همراه ما باشید

بن هدیه

بن هدیه

پیروزی نیوز - بن هدیه

مینا مظاهری‌تبار – خبرنگار: اینکه اخراج ستاره الدحیل و رهبر خط دفاعی‌شان در دیدار با الشارجه چقدر با قوانین داوری همخوانی داشت، موضوعی نیست که چند ساعت نزدیک به بازی به آن پرداخت. الدحیل در بازی قبلی‌اش ۴-۲ مغلوب الشارجه شد تا کار صعود تیم‌ها در گروه C‌ لیگ قهرمانان آسیا با پیچیدگی مواجه شود.
شکستی که البته قابل پیش‌بینی نبود و برخی کارشناسان معتقدند داور دیدار ۲ تیم اشتباهات فاحشی داشته که درنهایت میزبان قطری مقابل نماینده امارات تن به شکست داد.
در حالی که پرسپولیس ۲ شکست متوالی را در مرحله متمرکز لیگ قهرمانان به تیم التعاون عربستان تحمیل کرد و از این تیم که ۲ بازی قبلی خود را با برد پشت سر گذاشته بود، گرفت، ۷ امتیازی و صدرنشین گروه C شد. التعاون نیز با ۶ امتیاز و تفاضل گل بهتر در رده دوم قرار گرفت و الدحیل قطر و الشارجه امارات با ۶ و ۴ امتیاز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
***
معادلات با شکست الدحیل به الشارجه به‌هم‌خورده بود، در حالی که این تیم مدعی اول صعود از این گروه محسوب می‌شد. میزبان قطری روز یکشنبه نسبت به اخراج مهدی بن عطیه در دیدار هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا اعتراض کرد. تا اینجای کار، اعتراض حق طبیعی الدحیل بود، اما اینکهAFC در فاصله چند ساعت تا دیدار الدحیل مقابل پرسپولیس، محرومیت بن‌عطیه را لغو کرد، موضوعی است طبیعی به نظر نمی‌رسد.
آیا اگر چنین اتفاقی برای بازیکن پرسپولیس هم رخ‌داده‌ بود، کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین حکمی را می‌داد: «به‌عنوان نتیجه بازرسی، کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا به این نتیجه رسید که مهدی بن‌عطیه از تعلیق در هر دیداری آزاد بوده و واجد شرایط بازی در دیدار پرسپولیس مقابل الدحیل قطر در روز ۲۱ سپتامبر است و هیچ جریمه‌ای برای او اعمال نخواهد شد.»
و این خبر درست چند ساعت مانده به رویارویی ۲ تیم اعلام می‌شود. درحالی‌که طبیعتاً ترکیبی که تیم مقابل برای مصاف با الدحیل چیده، متناسب با غیبت مهدی بن‌عطیه به‌عنوان ستاره تیم قطری بوده است.
مبنای چیدمان پرسپولیسی‌ها قطعاً به شکلی بوده که مدافع مراکشی و صاحب‌نام به خاطر دریافت کارت قرمز مستقیم در دیدار با الشارجه،‌ اجازه همراهی تیمش را در مصاف با پرسپولیس ندارد. با این وجود اعتراض آن‌ها جواب داد و بن‌عطیه توانست مجوز بازی مقابل پرسپولیس را بگیرد.
***
البته هوشنگ نصیرزاده کارشناس فوتبال در این‌باره می‌گوید که چنین تصمیمی از سوی AFC غیرقانونی نیست.
او دراین‌ارتباط گفته است: آیین‌نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌نوعی نسخه تقلیدشده از فیفاست. یکی از اختیارات تنبیهی داوران این است که اگر تیم‌ها به کارت زرد و قرمز داده‌شده آن‌ها اعتراض کنند، می‌توانند حتی با دیدن فیلم بازی، تصمیماتی که در طول ۹۰ دقیقه گرفته‌شده را اصلاح کنند. داوران می‌توانند تصمیماتی که علیه بازیکن گرفته‌اند، چه اخطار و چه اخراج را اصلاح کنند و نظر جدید خود را در اختیار کمیته انضباطی قرار بدهند. به عبارت دیگر کنفدراسیون فوتبال آسیا با نظر به تصمیمات گرفته‌شده از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال آسیا این تصمیمات را می‌گیرد و کمیته انضباطی هم به نظر اصلاحی داوران استناد می‌کند. اگر داوری تصمیم خود را پس بگیرد و کمیته انضباطی هم در جلسه به این جمع‌بندی برسد که تصمیم گرفته‌شده جدید را با تصمیم قبلی جابه‌جا کند، این حکم در هر ساعتی می‌تواند اعلام شود و فرقی نمی‌کند چند ساعت به بازی مانده باشد.»
هرچند نصیرزاده چنین تصمیمی را کاملاً قانونی می‌داند، اما جای سوال دارد که اگر پرسپولیس به اخراج بازیکنش اعتراض کرده بود، AFC در رای داور خود تجدیدنظر می‌کرد؟ آیا چند ساعت مانده به دیدار حساس گروه، خبر بخشش ستاره پرسپولیس را به تیم‌ها ابلاغ می‌کرد؟
طبیعتاً در اتخاذ چنین تصمیمی، بیش از هر چیزی حق میزبانی الدحیلی‌ها لحاظ شده و سبقه قبلی کنفدراسیون فوتبال آسیا، این ذهنیت را در همه ایجاد کرده که تصمیم به بخشش بن‌عطیه، تصمیمی نبود که در مورد همه تیم‌ها اعمال شود؛ حتی اگر صددرصد اخراج بازیکن اشتباه می‌بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه