همراه ما باشید

آدرس غلط برای بازگرداندن مربیِ عصبانی

آدرس غلط برای بازگرداندن مربیِ عصبانی

پیروزی نیوز - آدرس غلط برای بازگرداندن مربیِ عصبانی

بعد از شکست استقلالی‌ها در فینال جام حذفی، فرهاد مجیدی از جمع آبی‌پوشان جدا شد. البته پیش از آن‌هم این مربی جوان که به‌شدت با مدیرعامل باشگاه به مشکل خورده بود، اعلام کرده بود که همکاری‌اش را با استقلال ادامه نخواهد داد.
این در حالی بود که سعادتمند، باوجود داشتن سرمربی، برای مذاکره با استراماچونی راهی ایتالیا شده بود و مشخصاً سفر او صرفاً برای توافق بر سر طلب‌های گذشته سرمربی ایتالیایی نبود، بلکه هدف بازگرداندن او به استقلال و جایگزینی‌اش با مجیدی بود.
به گزارش پرسپولس نیوز، بعد از این اتفاقات، بسیج عمومی در فوتبال شکل گرفت تا برای فروکش کردن صدای اعتراض هواداران استقلال به شکست‌های متوالی این تیم، نام یک مربی محبوب در بین آن‌ها برای پذیرفتن هدایت استقلالِ فصل آینده مطرح شود. این در شرایطی بود که وزارت ورزش در پی حاشیه‌های عقد قراردادهای مدیران بی‌کفایت با مربیان و بازیکنان خارجی که اوج آن غرامت ۱۷۰ میلیونی به مارک ویلموتس بلژیکی و حکم فیفا علیه فدراسیون ایران بود، عقد قرارداد جدید با خارجی‌ها را ممنوع کرد.
همین ممنوعیت نیز البته از داخل کشور به فیفا گزارش شد و در خبرها آمد که فیفا این تصمیم را نقض استقلال فدراسیون در تصمیمات می‌داند و ممکن است فوتبال ایران را تعلیق کند.
به هر شکل با وجودی که استقلالی‌ها تأکید داشتند بازگشت استراماچونی به ایران، قرارداد جدید محسوب نمی‌شود اما از سوی سازمان لیگ اعلام شد که او در پی عدم دریافت حق‌وحقوقش، قراردادش را با استقلال لغو کرده و حضورش در ایران نیازمند عقد قرارداد جدید است که البته وزارت ورزش این کار را ممنوع کرده است.
اصرار استقلالی‌ها و تلاش‌شان برای استفاده مجدد از استراماچونی که این روزها او را نجات‌دهنده تیم‌ پرحاشیه‌شان می‌دانند به اینجا رسید که روز هجدهم شهریورماه عضو هیات‌مدیره استقلال در نامه‌ای به رییس قوه قضائیه و دادستان کل کشور خواستار بازگشت آندره‌آ استراماچونی به این تیم شد.
مهدی عبدیان در ۲ نامه جداگانه به حجت الاسلام رییسی، رییس قوه قضائیه و حجت الاسلام جعفری، دادستان کل کشور با اشاره به ابلاغ قانون منع جذب بازیکن یا مربی خارجی؛ اعلام کرد که غرامت سنگینی به دلیل شکایت استراماچونی در انتظار استقلال است و با توجه به اینکه این مربی موافقت خود را برای بازگشت به استقلال و صرف‌نظر از شکایت خود اعلام کرده است، عبدیان از رییس قوه قضائیه و دادستان کل کشور خواسته که باشگاه استقلال را در این راه یاری دهند.
در همین راستا سعید مردانی، معاون قضایی دادستانی کل کشور در نامه‌ای از فدراسیون فوتبال خواهان مصوبه ممنوعیت حضور مربیان و بازیکنان خارجی شده است و سوال پرسیده آیا این مصوبه عطف به ماسبق می‌شود یا خیر؟ در این نامه به فدراسیون فوتبال یادآوری کرده نامه‌ا‌ی که به دادستانی رفته نشان می‌دهد عدم حضور استراماچونی در تهران، باعث تضییع بیشتر بیت‌المال می‌شود.
البته اینکه دستگاه قضایی کشور نسبت به موضوعاتی که مطالبه بخشی از مردم است، حساس باشد، اتفاق خوبی است. ضمن اینکه آن‌ها خواستار حل مشکل برای تضییع کمتر بیت‌المال شده‌ و به‌نوعی شفافیت بیشتر در ماجرا هستند اما یک بخش دیگر ماجرا نیز به حساس شدن فدراسیون جهانی فوتبال به دخالت سیاسیون ایرانی در فوتبال برمی‌گردد.
از همه مهم‌تر اینکه تأکید مقام قضایی بر اتخاذ تصمیمی برای تضییع کمتر بیت‌المال بوده است، این در حالی است که مصاحبه روز گذشته صادق درودگر عضو هیات‌مدیره سازمان لیگ فوتبال هم تأکید می‌کند: «استراماچونی ایمیلی به باشگاه استقلال زده و ۳ شرط گذاشته است؛ اول از همه اینکه رقم یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار یورو و روزی ۱۰ هزار دلار جریمه را بگیرد و نامه‌ای از فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به او بدهند تا به‌صورت رسمی قانون منع ورود بازیکن و مربی خارجی را بردارند، سپس تازه با نماینده او در قطر مذاکره و توافق کنند. کف رقم درخواستی استراماچونی هم ۲ میلیون دلار بوده است. همین حالا هم استقلال برای تهیه پول شفر که ۵۰۰ هزار دلار است، دچار مشکل است تا پنجره نقل‌وانتقالاتی باز شود.»
فدریکو پاستورلو، مدیربرنامه‌های آندره‌آ استراماچونی هم البته با انتشار یک پست در صفحه شخصی خود عنوان کرده که «در مقطع فعلی، هیچ قدم محکمی از سوی باشگاه برای بازگشت استراماچونی برداشته نشده است. همچنین لازم به یادآوری است که دو طرف هنوز درگیر یک دعوای حقوقی هستند که فیفا مشغول بررسی آن است. ازاین‌رو، بنابر احتیاط و محرمانگی موضوع، ترجیح بر این است که از انتشار اطلاعیه‌های بیشتر اجتناب شود.»

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه