همراه ما باشید

حکایت نادر

حکایت نادر

پیروزی نیوز - حکایت نادر

علیرغم تثبیت چهارمین قهرمانی پیاپی ارتش سرخ و تاریخ سازی در فوتبال ایران، مشکلات پرسپولیس کم نیست. از بار سنگین تصمیمات مدیریتی گرفته تا بحران مصدومیت‌ها در اردوی سرخپوشان، همه و همه باعث شده اند تا هواداران قهرمان بلامنازع فوتبال ایران به جای لذت بردن از جشن قهرمانی تیمشان، اضطراب مشکلات تیم محبوبشان در فصل آینده را شبانه روز تحمل کنند.

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: بحث تمدید قرارداد بازیکنان نیز از دیگر دغدغه‌های هواداران است و به جرأت می‌توان گفت حنای مدیریت، دیگر رنگی برای هواداران ندارد. درحالی که کادرفنی اصرار بر حفظ شاکله اصلی تیم برای فصل آینده را دارد و پنجمین قهرمانی متوالی برای پرسپولیس دور از دسترس نیست؛ بشار رسن، مهدی ترابی، شجاع خلیل زاده، علی علیپور و محمد نادری بازیکنانی هستند که پایان قرارداد و به طبع، جداشدنشان از پرسپولیس، زنگ خطرهای بسیاری را برای مدیریت این تیم به صدا درآورده است.

محمد نادری، مدافع ۲۳ ساله ارتش سرخ که در نقل و انتقالات زمستانی لیگ هجدهم با قراردادی قرضی (۶ ماهه) به پرسپولیس پیوست و با این تیم، تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ سه گانه داخلی لیگ برتر، جام حذفی و سوپرکاپ فوتبال ایران را کسب کرد، موفق شد پس از پایان فصل، رضایت باشگاه کورتریک بلژیک را جلب کند و به مدت یک فصل دیگر؛ اما بازهم به صورت قرضی، سرخپوش باقی بماند.

قراردادی که رسماً تاریخ پایانش ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ (۱۰ تیر ماه) ثبت شده اما به سبب شیوع گسترده کرونا ویروس در سطح جهان و محدودیت‌های بین المللی که بیماری کووید-۱۹ به وجود آورد، قرارداد قرضی نادری با پرسپولیس تا پایان فصل جاری فوتبال ایران اعتبار دارد.

نادری تا پیش از سرمربی گری یحیی گلمحمدی در پرسپولیس، سابقه بازی زیر نظر این مربی و جوان و محبوب را نیز در کارنامه داشت و هنگامی که باشگاه تراکتورسازی تبریز با محرومیت نقل و انتقالاتی مواجه شد، عملکرد بسیار قابل قبولی از خود نشان داد و به نوعی خیال یحیی را از خط دفاع راحت کرد. اکنون نیز پس از گذشت حدود ۳ سال، دوباره شرایط مشابهی پیش آمده و صدای زنگ خطر محرومیت از نقل و انتقالات، کم و بیش به گوش پرسپولیس رسیده است. از همین رو یحیی برای فصل آینده لیگ برتر، حساب ویژه‌ای روی محمد نادری و توانایی‌هایش باز کرده است.

او سابقه بازی در چند پست را دارد و با توجه به سن و سالش، بدون شک بازیکن ارزشمندی به حساب می‌آید که مدیران باشگاه پرسپولیس حتی شانس به خدمت گرفتن او به صورت دائمی و بستن قراردادی بلند مدت را دارند. در همین رابطه و درحالی که اخبار ضد و نقیضی راجع به این مدافع خوش آتیه به گوش می‌رسد، با روزنامه نگاران نزدیک به باشگاه کورتریک مصاحبه‌ای انجام دادیم که گزارش مشروح این گفت و گوی اختصاصی را در ادامه می‌خوانید:

نادری، جوان نچندان گران قیمت

محمد نادری که از تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۱۸ به این باشگاه جدید التاسیس و در عین حال با قدمت بلژیکی پیوست، در همان ابتدا با قراردادی ۵ ساله مواجه شد که در کمال تعجب آن را قبول کرد و بنابراین این مدافع جوان، رسماً تا پایان ماه جولای ۲۰۲۲ بازیکن کورتریک بلژیک به حساب می‌آید.

ارزش قرارداد نادری در سال ۲۰۱۸ و هنگامی که پس از بازی در تیم‌های مقاومت تهران و تراکتورسازی تبریز به کورتریک پیوست، ۵۰۰ هزار یورو بوده و پس از آنکه در ترکیب کورتریک به میدان نرفت، به پرسپولیس قرض داده شد و در طول یک فصل و نیم حضورش در پرسپولیس، ارزش این بازیکن با ۱۵۰ هزار یورو افت، به ۳۵۰ هزار یورو در بازار ترانسفر بازیکنان بین الملی بازیکنان رسیده است و حتی باشگاه پرسپولیس می‌تواند قرارداد این بازیکن را با واحد پول ایران ببندد که بدون شک با توجه به نوسانات قیمت ارز در کشورمان، تفاوتش از زمین تا آسمان است.

از باشگاه بلژیکی اصرار، از پرسپولیس انکار

باشگاه کورتریک بلژیک، مانعی برای تمدید قرارداد محمد نادری با باشگاه پرسپولیس نیست و حتی طرف بلژیکی قصد دارد نادری را به صورت دائم به فروش برساند. بنابراین باشگاه پرسپولیس اگر از عهده پول رضایتنامه کورتریک بر نمی‌آید، این شانس را دارد که مدافع جوان را تا ۲ فصل دیگر به صورت قرضی در اختیار گرفته و پس از پایان تاریخ قرارداد، به عنوان بازیکن آزاد با او قراردادی بلند مدت منعقد کند که صد البته در فوتبال ایران، با توجه به نقش پر رنگ واسطه‌ها و عملکرد در حاشیه مدیران، چیزی بیشتر شبیه به شوخی به نظر می‌رسد.

اما همان تمدید قرارداد قرضی هم بدون هزینه نیست و خیال پرسپولیس تنها می‌تواند از بابت نیاز نداشتن باشگاه بلژیکی به محمد نادری راحت باشد که با توجه به نرخ ارز، شرایط چندان آسانی برای تمدید قرارداد نادری وجود ندارد. علی الخصوص که مطالبات ریز و درشت بسیاری به گردن باشگاه پرسپولیس است.

اما در روزهایی که پرسپولیس با بحران بازیکن دست و پنجه نرم می‌کند و در پست دفاع چپ، با مصدومیت محمد انصاری و محسن ربیع خواه، از ۳ بازیکن مختلف در ۵ بازی استفاده کرده، منطقی به نظر نمی‌رسد که باشگاه بخواهد از نادری جوان که درس‌هایش را پس داده و به نوعی در ترکیب تیم جا افتاه است، صرف نظر کند و به دنبال جانشین برای او بگردد.

وضعیت مبهم و ادامه دار نادری

مصدومیت محمد انصاری از ناحیه زانوی پا باعث دوری چند ماهه این بازیکن از ترکیب پرسپولیس شد تا یحیی گل محمدی تمام امید خود را برای داشتن دفاع چپ مستحکم به محمد نادری ببندد؛ اما او نیز دچار آسیب دیدگی شد. با این حال نادری پس از بهبودی منتظر بود تا پس از تایید کادر پزشکی و صلاحدید گلمحمدی برای پرسپولیس بازی کند. اما پیش از بازی مقابل فولاد نام نادری از لیست پرسپولیس خارج و اعلام شد که مصدومیت این بازیکن به صورت کامل رفع نشده است و نمی تواند بازی کند. به نظر می رسید مشکل مصدومیت نبود و مانع دیگری باعث شده تا نادری از ترکیب پرسپولیس دور بماند.

با توجه به اینکه ۳۰ ژوئن در تاریخ شمسی، ۱۰ تیر ماه است خیلی دور از ذهن نیست که چرا نادری آخرین بازی‌اش برای پرسپولیس را در تاریخ هشتم تیرماه مقابل پیکان انجام داده است. این‌گونه به ‌نظر می‌آید که طرح موضوع مصدومیت، موضوعی بوده برای اینکه پرسپولیسی‌ها بدون حاشیه و انتقاد کار را ادامه بدهند و احتمالا این بازیکن به دلیل نداشتن قرارداد و مجوز کورتریک نتوانسته در بازی‌های پرسپولیس حضور پیدا کند.

مصاف با ذوب آهن بدون نادری

به نظر نمی‌رسد نادری شانسی برای قرار گرفتن در ترکیب تیم برای بازی با ذوب آهن داشته باشد و می‌توان گفت شانس بازی کردن نادری در ادامه مسابقات لیگ برتر اگر غیر ممکن نباشد، تقریباً دور از ذهن است. اما درحالی که مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باید به صورت فشرده در کشور قطر به انجام برسند و هر ۳ روز یک مرتبه، بازیکنان مجبور به بازی کردن هستند، حضور محمد نادری کمک بسیار زیادی هم به بازیکنان و هم به کادر فنی تیم خواهد کرد.

بنابراین باشگاه پرسپولیس باید هرچه زودتر تکلیف محمد نادری را روشن کند تا شانس بالاتر رفتن در لیگ قهرمانان آسیا را به این راحتی‌ها از دست ندهند. ضمن اینکه تیم در نیمه نهایی جام حذفی هم حضور داشته و برای تکرار قهرمانی در این جام، تنها ۲ قدم فاصله دارد.

صحت وجود بند عجیب در توافق نامه

بنا به اطلاعات در اختیار “پرسپولیس”، موضع باشگاه بلژیکی در قبال محمد نادری، عدم نیاز به حضور او در رقابت‌های فصل آینده است و با توجه به آغاز رسمی فصل جدید لیگ برتر فوتبال بلژیک برای باشگاه کورتریک از یکشنبه هفته آینده و به طبع، برگزاری اردو آمادگی پیش فصل بدون حضور نادری، موضوعی که در برخی رسانه‌ها مبنی بر “درخواست کورتریک برای بازگشت نادری، در صورت نیاز و در میانه‌های فصل” اظهار شده، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

اما به هر حال، باشگاه پرسپولیس اگر برای تمدید قرارداد نادری با باشگاه بلژیکی به توافق نرسد، کورتریک این مدافع جوان را به تیم دیگری قرض خواهد داد. پس چه بهتر است اگر باشگاه به سادگی از تمدید قرارداد محمد نادری نگذرد. باید صبر کرد و سرانجام ماجرای این مدافع جوان را تماشا کرد.

همه چیز به تصمیم مدیران پرسپولیس بستگی دارد و ما نیز امیدواریم محمد نادری، جوان خوش اخلاق و خوش تکنیک پرسپولیس را سال آینده و چه بسا درفصول آتی، با پیراهن قرمز در تیم محبوبمان به تماشا بنشینیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه