همراه ما باشید

جهان با من برقص

جهان با من برقص

پیروزی نیوز - جهان با من برقص

برای اولین بار در چهارسال گذشته، پرسپولیس بدون هواداران قهرمانی اش را جشن گرفت.

شیوا دورانگر- خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس که دو هفته قبل قهرمانی خود را در لیگ برتر قطعی کرد در یک دیدار تشریفاتی مقابل ذوب آهن تن به شکست یک بر صفر داد تا جشن قهرمانی این تیم تلخ شود. این نتیجه با صعود دو پله ای نماینده اصفهان در جدول همراه بود و  شانس بقای ذوب آهن را در لیگ برتر افزایش یافت. پرسپولیس هم ۶۳ امتیازی باقی ماند و علی رغم باخت همچنان با حفظ فاصله، قهرمان بلامنازع لیگ است. همانطور که اذعان شد سرخپوشان زودتر از آنچه پیش بینی می شد قهرمانی خود را در لیگ قطعی کردند و انتظار هم می رفت بعد از این اتفاق در بازی های باقی مانده امتیاز از دست دهند. گرچه شاگردان گل محمدی تلاش  زیادی برای ثبت رکوردهای جدید داشتند، ولی همانطور که این مربی اشاره داشت حفظ انگیزه بازیکنان بعد از قهرمانی راحت نیست و شاید همه فکر و ذکر بازیکنان همانطور که در گفتگوهای خود اشاره داشتند کسب قهرمانی در جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیاست. البته آنها در بازی با ذوب آهن با وجود ایننکه شادابی بازی های گذشته را نداشتند اما تیم برتر زمین بودند و ۶۱ درصد مالکیت توپ را ر اختیار داشتند، اما نتوانستند از این برتری استفاده کنند. حتی سرمربی پرسپولیس برای اولین بار در این فصل از هر ۵ تعویض خود استفاده کرد تا بتواند نتیجه را تغییر دهد ولی برخلاف همیشه تعویض های گل محمدی موثر واقع نشد و پرسپولیس بعد  از ۱۶ بازی باخت تا همه رکوردهای خوبش از بین برود.

اولین شکست یحیی با پرسپولیس

بعد از حضور یحیی گل‌محمدی تیم پرسپولیس در هیچ مسابقه ای شکست نخورده بود، اما باشکستی که مقابل ذوب آهن متحمل شد روند پیروزی های خانگی اش متوقف شود. سرخپوشان آخرین بار در یکم آذر سال گذشته و در جریان شکست یک بر صفر مقابل نفت مسجد سلیمان در آزادی مغلوب شده بودند و حالا پس از کسب ۴ پیروزی متوالی در دیدارهای خانگی‌ و پس از ۸ ماه      ماه  و ۱۶ روز موفق به کسب پیروزی نشدند.

 توقف گلزنی سرخپوشان

پرسپولیس در همه بازی های گذشته حداقل یک گل را به حریفان خود زده بود، اما بعد از ۱۶ بازی در گلزنی ناکام بود و نتوانست دروازه ذوب آهن را باز کند. این در حالی است که آنها در بازی رفت و در خانه حریف موفق شده بودند سه گل در ورزشگاه فولاد شهر به ثمر برسانند.

 دبل باخت

جالب اینجاست پرسپولیس در فصول گذشته هم که در هفته های پایانی با ذوب آهن رو به رو شد، نتوانسته بود این تیم را شکست دهد. در لیگ شانزدهم مقابل ذوب آهن تن به تساوی سه بر سه دادند. در این بازی حتی پرسپولیس سه بار از حریف عقب افتاد و در دقایق پایانی توانست بازی را به تساوی بکشاند و در هفته ماقبل پایانی لیگ هفدهم نیز وقتی با ذوب آهن بازی داشت با نتیجه دو بر یک شکست خورد. سومین و آخرین مصاف دو تیم با شکست یک بر صفر پرسپولیس همراه بود تا پرسپولیس در باخت به ذوب آهن به نوعی  دبل کرده باشد!

  شکست های تشریفاتی

البته همانطور که در بالا اشاره شد همه این شکست ها به نوعی تحت تاثیر قهرمانی پرسپولیس اتفاق افتاد. در مجموع پرسپولیس در فصل های قبل بعد از قهرمانی روند سینوسی داشت و در لیگ شانزدهم بعد از مسجل شدن قهرمانی اش یک برد مقابل پدیده و یک تساوی و یک شکست مقابل ذوب آهن و سیاه جامگان انتهای جدولی بدست آورد.  در لیگ هفدهم نیز بعد از قهرمانی برابر پارس جنوبی یک بر یک متوقف و به ذوب آهن باخت و تنها در هفته آخر سپیدرودی که سقوطش قطعی بود را شکست داد.

پرسپولیس مثل یوونتوس

پرسپولیس تنها قهرمانی نیست که بعد از قطعی کردن قهرمانی اش باخت  می دهد. همین یک هفته قبل بود که تیم یوونتوس در   سری آ با نتیجه سنگین سه بر صفر باخت و جشن قهرمانی اش تلخ شد. این نتیجه در ورزشگاه خالی از تماشاگر آلیانز مقابل آ.اس.رم رقم خورد.

جشن در استادیوم خالی

برای اولین بار در چهارسال گذشته، پرسپولیس بدون هواداران قهرمانی اش را جشن گرفت. در لیگ شانزدهم پرسپولیس جشن قهرمانی خود را با برتری چهار گله مقابل تیم آماده آن روزهای پدیده و مقابل چشم هزاران هوادار مشتاق جشن گرفت. در فصول بعد اما جام قهرمانی در روز آخر تحویل سرخپوشان داده شد. در  لیگ هفدهم بخاطر حساسیت های موجود سازمان لیگ جام را هفته آخر داد  وشاگردان برانکو با پیروزی ۳ بر صفر برابر سپیدرود قهرمانی را به همراه ده ها هزار هوادار در آزادی جشن گرفتند و در فصل هجدهم  نیز قهرمانی به روز آخر موکول شد و پرسپولیسی ها با برتری یک بر صفر برابر پارس جنوبی برای اولین بار جایی بیرون از خانه قهرمانی را جشن گرفتند.  اما امسال بخاطر شیوع کرونا برای اولین بار پرسپولیس در استادیوم خالی از تماشاگر آازادی قهرمانی اش را جشن گرفت.

 جهان با من برقص

اما هواداران پرسپولیس حتی وقتی نیستند این قابلیت را دارند که امواجی از خود ساطع کنند که تیم محبوبشان را به وجود بیاورند. شاید این کلمه کمی اغراق آمیز بنظر برسد اما خودتان دیدید در هفته های گذشته که بازی های بدون تماشاگر برگزار شد پرسپولیس دچار افت نشد و به شوق همان میلیون ها نفری که عاشق این تیم هستند یک به یک حریفان را کنار زد و قبل از پایان فصل قهرمان شد. در واقع وقتی یک پیوند، دلی باشد حتی فاصله ها هم قادر به از هم گسستن آن نیست و شاید در همه این مدت هواداران همراه پرسپولیس نبودند اما حضور نامرئی آنها آنقدر برای بازیکنان ملموس بود که برای تکرار قهرمانی انگیزه می داد. و شاهد بودید که سخن اول و آخر همه  اعضای تیم در جشن قهرمانی، هوادار بود و بس . و افسوس بر جالی خالی آنها و دلتنگی برای ایسلندی ها و سلفی ها که تکرار نشد. شاید جشن امسال، باشکوه و جلوه خاصی برگزار شد و نورپردازی ها و دکور قرمز رنگی که زیبایی جشن را چند برابر کرده بود، ولی عدم حضور تماشاگران خیلی خیلی پررنگ بود و قطعا اگر آنها بودند می توانستند زیبایی ها جشن را چند برابر کنند.  و چه خوشبخت است پرسپولیس که این همه  هوادار دارد و چه بسا اگر نفس های گرم آنها نبود، این تیم پا نمی گرفت، رشد نمیکرد و به این همه افتخار نمی رسید. هوادارانی که در روزهای سخت آنقدر  پشت تیم محیوبشان ماندند که حالا پوکر پاداش گرفته اند و این مزد صبوری عاشقانی که به پلک زدنی پشت تیم محبوب شان را خالی نکردند. پرسپولیس اگر امروز سرمست از غرور و افتخار است بخاطر همراهی هوادارانی است که در غمها و سختی ها کنار این تیم بودند. و این واقعیت را آنهایی که چشم دیدن قهرمانی های پرسپولیس را ندارند بهتر از هر کسی می دانند و بسیار هم تلاش کردند که بین تیم و هوادارانش فاصله ایجاد کنند. در مقاطعی شاید موفق شدند عده ای را در فضای مجازی تحت تاثیر قرار دهند، ولی از جایی که ریشه این پیوند سخت و محکم بود، آسیبی به پرسپولیس نرسید و این فصل هم که برای پرسپولیس خالی از حادثه و اتفاق نبود به سلامت تمام شد و جام نوزدهم به آشیانه سرخ ها رسید.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه