همراه ما باشید

پرسپولیس برنده دربی است چون استقلال ضعف‌هایی دارد

پرسپولیس برنده دربی است چون استقلال ضعف‌هایی دارد

پیروزی نیوز - پرسپولیس برنده دربی است چون استقلال ضعف‌هایی دارد

هفته سی‌ام لیگ برتر، با یک پیروزی پر گل برای پرسپولیس به پایان رسید تا قهرمانی مقتدرانه سرخپوشان در لیگ نوزدهم امضایی شیرین داشته باشد. محمود کلهر این قهرمانی را خیلی ارزشمند می‌داند و برای این حرفش هم دلایل خودش را دارد.
مرضیه دارابی – خبرنگار: حالا همه‌چیز باید دربی باشد، مسابقه‌ای که قرار است این بار بدون تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شود و باید حتماً برنده داشته باشد. پرسپولیسی که سال گذشته علاوه بر قهرمانی لیگ برتر، جام حذفی و سوپر جام را هم از آن خود کرده، باید با استقلالی که سال‌هاست از جام دورمانده، بازی کند. گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با محمود کلهر، کارشناس فوتبال و پیشکسوت بااخلاق پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:
-خوب شد که پرسپولیس کارش را در لیگ نوزدهم با بردی شیرین تمام کرد.
بازی با سایپا را دیدم. پرسپولیس خیلی بازی خوبی هم کرد و پیش از آن‌هم مقتدرانه قهرمان شده بود. تیم لیاقت این قهرمانی را داشت. این پرسپولیس، یعنی تیمی که در لیگ ۹۹-۹۸ شرکت کرد، یکی از بهترین پرسپولیس‌های تاریخ بود.
-یعنی این قهرمانی را باارزش‌تر از ۳ قهرمانی قبلی پرسپولیس در لیگ برتر می‌دانید؟
ازنظر من، این باکیفیت‌ترین قهرمانی‌ پرسپولیس بود. یکی اینکه فاصله پرسپولیس با تیم دوم، خیلی زیاد بود و همین نشان می‌دهد که پرسپولیس در همه نقاط زمین دارای بازیکنان تأثیرگذار بود و لیاقت قهرمانی را داشت. در کلکسیون افتخارات این باشگاه، قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا کم است که امیدواریم بتواند آن را به دست بیاورد. من فکر می‌کنم با این عنوان، کلکسیون پرسپولیس کامل می‌شود.
-لیگ امسال تفاوت عمده‌ای با لیگ‌های گذشته داشت. می‌شود رقابت‌ها را به ۲ دوره قبل از کرونا و بعد از کرونا تقسیم کرد. عملکرد تیم‌ها را در این ۲ دوره چطور دیدید؟
پرسپولیس خودش را در ایام تعطیلی لیگ خوب حفظ کرد. با توجه به اینکه این تیم در آستانه قهرمانی بود، تک‌تک بازیکنان آمادگی جسمانی بدنی خوبی داشتند و در شروع لیگ، بهتر از سایر تیم‌ها ظاهر شدند. بعد از مسجل شدن قهرمانی درست است تیم افت داشت ولی دوباره پرسپولیس مقابل سایپا چون انگیزه لازم را داشت، خوب ظاهر شد، چون دربیِ جام حذفی را در پیش دارد. در واقع پرسپولیس هم قبل کرونا و هم بعد از کرونا آن صلابت خودش را حفظ کرد، بچه‌ها در مدت تعطیلی با افت بدنی مواجه نشدند و نتایج در دوره دوم لیگ هم به نفع پرسپولیس رقم خورد.
-یک تیمی مثل سپاهان هم شانس قهرمانی داشت، اما بعد از کرونا خیلی افت کرده بود. هرچند خیلی‌ها اعتقاد دارند ریشه اصلی افت و نزول این تیم، از زمانی شکل گرفت که مقابل پرسپولیس حاضر به بازی نشد. درنهایت هم سهمیه آسیایی را از دست داد.
آن بازی خیلی کمک کرد به قهرمانی پرسپولیس و اینکه به ضرر سپاهان شد. دیدیم از همان‌جا سپاهان دچار افت شد. این تیم بعد از کرونا هم کلا ازنظر جسمانی افت کرد و شاید دلیلش بازیکنان خارجی‌اش بودند که آمادگی لازم را نداشتند. به نظر من کیروش استنلی خیلی افت کرده بود. البته بیماری خود امیر قلعه‌نویی که آرزوی سلامتی برایش دارم هم مزید بر علت شد که سپاهان افت چشمگیری داشته باشد.
-برخلاف کیروش استنلی، دیاباته استقلالی‌ها همچنان خوب کارکرد و آقای گل شد. با توجه به اینکه دربی را در پیش داریم، به نظر شما مدافعان پرسپولیس می‌توانند او را مهار کنند؟
قبل از اینکه به سوال شما جواب دهم، به نظر من پرسپولیس هم یکی از بهترین خارجی‌های لیگ امسال را در اختیار داشت. بشار رسن فوق‌العاده کارکرد. من حتی معتقدم اثرگذاری او زمانی که در ترکیب بود، حتی بیشتر از اثرگذاری دیاباته در استقلال بود. بشار هر موقع داخل زمین بود می‌توانست نتیجه را عوض کند.
-ولی متأسفانه او را داریم از دست می‌دهیم؟
به نظر من نباید او را از دست بدهیم چون یک بازیکن خیلی باکیفیت است و فکر می‌کنم هم در کار تیمی خوب کار می‌کند و هم تکنیکی است. او خیلی در لیگ بعدی می‌تواند به پرسپولیس کمک کند. اما در مورد دیاباته، او هم یکی از بهترین خارجی‌های لیگ این فصل بود. هم تکنیک خوب دارد، هم قد و قواره‌اش خوب است و هم قدرت سرزنی بالایی دارد. ولی فراموش نکنیم خط دفاعی پرسپولیس عملکردش فوق‌العاده بوده و آن‌ها می‌توانند او را مهار کنند. سازمان دفاعی پرسپولیس همان جوری تا حالا منسجم عمل کرده، در دربی هم می‌تواند دروازه‌اش را حفظ کند. به نظر من باید این بازیکن را منطقه‌ای مهار کرد. نباید مدافعان پرسپولیس اجازه دهند او وارد ۱۸ قدم شود، چون بسیار مهاجم خطرناکی است. مدافعان ما توانایی این را دارند که مهارش کنند به شرطی که از حال و هوای قهرمانی بیایند بیرون.
-در کل دربی را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
چون جام حذفی است می‌دانیم که حتماً برنده دارد که من می‌گویم برنده‌اش پرسپولیس است چون بسیار روان بازی می‌کند. استقلال مخصوصاً در خط دفاعی و دروازه دچار مشکل است، این ضعف آن‌ها در این بازی‌ها مشهود بوده.
-در دربی برگ برنده پرسپولیس را کدام بازیکن می‌دانید؟
مهدی ترابی، او یکی از بهترین‌های این فصل پرسپولیس بود و عملکردش فوق‌العاده. ضمن اینکه یحیی گل محمدی خیلی خوب از مهره‌هایش استفاده کرد و تمام آن‌ها را آماده نگه می‌دارد. در بازی با سایپا دیدیم به جوان‌هایش میدان داد. اوساگونا هم گل زد و مؤثر واقع شد. من فکر می‌کنم پرسپولیس مهره‌های کلیدی در مقابل استقلال دارد. باید بازیکنانی مثل ترابی، بشار، وحید امیری را که بازیکنان مؤثری هستند را حفظ کرد.
-یک کار جالبی را ۲ تیم گل گهر و سایپا انجام دادند که همان تشکیل تونل قهرمانی برای پرسپولیس بود.
این کارهای قشنگی است که از سوی مربیان خوبی مثل مجید جلالی اتفاق می‌افتد. اینکه قهرمانی سرخپوشان را تبریک گفتند اتفاقات خوبی است که در ذهن نوجوانان می‌ماند. در زمین باید رقابت کرد، ولی وقتی دیگر یک تیم قهرمان می‌شود رقبا نباید حاشیه درست کنند.
-و سوال آخر هم در مورد جریمه چند ۱۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال بابت ویلموتس.
واقعاً این قرارداد فاجعه بود، آن‌هم برای مربی‌ای بدون کارنامه و بدون اینکه کاری برای تیم ملی ما انجام دهد. من فکر می‌کنم فدراسیون فوتبال به تحول اساسی احتیاج دارد. کسانی که او آوردند باید این مسوولیت پرداخت هزینه تحمیلی را بر عهده بگیرند. خوشبختانه بازرسی کل کشور به مساله ورود کرده و خیلی زودتر امیدوار هستیم که مساله روشن شود. آقایان باید این پول را از جیب خودشان بدهند، این رقم سرمایه ملی ما را تحت‌الشعاع قرار داده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه