همراه ما باشید

۵+۱

۵+۱

پیروزی نیوز - ۵+۱

با وجود رسمی شدن چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران و تاریخ سازی سرخپوشان با یحیی گلمحمدی، اوضاع مبهمی در بحث قرارداد‌های برخی از بازیکنان پرسپولیس وجود دارد که طرفداران این تیم را بیش از پیش نگران می‌کند.

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: در حالی که باشگاه پرسپولیس همچنان اندر خم کوچه مدیریت است و وزارت ورزش و جوانان فردی را برای مدیرعاملی این باشگاه تعیین نکرده، شاهد بحران های عجیب و غریب این باشگاه در بسیاری از مسائل هستیم که این روزها همه مسئولان این باشگاه و البته وزارت ورزش، هم و غم خود را بر آن گذاشته اند تا در این روزهای حساس، موضوع خصوصی سازی پرسپولیس را دنبال کنند.

این در شرایطی است که روز به روز به پایان فصل ۹۹-۹۸ نزدیکتر شده و موعد قراردادهای بازیکنانی که دیگر با پرسپولیس قرارداد ندارند از راه می رسد. قراردادهایی که یا یکساله بوده و یا پس از طی مدت زمانش، به روزهای آخر نزدیک شده اند. در جمع این افراد نفراتی هستند که هر یک به تنهایی می توانند نتیجه دیدارهای پرسپولیس را دستخوش تغییر کند. از طرفی موضوع بدهی های ارزی و شکایت های موجود در فیفا هم اوضاع را وخیم تر کرده است. از این رو ممکن است با عدم پرداخت به موقع پول طلبکاران، پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس هم بسته شده و کار از این هم سخت تر و گره پیش رو کورتر هم بشود. در ادامه با بررسی وضعیت قراردادهای بازیکنان پرسپولیس، هواداران بیش از پیش نگران وضعیت پیش آمده خواهند بود و انتظارات از مدیریت فعلی، علاوه بر حل و فصل بدهکاری‌های ریز و درشت به جا مانده از مدیریت قبلی، تمدید قرارداد بلند مدت با بسیاری از بازیکنان تاثیر گذار نیز هست.

بیرانوند، اولین جدا شده رسمی

در جمع دروازه بانان تیم پرسپولیس، هیچ یک بدون قرارداد نبودند اما باتوجه به انتقال رسمی علیرضا بیرانوند به تیم رویال آنتورپ، پرسپولیس نیاز به یک دروازه بان جانشین دارد و منابع غیر رسمی، از برخی گزینه ها نام برده اند که به دلیل رعایت برخی تعهدنامه‌های اخلاقی و همچنین عدم به وجود آمدن بازار گرمی‌ها و واسطه گری‌ها، از نام بردنشان تا پیش از اعلام رسمی باشگاه معذوریم.

اما در جمع دروازه بانان پرسپولیس، بوژیدار رادوشوویچ تا سال ۲۰۲۳، امیرحسین بیات تا سال ۲۰۲۲ و ساسان زمانه دروازه بان جوان این تیم تا ۲۰۲۴ با پرسپولیس قرارداد دارند که بدون شک فصل آینده، علاوه بر رادو، پرسپولیس به یک دروازه بان شش دانگ دیگر برای روزها مبادا نیز احتیاج دارد.

نادری در اختیار کورتریک

از جمله بازیکنانی که این روزها بسیاری از طرفداران پرسپولیس نسبت به ادامه حضورش در پرسپولیس مُصِر هستند، محمد نادری است. مدافعی که از لیگ بلژیک به پرسپولیس آمده و خیلی سریع جایش را در ترکیب تیم و دل هواداران باز کرد. او هم تا پایان این فصل با پرسپولیس قرارداد دارد و مدیران باشگاه باید درباره تمدید قراردادش به فکر باشند. محمد نادری البته با قراردادی قرضی لباس سرخ را بر تن کرده که ماندگاری اش در پرسپولیس، ولو بازهم به صورت قرضی، منوط به توافق باشگاه پرسپولیس با مسئولان کورتریک است.

خداحافظی کاپیتان با جشن قهرمانی

در خط دفاع، سید جلال حسینی هم تا پایان این فصل با پرسپولیس قرارداد دارد و شاید خودش در انتهای این فصل از دنیای مستطیل سبز خداحافظی کند. شنیده ها از نزدیکان به تیم پرسپولیس حاکی از آن است که به احتمال زیاد، حسینی این اقدام را در روز اهدای جام انجام خواهد داد. همچنین در خط دفاع، شجاع خلیل زاده تا سال ۲۰۲۲، محمدحسین کنعانی زادگان، محمد انصاری و مهدی شیری تا سال ۲۰۲۱ و احسان حسینی تا سال ۲۰۲۲ با پرسپولیس قرارداد دارند. اما باشگاه پرسپولیس در نظر دارد یک دفاع چپ دیگر را نیز برای استفاده در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین فصل آینده، به خدمت بگیرد.

طاقت بشار طاق شده است

بشار رسن هافبک محبوب عراقی تیم پرسپولیس هم تا پایان فصل جاری با پرسپولیس قرارداد دارد. بازیکنی تأثیرگذار که در این سالها در پرسپولیس نقش مهمی در موفقیت های این تیم ایفا کرده است. باید دید مدیران باشگاه و یحیی گل محمدی چه تدبیری برای حفظ چنین مهره تأثیرگذاری خواهند داشت. البته اگر مدیران پرسپولیس خواستار حفظ بشار رسن باشند. در جمع هافبکهای پرسپولیس امید عالیشاه، مهدی ترابی، کمال کامیابی نیا و سیامک نعمتی تا سال ۲۰۲۱ (پایان فصل آینده) قرارداد دارند. همچنین احمد نوراللهی و سعید حسین پور، هافبک جوان این تیم نیز تا سال ۲۰۲۲ (پایان لیگ بیست و یکم) قرارداد دارند.

اوضاع بغرنج خط تهاجمی

در جمع مهاجمان پرسپولیس، علی علیپور، مهدی عبدی، کریستین اوساگونا، امیر روستایی و آریا برزگر ۵ مرد خط تهاجمی ارتش سرخ را تشکیل می‌دهند که البته آریا برزگر، مهدی عبدی و امیر روستایی به ترتیب سهمیه‌های زیر ۲۱ و ۲۳ سال هستند. بنابراین اگر کریستین اوساگونا را نیز یکی از بازیکنان حاضر در لیست مازاد یحیی گلمحمدی و از خروجی‌های قطعی لیست فصل آینده بدانیم، علی علیپور تنها مهاجم بزرگسال برای فصل آینده است که بدون شک با توجه به فشردگی بازی‌هایی فصل آینده، لیگ قهرمانان و جام حذفی، نیاز به یک یا حتی ۲ مهره مکمل دارد. همچنین علی علیپور، بهترین گلزن خط حمله تیم پرسپولیس هم قراردادی با این تیم ندارد و باشگاه باید برای حفظ کردنش با او وارد مذاکره شود.

فصل آینده، بدون خارجی‌ها؟

آنتونی استوکس که در اندک دقایق به میدان رفته برای پرسپولیس در فصل جاری، کلاس بالای فوتبالش را به نمایش گذاشت و از جمله می‌توان به ارسال پاس گل تساوی برای بشار رسن در دربی اشاره کرد، علیرغم تذکرات و مراقبت‌ها، بازهم اسیر حواشی و بی انضباطی‌های سابقش شد تا یحیی گلمحمدی و باشگاه پرسپولیس، عطای این بازیکن ایرلندی را به لقایش ببخشند و کریستین اوساگونا نیز دیگر مهاجم خارجی بدون قرارداد خواهد بود که در پایان فصل می تواند از این تیم جدا شود. بشار رسن و بوژیدار رادوشوویچ نیز دیگر بازیکنان خارجی در لیست بزرگسال هستند که رادو تا سال ۲۰۲۳ با ارتش سرخ قرارداد دارد و باید دید سرانجام بشار رسن در پرسپولیس چه خواهد شد.

مهدی شیری، ماندگار یا رفتنی؟

دیگر بازیکن پرسپولیس که قراردادش فصل آینده با پرسپولیس به اتمام می‌رسید، مهدی شیری بود که تا پایان فصل جاری با این تیم قرارداد داشت و در دوره مدیریت قبلی، قراردادش با توافق طرفین به مدت یک فصل دیگر تمدید شد؛ اما اگر بندهای عجیب و غریب در متمم قرارداد این بازیکن گنجانده نشده باشد، می‌توان گفت نگرانی زیادی برای ادامه حضور مهدی شیری در جمع سرخپوشان وجود نخواهد داشت.

زنگ خطر در اردوی سرخپوشان

با نگاهی اجمالی به وضعیت قراردادهای بازیکنان پرسپولیس، متوجه این حقیقت شدیم که این تیم پس از ۴ قهرمانی متوالی در لیگ برتر، ۳ قهرمانی سوپر جام، جام حذفی و کسب چند عنوان مهم دیگر،، در پایان فصل جاری باید دست به جذب چند بازیکن با کیفیت بزند و روزهای نقل و انتقالی امسال باشگاه، لااقل به آسانی چند سال اخیر نخواهد بود.

تیمی که اکثر کارشناسان آن را کاندیدای اصلی قهرمانی، حتی برای فصل آینده می دانند، قطعا با خالی شدن لیست بازیکنانش در پایان فصل، برای ورود به لیگ قهرمانان نیاز به تقویت جدی دارد. البته اگر بدهی هایش به موقع پرداخت شوند و باشگاه از نقل و انتقالات محروم نگردد.

باید دید مدیریت باشگاه پرسپولیس، تکلیفش چه خواهد شد و پس از آن، بدون فوت وقت، باید اسکلت تیم اصلی برای فصل آینده حفظ شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه