همراه ما باشید

پرسپولیس اشتباهات سریالی داوران به سود استقلال را بررسی می کند

پرسپولیس اشتباهات سریالی داوران به سود استقلال را بررسی می کند

پیروزی نیوز - پرسپولیس اشتباهات سریالی داوران به سود استقلال را بررسی می کند

پرسپولیسی ها بعد از قرعه کشی اخیر جام حذفی نگران هستند اشتباهات سریالی داوران علیه حریفان استقلال دامن آنها را هم بگیرد.

شیوا دورانگر- خبرنگار: هنوز چند روز از شاهکار بیژن حیدری در بازی استقلال و سپاهان نگذشته است که اینبار موعود بنیادی فر در آزادی حماسه آفرینی کرد و با اشتباهات خود زمینه صعود شاگردان مجیدی به نیمه نهایی جام حذفی را فراهم آورد. این برای چندمین بار است که در هفته های گذشته شاهد رقم خوردن اشتباهات داوری به سود استقلال هستیم. در هفته بیست و هفتم داور یک پنالتی اشتباه به ضرر سپاهان گرفت و زمینه برتری آبی ها را فراهم آورد. هفته بعد هم این اتفاق در بازی با شهرخودرو تکرار شد و باز هم استقلال روی زیرکی مهاجمانش از داور پنالتی گرفت. ضمن اینکه بنابر نظر کارشناسان داوری، گل اول آبی ها آفساید بود و با این حساب آنها در دو بازی اخیر ۳ امتیاز با اشتباهات داوری بدست آوردند؛ اشتباهاتی که حالا در روزهای حساس پایان فصل توانسته استقلال را در کورس سهمیه نگه دارد و رقیبان نزدیکش را از آسیایی شدن دور کند. منظور این نیست که این اشتباهات تعمدی است، اما وقتی داوران در سه بازی متوالی پنالتی های مشابه و یک شکل برای استقلال می گیرند خود به خود سوال برانگیز می شود. قائدی در جام حذفی در حالی با شبیه سازی از مصلح پنالتی گرفت که چند روز قبل با همین ترفند توانسته بود از مدافع شهرخودرو خطا بگیرد و اگر بنیادی فر جنجال هایی که بعد از بازی رخ داد را دنبال کرده باشد، باید متوجه این موضوع می شد که با دقت بیشتری سوت بزند، خصوصا که باشگاه سپاهان از تیم داوری درخواست داشت عادلانه سوت بزند.

الهویی: اشتباهات داوری برنامه ریزی شده است
مربیان و بازیکنان سپاهان بعد از اوت شدن از جام حذفی مثل بازی قبلی دو تیم به شدت علیه داوری موضع گرفتند و بنیادی فر را مقصر این ناکامی معرفی کردند. سعید الهویی کمک قلعه نویی در کنفرانس بعد از بازی با اشاره به خطاهای قایدی گفت: کارشناسان اعلام کردند باید ۲ کارت زرد در جریان بازی به قائدی داده می‌شد و در ادامه افزود: چطور می‌شود یک بازیکن چند هفته پیاپی در فوتبال ایران با یک حربه پنالتی بگیرد و تمام کارشناسان بگویند خطا نیست، داور را محروم کنند و دوباره در بازی بعد داور همان اشتباه را انجام بدهد. اگر این است یا آدمی که تصمیم می‌گیرد،صلاحیت آن شغل را ندارد یا اینکه این اتفاق به خاطر یک برنامه‌ریزی است. شایان مصلح مدافع سپاهان هم که در دو بازی اخیر قربانی تصمیمات داوران شده است با انتشار چند عکس در صفحه شخصی اش به این موضوع واکنش نشان داد. در یکی از استوری های وی متنی با این مضمون منتشر شده بود:حرف هایی می شنوم که امیدوارم درست نباشد و نمی خواهم به آن دامن بزنم که داستان بشود. اما ما هم خدایی داریم.

قلعه نویی پل بازگشت به استقلال را خراب نکرد
در این میان سکوت سرمربی سپاهان بسیار جالب توجه بود. قلعه نویی که بعد از پنالتی استقلال به شدت نسبت به داوری معترض بود و به همین دلیل هم بین دو نیمه اخراج شده بود، بعد از شکست تیمش با انتشار متنی از مربیگری استقلال استعفا و گفت از کسانی که طعنه، تهمت و ناسزا نثار من و شاگردانم کردند می‌گذرم و امیدوارم روزی دروغ‌ها در مورد هزینه‌ها، کیفیت و رفتار ما برملا شوند!  این در حالی است  که او معمولا در کنفرانس های خبری اش از خجالت داور در می آمد، اما شاید اینبار چون پای تیم سابقش در میان است نخواست که پل های پشت سرش را برای بازگشت به استقلال خراب کند. قلعه نویی سال گذشته بعد از حذف مقابل پرسپولیس علی رغم اینکه داوری به سود تیمش بود و یک پنالتی به قول خودشان به سپاهان هدیه شد به شدت علیه داور هجمه گرفته و در ادامه تهمت های ناتمام خود به پرسپولیس این شکست را مهندسی شده دانسته بود.

حمیدوای: سر شهرخودرو را بریدند
ناگفته نماند مربیان و مسوولان شهرخودرو هم بعد از اشتباهات اخیر به اینکه چرا داور باید ۲ روز قبل از بازی عوض می شد انتقاد کرده بودند. طاری بخش مدیر رسانه ای این باشگاه در کنفرانس بعد از بازی اذعان داشت قبل از بازی مراتب اعتراض خود را به فدراسیون اعلام کردند و از سازمان لیگ خواسته بود علت این تصمیم را بیان کند. حمیدوای هم گفته بود سر تیمش را مقابل استقلال بریدند .ناگفته نماند فدراسیون در حالی که ابتدا وحید کاظمی را مامور قضاوت بازی حذفی دو تیم استقلال و سپاهان کرده بود به ناگاه در اقدامی عجیب اقدام به تغییر داور مسابقه کرد و بنیادی فر را جایگزین وی کرد. گرچه که هر دو داور به سود استقلال مرتکب اشتباه شدند تا صدای همه رقیبان استقلال اینگونه بلند شود.
جالب است که استقلالی ها می گویند حریفان با این اعتراض ها می‌خواهند تمرکز داوران را برهم بزنند و خود را در ردیف تیم هایی می بینند که از داوری ها لطمه خورده اند!
به راستی آیا اینگونه است؟ بررسی داوری های فصل نشان می دهد که آنها چند برابر چیزی که ضرر کرده اند از داوری سود برده اند که در ادامه با دلیل و مدرک به آن خواهیم پرداخت:

هفته چهارم؛ استقلال صفر – پرسپولیس۱ (کارشناس: سعید مظفری زاده)
بنیادی فر به اشتباه برخورد خلیل زاده با مهاجم استقلال را خطا گرفت. البته بیرانوند پنالتی علی کریمی را مهار کرد تا به نوعی داور را نجات داده باشد.

هفته پنجم ؛ ذوب‌آهن ۲ – استقلال ۲ (یدالله جهانبازی)
مدافع استقلال در دقیقه ۵۷ ارسلان مطهری را با دست شارژ کرد و بیژن حیدری باید برای ذوب‌آهن پنالتی می گرفت.

هفته ششم؛ استقلال ۲ – گل گهر ۱(کارشناس: سعید مظفری زاده)
گل دوم استقلال مردود بود و تبریزی روی دروازه بان مرتکب خطا شد و باید از حسن اکرمی اخطار می گرفت.

هفته هشتم; استقلال ۲ – پارس جنوبی ۰(کارشناس: نادر جعفری)
برخورد توپ به دست عارف غلامی در دقایق پایانی باید پنالتی به سود پارس جنوبی اعلام می شد. ضمن اینکه سیدرضا مهدوی در دقیقه ۹۲ گل سالم پارس جنوبی را به اشتباه آفساید اعلام کرد.

هفته نهم ؛ تراکتور ۲ – استقلال ۴( کارشناس داوری: حیدر سلیمانی )
بیژن حیدری داور بازی می بایست شیخ دیاباته زننده ۳ گل استقلال در پنجمین دقیقه بازی بخاطر خطای شدید روی دروازه بان تراکتور اخراج می کرد.

هفته نوزدهم؛ پرسپولیس۲ – استقلال۲(کارشناس: سعید مظفری زاده)
لحظاتی قبل از به ثمر رسیدن گل اول مسابقه، دقیقه ۲۳ کمک دوم بیژن حیدری در اعلام خطای انصاری بر روی وریا غفوری دچار اشتباه شد.

هفته بیستم ؛ ذوب آهن ۲ – استقلال۲(کارشناس: نوید مظفری)
گل اول استقلال باید آفساید اعلام می‌شد و پیام حیدری در این صحنه اشتباه کرد.

هفته بیست و هفتم؛ استقلال ۲ – سپاهان ۱( کارشناس: هوشنگ نصیرزاده )
پنالتی استقلال خیلی واضح پنالتی نبود و خطا را دیاباته مرتکب شد، اما بیژن حیدری به اشتباه خطای مصلح را اعلام کرد.

هفته بیست و هشتم؛ شهرخودرو ۲ – استقلال ۲ (کارشناس: داوود رفعتی)
گل اول استقلال در شرایط آفساید به ثمر رسید. قبل از گل دوم روی بازیکن شهرخودرو پشت محوطه جریمه استقلال خطا رخ داد که وحید کاظمی نگرفت و در ادامه داور به اشتباه برای استقلال پنالتی گرفت.

مظلوم نمایی آبی ها
همانطور که مشاهده کردید استقلالی ها در بازی های زیادی از داوری منتفع شده اند ، خصوصا جلوی تیم های مدعی و بالانشین لیگ و حالا پرسپولیسی ها بعد از قرعه کشی اخیر جام حذفی نگران هستند اشتباهات سریالی داوران دامن آنها را هم بگیرد. خصوصا که در هر دو بازی رفت و برگشت امسال لیگ به زعم کارشناسان داوران به سود استقلال اشتباهاتی داشتند و حتی همین بنیادی فر که در بازی استقلال و سپاهان آن شاهکار را خلق کرد باعث شد بازی دربی به تشنج کشیده شود که نتیجه آن محرومیت شجاع و فرشاد احمدزاده بود. حتما بخاطر دارید که کمیته انضباطی چگونه شجاع را به ناحق محروم کرد، ان هم در حالی که این بازیکن هیچ توهینی به داور نکرده بود.البته از جایی که استقلالی ها کارشناسان را بی طرف نمی دانند لابد همه این اتفاقات را هم انکار خواهند کرد. جالب است که بدانید آرش رضاوند گفته است: یکی دو کارشناس داوری هستند که به هر بهانه‌ای می‌خواهند پیروزی‌های تیمشان را لوث کنند و یا آن را به مسائل دیگر ربط بدهند! مهاجم استقلال در حالی چنین ادعایی را مطرح می کند که در پایان بازی استقلال و سپاهان کارشناسانی چون سعید مظفری زاده، نادر جعفری، حیدر سلیمانی، نوذر رودنیل معتقد بودند اعلام پنالتی به سود استقلال اشتباه بوده است و قائدی با شبیه سازی از داور بنیادی فر پنالتی گرفته است . بعد از بازی دو تیم در لیگ هم حدود ۱۰ داور از جمله هوشنگ نصیرزاده ، محمد فنایی، حیدر سلیمانی ، مسعود مرادی، رضا سخندان ، نوید مظفری ، رسول فروغی، پیروز سیف الله پور و سعید مظفری زاده اذعان کردند داور در صحنه پنالتی و گل استقلال باید خطاب دیاباته را می گرفت . با این وجود استقلالی ها همچنان در این توهم سیر می کنند که کارشناسان داوری با آنها قصد و قرض دارند!دایوهای مهاجمان استقلال چنان واضح و خنده دار است که برای یک فرد عادی هم قابل تشخیص است و کارشناسی هم نمانده که این موضوع را رد کرده باشد.

جالب اینجاست که هر وقت داوری به سود آنهاست از قاضی میدان تعریف و تمجید می کنند و برای اثبات حرفهای خود از نظرات کارشناسان وام می گیرند، اما وای به روزی که داور یک اوت اشتباه به ضرر آنها بگیرد آنگاه الم شگنه ای به راه خواهند انداخت که آن سرش ناپیدا. به راستی اگر یکی از این پنالتی هابر علیه آبی ها اتفاق می افتد آیا آنها ساکت می نشستند؟ تجربه نشان داده که اولین اعتراض را شخص سرمربی این تیم انجام می داد و در صفحه شخصی خود وزیر و فدراسیون و داور را مفتخر به تهمت های وزین خود میکرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه