همراه ما باشید

زودتر تمامش کنید

زودتر تمامش کنید

پیروزی نیوز - زودتر تمامش کنید

مدیران پرسپولیس از حاشیه استقبال می‌کنند. دیگر به این فکر نمی‌کنیم که شاید از این اتفاقات بدشان بیاید. اصلاً خودشان سوژه دست هوادار و منتقد می‌دهند بعدازاین‌که روی مخ همه رفتند. این بار هم البته صحبت از برانکو ایوانکوویچ است. یعنی وقتی خرابکاری هم می‌شود قبل از همه خود مدیران پرسپولیس هستند که می‌خواهند همه‌چیز را در بوق و کرنا کنند. استادان خوردن چوب و پیاز باهم هستند.
ماجرای جدید ازآنجا شروع شد که ادعا کردند با برانکو به توافق جدیدی رسیده‌اند تا برای پرداخت مطالباتش کمی صبر کند و پرسپولیس هم محروم نشود، اما این کار را تا اینجا به شکلی انجام داده‌اند که می‌مانی درباره‌اش چه بگویی؟
*رقابت مدیران پرسپولیس درخراب‌کردن مذاکره با برانکو
در نقد آنچه پرسپولیس انجام داد و شاید مدیریت پروژه هم بر عهده علی رغبتی بوده است که درباره‌اش صحبت کرده باید از چند منظر وارد بحث شد، اما نکته اینجاست که چرا مدیران پرسپولیس هریک بعد از دیگری این‌قدر، در مراوده با برانکو بدعمل می‌کنند؟
مذاکره اول بعد از رفتن برانکو انجام‌شده بود. بین نماینده برانکو که همین بوشیچ، وکیلش بود با مدیر امور حقوقی باشگاه در ترکیه.
در آن زمان اسنادی هم به‌دست‌آمده بود که برانکو مذاکرات با عربستانی‌ها را خارج از موعد قانونی آغاز کرده بود. این مساله می‌توانست تبعاتی را به همراه داشته باشد ولی چه به سبب این موضوع و چه به جهت آن‌که برانکو می‌خواست موضوع به شکلی جمع شود، آمادگی خوبی برای توافق وجود داشت. بنابر اخباری که بعدها منابع معتبر در بخش مدیریت باشگاه، آن را تایید کردند، برانکو حاضر بود حداقل نیمی از مبلغی را که حالا به‌راحتی دریافت خواهد کرد را ببخشد. هیات‌مدیره در جلسه‌ای همزمان با جلسه، موافق این مساله بود ولی ناگهان یک تماس تلفنی از سوی ایرج عرب برای کسب تکلیف، همه‌چیز را به هم‌ریخت و آن فرصت از دست رفت.
مذاکره جدی بعدی در زمان محمدحسن انصاری‌فرد بود. وقتی‌که احتمال حضور در تیم ملی، به نرم شدن برانکو منجر شد ولی رقم او خیلی کمتر از ویلموتس بود و این در زمان تقسیم غنیمت، فاکتور تعیین‌کننده به‌حساب می‌آمد. در آن مقطع، انصاری‌فرد، حتی در مصاحبه‌ای خبر از توافق‌های خوب با برانکو داده بود، درحالی‌که هیچ خبری نبود. در این میان پای سفیر ایران هم وسط کشیده شد ولی درنهایت کار از سوی باشگاه به شکلی پیش رفت که نه‌تنها مشکلی حل نشد بلکه برانکو فاصله بیشتری هم گرفت.
و اما در دوره اخیر هم نیاز به یادآوری و گفتن نیست که شرایط به چه شکلی پیش رفته است. آخرین هم، مورد اخیر بود. مذاکرات با روش نامناسب و در زمان نامناسب درحالی‌که مدیران پرسپولیس به‌صراحت متهم به گفتن ادعاهای کذب از سوی طرف مقابل شده‌اند.
*آغاز مذاکره بعد ارسال نامه از سوی برانکو به فیفا
اولین سوال این است که مغز متفکر مذاکرات اخیر چه کسی بوده است. آیا این محصول هم‌اندیشی اعضای هیات‌مدیره بوده است. حالا سلطانی‌فر، این اعضا را از کجا پیدا می‌کند؟ اصلاً چه هدفی دنبال شده است. واقعاً باهدف حل مشکل انجام‌شده است؟
اگر این‌طور است، چرا این‌قدر دیر؟ پرسپولیس که قبل‌تر از این‌ها به جمع‌بندی رسیده بود برای این مقطع نمی‌تواند، مطالبه برانکو را بدهد. از سوی دیگر منطقی این است که شما قبل از موعد سررسید با طرف مقابل وارد مذاکره شوید. اصولا تلاش برای توافق بعدازاین مدت، هیچ توجیهی ندارد غیر از این‌که عزم جدی در کار نبود. باشگاه از میان این و کار نابلدی، بالاخره یکی را باید بپذیرد. دریکی از مطالب منتشرشده از سوی برانکو از قول وی آمده بود که من به نماینده باشگاه گفتم که نمی‌توانم چنین مهلتی را بدهم چون نامه را قبلاً برای کمیته انضباطی فیفا فرستاده‌ایم.
در واقع تعبیر نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب نیز با چنین موضوعی سازکار نیست. چون در کل، تلاش وقتی شروع شد که کار از کار گذشته بود.
*ناراحتی برانکو، عصبانیت بوشیچ
و اما نیاز به بازگو کردن نیست که برانکو و وکیلش ، پس از اظهارات مطرح‌شده از سوی عضو هیات‌مدیره ناراحت و عصبانی بودند. دلیل اصلی اعلام توافق در شرایطی بود که این اتفاق روی نداده بود و این پس ‌از آن بود که در روزهای گذشته یلوه، معاون باشگاه نیز گفته بود که برانکو نشان بدهد پرسپولیسی است.
بیان چنین جمله‌ای حتی از سوی چهره‌های اسطوره‌ای تاریخ پرسپولیس می‌توانست تنش‌زا باشد چه رسد به این‌که معاون باشگاه بخواهد چالش پرسپولیس بودن و پرسپولیسی نبودن را پیش روی برانکو قرار دهد. هرچند نکته دیگر این بود که معاون اقتصادی چرا باید در امور ورزشی باشگاه اظهارنظر کند.
به‌هرحال از صحبت‌های دیروز بوشیچ و برانکو این چنین برمی آید که آن‌ها این مسایل را از پیش طراحی‌شده تلقی کرده‌اند و این احساس بد هم به روابط فی‌ما‌بین نیز اضافه شد که باشگاه در سطح رو در رو قرار دادن آن‌ها با هواداران است.
بوشیچ در اولین واکنش خود به این مساله در جایی از صحبت‌های خود که در خبرگزاری‌ها منتشر شد، می‌گوید: «…باشگاه هم امروز نامه‌ای را به فیفا ارسال کرده و گفته است که برانکو با دادن فرصت ٣٠ روزه موافقت کرده است. این موضوع کذب است. برانکو از این دروغگویی و اعمال‌نفوذ باشگاه بسیار ناراحت است و به من دستور داد که این بازی شرورانه را به فیفا اطلاع دهم.»
به کار رفتن عباراتی چون “دروغگویی” و “بازی شرورانه”، بار معنایی و حسی بسیار زیادی دارند.
در این میان برانکو هم در نقل‌قول‌هایی که حالا با واسطه یا بی‌واسطه از قول او منتشر شد، با تشریح آنچه اتفاق افتاد، هرگونه توافق با باشگاه را تکذیب کرد. البته از سوی دیگر از سوی باشگاه هم مطرح شد که رغبتی از دریافت پالس مثبت سخن گفته است ولی واقعاً اگر قرار است پرسپولیس ظرف دو، سه هفته آینده، پول را پرداخت کند، چه نیازی به پالس مثبت وجود دارد؟ پول را پرداخت می‌کند و خلاص، مگر اینکه…!
*پرسپولیس، بزرگ‌تر نداشت؟
و اما نکته دیگر در این ماجرا، خود نماینده است. این دیگر نیاز به آموزش ندارد که یک نماینده از جهت پرستیژ، توانایی و اشراف باید متناسب باکاری که قراراست انجام شود و همچنین مبدأ و مقصد مذاکره داشته باشد. البته ما هنوز نمی‌دانیم که این نماینده چه کسی بود ولی همین‌که نتیجه مذاکره یک‌جور دیگر منتقل‌شده و این داستان‌ها را به وجود آورده است، می‌توان به یک جمع‌بندی‌هایی رسید.
در این ماجرا صحبت از یک تاجر شده است. سوال این است که آیا در کل مجموعه باشگاه و پیشکسوتان یک بزرگ‌تر و یک فرد دارای صلاحیت و اعتبار لازم نبود که یک تاجر پیش می‌افتد؟
قطعاً پرسپولیس می‌توانست تمام این ماجرا را به شکل بهتری مدیریت کند و ازاینجا به بعد هم می‌تواند اگر بخواهد.
*رغبتی برای مدیرعاملی دورخیز کرده است؟
در حاشیه این ماجراها یک سوال دیگر هم ذهن ما را به خود مشغول کرده است. این‌که این روزها رغبتی در بسیاری مسایل جلو افتاده است. او در جریان مذاکرات با بازیکنان حضور داشت و در بعضی موارد بدون حضور رسول‌پناه کار را پیش برد. اخیراً هم بیشتر در بطن حوادث دیده می‌شود مصاحبه‌های بیشتری از او می‌بینیم. آیا او برای تکیه زدن بر صندلی مدیرعاملی پرسپولیس دورخیز کرده است. مطلبی که در ادوار قبلی از سوی او تکذیب شده بود و افزایش سطح فعالیت‌ها، احتمالات جدیدی را رد این ارتباط مطرح می‌کند درحالی‌که علیپور، عضو جدید هیات‌مدیره هم یکسری فعالیت‌ها دارد و سلطانی فر هنوز نفر پنجم هیات‌مدیره را معرفی نکرده است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه