همراه ما باشید

عزیزیان: پرسپولیس بازی اول را ببرد راه می‌افتد

عزیزیان: پرسپولیس بازی اول را ببرد راه می‌افتد

پیروزی نیوز - عزیزیان: پرسپولیس بازی اول را ببرد راه می‌افتد

تیم‌های پرسپولیس ایران و التعاون عربستان ساعت ۲۲:۳۰ امشب (سه‌شنبه) در چارچوب دیداری از گروه C لیگ قهرمانان آسیا در قطر به مصاف هم می‌روند.
پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا را در سال ۲۰۲۰ با شکست مقابل الدحیل قطر آغاز کرد و در خانه برابر الشارجه به مساوی رسید. حالا درحالی‌که علیرضا بیرانوند گلر مطمئن و شماره یک پرسپولیسی‌ها به تیم آنتورپ بلژیک پیوسته و این تیم علی علیپور و مهدی ترابی را هم ازدست‌داده، شاگردان یحیی گل‌محمدی دیدار با التعاون را در پیش دارند. در همین رابطه با سعید عزیزیانی تماس گرفتیم که دروازه‌بان شماره یک قرمزها در جام در جام آسیا بود، همان رقابت‌هایی که کاپ آسیایی را برای پرسپولیس به همراه داشت. با روزنامه پرسپولیس همراه شده و گفت‌وگوی‌مان با سعید عزیزیان را در زیر بخوانید:
– به نظر بعد از جدایی‌هایی که اتفاق افتاد، کار برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا سخت به نظر می‌رسد.
به هر حال تیم با نفرات جدیدش به دوحه رفت. باید دید یحیی گل‌محمدی از چه ترکیبی می‌خواهد آنجا استفاده کند.
– فرصتی برای هماهنگی تیم نبوده.
بله از این نظر مشکل وجود دارد، به نظر من گل‌محمدی بازیکنان قدیمی‌اش را در ترکیب می‌گذارد چون جدیدی‌ها هماهنگ نیستند. به نظر من در اولین بازی یک مقدار پرسپولیس محتاط بازی می‌کند.
– اما به نظر جایی برای احتیاط وجود ندارد. پرسپولیس از ۲ بازی قبلی خود تنها به یک امتیاز رسیده و اوضاعش خوب نیست.
نه منظورم این است که تیم اول می‌خواهد گل نخورد و بعد گل بزند. گل بخورد تا جبران کند، ‌کار سخت می‌شود. اول گل نخوردن مهم است. گل نخوریم، پرسپولیس می‌تواند در طول ۹۰ دقیقه گل بزند.
– جدایی بیرانوند به نظر یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که آینده پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
البته این را به شما بگویم رادو زمانی که بیرانوند بود، خوب بود به این دلیل که تیم داشت برای قهرمان شدن می‌جنگید. زمانی که بیرانوند رفت، دیگر قهرمانی پرسپولیس تقریباً مسجل شده بود و این موضوع روی عملکرد بازیکن تأثیر می‌گذارد. کلیه بازیکنان یک مقدار اشباع‌شده بودند و رادو هم یکی از آن‌ها بود.
– یعنی می‌خواهید بگویید رادو می‌تواند در قامت گلر اول ظاهر شود و مثل بیرانوند مطمئن باشد؟
من فکر می‌کنم قهرمانی زودهنگام روی عملکرد همه بازیکنان اثر گذاشت. همه خوب بازی نمی‌کردند اما همیشه اشتباه دروازه‌بان بیشتر به چشم می‌آید. چون دروازه‌بان آخرین نفری هست که توپ وارد دروازه‌اش می‌شود، شاید باقی پست‌ها هم اشتباه فاحش داشتند ولی زیاد به چشم نیامد. رادو گلر خیلی خوبی است، البته باید در خروج‌ها بیشتر کار کند. ما داوود فنایی را در کنارش داریم که کار بلد است. ‌ضمن اینکه لک را هم آوردند و حالا ما ۲ تا گلر خوب داریم.
– می‌توانند جای بیرانوند را پر کنند؟
پر کردن جای او سخت است اما می‌شود امیدوار بود که ۲ تا دروازه‌بان خوب داریم و این‌ها برای رسیدن به ترکیب اصلی باهم رقابت می‌کنند. البته بازی کردن در تیم‌های بزرگ سخت است. لک وارد حاشیه نشود می‌تواند برای پرسپولیس مثمر ثمر باشد. حضور او در رادو هم حس رقابت را ایجاد می‌کند.
– از جدایی علیپور و ترابی در لیگ قهرمانان لطمه نمی‌خوریم؟
بدون شک لطمه می‌خوریم. پرسپولیس بازیکنی می‌خواهد که جوانِ باتجربه باشد مثل ترابی که در عین جوانی با حضور در تیم‌های مختلف و تیم‌ ملی، باتجربه شده بود. علیپور هم گلزن اول پرسپولیس بود که از این تیم رفته و جایگزین کردنش سخت است. البته کاری هم نمی‌شود کرد. ان‌شاءا… بچه‌ها با همدلی این مرحله را پشت سر می‌گذارند.
– امید دارید به صعود؟
چراکه نه.
– ولی وضع‌مان در جدول زیاد خوب نیست.
فوتبال زیبایی‌اش به این است که نتیجه‌اش مشخص نیست. سخت‌ترین بازی پرسپولیس امشب است. این بازی را ببرد و ۳ امتیاز بگیرد خیلی خوب است. یک شروع خوب می‌تواند کار را بهتر پیش ببرد. همیشه اولین بازی خیلی مهم است و تیم راه می‌افتد. سه امتیاز گرفتن تیم را به لحاظ روحی و روانی بالا می‌آورد.
– شما خودتان تجربه قهرمانی با پرسپولیس در جام در جام آسیا را دارید.
سال ۷۰ بود. الهلال آن موقع یکی از بهترین‌های آسیا بود. در عربستان صفر-صفر مساوی کردیم و در تهران با گل کرمانی‌مقدم یک هیچ بردیم و رفتیم فینال. فینال‌مان با المحرق بحرین بود. در منامه بدون گل مساوی شدیم و در تهران بازی خوبی انجام دادیم و با گل محمدحسن انصاری‌فرد یک هیچ بردیم و قهرمان آسیا شدیم. جام در جام خیلی سخت‌تر از باشگاه‌های آسیا بود. چون حذفی بود و جای جبران نداشت. چه لذتی داشت آن قهرمانی.
– چقدر پاداش گرفتید؟
پاداشی نبود که چشمگیر باشد. ما برای طرفداران بازی می‌کردیم. طرفدارانی که باجان و دل مایه می‌گذاشتند برای تشویق پرسپولیس، حدود ۱۰۰ یا ۱۱۰ هزار نفر برای فینال آمده بودند به آزادی. ما هم به عشق آن‌ها بازی کردیم، هیچ جامی برای‌مان جنبه مادی نداشت.
– ولی این روزها پول حاشیه‌های زیادی برای فوتبال‌مان درست کرده.
البته که امروز حرف اول و آخر در دنیا را پول می‌زند، در فوتبال هم همین است. پول اصلاً لازمه زندگی هست. اگر پول داشته باشی همه‌جا تحویلت می‌گیرند و نداشته باشی تحویلت نمی‌گیرند. اگر هزار تا هم روپایی بزنی، نانوایی نان نمی‌دهد. بازیکن حق دارد که دنبال پول باشد. اول که قرارداد می‌بندند حرف از پول‌های زیاد است اما آخرش پول بازیکن را نمی‌دهند. بازیکن داریم ۱۰ سال است پولش را نگرفته، خارجی‌ها سریع می‌روند به فیفا شکایت می‌کنند و با دیرکرد و جریمه هم پول‌شان را می‌گیرند، اما اینجا این‌طور نیست.
– اما الان صحبت از قراردادهای بیش از ۱۰ میلیارد است، این‌ها اصلاً قابل‌قبول نیست.
ارقام عجیب‌وغریب را نمی‌گویم، قراردادشان طبق عرف باشد. من نمی‌توانم رقم بگویم که چقدر حق‌شان هست، بازیکنان خوبی داریم. اصلاً بالا رفتن سرسام‌آور قراردادها فوتبال را خراب می‌کند. تیم‌های خصوصی این پول را ندارند، دولتی‌ها هم قرارداد می‌بندند اما پول را نمی‌دهند. بدهی روی بدهی می‌شود. بازیکن اگر جایی پیشنهاد خوب بدهند، می‌رود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه