همراه ما باشید

وزیر پرسپولیسی!

وزیر پرسپولیسی!

پیروزی نیوز - وزیر پرسپولیسی!

استقلال همانند سال‌های گذشته بازهم در کسب عنوان قهرمانی ناکام ماند تا هجمه‌ها علیه وزیر ورزش دوباره به جریان بیفتد. شیوا دورانگر_خبرنگار :  هرچند که تماشاگران به خاطر شیوع کرونا در استادیوم حضور ندارند، ولی رسانه میلی اجازه نداده صدای هواداران آبی خاموش   بماند و تربیون صداوسیما دربست در اختیار پیشکسوتان و مجریان استقلالی است. آن‌ها نیز هرچه می‌خواهد دل پرحسرت‌شان می‌گویند و از مسخره و توهین و اتهام به پرسپولیس ابایی ندارند. جای تأسف دارد که به همین راحتی به  مجریان زرد اجازه داده می‌شود از تربیون صداوسیما استفاده ابزاری کرده  و به عقده‌گشایی علیه  قهرمان لیگ بپردازند .شبکه یک هم به خاطر این اتفاق از طرفداران پرسپولیس عذرخواهی و دلجویی کرد و با اعلام اینکه به مجری و گروه برنامه‌ساز تذکر داده است به‌نوعی سروته ماجرا را به هم بست! آیا با یک تذکر خشک‌وخالی و عذرخواهی طلبکارانه مجری تلویزیون این بی‌حرمتی رفع و رجوع می‌شود؟ آن‌هم وقتی جناب مجری که توهم گالیله بودن و روشنفکری دارد، دوباره روی آنتن زنده در لفافه جملات قبلی را تکرار می‌کند تا به توهین‌هایش علیه پرسپولیسی‌ها ادامه داده باشد. بیچاره مرحوم گالیله، قطعاً از این مقایسه در گور لرزید! و بیچاره هواداران پرسپولیس که بازهم مظلوم واقع شدند. هیچ‌کس نمی‌گوید آن‌ها چقدر برای رسیدن به این روزها خون‌دل خوردند و انتظار کشیدند و اگر اشتباهات داوری نبود حالا تیم‌شان برای پنجمین سال متوالی قهرمان شده بود. هیچ‌کس از سال‌های سیاه قبل از برانکو و ناکامی‌های پرافتخارترین تیم ایران نمی‌گوید یا از اینکه وقتی مربی موفق پرسپولیس را فراری دادند چقدر هواداران این تیم غصه خوردند.

 

سال گذشته در چنین روزهایی بود که برانکو به خاطر بدعهدی مدیران پرسپولیس قید ماندن در تیمی که برای پوکر قهرمانی آماده می‌کرد را زد تا دبل قهرمانی به کام هواداران تلخ شود و حالا هم هواداران نگران محرومیت تیم‌شان به خاطر شکایت این مربی. تا بوده همین بوده است. هر وقت پرسپولیس به موفقیت رسیده به‌نوعی شیرینی آن را بر هواداران این تیم زهر کرده‌اند. اگر قرار بود به اتهام زدن به این و آن بود که درد و دل‌های هواداران پرسپولیس مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شد، ولی ما مثل رقیب هوچی گر نیستیم و حتی حالا که مدیریت پرسپولیس روی هواست و بازیکنان تیم قهرمان ناراضی توهم توطئه نداریم. اما بد نیست استقلالی‌ها که قهرمانی‌های پرسپولیس را حاصل حمایت‌های وزارت ورزش می‌دانند و معتقدند وزیر به رقیب بیشتر توجه دارد به این‌سوال جواب دهند که این چه حمایتی است که تیم  پرسپولیس بدون مدیرعامل به کارش ادامه می‌دهد؟ آن‌هم در شرایطی که استقلال چند عضو اقتصادی در هیات‌مدیره دارد اما هیات پرسپولیس هنوز ناقص است و باشگاه چشم‌انتظار وعده‌های تکراری وزیر. استقلالی‌ها حتی تمدید با بازیکنان را هم استارت زده‌اند و طلب دیاباته هم تسویه شد تا  خیال هواداران از خیال این ستاره‌های تأثیرگذار راحت شود. از این‌سو اما مدیران پرسپولیس بودجه نگه‌داشتن بشار رسن ندارند و انتظار دارند بازیکنان تیم قهرمان قرارداد خود را کاهش دهند! اما شک نکنید استقلال و سایر رقبا به‌مانند سال‌های گذشته با توپ پر وارد نقل و انتقالات می‌شوند و به قول خودشان بمب می‌ترکانند. هر فصل استقلال با این بمب‌های شبانه شروع می‌شود و هواداران این تیم از خرید فلان ستاره فخر فروخته و شاد و خرم از قهرمانی سخن می‌گویند. فقط چیزی که عجیب است این هست که چرا در زمان نقل و انتقالات وزیر،  پرسپولیسی نیست و همه‌چیز امن وامان است اما به‌محض اینکه لیگ شروع شد و از پرسپولیس عقب ماندند تصور می‌کنند همه علیه تیم آن‌ها توطئه کرده و  شکست‌ها و ناکامی‌ها مهندسی‌شده است؟

استقلال در ۷ سال اخیر باوجود هزینه‌های زیاد موفق به قهرمانی در لیگ نشده است. آبی‌ها آخرین بار در اردیبهشت سال ۹۲ در فاصله یک هفته مانده به پایان فصل با تیم کهکشانی که امیر قلعه‌نویی بسته بود قهرمان شدند.  این قهرمانی در دوران ریاست محمود گودرزی رقم خورد. در ۳ سالی که این مدیر در وزارتخانه حضور داشت آبی‌ها تنها همیم یک‌بار موفق به قهرمانی در لیگ شدند. و حتی در لیگ سیزدهم و چهاردهم از کسب سهمیه بازمانده و به مقام پنجم و ششم رسیدند.  حتی قبل از اینکه سازمان تربیت‌بدنی و سازمان ملی جوانان در سال ۸۹ ادغام شود و وزارت ورزش شکل بگیرد، تیم استقلال تحت پوشش سازمان تربیت‌بدنی فقط یک‌بار در لیگ هشتم رنگ قهرمانی را دیدند و ایستادن در رتبه‌های پایین جدول را هم تجربه کردند. در لیگ هفتم که از پرسپولیس ۶ امتیاز کسر و این تیم قهرمان شد،ف آبی‌ها در جدول سیزدهم شدند و  قبل از آن‌هم مقام نهمی را در دومین دوره لیگ تجربه کرده بودند. ولی بعدازاینکه سلطانی فر روی کار آمد استقلالی‌ها شرایط بهتری به خود گرفتند و در ۴۴ فصل اخیر رتبه‌های پایین‌تر از سومی نداشته‌اند. آبی‌ها در لیگ‌های شانزدهم دوم شدند و در لیگ‌های هفدهم و هجدهم نیز سوم شدند. ضمناً اینکه یک قهرمانی پرحرف و حدیث که با اشتباهات  داوری به سود آن‌ها همراه بود تیم نفت آبادان را در جام حذفی کنار زدند و با شفر قهرمان شدند. هر چه که هست استقلالی باوجود اینکه می‌گویند سلطانی فر پرسپولیسی است اما در دوران حداقل یک پای ثابت سهمیه بودند و در حالی که طبق قانون باید مقابل پارس جنوبی ۳ بر صفر بازنده می‌شدند ولی کمیته انضباطی رای به این بازی داد و  آن‌ها توانستند تیم حریف را که به خاطر تبعیض‌های به وجود آمده بی‌روحیه بود شکست داد. تا جایی که بازیکن باتجربه‌ای مثل محمد نوری پنالتی تیمش را از دست داد تا استقلال همچنان در کورس مدعیان سهمیه باقی بماند.

حال استقلالی‌ها که معتقدند سلطانی فر پشت پرده قهرمانی پرسپولیسی‌هاست ، به این‌سوال جواب دهند چرا در سال‌هایی که این تیم غرق در بحران بود نتوانستند قهرمان شوند و این عنوان را به فولاد، سپاهان و استقلال خوزستان واگذار کردند؟ آیا این تیم‌ها هم حمایت وزیر ورزش را داشتند. به قول سید جلال پرسپولیس هم ۹ سال قهرمان نشد ولی کسی نگفت آن زمان‌ هم به تیم‌های دیگر کمک می‌شد. همان‌طور که کاپیتان پرسپولیس‌ می‌گوید  این تیم بعد از سال‌ها توانست بجنگد و به موقعیت برسد و آن‌هایی که این صحبت‌های حاشیه‌ای را مطرح می‌کنند، باید به عقب برگردند و ببینند چه بلایی در ۹سال سر پرسپولیس آورده بودند که این تیم قهرمان نمی‌شد.

همان‌طور که پیروز قربانی پیشکسوت خودشان گفته پرسپولیس در این ۴ سال با تکیه‌بر شایستگی‌های خودش قهرمان شده است و استقلال به خاطر ضعف‌های فنی ناکام بوده است. واقعاً وزیر ورزش چه‌کاری برای پرسپولیس انجام داده است که برای استقلال نکرده باشد؟ همان‌طور که بارها مدیران سابق استقلال به آن اذعان کرده‌اند سلطانی فر نه تنها تبعیضی بین ۲ تیم قائل نشده است که حتی به استقلالی‌ها بیشتر رسیدگی کرده است. مگر همین چندی قبل ملکی عضو سابق هیات‌مدیره استقلال اعتراف نکرد خدماتی که وزیر ورزش به استقلال کر به هیچ‌ تیمی نکرده است؟ به طور مثال وزیر به مالزیمی رفت  تا مانع حذف استقلال از آسیا حذف شود. صحبت های سعید فتاحی، روی آنتن زنده ۹۰ را هم که فراموش نکرده اید وقتی گفته های مدیر پدیده مبنی بر دستور وزیر برای لغو بازی استقلال با تیم مشهدی را تایید کرد. حالا وزیری که با یک تماس کار استقلالی‌ها را راه می اندازد و به بانک مرکزی و فدراسیون و باشگاه های حریف زنگ می زند تا مشکلات استقلال را حل کند به کدام تیم گرایش بیشتری دارد؟ آبی‌ها که برای شهرخودرو دل می سوزانند و آمدن گل محمدی به پرسپولیس را ناجوانمردانه می خوانند به این‌سوال جواب دهند  چطور وقتی بهترین گلزن ذوب‌آهن در کوران مسابقات فصل که این تیم نماینده ایران در آسیا بود با تماس وزیر آبی پوش شد بد نبود اما حالا جدا کردن مربی تیم شهرخودرو به میل باطنی خود و رضایت مالکان این باشگاه در زمان رسمی نقل و انتقالات گناه کبیره و نابخشودنی ؟

باوجود اینکه عملکرد مرتضی تبریزی در استقلال به‌شدت ضعیف و قابل نقد بوده اما باید اشاره شود که این بازیکن در زمان انتقال یکی از مطرح‌ترین بازیکنان لیگ ایران بود و خواهان زیادی داشت، همچنین بد نیست یادآوری شود به چه نحوی از ذوب‌آهن جدا شد و به استقلال پیوست. برای اینکار فقط کافی است به مصاحبه امید نمازی سرمربی وقت ذوب‌آهن اشاره‌کنیم که فرمودند وزیر ورزش با یک تماس از باشگاه خواست با جدایی تبریزی موافقت کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه