همراه ما باشید

از خودت دفاع کن مثل بایرن

از خودت دفاع کن مثل بایرن

پیروزی نیوز - از خودت دفاع کن مثل بایرن

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس، روزهای حساسی را پیش رو دارد. شاید زیاده‌روی و دور از انصاف باشد که بگوییم تمام فصل تا به اینجا یک‌طرف و باقی آن یک‌طرف.
پرسپولیس بااقتدار، با جابه‌جایی چند رکورد و با بیشترین اختلاف امتیازی که در فوتبال ایران شاهدش بوده‌ایم قهرمان لیگ برتر شد و حالا نهایت اتفاقی که قرار است در رقابت‌های داخلی روی دهد، قهرمانی جام حذفی است. این ۲ در حد یکدیگر نیستند ولی خب اسم دربی که می‌آید، همه قواعد تغییر می‌کند.
موضوع البته به اینجا هم ختم نمی‌شود. ما لیگ قهرمانان را هم داریم. داستان الان این است که اکثر ما، می‌گوییم؛ پرسپولیس استقلال را ببرد، بقیه‌اش اصلاً مهم نیست. همه می‌دانیم این نگاه هم تاریخ مصرفش تا بعد از دربی است. عجیب هم نیست. دنیای هواداری همین است، اما بد نیست حواس‌مان را جمع کنیم. این‌که استقلالی‌ها بخواهند به‌عنوان آخرین شانس، همه‌چیز از لیاقت قهرمانی و آقایی بر فوتبال ایران تا اثبات حقانیت را به این بازی گره بزنند، یک امر طبیعی است. چه‌کار دیگری می‌توانند انجام بدهند، ولی چه دلیلی دارد ما هم این‌گونه فکر کنیم. مثل شکست‌خورده‌ها!
البته موفقیت فرمولی دارد که قاعدتاً ما آن را می‌دانیم ولی فراموشکاری هم از خصلت‌های انسان‌هاست. برای موفقیت در ادامه این مسیر باید فرمول‌ها را مرور کرد. بعضی، فنی هستند و بعضی هم نه.
•وقتی قهرمان اروپا با یک اشتباه تعیین می‌شود
قهرمانی‌های پرسپولیس در سال‌های اخیر از جهت فنی در کنار پیچیدگی‌هایش، یکسری قواعد ساده هم داشته است. شاید بپرسید، این دوگانگی در گفتار، چگونه قابل توضیح است؟ توضیح اش این است که شما باید یکسری استراتژی‌های درست را برای بازی انتخاب کنید که می‌تواند تا حد تبدیل‌شدن به یک فلسفه پیش برود. وقتی این‌گونه شد آن‌گاه رسیدن به مهارت برای اجرای آن استراتژی دارای پیچیدگی‌های خاص است.
قبل از این هم درباره‌اش نوشته و نقد کرده بودیم. اثر تغییر رویه پرسپولیس را در همین بازی اخیر دیدیم. هرچند نباید فراموش کنیم که توان سایپا متفاوت با حریفان آینده به‌ویژه در آسیاست.
قرار نیست پنجم شهریور روز آخر دنیا باشد. بازهم باید بجنگیم. در جنگ آن پیروز است که بهتر بتواند از خودش دفاع کند. کیلومترها دورتر از مرزهای خودت هم که بجنگی و دغدغه از دست دادن یک متر از خاک را هم نداشته باشی، بازهم مهم است که بتوانی از خودت و جبهه‌ات دفاع کنی.
راه دور نرویم. همین فینال لیگ قهرمانان اروپا مثال خوبی است. تیمی که برد، تیمی نبود که بهتر حمله کرد. حتی نمی‌شود بگویی تیمی که برد، بهتر دفاع کرد. مساله این بود که در این مسابقه یک تیم در دفاع، ضعیف‌تر بود. شاید بازی با کلمات به نظر برسد ولی این‌طور نیست. فرق است بین زمانی که یک تیم بی‌چون و چرا برتری خود را دیکته می‌کند با زمانی که همه‌چیز گره می‌خورد به لحظه اشتباه. اگر باور ندارید صحبت‌های هانس فلیک را از بعد بازی با لیون تا ستایش او از نویر بعد از مسابقه با پاری سن ژرمن مرور کنید.
فوتبال در سطوح بالا همین‌طور میلی‌متری است. قبل از این هم گفتیم با یک تیم هجومی می‌توانید سر زبان‌ها بیفتید ولی برای قهرمان شدن باید بلد باشید که از خود دفاع کنید. این‌که می‌گویند بهترین دفاع، حمله است به معنای آن نیست که می‌شود با حمله، جای خالی دفاع خوب را پر کرد.
معنای دیگرش این است که دفاع به‌قدری اهمیت دارد که حمله با تمام تشکیلاتش می‌تواند بخشی از برنامه دفاعی باشد.
•نه به بازی دفاعی
آنچه گفتیم به‌هیچ‌وجه به معنایی فوتبال دفاعی نیست. پرسپولیس دوران برانکو، یک تیم تدافعی نبود. ولی روزهای متفاوت داشت. بایرن‌مونیخ در زمره هجومی‌ترین تیم‌ها قرار می‌گیرد ولی وقتی به اوج رقابت برسند دیگر هجومی‌ترین تیم دنیا هم می‌داند بدون دفاع خوب از خود، حرفی برای گفتن ندارد. این‌ها را مرور می‌کنیم چون کمی از پرسپولیس و یحیی می‌ترسیم. قبل از این درباره این موارد بحث داشتیم. وقتی‌که یحیی حرف خود را زد و ۵ امتیاز در آسیا از دست دادیم. در حالی‌ که در خانه حریفان در مالکیت توپ سرتر از آن‌ها بودیم. معلوم نیست آن تفکر فوتبال مالکانه را کدام پدر نیامرزیده‌ای در سر او انداخته بود تا هواداران و رسانه‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد.
آن اوایل که برانکو به پرسپولیس آمده بود. همه منتظر بودند او با همان روش ۱-۳-۲-۴ تیم را آرایش کند. اما او گفت: روح پرسپولیس با بازی هجومی در طول تاریخ عجین بوده و او با ۲ مهاجم کامل بازی خواهد کرد. بسیار دقیق و سیاستمدارانه حرف زد و این شناخت، بسیار جذاب بود. ولی در تمام ۴ سال و اندی که اینجا بود در یکی از بخش‌های تمرین که عناصر دفاعی و تهاجمی تیم جدا می‌شدند تا در ۲ نیمه زمین، ۲ تمرین متفاوت را انجام بدهند، او مدافعان و هافبک‌های دفاعی را تمرین می‌داد و دیگران، مهاجمان را.
نکته کلی این است که همیشه ایجاد ساختار دفاعی دشوارتر از ایجاد ساختار هجومی است. دلیل ساده‌ای هم دارد. در فاز هجومی شما توپ را در اختیار دارید. دو، سه برنامه حمله‌دارید و یکی اجرا می‌شود. یا می‌شود که هیچ یا نمی‌شود و دوباره امتحان می‌کنید. در فاز دفاع توپ را ندارید و باید تعداد زیادی سناریو را در نظر بگیرید و برای آن‌ها آماده‌باشید. در این شرایط اگر نخواهید مرتب مجبور به دفاع با حداکثر نفرات نشوید و به بازی تدافعی روی نیاورید به یک سازمان دفاعی منظم نیاز دارید. یا می‌شود که خب کارتان را انجام داده‌اید یا نمی‌شود که گل می‌‎خورید و می‌بازید.
•درس‌هایی از ترس فلیک و بایرن از پاریسی‌ها برای پرسپولیس و یحیی
سرمربی بایرن‌مونیخ بعد از بازی با لیون حرف‌های جالبی زد. آن‌ها تیمی را از دور خارج کرده بودند که غول‌های انگلیس و ایتالیا را از پا انداخته بودند. قبل از هر چیز ابایی نداشت که بگوید بخت و اقبال هم یارشان بود. آنچه باعث شد آن پیروزی را مرهون کمک شانس هم بداند. ضعف در ساختار دفاع بود. البته بدیهی است که تعریف او از ضعف با تعریف ما فرق می‌کند.
او قبل از این دیده بود همان ضعف چه بر سرمربی قبلی آورده بود. او دیده بود که نیکو کواچ ، چند ماه بعد از دبل قهرمانی در بوندسلیگا و جام حذفی با این ضعف به چه روزی افتاد وقتی‌که در آبان سال گذشته جای او را گرفت.
البته نیاز به گفتن نیست که کواچ چوب کودتای بازیکنان را خورد و نیمکت را زمانی از دست داد که رختکن بایرن از دستش رفت ولی ضربه به او از همان ساختار دفاعی زده شد. وقتی پافشاری روی تیاگو هم کافی نبود. ۵پیروزی و فقط ۱۸ امتیاز در ۱۰ بازی درحالی‌که قبل این‌ها دبل قهرمانی کرده بودند. آن گاه چند هفته بعد از پیروزی پرگل و شگفت‌انگیز برابر تاتنهام، یک شکست پر گل برابر اینتراخت و تمام.
در فوتبال همه‌چیز می‌تواند به همین سرعت تغییر کند. همان‌طور که برای کالدرون تغییر کرد، نتایج این فصل را که مرور کنید همه‌چیز برای‌تان روشن می‌شود.
فلیک بعد از آن نمایش عالی که بین هالیوودی‌های فوتبال و لیون رقم خورد این‌گونه گفته بود: تیم رودی گارسیا از کناره‌ها بسیار خوب حرکت می‌کرد و همین باعث شد تا دروازه ما تهدید شود. توپ‌ها را به‌راحتی از دست می‌دادیم و همین باعث می‌شد تا لیون به‌خوبی خط دفاعی ما را اذیت کند. ما برای قهرمانی نیاز به عملکرد بهتری در خط دفاعی داریم. بخت با ما یار بود که دروازه خود را بسته نگه داشتیم.
او در پایان گفت: اگر می‌خواهیم برابر پاری سن ژرمن به پیروزی برسیم باید مشکلات خود در خط دفاعی را برطرف کنیم. مهم‌ترین نقطه قوت ماتحت فشار قرار دادن حریف است و نقطه‌ضعف هم نبود سرعت در خط دفاعی است که امیدوارم در دیدار پایانی نقطه قوت به کار ما بیاید و در کارهای دفاعی هم بدون اشتباه ظاهر شویم.
بایرن‌مونیخ هم که باشی سر آخر برای رسیدن به اوج به همین حرف‌هایی که گفته شد می‌رسد. گل زدن می‌تواند اتفاقی هم باشد ولی گل نخوردن در فوتبال امری اتفاقی نیست. هرچند او با تمام تلاشی کرد شاهد بود که بارها تا آستانه دریافت گل پیش رفت و این‌گونه بود که نویر بعد از بازی بیش از همه مدح و ستایش شد.
پرسپولیس حالا فقط دربی را در پیش ندارد. آسیا هم هست که به نظر هواداران خودشان را برای ناکامی در آن آماده کرده‌اند که درباره‌اش حرفی نمی‌زنند ولی همه‌چیز می‌تواند به‌سرعت تغییر کند. این تغییر را خود پرسپولیس باید ایجاد کند. مثل وقتی‌که با دو پنجره بسته، هیچ توقعی از تیم وجود نداشت. ولی نه الدحیل و نه السد نفهمیدند که چه شد هم مالکیت توپ و زمان بازی را داشتند و هم بیشتر و درست‌تر پاس دادند ولی نتیجه را پرسپولیس گرفت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه