همراه ما باشید

جرم؛ عاشقی در شهر کوتوله‌ها

جرم؛ عاشقی در شهر کوتوله‌ها

پیروزی نیوز - جرم؛ عاشقی در شهر کوتوله‌ها

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: روز گذشته، خبرهایی دست به دست شد مبنی بر درخواست از هواداران پرسپولیس برای پرداخت مطالبات برانکو، آن هم در شرایطی که باشگاه فاصله‌ای تا دریافت حکم نهایی محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی ندارد و هر لحظه، امکان محرومیت و حتی کسر امتیاز توسط فیفا وجود دارد.
از آن خردادماه تلخ در تاریخ سرخ فوتبال ایران، بیش از یک سال است که می‌گذرد و مرد افسانه‌ای پرسپولیس، پس از الاهلی سعودی به نیمکت عمان رسیده و با تیم جدیدش در آستانه صعود به دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرارگرفته است. اما در ایران، هواداران پرسپولیس مضطرب و نگران هستند.
باورش سخت است؛ اما هنوز هم دوشنبه موعود پس از گذشت بیش از ۴۰۰ روز از راه نرسیده و شکایت برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، مراحل پایانی را طی می‌کند. همین امروز و فرداست که حکم نهایی محرومیت باشگاه پرسپولیس از پنجره یا پنجره‌های نقل و انتقالاتی روی میز مدیران بنشیند و بازهم به فوتبال ایران و هوادارانش ثابت کند که فرسنگ‌ها فرسنگ با به دوش کشیدن لقب «حرفه‌ای» فاصله دارد.
مرور دستاوردهای برانکو با پرسپولیس، تکرار مکررات است اما هرگز تکراری نمی‌شود. مردی که به‌جای ساخت مجسمه‌اش و یا حتی مورداستفاده قرار گرفتنش در ارکان باشگاه، سرانجام فعالیت خود در ایران را در دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری می‌کند. حرفش چیست؟ دریافت ۸۰۰ هزار یورو از مطالبات. به عبارت دقیق‌تر، ۷۸۴ هزار یورو!
خنده‌دار نیست؟ سرمربی موفق ارتش سرخ برای دریافت حق‌وحقوقش به مشکل خورده است؛ آن‌هم درحالی‌که رقیب علاوه بر پرداخت تمام و کمال حق‌الزحمه مرد ایتالیایی بابت یک هفته صدرنشینی در لیگ به لطف آلودگی هوای تهران، قصد دارد قانون را نیز به خاطرش دور زده و او را به تهران بازگرداند. آری، خنده‌دار است؛ اما خنده‌دارتر از آن، صحبت به میان آوردن برخی، از تمایل هواداران مبنی بر پرداخت پول برانکو از جیبشان است.
ظاهراً، یادشان رفته که چندین و چند مرتبه، اعلام کردند پول برانکو آماده پرداخت است و با جدیت هرچه تمامتر، از تبلیغ همه‌جانبه برای کارگزار اسپانسری فروگذار نکردند. همان کارگزاری که اکانت رسمی باشگاه پرسپولیس که به‌نوعی هویت یک تیم و یک باشگاه در بستر فضای مجازی است را به گروگان خود درآورده و چوب حراج به اعتبارش زدند. حالا که هنگامه پرداخت مطالبات برانکو، آن‌هم با بیش از یک سال تأخیر به میان آمده است، کاسه “چه کنم چه کنم؟!” به دست گرفته و دست به دامان هوادار شده‌اند.
هوادار جانش را هم به‌پای عشق سرخش می‌دهد؛ اما چرا باید تاوان ندانم‌کاری‌های برخی به‌ظاهر دوست را از جیبش بپردازد؟ اصلاً مگر برای این دسته از مدیران، حرف هوادار کوچک‌ترین اهمیتی دارد؟! اگر آن‌ها فراموش کرده‌اند، ما خوب یادمان هست که هوادار پرسپولیس که یک‌چشمش آه بود و یک‌چشمش اشک، رو به روی ساختمان باشگاه قول فروش موتورش را می‌داد برای پرداخت حقوق عقب‌افتاده برانکو تا سرمربی محبوبش، بماند.
خیر، این بار به کاهدان زده‌اند. آخرین مرتبه‌ای که قرار شد از جیب هواداران، یک پرونده حقوقی در مجامع بین‌المللی را مختومه اعلام کنند، سرانجامش چه شد؟! مانوئل ژوزه هرگز گریبان پرسپولیس را برای دریافت مطالباتش رها نکرد. او سرمربی پرسپولیس در فصل دوازدهم بود؛ اما آن‌قدر نتایج ضعیف به دست آورد تا باشگاه مجبور شد اقدامات خود را برای دور کردن مانوئل از پرسپولیس داشته باشد.
محمد رویانیان تلاش می‌کرد بدون اینکه حکم اخراج به سرمربی بدهد، او را از هدایت سرخپوشان منصرف کند اما مانوئل فقط می‌گفت باید بماند و به کارش ادامه دهد یا اخراج شود و پولش را بگیرد. تا اینکه موضوع درگیری او با بوقچی‌ها به میان آمد و سپس از ژوزه خواسته شد برای بازی با ملوان به ورزشگاه نرود. ژوزه نیز با یک چمدان پر از مدرک، ایران را ترک کرد و یکسره برای شکایت به فیفا آماده شد.
در آن زمان برگ‌ریزان خزان، پرسپولیس تهدید به کسر امتیاز می‌شد و راه‌حل باشگاه، فراخوان برای انجام گل‌ریزان بود. وزارت ورزش نیز طبق معمول صریحاً به پرسپولیسی‌ها اعلام کرده بود نمی‌تواند در این زمینه به آن‌ها کمکی کند. باشگاه پرسپولیس نیز تمکین مالی آنچنانی نداشت که بخواهد ۷ میلیارد تومانِ وقت را به سرمربی اسبق خود بدهد. سرمربی که دستاوردهایش برای ارتش سرخ را همه می‌دانند!
گاهی اوقات، برای یادآوری برخی اتفاقات، نیازی به داشتن یک حافظه تاریخی بسیار قوی و بلندمدت نیست. حکایت پرداخت مطالبات مانوئل ژوزه، حکایت کم‌وبیش آشنایی برای هواداران پرسپولیس است. آن زمان نیز چنین بحث‌هایی پیش آمد و بدون شک می‌توان گفت راه چاره نبود. طلب مانوئل از پرسپولیس ۳ میلیارد بود و با گذر زمان، به ۸ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ رسید.
آن زمان که رفاه اقتصادی، مردم به نسبت بیشتر از حال بود و پرسپولیس هوادارانی داشت که پول‌های کلان به باشگاه کمک کنند؛ مبلغ دریافتی از ۶۰۰ میلیون تومان تجاوز نکرد. حرفی نیست؛ اکنون هم شاید هواداران حاضر به کمک کردن باشند اما وظیفه‌ای در قبال جبران نامدیر بودن برخی افراد به پرسپولیس نداشته، ندارند و نخواهند داشت.
اصلاً مگر در باشگاه پرسپولیس، صورت‌حساب‌های مالی مشخصی وجود دارد؟! هوادار به چه پشتوانه‌ای می‌تواند کمک مالی کند؟! از کدام بستر قرار است پول‌های واریزی به دست برانکو برسد؟! اصلاً کجای دنیا را سراغ دارید که هواداران این‌گونه به باشگاه کمک مالی کنند؟!
یک عکاس ورزشی، در خلال دیدار برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ کاشیما و پرسپولیس، هنگامی‌که ۱۰۰ هزار نفر با تمام وجود نام پروفسور را فریاد می‌زدند، عکسی از «میا»، دختر برانکو ایوانکوویچ گرفت که هنگام تشویق ایسلندی پدرش اشک می‌ریخت؛ لحظه‌ای غرور‌انگیز که قلب دخترک تاب نیاورده و باورش نمی‌شد وسط آن دیگِ جوشان، چطور جمعیت یک‌صدا نام پدرش را تکرار می‌کنند. برانکو، هر جای دنیا برود دشوار است بتواند دوباره چنین لذت و غروری را تجربه کند، پول بهتر را اما چرا، حتماً! زیرا برانکو، حرفش پول نیست؛ او احترام می‌خواهد و لیاقتش را نیز خیلی وقت است به دست آورده.
تصمیم او جدل میان عقل و دل بود که برود. جدال بین مشتی‌گری و حرفه‌ای‌گری! برخی از او می‌خواستند لوطی‌گری به خرج بدهد و به عشق هواداران تحمل کند. اما تا کی؟ فرستادن پول با کیف و چمدان؟! از این‌ها که بگذریم، شکایت باشگاه پرسپولیس از برانکو را کجای دل‌مان بگذاریم؟!
جرم برانکو چه بود؟! عاشقی؟! نمی‌دانیم؛ شاید هم او آیینه فروش شهر کورها شده بود. کسانی که لیاقتش را نداشتند؛ لیاقت این هواداران را هم ندارند. فقط خدا می‌داند چه در دل برانکو و هواداران گذشت. چه کردند نا مدیران با موفق‌ترین مربی تاریخ ارتش سرخ که حالا برای پرداخت مطالباتش، دست به دامان هواداران شده‌اند…

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه