همراه ما باشید

استقلال و ۳ تیم دیگر، پرسپولیس را قهرمان کردند

استقلال و ۳ تیم دیگر، پرسپولیس را قهرمان کردند

پیروزی نیوز - استقلال و ۳ تیم دیگر، پرسپولیس را قهرمان کردند

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از این‌که پرسپولیس موفق شد قهرمان این فصل فوتبال کشور شود و به پوکر قهرمانی برسد هواداران، بازیکنان و پیشکسوتان استقلال و تیم‌های دیگر با اسم رمز وزیر پرسپولیسی معتقد بودند که قهرمانی این فصل پرسپولیس به خاطر حمایت‌های وزیر ورزش بوده است.
این در شرایطی است که وقتی نتایج پرسپولیس و استقلال را در این فصل از لیگ برتر باهم مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که آن‌قدری که خود استقلال به پرسپولیس برای قهرمانی کمک کرده هیچ‌کسی این کار را انجام نداده است.
در این گزارش قصد داریم نتایج پرسپولیس و استقلال را در مقابل حریفان آنالیز کنیم تا متوجه بشوید نقش استقلال در قهرمانی پرسپولیس چقدر بوده است.
۴ امتیاز شیرین پرسپولیس مقابل استقلال
پرسپولیس در شرایطی با ۱۴ امتیاز اختلاف نسبت به استقلال به مقام قهرمانی لیگ رسید که استقلال به‌عنوان رقیب اصلی پرسپولیس بیشترین نقش را در این قهرمانی ایفا کرد. پرسپولیس در ۲ بازی رفت و برگشت لیگ برتر مقابل استقلال ۴ امتیاز از این تیم گرفت تا به‌نوعی استقلال نقش فراوانی در قهرمان شدن پرسپولیس ایفا کند.
نقش فولاد، ماشین‌سازی و پیکان در قهرمانی پرسپولیس
غیر از استقلال، ۳ تیم دیگر بودند که نقش مهمی در قهرمانی این فصل پرسپولیس داشتند. پرسپولیس در این فصل ۶ امتیاز از فولاد، ۴ امتیاز از ماشین‌سازی و ۶ امتیاز از پیکان گرفت این در حالی است که استقلال یک امتیاز مقابل فولاد، ۲ امتیاز مقابل پیکان و صفر امتیاز مقابل ماشین‌سازی گرفت. این نشان می‌دهد که نقش این ۳ تیم و تعداد امتیازهایی که پرسپولیس و استقلال از آن‌ها گرفتند چقدر در قهرمانی پرسپولیس تأثیر داشته است.
وضعیت بهتر استقلال در جدال با مدعیان
غیر از بازی با فولاد که عملکرد پرسپولیس و استقلال را در مقابل این تیم موردبررسی قرار دادیم، وضعیت استقلال در جدال با تیم‌های بالای جدولی و مدعی بهتر از پرسپولیس بود. استقلال مقابل سپاهان، تراکتور و شهر خودرو ۴ امتیاز گرفت در حالی که پرسپولیس مقابل این تیم‌ها، هرکدام ۳ امتیاز گرفت پس بنابراین مشخص می‌شود که وضعیت استقلال در جدال با ۳ تیم دیگر مدعی فصل پیش بهتر از پرسپولیس بوده است.
آمار بهتر استقلال مقابل یک پرسپولیسی و یک تیم اصفهانی
۲ تیم دیگری که استقلال در مقایسه با پرسپولیس از آن‌ها امتیاز بیشتری گرفته نفت مسجدسلیمان و ذوب‌آهن هستند. استقلال از نفت مسجدسلیمان که هدایت آن را مهدی تارتار پرسپولیسی به عهده داشت و ذوب‌آهن هرکدام ۴ امتیاز گرفت و پرسپولیس از این ۲ تیم هرکدام ۳ امتیاز.
سایپا و گل گهر به کمک پرسپولیس آمدند
سایپا و گل گهر سیرجان ۲ تیمی بودند که در جدال با پرسپولیس و استقلال امتیازات بیشتری به پرسپولیس دادند. سایپا ۶ و گل گهر ۴ امتیاز به پرسپولیس در مسابقات رودررو دادند این در حالی است که استقلال از سایپا ۴ و از گل گهر ۳ امتیاز گرفت تا همین امتیاز از دست دادن‌ها مقابل تیم‌های پایین جدول کار دست استقلال بدهد.
وضعیت مشابه پرسپولیس و استقلال مقابل ۴ تیم دیگر
پرسپولیس و استقلال در فصلی که به پایان رسید مقابل ۴ تیم به‌صورت مشابه امتیاز گرفتند. پرسپولیس و استقلال مقابل صنعت نفت ۶ ، مقابل نساجی ۴ ، مقابل پارس جنوبی جم ۶ و مقابل شاهین ۶ امتیاز گرفتن تا از این حیث شرایط مشابهی داشته باشد.
خودتان به قهرمانی پرسپولیس کمک کردید نه وزیر ورزش!
وقتی نتایج ۲ تیم مقابل تیم‌های دیگر لیگ را مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم آن‌قدری که خود استقلال با عدم نتیجه‌گیری مقابل تیم‌هایی مانند سایپا، فولاد و ماشین‌سازی به قهرمانی پرسپولیس کمک کرد هیچ تیم و شخص دیگری این کار را انجام نداد. شاید بهتر است استقلالی‌ها کلاه خود را بالاتر بگذارند و با منطق به این مساله نگاه کنند که اگر پرسپولیس در این فصل بااقتدار قهرمان شد و اگر فاصله ۲ تیم در پایان فصل باهم ۱۴ امتیاز بود فقط و فقط به خاطر نتیجه نگرفتن تیم خودشان دربازی‌های مهم و البته در بازی‌های رودررو با پرسپولیس بوده.
حالا اینکه این نکات را بدانید و بازهم برای کردن قهرمانی پرسپولیس سراغ مسایلی مثل وزیر پرسپولیسی برویم فقط نشان می‌دهد که چیزی است مسایل فنی فوتبال نمی‌دانیم و می‌خواهیم ناکامی خودمان را گردن عوامل دیگری بیندازیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه