همراه ما باشید

آبیِ نطلبیده

آبیِ نطلبیده

پیروزی نیوز - آبیِ نطلبیده

چُرت پرسپولیس باید پاره می‌شد تا می‌توانست با حریفان خود همان کند که باید.

ابراهیم فتاحی- خبرنگار:اجازه بدهید رودربایستی و شعار را کنار بگذاریم و بگوییم افت فنی پرسپولیس در چند هفته گذشته مشهود بود. بخشی از آن نیز به رخوت پیش آمده مربوط می‌شود ولی همان‌طور که قبل از این گفتیم همه چیز به افت انگیزه‌ها مربوط نیست و برای این ادعا تحلیل فنی وجود دارد. بعد از بازی با ذوب‌اهن دیگر فکر درباره لیگ قهرمانان خیلی سخت شد و ذهن‌ها به سمت لیگ سال بعد رفت ولی حالا با یک شرایط جدید روبرو هستیم. شرایطی که اگر بگوییم یک اتفاق خیلی خوب برای پرسپولیس است نه ادعای واهی است و نه رجزخوانی.
البته در این میان دربی بدون تماشاگر هم برای خودش نوبر است. یک جورهایی توهین به فوتبال است ولی چاره ای نیست.

*چُرت پرسپولیس باید پاره می‌شد
این بازی برای پرسپولیس یک فرصت استثنایی است. دیدگاه‌هایی که مطرح می‌شود هم یک فرصت دیگر. همان دیدگاه‌هایی که می‌گوید؛ استقلال برای این بازی شانس بیشتری دارد. اشکالی ندارد که رگ گردنتان ورم کند. اصلا می‌خواهیم که این‌گونه باشد. اصلا این بازی یک فرصت است برای این‌که چنین تاثیری روی همه ما به ویژه روی بازیکنان و علی الخصوص روی گل‌محمدی و همکارانش بگذارد. اصلا سرمان درد می‌کرد که چنین شود چون بدون تعارف، همه در باد قهرمانی خوابیده‌ و وا داده‌ بودیم. یک تهدید و یک انگیزه قوی لازم بود تا شاید دوباره خون را در رگ پرسپولیس به جریان که هیچ، بلکه به جوش آید. به خاطر همین است که به مصداق همان ضرب‌المثل قدیمی، این‌بار باید بگوییم؛ آبی نطلبیده، مراد است.
چُرت پرسپولیس باید پاره می‌شد تا می‌توانست با حریفان خود همان کند که باید.

*امتحان استخدامی بعد از فارغ‌التحصیلی
اشکالی ندارد که تحلیل کنند استقلال شانس بهتری دارد واصلا هر چه بیشتر ، بهتر. یادمان نرود در این جا بحث اصلی به جام حذفی و رویارویی با استقلال محدود نمی‌شود. ما این وضعیت را برای ایجاد شرایط بهتر جهت حضور در لیگ قهرمانان هم می‌خواهیم. طبیعی است که الان یکسری قضاوت‌ها وجود داشته باشد. پرسپولیس در چند هفته اخیر در حالی به میدان رفته است که اصلا امتیازها را برای قهرمانی نمی‌خواست. هر قدر هم سخنرانی کنیم به این سوال می‌رسیم که کدامیک از ما، روز بعد از فارغ‌التحصیل شدن سراغ کتاب‌های درسی قبلی می‌رود؟ بازیکن هم غیر از این نیست. ولی حالا پای یک امتحان استخدامی در میان است. حالا انگیزه برای رجوع به آن کتاب‌ها وجود دارد. در سوی دیگر استقلال حکم شاگردهای مشروط و مردود را داشت. باید روی کتاب‌ها خیمه می‌زد و از سوی دیگر تلاش می‌کرد که دم معلم و استاد را ببیند تا برایش با ارفاق پنالتی بگیرند. حالا هیچ‌کس آن ارفاق‌ها را نمی‌بیند. حالا وقتی میهمان بیاید می‌بیند یک بچه در حال تماشای فیلم است و آن یکی با کتاب‌ها کشتی می‌گیرد. برایش به به و چه چه می‌کند. آن بچه‌ای که فیلم می‌بیند همان شاگرد زرنگ است که قبول شده است. پس این قضاوت‌هایی که می‌بینید و می‌شنید خیلی هم عجیب نیستند.

*برای فتح قله جدید، پرسپولیس را از قله پایین بیاوریم
پرسپولیس حالا دلیل خوبی برای جدی گرفتن شرایط دارد. نظرات هم هر قدر گزنده‌تر باشند بهتر هستند. پرسپولیس برای این که بخواهد از قله دیگری صعود کند ابتدا باید باید از برج عاجی که خود با زحمت و زور بازو آن را خلق کرده است و بر بالای آن قراردارد، پایین بیاید تا گام در مسیر قله‌ای دیگر بگذارد. ما باید به همان دو راهی برگردیم که استقلال قبل از این ناامید از صعود به قله بلندتر، در مسیر دیگرش قدم گذاشت. باید این چند گام که عقب مانده‌ایم را هم جبران کنیم. در این مسیر، حالا بزرگترین تهدید برای ما، همان است که تا چند روز قبل با آن سرمست از شادمانی و افتخار بودیم. در شرایط کنونی همان چیزی که برای ما خاطره شد و برای دیگران آرزو است یک مخاطره و تهدید به حساب می‌آید. منظور همان قهرمانی و پوکر است. حالا دیگر در کری خواندن‌ها هم باید بی خیال این‌ها بشویم. یک دربی در پیش داریم برای تصاحب جامی دیگر و بدون هر تعارفی، مهم‌تر از آن، بازی‌هایی است که در لیگ قهرمانان داریم. تجربه و مشاهدات عینی به ما می‌گوید اگر این جام حذفی و این دربی نبود، در لیگ قهرمانان شانسی برای توفیق نداشتیم ولی حالا امیدها فارغ از آن چه که در جام حذفی روی بدهد برای ما بیشترشده است. یحی گل‌محمدی حالا عامل انگیزشی لازم را در اختیار دارد. این انگیزه می‌تواند در دو بازی بعدی هم به ما کمک کند. تا بعضی از رکوردها را جا‌به جا کند. دیگر کری خواندن و بخور و بخواب تمام شد. البته انصافا بچه‌های تیم تا الان هم در وضعیت بخور و بخواب نبودند اما خودشان بهتر می‌دانند منظور چیست. همه چیز تمام شد و این یک شروع دوباره است. تعلیم‌های پروفسور را باید به یاد بیاورند و به حرف‌های گل‌محمدی را هم خوب گوش بدهند. یحیی هم حتما نگاهی به سیر فنی تیم در

۴ تا ۵ هفته اخیر می‌اندازد. از این تیم اگر برانکو و کالدرون هم به خود ندیده بود فقط به خاطر آن چه از خود یحیی در تیم‌های مختلف دیده‌ایم، کاملا انتظارات بیشتری می‌رود. قرار است بازی به بازی پیش برویم ولی این منافاتی با این مساله ندارد که پرسپولیس با استفاده از این فرصت، خود را برای گلاویز شدن با تیم‌هایی مثل التعاون، الدحیل، شارجه و حتی بالاتر از آن برای رویارویی با تیم‌هایی مثا السد و الهلال عربستان آماده کند.
پرسپولیس برابر عمل انجام شده قرار گرفته است و باید بیش از دیگران از آن بهره بگیرد. دربی درست ۲۰ روز قبل از شروع دوباره لیگ قهرمانان و فینال حذفی دو هفته قبل از رویارویی با التعاون اید‌ه‌آل ترین موقعیت برای آماده شدن است.

*مال خودمان را سفت نگه داریم، داروغه با آن‌ها است
در این شرایط لازم است از بعضی بازی‌ها در گذشته درس بگیریم. باید با درسهایی که از دو بازی آسیا، دربی قبل و چند بازی اخیر به دست آوردیم خودمان را بسازیم.
در این میان مهمترین درس از نظر نگارنده این است که پرسپولیس باید مال خود را سفت نگه دارد تا همسایه‌اش را دزد نکند. حواسمان باشد که مثل همیشه داروغه با آن‌ها است. گواهش بازی‌های اخیر لیگ و جام حذفی است. حرف را هم که بیندازی، صاحبش آن را برمی‌دارد. مخثل همان کاری که افشین پیروانی بعد از قرعه‌کشی انجام داد.
پرسپولیس باید مال خود را، آن قدر سفت نگه دارد که رقیبش در او طمع نکند. این مال می‌تواند جام قهرمانی، دروازه، محوطه جریمه، یک سو.م دفاعی یا حتی توپی باشد که گاهی می‌بینیم در بازی‌ها به کرّات، به راحتی از دست می‌رود. پرسپولیس نباید چنین باشد. پرسپولیس در بازی با ذوب‌آهن مال خود را اصلا سفت نگه نداشت. در چند بازی اخیر، این مساله را شاهد بودیم. برابر الدحیل و شارجه هم همین شد. دردربی قبل هم این اشتباه را داشتیم. فضا دادیم. زمان دادیم. منطقه امن خودمان را نا امن کردیم. در دربی قبل آن بچه برای آن حرف‌ها نبود ولی روش برخورد ما درست نبود. باید حواسمان به همه این‌ها باشد و وقت هم کافی است. یادمان باشد که استقلال یک امتیاز ویژه دارد. آن ها تا جام حذفی دو بازی در لیگ دارند که برای‌شان مهم است و این می‌تواند منجرَ به تحرک و تلاش بیشتر شود، پس حواس‌مان را بیشتر جمع کنیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه