همراه ما باشید

آرامش ابدی

آرامش ابدی

پیروزی نیوز - آرامش ابدی

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: در حمایت از یحیی گل‌محمدی نوشته بودند، نباید انتظارات را بالا برد. مساله این است که انتظارات خیلی بالا است و فرقی نمی‌کند کسی در این مسیر گام بردارد یا نه.
اگر نسبت به دوران آغاز برانکو همه چیز بهتر باشد این یک مورد سخت‌تر و دشوارتر است. توقعات و انتظاراتی که در اوج است. به هر حال کار در پرسپولیس غیر از این نیست. زیاد هم نگرانش نیستیم، چون گل‌محمدی با فرضی غیر از این نیامد.
کالدرون روزی که آمد با وجود سابقه و ادعایی که داشت از دلایل پذیرش هدایت پرسپولیس به هیجان و فشار کار اشاره کرد. این که دوست داشت خود را درگیر یک چالش سخت کند.
فقط نمی‌دانیم که یحیی خود به این مساله اشراف دارد که خود او بعد از این چالش سخت می‌تواند چه جایگاه بزرگتر و رفیع‌تری پیدا کند؟
حالا نوبت پرسپولیس به وقت یحیی است. سرمربی سرخپوشان، همین اواخر با تجربه‌های جدیدی رو برو بوده است. تجربه‌هایی که بسیار ارزشمند بود. او حالا باید تصمیم‌های مهم و بزرگی بگیرد. در این میان بزرگترین اشتباه، نگاه کردن به دهان این و آن است. این مساله قطعا به معنای تشویق به نشنیدن و توجه نکردن نیست. اتفاقا سرمربی پرسپولیس که باشی، چشم و گوشت باید یک جاهایی کار کند که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کند. می‌خواهیم بگوییم نباید دنبال تایید گرفتن از این و آن بود. گاهی کار درست این است که درست بر خلاف آن چه اکثریت می‌گویند حرکت کنی. می‌خواهد پیشکسوت و رسانه و کارشناس باشد یا هوادار. گاهی هم این‌طور نیست. درست و نادرست هر چیزی را در نهایت سرمربی تایید می‌کند. مثلا کنار گذاشتن یک سوپر استار هیچ وقت کار درستی به نظر می‌رسد ولی گاهی درست‌ترین کار دنیا همین است. بستگی دارد چه کرده باشد و برای آینده تیم چه ضررهایی داشته باشد. بستگی دارد فشارها و اصرارها چه قدر بتواند اراده سرمربی را متزلزل کند و بستگی دارد که برای پوشش خلائی که به وجود می‌آید چه فکری کرده باشی.
می‌خواهیم بگوییم؛ تایید و مخالفت، نقد، بررسی و تحلیل همیشه وجود دارد. اصلا فرق پرسپولیس با تیم‌های دیگر در همین چیزها است. تغییر همیشه با مقاومت روبرو می‌شود ولی مهم این است که مصمم بودن و هدفمند بودن را دیگران ببینند. برانکو هم که می‌خواست سیستم بازی پرسپولیس را عوض کند و به فوتبال واگرای آن هدف و فلسفه بدهد، با همه این‌ها روبرو بود، اما از قبل با یک بررسی همه جانبه تصمیم گرفته بود و پای آن ماند. یک اصلاحاتی وارد کرد ولی کلیت اندیشه خود را اجرا کرد. چون اگر غیر از این بود پرسپولیس دیگر تیم و دستپخت او نبود. حالا هم نوبت یحیی است. دیگر زمان درس پس دادن نیست. زمان درس دادن است. یحی در این جایگاه قراردارد. نقطه‌ای که باید درس‌های خودش را بدهد. ردس‌هایی که بعدها از آن یاد شود. در این جایگاه، تصمیمها خیلی سخت، گرفته می‌شوند و خیلی سخت‌تر از آن می‌گذرند.

*سمفونی پرسپولیس به سازندگی یحیی
و اما چرا به چنین موضوعی ورود کرده‌ایم. بیان ساده‌اش این است که یحیی نباید خود را فقط یک سرمربی ببیند. او قرار است و باید چیزی فراتر از این باشد. منظورمان این نیست که وارد حوزه‌های دیگر شود و به حاشیه برود، نه! می‌خواهیم بگوییم او باید خود را یک معلم ببیند. یک استاد. یک نفری که قرار است به بازیکنانش درس زندگی بدهد. او باید خود را در جایگاهی بزرگتر از صرفا یک سرمربی ببیند تا وزن لازم را برای ایجاد تعادل ایجاد کند. قطعا با ناگواری‌ها، مقاومت‌ها و ترس‌های زیادی روبرو خواهد شد ولی فقط خود او می‌تواند با گذشت زمان اطمینان و آرامش قلب را نزد همگان ایجاد کند.
این ها را گفتیم برای این که همه باید به پیش رو نگاه کنیم. گذشته‌ها گذشته است. آن دوبازی اول گذشت و پرسپولیس می‌تواند ورق را برگرداند. بازی‌ مالکانه و محابا برای ما یک تجربه داشت. تحلیل ما این بود که این مدل فوتبال در آن سطح گزینه مناسبی نبود ولی اگر یحیی فکر می‌کند که تصمیمش درشت بود، می‌تواند و باید بر ان اصرار کند، هر چند که ما بگوییم اشتباه است. این‌ها تناقض نیست. بخشی از حقایق است که در نهایت اگر به تعادل برسند، موفق خواهیم شد. ما هنوز می‌گوییم این مدل فوتبال الان توصیه نمی‌شود اما یحیی فقط باید زمانی از آن دست بکشد که باورش این باشد. پرسپولیس برای همه ما است ولی این بازیکنان تیم او هستند. باید آن طور بازی کند که سرمربی باور دارد. قرارنیست این تیم در حوزه فنی به ساز ما برقصد چون سازنده این سمفونی یحیی خواهد بود.

*بی وزیر و معاون و نماینده، با مردم
آن دو بازی گذشته است. دربی گذشته است. حالا روزگار تازه‌ای است. شاید گفتنش در این شرایط درست نباشد ولی باز هم احتمال هر نتیجه‌ای وجود دارد. مهم آن احساسی است که گل‌محمدی قبل و بعد از بازی به مردانش و هواداران منتقل می‌کند. حس اطمینان مهمترین احساسی است که پرسپولیس این روزها به ان نیاز دارد.
حس این که ما فقط همدیگر را داریم هم در خودش یک قدرتی دارد که در این سال‌ها بسیار به ما کمک کرد. حس این که به پشتیبانی ما نه فلان وزیر می‌آید، نه بهمان نمتاینده مجلس و شورای شهر و نه آن یکی معاون از یک قوه. خودمانیم و خودمان. این احساس باید به ما قدرت بدهد. درایت بدهد. پختگی بدهد و مصمم بودن.
با همه این‌ها پرسپولیس تنها نیست. یحیی که پشت سر را که نگاه کند. یک فوج آدم می‌بیند که انتهایش معلوم نیست. همه پشت پرسپولیس. همه پشتیبان تیم او. در این میان بعضی نیاز دارند که به اطمینان برسند ولی آن‌ها هم در این فوج مردم حضور دارند.
نتیجه قطعا تعیین کننده است. ولی آن اطمینان و اعتمادی که گفتیم فقط بسته به نتیجه نیست. بر اثر فعل و افعالات بسیار به دست می‌آید. به همان نایب قهرمانی برگردیم. به آن تشویق‌هایی که سرخ‌ها رااز روی زمین بلند کرد. پرده دیگر آن نمایش، پست‌ها و استوری‌ها در فضای مجازی بود. می‌گفت: ولی ما قهرمان می‌شویم. اصلا یک کری نبود. اصلا یک تخلیه روانی نبود. وعده نبود. حتی قول و قرار هم نبود. کاملا یک باور بود. رفتارها و بازی‌ها این باور را ایجاد کرده بود، در حالی که نتیجه‌دلخواه نبود. پس این‌ها شدنی است هر چند بخشی از واقعیت هم این است که ان روزها این همه توقع هم نبود و فضای مجازی هم تا این حد به دنبال کنترل اوضاع به سلیقه خود نبود. ولی شد و باز هم می‌تواند بشود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه