همراه ما باشید

بالاخره تکلیف پرونده بودیمیر و کالدرون چه شد؟

بالاخره تکلیف پرونده بودیمیر و کالدرون چه شد؟

پیروزی نیوز - بالاخره تکلیف پرونده بودیمیر و کالدرون چه شد؟

پرسپولیس باید هر چه سریع‌تر خود را آماده پرداخت‌های جدید کند وگرنه هیچ بعید نیست درست در سر بزنگاه ثبت قراردادهای جدید با بسته شدن پنجره نقل و انتقالات روبرو شود. حتی این احتمال وجود دارد که شرایط بدتر شده و کار به شروع لیگ سال بعد با ۳ تا ۶ امتیاز منفی بکشد. این نظر البته شاید کمی بدبینانه باشد ولی مبتنی بر مبانی حقوقی و شرایطی است که پتانسیل وقوع آن در پرسپولیس وجود دارد.

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: در ماجرای برانکو و دستیارانش، طرفدار این مساله بودیم که هرچند پرداخت مطالبات وی در این مقطع باعث ضعف در بخش نقل و انتقالات می‌شود، برای این‌که با تجمیع پرونده‌ها و آرای نهایی شده در سال بعد به میزان ۳ میلیون دلار روبرو نشویم و پرسپولیس، از درون منهدم نشود و اتفاقات بدی رقم نخورد، کار به دادگاه عالی ورزش کشیده نشود ولی این‌که پرسپولیس خودخواسته در این مسیر گام برداشته است یا برابر عمل انجام‌شده قرار گرفت؟ بحث دیگری است که در بررسی عملکرد باشگاه باید موردتوجه قرار بگیرد.
از سوی دیگر ما فقط با پرونده برانکو و دستیارانش روبرو نیستیم بلکه پرونده ماریو بودیمیر هم شرایط بغرنجی دارد و هنوز به‌طور قطع این خبر دریافت نشده است که پرونده او در دادگاه عالی ورزش به جریان افتاده باشد.
عبدالصمد ابراهیمی کارشناس مسایل حقوقی در تشکیلات حقوقی فوتبال ایران، به‌ویژه در فدراسیون دوستان نزدیکی دارد و همین مساله اظهارات و ادعای چندی پیش او را به امری نگران‌کننده بدل کرده است. او در صحبت‌های خود تلویحاً مدعی شده بود که شاید عدم پرداخت مطالبات برانکو در موعد مقرر در وهله اول باعث محرومیت مشروط و قابل‌ رفع از نقل و انتقالات شود ولی اگر در همین شرایط، پرونده بودیمیر هم روی میز کمیته انضباطی فیفا برود، واکنش چه خواهد بود؟ خب در همان ماده ۱۵ آیین‌نامه انضباطی فیفا آمده است که کمیته انضباطی این اختیار را خواهد داشت که تصمیم‌های سختگیرانه‌تر را دنبال کند. در حال حاضر بخش حقوقی باشگاه پرسپولیس بدون مسوول به فعالیت خود را ادامه می‌دهد و البته نمی‌توان خیلی دقیق گفت که آیا این بد است یا خوب؟!
در ارتباط با پرونده بودیمیر آخرین اظهارنظر رسمی از سوی باشگاه این بود که این پرونده را به CAS ارجاع داده‌اند، اما اگر این‌طور است ادعاهایی که مطرح شد و عدم پاسخگویی به آن، چه معنایی دارد.
در شرایطی که عنوان می‌شود پرسپولیس، هزینه‌های مربوط به داوران را هم پرداخت کرده است فقط یک اشتباه فاحش می‌تواند مانع از پذیرش پرونده از سوی دادگاه شود. اگر آن‌طور که بعضی در روزهای گذشته مطرح کردند، پرسپولیس در این پرونده هم به مشکل خورده باشد، شرایط خیلی سختی حادث خواهد شد. پرسپولیس در عمل بعد از تسویه بدهی خود به کادر فنی کروات، با کمبود شدید نقدینگی روبرو می‌شود. حالا اگر یک‌بار مالی ۵۰۰ هزار یورویی دیگر تحمیل شود، حتی با فرض این‌که پرسپولیس بتواند این تعهد را در موعد مقرر انجام دهد، جیبش خالی خالی خواهد بود و اگر دچار مشکل در پرداخت شود، به هر حال کسر امتیاز جزو مواردی است که می‌تواند حادث شود هرچند که آن را اقدام اولیه کمیته انضباطی فیفا ندانیم. البته هنوز امیدواریم که باشگاه به‌طور رسمی اعلام کند که پرونده بودیمیر در CAS به جریان افتاده است ولی سکوتی که وجود دارد نگران‌کننده است.

پرسپولیس مثل استقلال نیست
اینکه به استقلال از چه جاهایی پول می‌رسد که همزمان با تلاش برای بستن پرونده‌های بین‌المللی، می‌تواند قراردادهای عجیب و رکوردشکن با دیاباته ببندد و همزمان به ۲ نفر از گزینه‌های پرسپولیس در نقل و انتقالات پیغام بفرستد، نمی‌دانیم، ولی از این پول‌ها واقعاً در پرسپولیس خبری نیست. منابع مالی در اینجا مشخص هستند و جیب پرسپولیس کشش این حجم بار مالی را ندارد تازه اگر پولی هدر نرود.

ناکامی‌های عجیب‌وغریب در دعواهای بین‌المللی
اگر شایعات درباره پرونده بودیمیر درست از کار دربیاید، این سوال مطرح خواهد شد که واقعاً چه داستانی جریان داشته است؟ چرا فقط باید پرونده کروات‌ها با این وضعیت روبرو شود. آنگاه ۵ پرونده به خاطر مشکلات مشابه برگشت خورده‌اند و این دیگر یک بررسی جدی می‌خواهد. البته همین حالا که در این باره صحبت می‌شود، هنوز معلوم نیست سرنوشت ۳ پرونده دیگر یعنی کالدرون و ۲ دستیار اسپانیایی او چه خواهد شد؟ آخرین اعلام باشگاه این بود که بعد از دریافت مشروح رای، تصمیم گرفته می‌شود که چه کنند؟ پرسپولیس قطعاً در مقطع کنونی توان پرداخت این بدهی را ندارد، پس باید آن را به دادگاه عالی ورزش ببرد و زمان بخرد. البته سوال جدی وجود دارد که وقتی پرونده در فیفا جریان داشت، چه لایحه‌ای ارسال شد که ما به همه‌چیز محکوم‌ شدیم؟! اصلاً چه کسی این لایحه‌ها را بررسی کرده و مناسب بودن آن را تأیید کرد؟ واقعاً نمی‌شود بدون شک و تردید از کنار بعضی مسایل گذشت.

از طارمی گیت تا کالدرون و دستیاران
در ماجرای پرونده طارمی گیت هم شاهد بود وکیل خارجی پرسپولیس در جریان طرح دعوا در دادگاه عالی ورزش فراموش کرده بود که خود فیفا را طرف دعوا قرار دهد و همه‌چیز رد شد. بعدها از این وکیل هم شکایت نشد و اخیراً در ماجراهای تراکتورسازی تبریز، ادعا شد که یکسری روابط مشکوک حقوقی وجود دارد که باعث شکست‌های مفتضحانه باشگاه‌های ایرانی در دعواهای بین‌المللی می‌شود. حالا هم پرسپولیس پی‌درپی به مشکل می‌خورد و باید امیدوار باشیم که حداقل در پرونده کالدرون و دستیاران وی، اشتباهی رخ ندهد که دردسرساز شود. چون اگر این پرونده هم برگشت بخورد دیگر معلوم نیست گه باید چه گِلی به سر گرفت؟!
از بیش از یک سال قبل تاکنون یکسری رویدادها را در پرسپولیس شاهد بودیم که دیگر با کنار هم قراردادن آن‌ها نمی‌توان خیلی روی اتفاقی بودن آن‌ها مانور کرد. گزاف نیست اگر بگوییم مجموع این موارد دیگر کمر پرسپولیس را خم کرده است و ضروری به نظر می‌رسد که نهادهای نظارتی این موارد را نه جدای از هم بلکه در قالب احتمال هوشمندانه و هدفمند بودن‌شان نیز بررسی کنند.
نگاهی تیتر وار به مجموع این موارد شاید این منظور را روشن‌تر برساند.
شروع مطلب را می‌توان از رفتن برانکو آغاز کرد. برانکو در حالی به خاطر مسایل مالی رفت که پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا بیش از ۲ میلیون دلار عواید داشت، هرچند بخشی از آن صرف برگزاری فینال آسیا شد. درنهایت برانکو رفت. کالدرون تقریباً با قرارداد مشابه آمد. عدم حفظ او بار مالی سنگین جذب یحیی را باعث شد. همچنین عدم مدیریت این مساله باعث پرداخت بی‌دلیل به کالدرون شد که در قالب حکم آمد. قبل از آن با رفتن برانکو، رقم قرارداد بازیکنان به شکل سرسام‌آور بالا رفت. بعدازآن شاهد ماه‌های بدون درآمد پرسپولیس بودیم و بعدازآن هم قرار داد ضعیفی با کارگزار بسته شد که هیچ منافعی را تضمین نمی‌کرد. قبل‌تر از این نیز در شرایطی که تصمیم گرفته‌شده بود از برانکو شکایت نشود و بر این اساس معلوم بود که باید طلب او را بدهند، از فرصت مصالحه با رقم بسیار پایین‌تر جلوگیری شد!!
همان‌طور که مشخص است در بعضی موارد، تصمیم‌هایی که شاید بر مدیریت‌ها تحمیل شد از منطق پیروی نمی‌کند. این روزها هم که اصلاً معلوم نیست در لایحه دفاع برابر کالدرون و طرح شکایت متقابل با کالدرون چه اتفاقی افتاد که فیفا درخواست آن‌ها را جلوی خود گذاشت و حکم را نوشت. همه این‌ها، شک‌برانگیز است و ممکن است اتفاقات جدای از هم نباشند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه