همراه ما باشید

دایی قرار نیست به فوتبال بازگردد!

دایی قرار نیست به فوتبال بازگردد!

پیروزی نیوز - دایی قرار نیست به فوتبال بازگردد!

مریم سرخوش – خبرنگار: علی دایی از اردیبهشت سال گذشته نتوانسته تیم جدیدی برای خود پیدا کند و یا بهتر بگوییم که فضای بازگشت دوباره‌ او به فوتبال آن‌قدر عجیب شده که انگار قرار است همه پیشنهاداتش به دربسته بخورد.
سال گذشته بود که دایی به دلیل مشکلات مالی از باشگاه سایپا اخراج شد و شواهد این‌طور به نظر می‌رسد که نشست خبری پس‌ازآن اخراج و بیان برخی مسایل آینده مربیگری را برای او تغییر داد. همان زمان هم خبرهایی از ممنوع‌الفعال شدن سرمربی سایپا مطرح شد اما هیچ‌کدام به‌شدت آنچه امروز باور داریم نبود. چراکه از همان زمان تاکنون تمام پیشنهادات و مذاکرات با این مربی یا منتفی شده یا به بن‌بست رسیده است.
داستان این مذاکرات هم به همان تابستان سال گذشته و پس از پایان لیگ هجدهم برمی‌گردد که علی دایی کاندیدای حضور در فولاد و تراکتور شد، اما به‌طور ناگهانی و به‌وقت توافق مربیان دیگری جایگزین شدند تا پس از ۱۴ سال بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ایران از عرصه مربیگری دور بماند. پس از مدتی و با جدایی مارک ویلموتس، دایی به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی حضور در کادر فنی تیم ملی انتخاب شد. دراین‌باره مذاکراتی هم صورت گرفت و این‌طور عنوان می‌شد که سرمربی سابق سایپا هدایت ملی‌پوشان کشورمان را بر عهده خواهد گرفت.(اینجا بخوانید) اما به یکباره این مذاکرات هم به بن‌بست رسید. در آن مقطع علی دایی اعلام کرد وزارت ورزش و جوانان و مشخصاً حراست این وزارتخانه با حضور او در راس کادر فنی تیم ملی فوتبال مخالفت کرده و خودش دلایل این رد صلاحیت را می‌داند. اما رییس مرکز حراست وزارت ورزش و جوانان این موضوع را رد و عنوان کرد: در مورد آقای دایی نه استعلامی از حراست این وزارتخانه انجام‌شده و نه حراست اظهارنظری در این مورد داشته است. (اینجا بخوانید) دلیل مخالفت با حضور دایی روی نیمکت تیم ملی هیچ زمانی به شکل رسمی اعلام نشد و مسوولان هم ادعاهای مطرح‌شده درباره ممانعت‌های مختلف و خاص برای بازگشت دایی به مستطیل سبز را تأیید نکردند. پس‌ از آن و در پاییز ۹۸ بود که برخی تلاش‌ها به سمت حضور علی دایی در لیگ کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس جهت گرفت اما شیوع کرونا و تعطیلی لیگ‌های فوتبالی هم ثمری نداشت.
***
فصل بیستم لیگ برتر به‌زودی آغاز خواهد شد و باشگاه‌ها مهیای رقابتی جدید هستند. اما علی دایی بازهم بدون تیم مانده و البته پیشنهادات زیادی هم برای حضورش در فصل آینده مطرح نشده است. اخباری هم که پیرامون حضورش در لیگ بیستم مطرح شد، رنگ واقعیت نگرفت. جدی‌ترین گزینه باشگاه تبریزی بود که پس از سال‌ها موفق به کسب قهرمانی شدند و با شکست استقلال جام حذفی را بالای سر بردند.
تراکتوری‌ها طی ۳ سال خصوصی شدن‌شان حضورچندین مربی ایرانی و خارجی را تجربه کردند اما نه قهرمان شدند و نه سهمیه آسیایی کسب کردند. درنهایت فصل گذشته با حضور مربی بومی جام قهرمانی حذفی را بالای سر بردند اما مدیران این باشگاه برای تداوم حضور مربی قهرمان‌شان عزمی نداشتند و با محرومیت کمیته انضباطی پرونده حضور ساکت الهامی در تراکتور بسته شد.
همین چند روز پیش بود که علی دایی گزینه نهایی این باشگاه معرفی شد و مدیران تراکتور در بیانیه‌ای عنوان کردند که طی روزهای آینده خبرهای خوشی به هواداران‌شان خواهند داد. رسانه‌ها هم از توافق دایی با مالک تراکتور خبر دادند و یکی از بازیکنان اصلی این تیم هم اعلام کرد که با زنوزی صحبت کرده و درباره تعیین تکلیف تیم در فصل آینده پرسیده است. پاسخ زنوزی هم این بوده با علی دایی توافق کرده‌ و او سرمربی فصل آینده سرخپوشان تبریزی خواهد بود.
این بازیکن گفته بود حتی یکی از بچه‌های تیم چند روز پیش برای تمدید قرارداد با زنوزی حرف زده و گفته برای آنکه در تراکتور بماند، نیاز است بداند سرمربی فصل بعد چه کسی است و از زبان زنوزی نام علی دایی را شنیده است. البته دایی موضع چندان روشنی درباره قبول پیشنهاد سرمربیگری تراکتور در همان زمان نداشت و در گفت‌وگویی کوتاه عنوان کرد «خیر، چنین چیزی نیست فعلا! از همه می‌خواهم که صبور باشند.» دایی به‌صراحت درباره مذاکره و توافق با مالک تراکتور اظهارنظر نکرد اما کلمه «فعلا» نشان از وجود خبرهایی پیرامون حضورش در تبریز داشت.
و این بار هم ‌زمانی که فهرست نهایی کاندیداهای مربیگری تراکتور اعلام شد نامی از دایی در این فهرست نبود تا بازهم همان شائبه ممنوع‌الفعالیت بودن این مربی و مخالفت و تأکیدهای پنهان برای حذف و عدم به‌کارگیری این مربی مطرح شد. درنهایت هم با انتخاب یکباره علی منصوریان که با مخالفت شدید هواداران این تیم همراه شد، شایعات و اخبار حضور دایی در رأس کادر فنی قهرمان جام حذفی همان داستانی را تکرار کرد که سال قبل رقم خورد؛ دایی قرار نیست به فوتبال بازگردد!
***
این‌که چرا علی دایی از زمان اخراجش از سایپا تاکنون در چنین وضعیتی قرار گرفته و چرا این‌طور عنوان می‌شود که مخالفت‌هایی برای بازگشت و ادامه فعالیت این چهره فوتبالی در عرصه مربیگری وجود دارد، حداقل در ظاهر کسی نمی‌داند. اما همه گمانه‌ها به همان کنفرانس خبری دایی پس از اخراجش برمی‌گردد. اینکه او در نشست خبری اردیبهشت ۹۸ پشت پرده اخراجش را فاش کرد و سربسته و بدون افشای نام، از فساد و تبانی در فوتبال و نقش سیاسیون و مشکلات مجموعه خودروسازی سایپا گفت. او در انتهای کنفرانس خبری البته دیگر آن چهره برافروخته را نداشت و از آسودگی خیالش پس از خروج از مجموعه سایپا صحبت و ادعا کرد که از این پس می‌تواند به‌راحتی پیشنهادهای گوناگون تیم‌های مختلف را بررسی کند و به بهترین پیشنهاد جواب مثبت بدهد. ادعایی که البته تاکنون به هر دلیلی محقق نشده و در حال تبدیل‌شدن به دومین سال لیگ برتر بدون علی دایی است. دراین‌باره هیچ فرد یا نهادی هم حاضر نیست دلیل بیرون ماندن دایی را برای مردم توضیح دهد، حتی مدیرانی که تا پای توافق با او رفتند و یکباره تغییر عقیده دادند. از یک سال و نیم گذشته کسی نمی‌داند که دایی چرا نتوانسته پای میز قرارداد با لیگ برتری‌ها بنشیند و این‌طور به نظر می‌رسد که امسال هم شاهد حضورش در لیگ برتر فوتبال ایران نخواهیم بود. اما رکورددار گل‌های ملی در جهان و اسطوره فوتبال کشورمان همچنان معتقد است که خودش را دست بالایی سپرده‌ و هر چیزی صلاح بداند و بخواهد همان اتفاق می‌افتد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه