همراه ما باشید

بی‌خبری یا پنهان‌کاری فدراسیون موقت؟

بی‌خبری یا پنهان‌کاری فدراسیون موقت؟

پیروزی نیوز - بی‌خبری یا پنهان‌کاری فدراسیون موقت؟

بعد از استعفای مهدی تاج، همه منتظر برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال بودند. قرار بود این اتفاق در آخرین روزهای سال ۹۸، باوجود شیوع کرونا در کشور، انجام شود اما فیفا به مساله ورود کرد و با نپذیرفتن اساسنامه، برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح آن دانست.
مرضیه دارابی – خبرنگار: تاکنون چند باری ایراداتی از سوی فدراسیون جهانی به بندهایی از اساسنامه گرفته ‌شده، ایراداتی اساسی که تا آن‌ها رفع نشود، امکان برگزاری مجمع انتخاباتی برای فوتبالِ بلاتکلیف ایران مهیا نخواهد بود.
درحالی‌که گفته می‌شد اساسنامه نهایی برای فیفا ارسال‌شده، اما همچنان از تایید و رد آن از سوی فیفا خبری نیست و فدراسیون به روش پنهان‌کاری خودش ادامه می‌دهد. این روزها کسی توضیح درستی در مورد آینده فدراسیون و موضوع اساسنامه نمی‌دهد. به همین دلیل است که حالا کسی نمی‌داند این سکوت فیفا از روی رضایت است و یا نارضایتی.
البته این احتمال هم وجود دارد که فیفا به فدراسیون ایران در مورد اساسنامه بار دیگر توضیحاتی داده و فدراسیون در حال اصلاح موارد باشد اما دراین‌باره اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نگرفته است.
چیزی که از سوی فدراسیون ایران اعلام‌شده، انتظار آن‌ها برای پاسخ فیفاست. درحالی‌که فیفا معمولاً بین ۳ تا ۴ روز کاری، به موضوعات پاسخ می‌دهد اما در چند هفته گذشته دراین‌باره اتفاق جدیدی را شاهد نبوده‌ایم.
آنچه مشخص است اساسنامه تایید نشده چون تایید آن معمولاً بیشتر از ۳-۴ روز زمان نمی‌برد. شاید موضوع اساسنامه برای ما پیچیده باشد، اما برای فیفا موضوع پیچیده‌ای وجود ندارد و یک قالب مشخص برای اساسنامه‌های فدراسیون‌های عضو وجود دارد که برمبنای آن، اجازه برگزاری انتخابات به یک فدراسیون داده و از یک فدراسیون سلب می‌شود.
شاید همچنان فدراسیون در حال رایزنی و مکاتبه با فیفاست و دراین‌باره اطلاع‌رسانی نمی‌کند و احتمال ضعیف هم این است که فیفا پاسخی در این مدت نداده و قطعاً چنین اتفاقی را باید به‌منزله نارضایتی فیفا از اساسنامه ارسالی تلقی کرد. در این صورت هم باز موضوع تشکیل کمیته عادی‌سازی تقویت می‌شود.
به این معنا که فیفا درنهایت عملکرد فدراسیون فوتبال در اصلاح اساسنامه را تایید نکرده و خودش اقدام به معرفی کمیته جدید می‌کند که جایگزین هیات‌رییسه شده و کار اصلاح اساسنامه را به دست می‌گیرند.
این روزها در حالی فدراسیون فوتبال همچنان دوران سخت بلاتکلیفی را سپری می‌کند که در معادله دو جناح قدرت گیر افتاده است. ازیک‌طرف وزارت ورزش سعی دارد قدرت را از هیات‌رییسه فعلی فدراسیون بگیرد و در همین راستا تلاش شد کفاشیان به فدراسیون برگردانده شود.
اما حالا در شرایط جدید به کفاشیان هم اجازه نفوذ به هیات‌رییسه داده نشد چراکه طرف مقابل با حضور نزدیکان رییس سابق فدراسیون، همچنان قدرت را در اختیار دارند، گروهی که اجازه نداد کفاشیان قدرت را به دست بگیرد.
حالا اساسنامه در جنگ قدرت دو جناح قرارگرفته و وضعیت اسفباری بر فوتبال حاکم است. طبیعی است که با اصلاح اساسنامه، انتخابات شکل متفاوتی پیدا خواهد کرد. تغییر آیین‌نامه به معنای این است که کار انتخابات دوباره از صفر شروع می‌شود.
اگر اساسنامه تایید شده بود انتظار می‌رفت در شهریور مجمع برای تایید اساسنامه تشکیل شود و سپس در آبان ماه بتوانیم انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم اما خبری از تایید اساسنامه نیست و اگر قرار به عدم تایید آن در مقطع کنونی باشیم و فیفا رای به کمیته عادی‌سازی بدهد، آن‌وقت ممکن است انتخابات به اسفندماه کشیده شود.
هرچند فیفا خیلی علاقمند به بلاتکلیفی انتخابات فدراسیون‌های عضو نیست اما با توجه به تغییرات اساسنامه باید ثبت نام از ابتدا صورت بگیرد و این بدین معناست که افراد جدیدی وارد کارزار انتخاباتی خواهند شد و حتی ممکن است ورود برخی، موازنه قدرت را بر هم زند.
تغییرات اساسنامه خیلی کلیدی شده، آرا رشته‌های غیر فوتبالی ازجمله فوتسال، فوتبال بانوان و فوتبال ساحلی افزایش چشمگیری داشته و ترکیب مجمعی که پیش‌ازاین ۷۵ نفر بود، گفته می‌شود در اساسنامه جدید تا ۹۳ نفر هم افزایش داشته است و این برای نامزدها شرایط متفاوتی را برای رای جمع‌کردن مهیا می‌کند
البته همه این‌ها منوط به تصویب اساسنامه جدید است، اتفاقی که هنوز رخ نداده و برگزاری انتخابات مبهم است.
مساله بعدی هم وضعیت تیم ملی است که با تعویق بازی‌های انتخابی، مبهم‌تر از قبل شد. اسکوچیچ که انتخابش منتقدان زیادی هم داشت، هنوز کار را شروع نکرده، با تعطیلات کرونایی مواجه شد. با توجه به آغاز لیگ کشورهای مختلف، به نظر می‌رسید سرمربی کروات هم کارش را بتواند استارت بزند که بازی‌ها به تعویق افتاد.
فدراسیونی که تاکنون برای اسکوچیچ، بدون برگزاری اردو و مسابقه هزینه کرده، خودش بلاتکلیف است. پیش‌ازاین هم می‌شد پیش‌بینی کرد که شاید رییس جدید فدراسیون، اگر از دایره آدم‌های رییس مستعفی سابق نباشد، مخالف استفاده از اسکوچیچ باشد و سرمربی مدنظر خودش را بخواهد در تیم ملی به کار گیرد.
حالا باید دید فدراسیون موقت، چه تصمیمی در مورد ادامه فعالیت اسکوچیچ در شرایطی که مسابقات بازهم به تعویق افتاده، خواهد گرفت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه