همراه ما باشید

در مورد دربی هم می‌گفتند مساوی‌ها سفارشی است

در مورد دربی هم می‌گفتند مساوی‌ها سفارشی است

پیروزی نیوز - در مورد دربی هم می‌گفتند مساوی‌ها سفارشی است

پرسپولیس در تاریخ پرافتخارش قهرمانی و کاپ کم ندیده،‌ اما انگار هر بار و هر قهرمانی، علاوه بر اینکه حال و هوای خاص خودش را دارد، همراه با رکوردی تازه است.مرضیه دارابی_خبرنگار: در دوره سرمربیگری علی پروین و ناصر ابراهیمی هم قهرمانی‌های کمی به دست نیامد، اما این بار صحبت از پوکر قهرمانی است. ۴ دوره متوالی قهرمان شده، در دهه ۹۰ حاصل‌شده و همه پرسپولیسی‌ها از این بابت خوشحالند.

نشستن پای صحبت‌های ناصر خان ابراهیمی شیرین است. با او خاطرات خوبی از گذشته داریم. او هیچ‌گاه دوستان گذشته‌اش را در مصاحبه‌ها فراموش نمی‌کند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با مربی پیشین پرسپولیس و سرمربی سابق تیم ملی را در زیر می‌خوانید:

– خودتان کم قهرمانی با پرسپولیس را تجربه نکرده‌اید، قهرمانی آخر مبارک‌تان!

مبارک همه باشد. ما هم یک‌جور دیگر خوشحالیم. از روزی که این پرسپولیس شکل‌گرفته، طرفدارش هستیم. اینجا خانه دوم همه ماست. باشگاهی مردمی که همیشه دوست داشتیم شاهد پیشرفت و موفقیتش باشیم، اما دل‌مان خون است از بی‌ثباتی‌ها. هر قهرمانی یادمان می‌آورد که بعد از انقلاب چند مدیرعامل در راس باشگاه قرارگرفته‌اند و این تعداد تغییر مدیریتی اصلاً خوب نیست. به این شکل ما فقط به موفقیت‌های کوتاه‌مدت می‌رسیم که همین قهرمانی‌هاست، اما اگر این‌قدر تغییر در راس باشگاه نداشته باشیم، آن‌وقت است که به موفقیت بلندمدت خواهیم رسید.

– پیرو همین چیزی که گفتید،‌ کسی نمی‌داند سرپرست فعلی تا چه زمانی هست.

اگر رسول پناه خوب است خب تغییرش ندهند. مگر ریاست جمهوری ۸ ساله نیست؟ خب مدیران باشگاه‌ها را هم ۸ ساله بگذارند تا آن‌ها بتوانند بیلان کاری ارائه دهند. بتوانند برنامه‌ریزی کنند و به تیم‌های پایه برسند. اهداف کوتاه‌مدت با بلندمدت خیلی فرق دارد.

– جالب است با این‌همه تغییری هم که در این سال‌ها اتفاق افتاده، باز ۴ سال متوالی قهرمان شده‌ایم.

آن زمان در مورد آوردن برانکو تصمیم درستی به لحاظ مدیریتی گرفته شد.

– این روزها با خیلی از پیشکسوتان باشگاه صحبت می‌کنیم که می‌گویند برانکو آن‌قدرها هم در قهرمانی‌ها نقش نداشته!

نه، شروع این کار با او بود. ممکن است حالا از برانکو و بعد هم کالدرون بدهی‌های زیادی روی دست باشگاه مانده باشد،‌ اما ریشه کار با او بود. مدیری که برانکو را آورد،‌ تصمیم خوبی گرفت. قبلاً هم علی پروین پایه درستی در تیم گذاشته بود. نظمی که او در تیم پیاده کرد تا سال‌ها جواب داد. ما سال ۷۷ هم ۱۶ بازی را نباختیم و علاوه بر لیگ، در حذفی هم قهرمان شدیم. به سومی آسیا هم رسیدیم. قهرمانی‌های متوالی در باشگاه پرسپولیس بی‌سابقه نبوده. من همیشه از ۵ اصل مهمی که در موفقیت لازم است، گفته‌ام. اولین آن مدیریت است و بعد هم امور مالی. مدیریت ما گرچه دائما در حال تغییر بوده اما سر بزنگاه تصمیم خوبی گرفته است. به لحاظ مالی هم حتما بچه‌ها به میزانی دریافتی داشتند که راضی باشند. تیم اگر ازنظر مالی راضی نباشد طغیان می‌کند. بعد هم کادر سرپرستی است، قبلاً این وظیفه را محمود خوردبین انجام می‌داد، که خیلی هم قوی بود و به خاطر کهولت سن کنار رفت و حالا هم افشین پیروانی سرپرست است. کادر فنی و بازیکنان هم دو رکن بعدی هستند.

– چه حسی دارید که شاگردان‌تان از افشین پیروانی گرفته تا یحیی گل‌محمدی و کریم باقری در راس امور فنی و سرپرستی هستند؟

خیلی از این بابت خوشحالم. حمید مطهری هم هست. همه این‌ها شاگردان‌مان بودند. علی پروین هم در تیم ملی شاگردم بود. البته کالدرون هم در این قهرمانی سهم دارد. او هم نیم‌فصل بود و تیم اول شد. بعد یحیی آمد. گل‌محمدی در تجربه اولش موفق نبود، بعد به تیم‌های دیگر رفت و باتجربه شد و حالا می‌تواند پرسپولیس را به‌خوبی هدایت کند. اگر مدیریت باشگاه خواسته‌های او را تأمین کند و برنامه‌ریزی خوبی برای لیگ بعدی داشته باشند، حتما یحیی هم موفق می‌شود. مهم‌تر از آن، من فکر می‌کنم باید مدیریت به ثبات برسد تا مدیرعامل بتواند در کنار بُعد قهرمانی، برای تیم‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید هم برنامه‌ریزی کند. این تیم‌ها الآن در باشگاه سرگردانند. نباید اجازه دهیم ریشه‌ها خشک شوند. مرتب کردن گل‌ها که باغبانی نیست، باید گل پروراند.

– حرف‌ها و اتهاماتی در مورد قهرمانی چهارم پرسپولیس می‌گویند که وزیر باعث پوکر شده است!

همیشه حرف هست. مگر می‌شود وزیر برای پرسپولیس پوکر کرده باشد؟ آمده وسط زمین و گل زده؟ سوت قضاوت به دست داشته؟ من ۱۳ دربی بودم، هر بار می‌گفتند به شما گفته‌اند که مساوی کنید! چرا آدم دروغ بگوید. نه نمی‌گفتند. بازی پرسپولیس و استقلال همیشه حساسیت خودش را دارد. اگر همین الآن که پرسپولیس قهرمان است و استقلال با اختلاف زیاد،‌ چهارم –پنجم لیگ، باهم بازی کنند شاید اصلاً استقلال ببرد چون این بازی شرایط خودش را دارد. اگر در مورد آن دربی‌های مساوی شده حرف‌وحدیثی بود تا امروز در موردش بارها افشاگری شده بود. به هر حال باید به ما چیزی می‌گفتند و ما هم به بازیکنان‌مان چیزی می‌گفتیم که اصلاً چنین موضوعی نبود. اگر بود تا الآن حتما گفته بودم. هیچ‌کسی به ما سفارش نمی‌کرد که بازی را مساوی تمام کنید. یک تیم که می‌بازد،‌ این حرف‌ها را که وزیر پرسپولیس را قهرمان کرده، مطرح می‌کند. این چیزها را به خاطر هوادارانش می‌گوید که آن‌ها را ساکت کند.

– و حرف آخر،‌ دل‌تان می‌خواهد با این پوکر، از چه چیزی یا چه کسی یاد کنید؟

دوست دارم به ۳ رکن باشگاه اشاره کنم. به علی پروین که عمرش را در باشگاه گذرانده، به محمود خوردبین که نیم‌قرن سرپرست باشگاه بوده، و هواداران. ببینید چقدر استادیوم خالی بدون روح است. اصلاً قهرمانی بدون حضور آن‌ها نمی‌چسبد. بیایند یک‌سوم ظرفیت ورزشگاه بلیت‌فروشی کنند،‌ اصلاً گران‌تر هم بفروشند،‌ اما مردم بیایند و در جشن قهرمانی کنار پرسپولیس باشند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه