همراه ما باشید

شیرجه رحمتی در حاشیه

شیرجه رحمتی در حاشیه

پیروزی نیوز - شیرجه رحمتی در حاشیه

سال‌هاست ملی‌پوش اسبق تیم ملی که پس از اخراجش از سوی کارلوس کیروش، شانس دوباره حضور در قفس توری ایران را پیدا نکرد، درگیر حاشیه‌هایی است که توانایی‌هایش را تحت‌الشعاع قرار داده.

مریم سرخوش – خبرنگار: سیدمهدی رحمتی که شرایط فنی خوب بودنش همواره نوسان‌های زیادی داشته و باعث شده تا او جایگاهش را از دست بدهد. و البته عضویتش در تیم‌های لیگ برتری به اخراج و برکناری ختم شود که آن‌هم یک دلیل دارد؛ حاشیه‌سازی‌ و دخالت در امور فنی!
رحمتی طی چند سال اخیر از تیم ملی کنار گذاشته شد، جدایی‌اش از استقلال با قهر بود و حالا اخراجش از شهر خودرو رقم خورده است. دروازه‌بانی که نشان داده خودش نقش مهمی در ایجاد شرایط بحرانی برای فعالیت حرفه‌ای‌اش در فوتبال دارد و عاشق حفظ کلین‌شیت در حاشیه‌سازی است.

آقای رحمتی! دیگر جایی در شهر خودرو نداری
رحمتی خردادماه سال گذشته با قراردادی ۲ ساله راهی شهر خودرو شد، اما دیروز به دلیل آنچه «لحن بی‌ادبانه» در مواجهه با مربی این تیم گفته‌شده، اخراجش از تیم مشهدی رقم زد. گفته می‌شود او بعد از شکست تیمش مقابل سپاهان در هفته بیست و نهم لیگ برتر ازنظر روحی و روانی شرایط خوبی نداشته و پای اتوبوس این تیم با سهراب بختیاری زاده سرمربی شهر خودرو درگیری لفظی پیداکرده است. درگیری‌ای که درنهایت با تصمیم سهراب بختیاری زاده و اخراجش از تیم همراه شد.
هرچند با انتشار خبر اخراج رحمتی وحید علیپور، قائم‌مقام باشگاه شهر خودرو اعلام کرد «دراین‌باره مشکل خاصی وجود ندارد صرفاً یک تذکر به رحمتی داده‌شده است. بختیاری زاده به‌عنوان سرمربی تیم با ایشان مشکل کوچکی پیداکرده و علت آن نیز گویا تذکری بوده که آقای رحمتی به داوود سیدعباسی از اعضای کادر فنی تیم داده است. آقای بختیاری زاده روی کادر فنی خود بسیار حساس هستند؛ با پادرمیانی صورت گرفته مشکل حل شد و آقای رحمتی در تمرینات حضور خواهند داشت.»
اما برطرف شدن اختلاف به وجود آمده میان بختیاری زاده و رحمتی به آن راحتی که قائم‌مقام باشگاه شهر خودرو اعلام کرد، نبود. بلافاصله پس از صحبت‌های علیپور، سرمربی این تیم در گفت‌وگویی به تکرار بی‌انضباطی‌های دروازه‌بان اخراجی این تیم اشاره و عنوان کرد «اجازه نمی‌دهم که حتی بزرگ‌تر از مهدی رحمتی هم باوجوداینکه تمام آن‌ها برای من قابل‌احترام هستند، خودشان را از باشگاه بزرگ‌تر ببینند و بی‌‌‌احترامی کنند. به‌هیچ‌عنوان اجازه چنین برخوردی را نمی‌دهم و به همین دلیل ایشان تا زمانی که من در شهر خودرو هستم هیچ جایگاهی در تیم ندارند. وقتی یک بازیکن جوان اشتباه کند می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد اما وقتی بازیکن باتجربه تیم چندین بار باعث بی‌نظمی شده و به باشگاه بی‌حرمتی کرده است، نه مهدی رحمتی بلکه هر بازیکن بزرگی، نباید آن را بخشید چون بزرگ نامش روی آن است و باید بزرگی کند.»

حاشیه‌هایی که پرونده ملی‌پوش شدن را بست
داستان حاشیه و جنجال‌های قلعه‌نویی در تیم ملی را هنوز فراموش نکرده‌ایم. اختلافی که بین کارلوس کیروش و رحمتی بعد از ارد‌‌‌‌وی مجارستان به وجود آمد. رحمتی د‌‌‌‌عوا را با توپ پر آغاز کرد‌‌‌‌ و کیروش واکنش نشان د‌‌‌‌اد‌‌‌‌. پس از مد‌‌‌‌تی سنگربان تیم ملی ابراز ند‌‌‌‌امت کرد‌‌‌‌ اما سرمربی پرتغالی کوتاه نیامد‌‌‌‌ و او را پشت د‌‌‌‌رهای تیم ملی گذاشت.

این گلر سابق تیم ملی د‌‌‌‌ر د‌‌‌‌ید‌‌‌‌ار د‌‌‌‌وستانه برابر تونس، د‌‌‌‌و گل از روی ارسال جناحین د‌‌‌‌ریافت کرد‌‌‌‌ و این بهانه‌ای شد‌‌‌‌ تا تذکرهای کادر فنی به جنگ و جد‌‌‌‌ل تبد‌‌‌‌یل شود‌‌‌‌. آن زمان یکی از ملی‌پوشان عنوان کرد پس از پایان بازی بحثی میان کیروش و رحمتی به وجود آمد و صد‌‌‌‌ایشان آن‌قد‌‌‌‌ر بالا رفت که همه می‌شنیدند. اتفاقات بازی با تونس، د‌‌‌‌ر بازی با ازبکستان هم تکرار شد‌‌‌‌ همان جروبحث قدیمی. پس‌ازآن رحمتی د‌‌‌‌ر جمع بازیکنان قد‌‌‌‌یمی‌ تیم عنوان می‌کند که دیگر خسته شد‌‌‌‌ه‌ و کیروش برود‌‌‌‌ یک نفر د‌‌‌‌یگر را بیاورد‌‌‌‌ و د‌‌‌‌روازه‌بان تیمش کند. در تکمیل این گلایه رحمتی خداحافظی نمادینی از تیم ملی و عنوان کرد «می‌خواهد استراحت کند و به آرامش دارد.» خواسته‌ای که البته با استقبال کیروش همراه شد و مربی پرتغال دیگر به رحمتی باج نداد و خودش را از حاشیه‌های او خلاص کرد. در آن مقطع رحمتی تصور می‌کرد که تیم ملی شانسی برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ را ندارد و به همین دلیل زمان کافی برای عذرخواهی را از دست داد. اما زمانی که در برنامه نود زمینه‌های بازگشت دوباره به تیم ملی را با عذرخواهی فراهم می‌کرد، کارلوس آب پاکی را روی دستش ریخت و عنوان کرد «من به تصمیم رحمتی احترام می‌گذارم و به او می‌گویم خیلی ممنون و با آرزوی بهترین‌ها». تا پرونده حضور او در تیم ملی به خاطر همین جنجال‌های عجیب برای همیشه بسته شود.

رحمتی یک‌طرف، استقلالی‌ها طرف دیگر
رحمتی در استقلال هم روزهای نسبتاً آرامی را سپری نکرد. بعد از خداحافظی‌اش از تیم ملی در استقلال با مربیان مختلفی که روی نیمکت تیم نشستند چالش‌های زیادی را تجربه کرد. قلعه‌نویی، مظلومی،‌ منصوریان، شفر و … و حتی دیگر اعضای کادر فنی. میگ مک درموت، مربی ایرلندی استقلال دو سال پیش به درخواست وینفرد شفر از این باشگاه جدا شد، اما پس از جدایی در یک پست اینستاگرامی، سید‌مهدی رحمتی را تگ کرد و نوشت «در زندگی شیرهای جوان عاقبت کنترل را در دست می‌گیرند؛ در فوتبال شیرهای پیر بی‌دندان سعی می‌کنند که آینده شیرهای جوان را نابود کنند. آینده از آن جوان‌های ماست.» در این باره شنیده می‌شود که رحمتی دریکی از تمرین‌های استقلال خطاب به او عنوان می‌کند«این هم‌جایی می‌رود که بقیه رفته‌اند.» اشاره این بازیکن هم به جدایی منصوریان و کادر فنی‌اش است که به دلیل کسب نتایج ضعیف مجبور به خداحافظی از استقلال شدند.

رحمتی با منصوریان هم اختلاف داشت. آن‌ها در ابتدای حضور این مربی در استقلال رابطه فوق‌العاده نزدیکی باهم داشتند ولی رابطه خوب‌شان تنها یک نیم‌فصل دوام آورد و منصوریان در بازی با سپاهان رحمتی را گلر یک تیمش انتخاب نکرد. بعد هم اعلام کرد با جدایی این بازیکن مشکلی ندارد ولی رحمتی در استقلال ماندنی شد و جایگاهش را پس گرفت. پس از این اتفاقات رابطه رحمتی و منصوریان دوباره خوب شده بود تا این‌که منصوریان اواخر حضورش در استقلال تصمیم گرفت رحمتی را کنار بگذارد و این اتفاق در کنار بحث این دو نفر در برنامه نود باعث شد از آن موقع رابطه نه‌چندان دوستانه رحمتی و منصوریان‌ همچنان ادامه داشته باشد.
و البته داستان‌های عجیبش با برخی بازیکنان استقلال؛ از امیرحسین صادقی و خسرو حیدری تا سیدحسین حسینی. رحمتی و صادقی دوست صمیمی بودند ولی ماجرای خط خوردن رحمتی از تیم ملی در زمان کیروش و صمیمیت صادقی با نکونام باعث شد دروازه‌بان و مدافع اسبق استقلال دچار مشکل شوند. اختلافی که بعدها از سوی صادقی هم تایید شد و حتی او در یک مصاحبه تصویری اتهامات زیادی به رحمتی زد که با شکایت این دروازه‌بان ‌همراه شد. صادقی حتی پس از جدایی از استقلال درکنایه‌ای غیرمستقیم به رحمتی عنوان کرد«هواداران می‌دانند چه کسی باعث شد من در استقلال نمانم.»
خسرو حیدری هم فصل هجدهم از فوتبال خداحافظی کرد و پس از خداحافظی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش درباره مسایل پشت پرده استقلال که به‌نوعی با رحمتی گره می‌خورد، صحبت کرد. آخرین درگیری رحمتی با استقلالی‌ها هم بحث‌های اینستاگرامی‌اش با سیدحسین حسینی بود. این ۲ نفر تا پیش از این چالش در استقلال هم‌تیمی بودند هرچند رابطه گرمی باهم نداشتند. اما کمتر کسی تصور می‌کرد اختلافات آن‌ها تا این حد جدی باشد. رحمتی ابتدا با انتشار یک متن به حسینی طعنه زد که با پاسخ گلر فعلی استقلال همراه شد و پس‌ازآن رحمتی با انتشار یک عکس از مکالمه خصوصی این ۲ نفر پاسخ هم‌تیمی سابقش را داد و جنجال آفرید.

شایعات عجیب بعد از اخراج
حالا رحمتی از پدیده هم اخراج شده و داستان شکل دیگری به خود گرفته است. دروازه‌بانی که نه جایگاه حضورش در قفس توری به‌واسطه رقیبی دیگر متزلزل شده بود و نه حواشی استقلال با مربیان و بازیکنان را در تیم مشهدی داشت، بار دیگر حاشیه‌ساز شد و البته جایگاهش را در ترکیب این تیم ازدست‌داده است. هرچند که این اخراج شایعات جالبی را هم به همراه داشته و برخی عنوان می‌کنند که جرقه بازگشت دوباره او به استقلال با حضور احتمالی امیر قلعه‌نویی روی نیمکت آبی‌ها در فصل بیستم زده‌شده است. البته رحمتی سابقه اختلاف با قلعه‌نویی را هم در ۲ مقطع دارد. بار اول خیلی زود تمام شد، ولی در مرتبه دوم جدایی رحمتی از استقلال را در پایان لیگ سیزدهم رقم زد. اختلافات این ۲ نفر حتی به بازی استقلال – تراکتور در هفته ماقبل پایانی لیگ پانزدهم هم حاشیه‌ساز شد و رحمتی که آن زمان به استقلال برگشته بود دوباره قلعه‌نویی درگیری پیدا کرد. بااین‌وجود رحمتی پس از چند سال با قلعه‌نویی آشتی کرد و اکنون رابطه بدی ندارد.
سرمربی اسبق استقلال، چند روز پیش از نیمکت سپاهان خداحافظی کرد و اکنون گمانه‌زنی‌های زیادی برای بازگشت مجددش به جمع آبی‌پوشان تهرانی مطرح می‌شود. برخی هم اخراج رحمتی از شهر خودرو و همزمان با آن اخراج محمد دانشگر و فرشید باقری از استقلال را نشانه‌های کودتایی علیه مجیدی برای بازگشت سرمربی سابق سپاهان عنوان می‌کنند. شایعاتی که البته به مذاق هواداران این تیم چندان خوش نیامده و در فضای مجازی با واکنش تند آن‌ها همراه شده است.

دخالت‌های عجیبی در امور فنی
طی سال‌های اخیر رحمتی همواره مدافعانی داشته که تمجید از تکنیک این بازیکن، چالش‌هایش را توجیه‌پذیر می‌دانستند و اخراجش از تیم‌های مختلف را ناعادلانه. نمی‌توان منکر شایستگی‌های فنی رحمتی بود، هرچند که همیشه در اوج نبوده اما مروری بر کارنامه این بازیکن نشان می‌دهد که دخالت‌های عجیبی در امور فنی تیمش دارد و در برخی موارد حتی منجر به خروج مربی یا بازیکنان ‌هم‌تیمی‌اش هم شده است. قطعاً بزرگی و کسوت برای هر بازیکنی در فوتبال قابل‌احترام است اما رحمتی در واپسین سال‌های حضورش در سطح اول فوتبال باید بداند که هر احساس بزرگی نباید با دخالت در همه امور باشگاه همراه شود، چراکه درجایی با مخالفت سرسخت مربیان‌ همراه می‌شود و البته به پایان رسیدن صبر هوادارانی که می‌دانند بازیکنان خوب تیم‌شان را به‌واسطه همین دخالت‌ها از دست می‌دهند!

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه