همراه ما باشید

هم‌گناه

هم‌گناه

پیروزی نیوز - هم‌گناه

مدتی است که نهادهای نظارتی و امنیتی به مساله فساد در فوتبال ورود کرده‌اند و قرار شده که به‌صورت جدی این مساله پیگیری شود.

جامعه ورزش و البته فوتبال هم از این مساله فساد در فوتبال استقبال ویژه‌ای به عمل بیاورند و همه پشت مبارزه با فساد بی‌اندازه در فوتبال باشند و البته امیدوار به اینکه بالاخره ریشه فساد در فوتبال خشکانده خواهد شد.

چراغ اول با پرسپولیس روشن شد!
چند هفته پیش بود که یکی از معاونان باشگاه پرسپولیس در همین خصوص بازداشت شد و چند روزی را در بازداشت سپری کرد. بااینکه جزییاتی از مسایلی که توسط این معاون باشگاه پرسپولیس مطرح کرده منتشر نشد، اما گفته می‌شود که با همکاری که این شخص با نهادهای نظارتی داشته ابهامات زیادی روشن‌شده و پای افراد دیگری در حوزه باشگاه پرسپولیس به پرونده فساد در فوتبال بازشده است.

بازداشت یک کارمند سازمان لیگ
یکی، دو روز پیش هم یکی از کارمندان سازمان لیگ بازداشت شد تا مشخص شود که عزم نهادهای نظارتی و امنیتی برای پاکسازی فساد در فوتبال بسیار جدی است. هرچند سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازداشت فرد مذکور ارتباطی به فوتبال ندارد اما ظاهراً ماجرا چیزی غیر از این است. خوشبختانه نهادهای نظارتی و امنیتی بدون هیچ کم‌کاری به تمام مراکز مربوط به فوتبال ورود کرده‌اند و شاید در آینده‌ای نزدیک بازهم اخباری مبنی بر بازداشت افراد دیگری به گوش برسد.

خواست عمومی در مبارزه با فساد فوتبال چیست؟
واقعیت این است که خواست عمومی هم همین است که به مساله فساد در فوتبال رسیدگی شود و در مورد پرونده‌های مختلف که باعث ضرر و زیان‌های هنگفتی به فوتبال مملکت و بیت‌المال شده ورود شود و البته مسببان این مسایل محاکمه شوند. مسلماً خواست جامعه این است که نهادهای مسوول بدون در نظر گرفتن جایگاه افراد و نسبت‌های فامیلی آن‌ها در پرونده فساد و فوتبال باقدرت عمل کنند تا فساد در فوتبال ریشه‌کن شود. حتما اگر این موارد عملی شود جامعه ورزش و فوتبال ایران از آن استقبال خواهند کرد.

تکلیف پرونده‌های معروف بین‌المللی چه می‌شود؟
در این چند وقت پرونده‌های متعدد بین‌المللی در فوتبال کشورمان بوده که ما بازنده آن بودیم و غرامات سنگینی هم یا پرداخت کردیم یا باید پرداخت کنیم. پرونده شکایت برانکو، کالدرون، بودیمیر و … از پرسپولیس، پرونده‌های شکایت شفر، بویان، استراماچونی و … از استقلال و پرونده شکایت سنگین ویلموتس از فدراسیون فوتبال مواردی هستند که می‌طلبد نهادهای نظارتی و امنیتی باقدرت در آن‌ها ورود و با عاملان برخورد کنند. اگر عوامل اصلی این اتفاقات تلخ محاکمه شوند مسلماً بازخورد خوبی در جامعه ورزشی خواهد داشت و دیگر شاهد این ضررهای سنگین مالی آن‌هم در این وضعیت سخت اقتصادی نخواهیم بود.

لزوم برخورد با عاملان خارج از مجموعه
ذکر این نکته ضروری است که غیر از افرادی که در مجموعه‌های فوتبالی حضور دارند و باعث فساد می‌شوند عاملینی هم خارج از این مجموعه‌ها هستند که در این پرونده‌ها نقش سنگینی دارند و جزو عوامل اصلی فساد محسوب می‌شوند. حالا خواست عموم جامعه این است که این افراد هم که خارج از مجموعه‌های فوتبالی فعالیت دارند تحت شناسایی و تعقیب قرار بگیرند و دست آن‌ها هم برای همه جامعه رو شود تا دیگرکسی جرات نکند در فوتبال فساد یا طوری رفتار کند که ازنظر مالی به کشور ضربه‌های سنگینی خورده شود. نقش این افراد اگر بیشتر از افراد رسمی مجموعه‌های فوتبالی نباشد، کمتر هم نیست.

توجه به تیم‌های غیرمعروف
قطعاً به همان اندازه که در تیم‌های بزرگ و مطرح فوتبال، فساد وجود دارد، در تیم و لیگ‌های کوچک‌تر هم شاهد فساد هستیم. با ورود به این تیم و لیگ‌ها دست خیلی از مفسدان ورزشی و فوتبالی رو می‌شود. همیشه اخبار و شایعاتی در مورد فساد گسترده در تیم و لیگ‌های کوچک‌تر شنیده می‌شود و این یعنی نهادهای نظارتی و امنیتی باید به این موارد هم باقدرت ورود کنند.

به امید نفس کشیدن فوتبال
توقع این است که نهادهای امنیتی و نظارتی بدون هیچ اغماضی مثل همیشه باقدرت ظاهر شوند و در مدت‌زمانی پای همه فاسدان را از فوتبال ببرند تا شاهد روزی باشیم که هیچ مدیر، مربی، خبرنگار، بازیکن، دلال و … فاسدی در فوتبال نباشد تا به‌نوعی فوتبال بتواند نفس بکشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه