همراه ما باشید

تولد طلبکاران جدید

تولد طلبکاران جدید

پیروزی نیوز - تولد طلبکاران جدید

باشگاه پرسپولیس هر روز با مشکلات تازه‌ای روبرو می‌شود. مشکلاتی که گاهی حل می‌شوند بدون آن‌که کسی از آن‌ها خبردار شود. ابراهیم فتاحی _ خبرنگار : پیش می‌آید که در گفت‌وگو با مدیران باشگاه آن‌ها مثلا درباره طلبکارانی خبر می‌دهند که مساله آن‌ها با باشگاه حل شده است یا دعواهای حقوقی که حل‌وفصل شده‌اند.

یکی از سوالات این است که چرا این‌ها را اعلام نمی‌کنید تا هم هواداران و هم رسانه‌ها بدانند که مشکلات چه قدر جدی هستند. پاسخ‌ها معمولاً حول ۳ محور می‌چرخد؛

۱-اگر بگوییم فلان طلبکار طلب خود را گرفته است، یک روز بعد فوج طلبکاران در باشگاه را از پاشنه درمی‌آورند.

۲-این‌ها امور عادی هستند که اتفاق می‌افتند.

۳-برای اکثر رسانه‌ها و حتی هواداران، خبر و موضوع مهمی نیست که باشگاه مشکلی را حل کرده باشد مواردی جذاب است که برای باشگاه ایجاد مشکل کند.

واقعیت امر این است که پر بیراه نمی‌گویند ولی بازهم نظر نگارنده این سطور آن است که به‌هرحال تا جایی که لطمه به باشگاه نزند باید مسایل را به هواداران گفت.

به‌عنوان مثال اگر هیچ‌گاه این مشکل مطرح نمی‌شد که برند پرسپولیس توسط افرادی تصاحب‌شده است، هیچ‌گاه پیگیری‌ها باعث بازگشت رسمی این نام و برند به باشگاه نمی‌شد. اگر در ارتباط با قرارداد کارگزار یکسری مسایل مطرح نمی‌شد و باشگاه موضع نمی‌گرفت، هیچ‌گاه فشار عمومی برای اصلاح قرارداد در قالب الحاقیه در همین حد کنونی اتفاق نمی‌افتاد.

*تولد طلبکاران جدید برای پرسپولیس

آن‌ها که از نزدیک با پرسپولیس سر و کار دارند خوب می‌دانند که درون پرسپولیس، خودش را کشته و بیرونش، مردم را.  درست زمانی که باشگاه تصور می‌کند از تعداد طلبکاران کاسته است، ناگهان طلبکاران جدیدی ظهور می‌کنند. بعضی از آن‌ها واقعی هستند و هیچ‌کس نمی‌داند که چرا برای سال‌ها اصلا سراغ طلب‌هایشان نمی‌آمدند و بعضی هم طلبکار واقعی نیستند. یعنی همه‌چیز به نظر درست می‌آید و درباره آن‌ها گفته می‌شود در دوران‌هایی با توجه به ارتباط‌هایی که داشته‌اند برای‌شان سندسازی شده است. نامه‌هایی دارند که شماره خورده و همه‌چیز درست به نظر می‌رسد. این ها هم که نباشد، پدیده تولد طلبکاران جدید امر تازه‌ای حداقل برای پرسپولیس نیست.

*تمرکز پرسپولیس روی تسویه مطالبات برانکو

باشگاه پرسپولیس با بزرگ‌ترین بدهی خود در طول دوران حیاتش روبرو است. در زمان پرداخت مطالبات مانوئل ژوزه، قیمت دلار در حدود یک‌دهم قیمت فعلی بود. باشگاه حالا باید با دلاری که در بهترین حالت در کانال ۲۰هزار تومان می‌چرخد این بدهی را تسویه کند و کل درآمد حاصله از انتقال بیرانوند و اندوخته موجود نزد فیفا اصلا جوابگوی آن نیست.

باشگاه قبل از این اعلام کرده بود که خواسته‌اش توافق با برانکو و بستن این پرونده است. اما به نظر می‌رسد که فعلاً هیچ توافقی در کار نیست و بستن این پرونده هیچ راهی جز پرداخت تمام پول ندارد. این در حالی است که وکیل برانکو نیز پیش از این اعلام کرده بود که این اتفاق یا تا ۱۶ مرداد روی می‌دهد یا کمیته انضباطی فیفا با توجه به خواست ما، با باشگاه برخورد خواهد کرد.

البته مساله این است که کارشناسان حقوقی می‌گویند، پرسپولیس حداقل یک مهلت یک‌ماهه خواهد داشت تا بتواند این رقم را تهیه کند. به این صورت که جریمه‌ای را در نظر می‌گیرد و پس از آن یک ماه مهلت داده می‌شود.

درباره آخرین پیشنهاد به برانکو ، آخرین خبر همان پرداخت ۷۰ درصدی است ولی تحقق این امر بعید است. بوشیچ قبل از این از غیرقابل قبول بودن پیشنهاد باشگاه خبر داده بود. تنها شانس شاید این باشد که برانکو بپذیرد ۳۰ در صد مابقی را در زمان دیگر بگیرد منوط به این‌که اگر پول در موعد خودپرداخت نشد خسارت آن را هم دریافت کند و پرونده را به جریان بیندازد. البته این یک احتمال است و خبری درباره چنین پیشنهادی دریافت نشده است.

این در حالی است که باشگاه پرسپولیس باید به فکر مطالبات دستیاران برانکو هم باشد چه برای توافق با او و چه درصورتی‌که توافقی به دست نیاید. مساله این است که اگر پرونده به دادگاه عالی ورزش نرفته باشد، انگیزه مالی و حقوقی برای توافق با پرسپولیس وجود ندارد. همچنین گفته می‌شود رفتن پرونده به CAS هزینه‌ها را می‌تواند بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کل بدهی موجود بالا ببرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه