همراه ما باشید

 نکته از چهارمین تساوی فصل پرسپولیس

 نکته از چهارمین تساوی فصل پرسپولیس

پیروزی نیوز -  نکته از چهارمین تساوی فصل پرسپولیس

کمال کامیابی نیا که همین چند هفته قبل در بازی با شاهین بوشهر اخراج شده بود، بار دیگر به علت خطای بی محابا روی بازیکن حریف با کارت قرمز از زمین اخراج شد

شیوا دورانگر- خبرنگار: پرسپولیس در یک بازی عجیب، در شرایطی که از حریف خود با دو گل عقب افتاد توانست کامبک بزند و بازی باخته را با  برد عوض کند، اما در نهایت به تساوی بسنده کرد. این اتفاق در حالی رقم خورد که قهرمان لیگ به دنبال اخراج زودهنگام  کمال کامیابی نیا، ۷۵ دقیقه با یک بازیکن کمتر بازی کرد.  زمانی که آنها در نیمه نخست با شکست دو بر صفر به رختکن رفتند، همه کار شاگردان گل محمدی را تمام شده می دانستند، ولی این مربی با تغییر تاکتیک بازی و تعویض هایی که انجام داد توانست به سه گل دست یابد و تیمش را تا آستانه برد پیش ببرد، ولی مثل بازی رفت علیرضا ابراهیمی مدافع پیش تاخته گل گهر دروازه رادو را در دقایق پایانی بازی کرد تا کامبک پرسپولیسی ها ناتمام بماند.

این بازی یادآور جدال جذاب پرسپولیس و ذوب آهن در هفته ماقبل پایانی لیگ شانزدهم بود که قهرمان لیگ با گل های  سیدمحمد حسینی و جری بنگستون در آزادی عقب افتاد و با دبل مهدی طارمی و گلزنی سروش رفیعی از شکست برگشت. جالب است یحیی گل محمدی هم زمانی که هدایت تیم ذوب آهن را برعهده داشت یکبار وقتی تیمش با  ۳ گل از تراکتور عقب افتاد توانسته بود در کمتر از ده دقیقه  گل های خورده را جبران کرده و بازی ۴ بر یک باخته را با تساوی عوض کند. این اتفاق در دور رفت پانزدهمین دوره لیگ برتر رقم خورده بود و حالا گل محمدی بعد از ۵ سال با یک بازیکن کمتر در گرمای سیرجان عیار مربیگری اش را بار دیگر به رخ کشید.

 بازگشت پرسپولیس با پلن بی یحیی

یحیی گل محمدی جزو مربیان با دانش و صاحب سبک است که کارنامه درخشانی در فوتبال ایران دارد.او در هر تیمی که پیش از این مربیگری کرده ، اثر گذار نشان داده است و در همین مدتی کوتاهی که در پرسپولیس حضور دارد نتایج قابل توجهی را کسب و توانست این تیم را به قهرمانی لیگ برساند. پرسپولیس در نیمه اول بازی با گل گهر نمایش خوبی نداشت، اما در نیمه دوم با صحبت‌هایی که  گل محمدی در رختکن مطرح کرد به طرز چشمگیری متحول شد و مثل یک قهرمان بازی کرد.  اخراج در دقایق ابتدایی مقابل تیم با انگیزه ای مانند گل گهر که برای بقا در خانه تلاش میکرد می توانست هر تیمی را دچار مشکل کند، خصوصا که بازیکن اخراجی از خط میانی بود و وظیفه پوشش دهی خط دفاعی را داشت. اما سرمربی سرخ ها با هوش و شجاعت مثال زدنی، تیمش را در بازی نگه داشت. او در ابتدا کاپیتان باتجربه تیمش را بیرون کشید و حسین پور جوان را به خط میانی اضافه کرد تا جلوی ضدحملات گل گهر را بگیرد و در ادامه هم مهدی شیری که نفوذهای خوبی در این بازی داشت را بیرون کشید و سیامک نعمتی را به خط دفاعی برد. امید عالیشاه و اوساگونا نیز به ترکیب اضافه شدند تا توان هجومی تیم افزایش پیدا کند و نتیجه این تعویض ها هم سه گلی بود که وارد دروازه حریف شد. تصمیماتی که گل محمدی برای ۴۵ دقیقه نیمه دوم اتخاذ کرد تا حدودی ریسکی بود و می توانست شکست پرسپولیس را سنگین تر کند ولی بازیکنان به خوبی  توانستند دستورات این مربی را اجرا کنند.

 تعویض های سرنوشت ساز

 این اولین بار نیست که بازیکنان تعویضی گل محمدی نتیجه بازی را عوض می کنند. در بازی با فولاد بعد از اینکه وحید امیری در نیمه دوم به جای ترابی به میدان آمد با پاس در عمق خود سیامک نعمتی را در موقعیت گل قرار داد و این بازیکن توانست تک گل پیروزی بخش تیم را بزند. این مربی در بازی با پیکان بعد از مصدومیت امیری از مهدی عبدی بازی گرفت و این مهاجم جوان با دبل خود زمینه برد پرسپولیس را فراهم آورد. اما مهمترین تعویض گل محمدی در بازی برگشت با استقلال بود؛ جایی که بشار رسن در ابتدای نیمه دوم به جای کامیابی نیا وارد زمین شد و در ثانیه های پایانی از یک زاویه بسته توپ را وارد دروازه حسینی کرد تا رویای برد آبی ها را نیمه کاره بگذارد. در بازی با گل گهر هم بهترین تعویض گل محمدی بدون شک آورردن حسین پور جوان بود.

حسین پور در مسیر نورالهی

اولین بازی سعید حسین پور برای پرسپولیس برابر ژاوی و یارانش بود. این بازیکن جوان بخاطر رقبای نامداری که دارد کمتر فرصت بازی با پیراهن پرسپولیس را یافته است، ولی در همان فرصت های کم نشان داده است که هافبک باکیفیتی است. سبک بازی حسین پور  تا حدود زیادی به نورالهی شباهت دارد.او بازیکنی تکنیکی است و تک ضرب و  رو به جلو فوتبال بازی می کند. وقتی پرسپولیس برابر گل گهر ده نفره شد و حسین پور به خوبی توانست جای خالی کامیابی نیا را پرکند و علاوه برخنثی کردن  بازی حریف توانست روی تکنیک خودش یک پنالتی از حریف بگیرد. بازی این بازیکن تداعی کننده درخشش نورالهی در دربی ۷۹ بود، وقتی که به جای حقیقی مصدوم به زمین آمد و کمک کرد پرسپولیس بازی یک بر صفر باخته را با برتری دو بریک برابر رقیب سنتی عوض کند.  سعید حسین پور سومین بازیکنی بود که این فصل برای پرسپولیس پنالتی می گرفت. پیش از این علیپور و ترابی هرکدام دو بار از حریفان پنالتی گرفته بودند. در بازی مقابل فولاد هم که امیری زمینه ساز هند و پنالتی برای سرخ ها شد.

علیپور به شماره پیراهنش رسید

بازیکنان پرسپولیس در مجموع ۶ بار در این فصل موفق به گرفتن پنالتی شده اند که ۴ ضربه را ترابی به گل تبدیل کرده است و یکبار هم علیپور از ذوی نقطه پنالتی گلزنی کرده است. اگر این بازیکن مقابل ماشین سازی ضربه خود را از دست نمی داد، حالا ۱۲ گله بود. اما این اتفاق نیفتاد تا رقابت آقای گلی پرسپولیس بین او و ترابی ادامه داشته باشد. گلی که علیپور مقابل گل گهر زد هفتادمین  گلشبا پیراهن پرسپولیس بود و این بازیکن با نشان دادن پیراهنش این اتفاق جالب را جشن گرفت.

کمال؛ رکوددار اخراج

کمال کامیابی نیا که همین چند هفته قبل در بازی با شاهین بوشهر اخراج شده بود، بار دیگر به علت خطای بی محابا روی بازیکن حریف با کارت قرمز از زمین اخراج شد. در آن بازی هم پرسپولیس بعد از اخراج این بازیکن توانست به گل برسد و تا به حالا همبازیان کمال اجازه نداده اند غیبت این بازیکن دردسرساز شود. ولی عدم حضور در بازی با سایپا برنامه های تاکتیکی پرسپولیس را برای دربی بهم زد. هرچند که اخراج او کمی سختگیرانه ولی از بازیکن با تجربه ای چون او انتظار بیشتری می رود.  خوشبختانه پرسپولیس هرگاه که در این فصل ده نفره شده بازی را برده است. در دور رفت مهدی عبدی و فرشاد احمدزاده به ترتیب مقابل پیکان  شاهین اخراج شدند و در بازی با نساجی هم ربیع خواه با کارت قرمز جریمه شد و پرسپولیس در حالیکه ۱۰ نفره بود توانست از تک گل خود تا پایان بازی محافظت کند.

 تونل افتخار سیرجانی ها برای قهرمان

اما در پایان جا دارد به اقدام تحسین برانگیز سیرجانی ها برای قهرمان لیگ اشاره کنیم. کادرفنی و بازیکنان گل گهر همانطور که وعده داده بودند برای پرسپولیسی ها تونل افتخار تشکیل دادند و به تشویق آنها پرداختند. همین که آنها زیر قول خود نزدند جای بسی خوشحالی داشت! بهرحال ممکن بود مثلا طرفداران باشگاه مس کرمان بخاطر اینکه زمانی از پرسپولیس ۶ گل خورده  اند، به این موضوع اعتراض کنند. چون هفته قبل یک باشگاهی بخاطر ناکامی هایی که مقابل پرسپولیس داشته است به  ذوبی ها حکم کردند برای پرسپولیس تونل نزند و آنها هم علی رغم میل باطنی پذیرفتند. القصه که کار سیرجانی ها خوب بود. باشد که فتح بابی شود برای آیندگان.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه