همراه ما باشید

پیش‌بینی برانکو رنگ واقعیت گرفت

پیش‌بینی برانکو رنگ واقعیت گرفت

پیروزی نیوز - پیش‌بینی برانکو رنگ واقعیت گرفت

روزی که سرمربی کروات پرسپولیس فوتبال ایران را ترک کرد به هواداران این اطمینان را داد که مربی بعدی هم می‌تواند مسیر درخشانش را ادامه  دهد.

شیوا دورانگر – خبرنگار: برانکو ایوانکوویچ ۴ فصل موفق در فوتبال ایران داشت و ۶ جام داخلی را برای پرسپولیسی‌ها به ارمغان آورد. او در شرایطی تیم را ترک کرد که لیست فصل بعد خود را هم تحویل باشگاه داده بود، اما به خاطر بدعهدی‌های مدیران، تیم را ترک گفت و هدایت الاهلی عربستان را بر عهده گرفت. این اتفاق هواداران پرسپولیس را در شوک فرو برد و آن‌ها با ابراز نگرانی در مورد آینده تیم محبوبشان، روزهای متمادی مقابل ساختمان باشگاه و وزارت ورزش تجمع کرده و خواهان بازگشت این مربی بودند، ولی برانکو به هواداران این امید را داد که برای آینده پرسپولیس جای هیچ نگرانی وجود ندارد و گفته بود: پشت سر خودم یک بیابان خشک و بی‌آب و علف به‌جا نگذاشتم،  بلکه تیمی را گذاشتم که مدعی جام است و چندین جام کسب کرده و به‌راحتی می‌تواند ادامه مسیر دهد. درنهایت همین‌گونه هم شد و پرسپولیس در فصل نوزدهم نیز قبل از پایان مسابقات جام قهرمانی را به خانه برد. البته این قهرمانی به‌راحتی به دست نیامد و همان‌طور که برانکو پیش‌بینی کرده بود کار برای مربیان بعد از او سخت بود، چراکه توقع هواداران بعد از قهرمانی‌های متوالی بالاتر رفته بود و آن‌ها همچنان از پرسپولیس توقع بازی زیبا و نتیجه‌گیری داشتند. کالدرون که آمد خیلی تلاش کرد تا این تیم بتواند شرایط فنی خوبش را حفظ کند و تا حدود زیادی هم موفق ظاهر شد. البته او در مقطعی از فصل و بعد از کسب چهارمین شکست به‌شدت از سوی هواداران مورد انتقاد قرار گرفت و تا آستانه برکناری هم پیش رفت، ولی درنهایت پرسپولیس را قهرمان نیم‌فصل کرد. با جدایی کالدرون بازهم این نگرانی به سراغ هواداران آمد که مبادا تیم محبوب شان دچار فروپاشی شود، ولی مدیران پرسپولیس با تصمیمی هوشمندانه هدایت نیمکت فنی تیم را به یحیی گل محمدی سپردند و این مربی جوان توانست حتی از کالدرون هم بهتر عمل کند و پرسپولیس را بدون باخت در فاصله ۴ هفته به پایان لیگ به مقام قهرمانی برساند.

 قهرمانی بدون باخت

گل ‌محمدی  که در نیم‌فصل نخست هدایت تیم فوتبال شهر خودرو را بر عهده داشت، از هفته هفدهم روی نیمکت پرسپولیس نشست و در ۱۴ بازی صاحب، ۱۰ برد،  ۳ مساوی، یک باخت و ۳۳ امتیاز شد. او در نیم‌فصل دوم به‌طور متوسط ۲٫۵۷امتیاز از هر بازی گرفت که معدل بالایی به شمار می‌رود. خط حمله پرسپولیس در دوران یحیی ۲۶ گل زد و ۱۰ گل دریافت کرد. جالب است بدانید پرسپولیس در نیم‌فصل دوم بهترین عملکرد را به نسبت سایر تیم‌ها در فاز حمله و دفاع داشت. حتی تیم استقلال که ۵۵ گل را در این فصل زد و هجومی‌ترین تیم لیگ شناخته شد، در نیم‌فصل دوم کمتر از پرسپولیس گل زده بود. آن‌ها در حالی ۲۳ بار دروازه حریفان را باز کردند که پرسپولیسی‌ها در این مدت ۲۷ گل زدند و شاید اگر گل محمدی از ابتدای فصل هدایت پرسپولیس را بر عهده داشت شاهد عملکرد بهتری از خط حمله پرسپولیس بودیم.

برتری مقابل مدعیان

اصولاً عیار یک مربی را با نتایجی می‌سنجند که مقابل تیم‌های مدعی به دست آورده است. اگر نتایج گل محمدی را برابر تیم‌هایی که در این فصل برای قهرمانی و سهمیه می‌جنگیدند مرور کنیم، خواهیم دید که این مربی مقابل همه این تیم‌ها عملکرد درخشانی داشته است. او تراکتور را با ۲ گل شکست داد، سپاهان را با رای انضباطی از میان برداشت، برتیم سابق خود یعنی شهر خودرو با نتیجه ۳ بر یک غلبه کرد، فولاد را با یک گل برد و تنها مقابل استقلال با نتیجه ۲ بر ۲ متوقف شد. این نتایج در شرایطی رقم خورد که پرسپولیس طبق قرعه در هفته‌های نخست با اغلب این تیم‌ها مصاف داشت، اما با این وجود گل محمدی توانست از آن برهه سخت با موفقیت خارج شود.

مقایسه عملکرد یحیی و کالدرون

این در حالی است که پرسپولیس در نیم‌فصل نخست فقط مقابل استقلال و فولاد توانسته بود پیروز شود. به‌طور کلی مرور عملکرد گل محمدی و کالدرون نشان می‌دهد که مدافع سابق سرخ‌ها عملکرد بهتری نسبت به همتای آرژانتینی خود داشته است. ثبت۱۱ برد، یک مساوی، ۴ باخت و ۳۴ امتیاز از ۱۶ بازی؛ یعنی به‌طور میانگین کالدرون ۲ امتیاز از هر بازی گرفته است. تنها برتری این مربی به گل محمدی در فاز دفاعی بود که باوجود یک بازی بیشتر از حریفان ۳ گل کمتر دریافت کرد. ولی در سوی مقابل خط حمله تیم کالدرون زهر لازم را در گلزنی نداشت و ۲۰ گل را در ۱۶ بازی زد.

 تجربه اندوزی یحیی

حتی  اگر بنا باشد عملکرد گل محمدی را با خودش مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که این مربی جوان به نسبت ۷ سال قبل چقدر پیشرفت داشته است. او در نیم دوم لیگ دوازدهم که سرمربی پرسپولیس بود از۱۷ بازی صاحب  ۲۹ امتیاز شد. ۷ برد،  ۸ مساوی، ۲ باخت،  ۲۱ گل زده و  ۱۴  گل خورده  در حالی به کارنامه لیگ برتری یحیی اضافه شد که آن زمان تجربه چندانی در مربیگری نداشت. ولی او بعدها با کار کردن در تیم‌هایی مانند نفت تهران، ذوب‌آهن، تراکتور و پدیده به تجربیات خود افزود و  به یکی از موفق‌ترین مربیان لیگ تبدیل شد. او با ذوب‌آهن ۲ بار فاتح جام حذفی شد. نفت و پدیده را آسیایی کرد.

یحیی؛ مرد نیم‌فصل‌های دوم

نکته جالبی که درباره گل محمدی باید اشاره کرد این است که تیم‌های این مربی بیشترین امتیازات را در نیم‌فصل دوم کسب کرده و به طرز محسوسی اوج می‌گیرند. این در حالی است که معمولاً تیم‌ها بعد از تعطیلات نیم‌فصل دچار افت شده و به خاطر بدنسازی و وقفه‌ای که در لیگ ایجادشده امتیاز از دست می‌دهند. ولی در لیگ سیزدهم گل محمدی با نفت ۲۸ امتیاز گرفت، در حالی که قهرمان لیگ یعنی سپاهان ۳۰ امتیاز گرفته بود. این مربی در ۲ فصل و نیمی که هدایت ذوب‌آهن را بر عهده داشت یکبار توانست بهترین عملکرد را بین همه تیم‌ها در دور برگشت داشته باشد و ۳۴ امتیاز را به دست آورد. در لیگ پانزدهم نیز او با ذوب‌آهن در حالی ۲۰ امتیاز در دور برگشت کسب کرد که استقلال خوزستانی که قهرمان شده بود ۲۵ امتیازی بود. در لیگ هجدهم  هم که گل محمدی روی نیمکت پدیده بود ۵ امتیاز کمتر از تیم قهرمان یعنی پرسپولیس که ۳۰ امتیاز در دور برگشت به دست آورده بود را به ثبت رساند. درباره عملکرد این مربی در فصل جاری هم که پیش‌تر شرح داده بودیم و با این تفاسیر بیراه نیست اگر گل محمدی را مرد نیم‌فصل‌های دوم بنامیم.

عملکرد درخشان یحیی با شهر خودرو

البته گل محمدی در نیم‌فصل‌های اول هم عملکرد خوبی داشته است. در لیگی هم که گذشت شاهد نتایج درخشان او در شهر خودرو بودیم و این مربی توانست پرسپولیس را در مشهد شکست دهد و سپاهان را متوقف کند. او به شهر خودرو شخصیت یک تیم  مدعی قهرمانی داده  بود و زمانی که جدا شد این تیم ۲۸ امتیازی بود و  ۳ امتیاز با صدر جدول فاصله داشت اما مربیان بعد از یحیی نتوانستند این روند را ادامه دهند و شهر خودرو از کسب سهمیه آسیایی هم بازماند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه