همراه ما باشید

تو مو بینی و آنها پیچش مو…

تو مو بینی و آنها پیچش مو…

پیروزی نیوز - تو مو بینی و آنها پیچش مو…

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: سرانجام، آنچه که طرفداران فوتبال ایران، بیمِ رخ دادنش را داشتند، رخ داد و تبعات قرارداد ننگین فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس، هفته گذشته گریبان فوتبال ایران را گرفت.

فیفا، فدراسیون فوتبال را محکوم کرد. پرداخت حدود ۱۷۰ میلیارد تومان که البته به‌جز ۲ میلیون یورویی است که فدراسیون پیش‌تر به‌حساب این مربی بلژیکی واریز کرده بود.
آقا اجازه؟ فقط ما نبودیم که؛ فلانی هم بود اما شما فقط با ما برخورد انضباطی کردید… داستان این جملات که هرکدام از ما کم‌وبیش در خاطرات دوران مدرسه‌مان داشتیم، جریان آشنای مدیریت این روزهای فوتبال ایران است. حکم محکومیت فیفا هفته گذشته به دست فدراسیون فوتبال ایران رسید و مرد بلژیکی به همراه همسرش، یکی از مشهورترین وکلای کشور بلژیک، قرار است به‌زودی مبلغ ۶ میلیون و ۴۹۹ هزار یورو دیگر، جدای از ۲ میلیون یورو که در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۸ از فدراسیون گرفتند را دریافت کنند.
اما شاید از خودتان بپرسید ربط قرارداد ننگین ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران، چه ارتباطی به خاطرات دوران دبستان دارد؟ باید بگوییم ربطش دقیقاً در شیوه پاسخگویی مسببان امر است؛ کسانی که خواسته یا ناخواسته به اموال مردم ضرر زده، به‌جای پاسخگویی از مسوولیت شان شانه خالی کرده و طفره رفتن را انتخاب می‌کنند.
مهدی تاج در یک مصاحبه که پس از اعلام محکومیت فدراسیون در پرونده ویلموتس به انجام رسید، به ناگهان در میانه صحبت از قرارداد ویلموتس، نام برنامه فوتبال برتر را آورد و علناً گفت: «بی‌کفایت من نیستم؛ بی‌کفایت کسی است که یک برنامه تلویزیونی با ۴ میلیون پیام کوتاه را به یک برنامه با ۲۰۰ هزار بیننده بدیل می‌کند!»
در قسمتی دیگر از صحبت‌ها نیز رییس سابق فدراسیون فوتبال گفت: «مگر ارزهایی ۴۲۰۰ تومانی که رفت و برنگشت، از جیب مسوولان مربوطه کم شد که جریمه قرارداد ویلموتس را ما از جیب خودمان بدهیم؟ در ضمن ۵ تیم ما نیز راهی جام جهانی شدند که به سبب آن‌ها پاداش گرفتیم؛ پس باید بگوییم پاداش‌ها را نیز به ما بدهید…» از عجایب روزگار است؛ مگر نه؟!
لااقل این صحبت‌ها یک حسن داشت. خاطرات‌مان را زنده کرده و به یادمان انداخت که وقتی به اموال مدرسه ضرر می‌زدیم، به‌جای پاسخگویی و معذرت‌خواهی، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و می‌گفتیم: «آقا، فلانی هم بود؛ چرا فقط ما را دیده‌اید؟!»
بگذریم… پس از رأی فیفا به سود مارک ویلموتس در پرونده شکایت این مربی علیه فدراسیون فوتبال ایران، بار دیگر باید به نکاتی توجه کرد که گاف‌های تاریخی است. گاف‌هایی که در فدراسیون قبلی رقم خورد و گویی درس عبرتی برای مسوولان وقت فدراسیون نشد.
فقط توجه به شکل قراردادهای فدراسیون فوتبال با سرمربیان تیم ملی، نشان می‌دهد که نه‌تنها هیچ تخصصی در تدوین و عقد قرارداد وجود ندارد، بلکه از ورود متخصصان‌هم جلوگیری شد و انگار تخصص هیچ جایی در این امور نداشت.
هنوز زمان زیادی از رأی فیفا علیه فدراسیون فوتبال ایران در خصوص شکایت کارلوس کیروش نگذشته است. سرمربی سابق تیم ملی شکایتی را علیه فدراسیون فوتبال به فیفا ارائه کرد و خواستار دریافت ۲۰۰ هزار دلار پاداش کسب مقام سومی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ شد. آن‌هم در قرارداد ۶‌ ماهه‌ای که پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با سرمربی پرتغالی امضا شد. این در حالی بود که ۳ سال پیش‌ازاین اتفاق و در سال ۲۰۱۶، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا قوانین جام ملت‌ها اعلام‌شده و مشخص بود که این رقابت‌های دیدار رده‌بندی برای تعیین جایگاه سومی و چهارمی ندارد.
جالب بود که مسوولان عقد قرارداد با کارلوس کیروش به‌جای عذرخواهی و دفاع از منافع فدراسیون فوتبال، حق را به کارلوس کیروش دادند تا کار این مربی برای دریافت پاداش مقامی که وجود نداشته، راحت‌تر کنند. ازجمله یک شخص خاص که بیشتر مدافع منافع کیروش بود تا فدراسیون فوتبال؛ البته با توجه به مسوولیتی که این شخص در تمدید قرارداد با کیروش داشت، دفاع او بی‌ارتباط با این مساله نبود. مهدی تاج هم به‌عنوان رییس وقت فدراسیون در این باره گفته بود: «دیدار رده‌بندی در هر دوره از مسابقات برگزار می‌شد که این دوره برگزار نشد. در قرارداد کیروش آمده بود که اگر سوم رقابت‌ها شویم، ۲۰۰ هزار دلار به او پرداخت کنیم. اگر سوم می‌شدیم، یک‌میلیون دلار نصیب فدراسیون فوتبال می‌شد.» موضوعی که نشان از بی‌اطلاعی او از قوانین داشت.
حال این سؤال پیش می‌آید که چرا نباید در عقد قرارداد با یک مربی، تمام مسایل توسط یک کارشناس خبره بررسی شود و به‌طور مثال نبود مقام سومی در جام ملت‌ها موردتوجه قرار بگیرد؟
اکنون اما فدراسیون فوتبال اسیر پرونده‌ای به‌مراتب بزرگ‌تر شده است. پرونده‌ای که مارک ویلموتس توانسته فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت ۶ میلیون ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ یورو و ۵ درصد غرامت محکوم کند. مجموع این رقم در کنار ۵ هزار فرانک هزینه دادرسی ۶ میلیون و ۴۴۹ هزار یورو می‌شود یا به‌عبارت‌دیگر فدراسیون فوتبال باقیمت روز بازار ارز در ایران، باید ۱۷۰ میلیارد تومان به این مربی بپردازد.
مبلغ محکومیت فدراسیون فوتبال در پرونده ویلموتس منهای ۲ میلیون یورویی است که در ترکیه و زراعت بانک این کشور به مربی بلژیکی پرداخت شد. پولی که توسط شستا قرض داده شد و حالا تعهدی ۵۳ میلیاردی برای فدراسیون فوتبال ایجاد کرده است. مبلغی که فدراسیون تاکنون از پس برگرداندن آن برنیامده و کار به شکایت شستا در دادگاه کشیده است. یعنی درمجموع فدراسیون فوتبال باید ۲۲۰ میلیارد تومان بابت ۶ ماه حضور ویلموتس پرداخت کند که همه این مسایل از عدم تسلط در عقد قرارداد و البته مسایل دیگری بوده است.
به‌طور مثال پیش از هر چیز افزایش مبلغ قرارداد ویلموتس جای سؤال دارد. اینکه این مربی بالاتر از ارزش واقعی‌اش با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد امضا کرد. موضوعی که با حضور بهروز زنجانی (همراه کارلوس کیروش و مارک ویلموتس) ابهاماتی را ایجاد کرد و پاسخ‌های رییس وقت فدراسیون فوتبال هم مساله را روشن نکرد.
در کنار این موضوع، وزیر ورزش و جوانان خواستار گنجانده شدن بندی در قرارداد ویلموتس شد که در صورت فسخ قرارداد با این مربی، فدراسیون فوتبال موظف به پرداخت ۳ ماه از قرارداد به‌عنوان غرامت باشد. قرارداد پس از اضافه شدن این بند، برای ویلموتس ارسال شد و پس از بازگشت مجدد به فدراسیون فوتبال، ۳ کلمه‌ داخل پرانتز مقابل این بند نوشته‌شده که به معنای «توافق با مبلغی مشخص» است. طبق اعلام علی نژاد معاون وزیر ورزش، قرارداد پس از اضافه شدن این ۳ کلمه برای وزارتخانه ارسال نشد.
فدراسیون قبلی نه‌تنها از نظرات کارشناسان استفاده نمی‌کرد، بلکه حتی طبق گفته مسعود طاهری جعفری، بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال ۸ روز پس از انتخاب ویلموتس، سرمربیگری او را تصویب کرده است. همین مساله نشان می‌دهد که انتخاب ویلموتس و عقد قرارداد با این مربی از درون فدراسیون فوتبال هم به‌درستی پیش نرفته و باید دید پای چه کسانی وسط است.
مهدی تاج، رییس پیشین فدراسیون فوتبال زمانی روی تیتر ژورنالیستی سایت فیفا در تمجید از فوتبال ایران، فدراسیون تحت مدیریتش را ۵ ستاره قلمداد می‌کرد و اکنون هرچه می‌گذرد به ستاره‌هایش افزوده می‌شود. این ستاره‌ها، گاف‌هایی است که یکی پس از دیگری از فدراسیون فوتبال بیرون می‌آید و با بدهکار کردن فدراسیون، فوتبال ایران را به سمت ورشکستگی سوق می‌دهد. راستی، یادمان هم نرفته که انتظار تشکر و قدردانی هم داشتند. حال یک فدراسیون در آستانه ورشکستگی مانده و یک مربی غیر طراز اول فوتبال جهان و ۲۲۰ میلیارد تومان برای ۲۹ روز. کاشت درختی که دقیقه‌ای ۵ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۱۹۹ تومان خسارت به پول مردم کشورمان زد و «آقا اجازه؛ فلانی هم بود…»

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه