و ۳ پاس گل داده است. بازیکنی مثل سیامک نعمتی با حدود ۹۰۰ دقیقه بازی یک گل و ۳ پاس گل در کارنامه دارد.مهدی ترابی با حدود ۲۱۰۰ دقیقه بازی، ۱۰ گل و ۴ پاس گل در کارنامه دارد و بشار رسن هم با حدود ۱۲۰۰ دقیقه بازی، ۲گل و یک پاس گل.او سال قبل با حدود ۱۷۵۰ دقیقه بازی یک گل و دو پاس گل در کارنامه داشت ولی خب بحث دیگر این است که هافبک‌ها بر اساس این اعداد درجه‌بندی نمی‌شوند. اما وقتی یک باشگاه می‌خواهد دست به تصمیم‌های انقلابی بزند باید از قبل برای آن فکر کرده باشد. شاید در پرسپولیس هم این اتفاق روی داده است و هنوز اعلام نکرده‌اند ولی ما می‌توانیم بر اساس آنچه وجود دارد بحث کنیم. پرسپولیس بر اساس نوع فوتبالش به بشار رسن یا بازیکنی با ویژگی‌های او نیاز دارد. بازیکنی که در طول و عرض حرکت کند. تکنیک و سرعت عبور از یار و دادن پاس‌های مؤثر را داشته باشد. پاس‌هایی که بتوانند حریف را دچار مشکل کنند. در حال حاضر ترکیبی از ترابی، امیری، نعمتی و بشار دربازی‌های مختلف است که کار پرسپولیس را پیش می‌برد. گلزنان پاس‌های خوب می‌خواهند و شروع به حمله‌ها هم مهم است. بشار هم در تیم یحیی به‌مراتب مؤثرتر از تیم کالدرون کارکرده است. او در زمان کالدرون اصلاً بازیکن خوبی برای پرسپولیس نبود. یک پاس کلیدی در ۶۷۰ دقیقه بازی ولی با آمدن یحیی، تا قبل از تعطیلی بازی‌ها ۲ گل و ۳ پاس کلیدی را ثبت کرد. بدون تعارف بشار بازیکن خوبی است که در حال حاضر با رفتنش جای او خالی می‌ماند، ولی بازیکنی نیست که نشود مثل او را پیدا کرد. مساله این است که کسی دنبال این مساله رفته باشد یا برای جانشینی او با نظر سرمربی فکری کرده باشند.

 

*پرسپولیس برای هماهنگ شدن بازیکنان جدید وقت ندارد

در حال حاضر باید یک مساله دیگر را هم در نظر بگیریم. اگر شنیده‌ها درباره برگزاری جام حذفی در حدفاصل لیگ برتر و لیگ قهرمانان درست باشد. بازیکنان بدون قرارداد بعد از جام حذفی آزاد می‌شوند و با تفسیری، برای لیگ قهرمانان لازم است که دوباره با آن‌ها توافق شود. هافبک طراح یک پست کلیدی است و حتی اگر بازیکن خوبی به‌جای بشار جذب شود احتمالاً زمان لازم دارد تا با سایرین هماهنگ شود و پرسپولیس تا لیگ قهرمانان زمان زیادی نخواهد داشت تا بخواهد یک تیم با تغییرات زیاد را هماهنگ کند. در این شرایط اگر جام حذفی بعد از لیگ قهرمانان برگزار می‌شد کمک بزرگی به نمایندگان فوتبال ایران بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه