همراه ما باشید

کرونا بهانه جا خالی دادن نیست

کرونا بهانه جا خالی دادن نیست

پیروزی نیوز - کرونا بهانه جا خالی دادن نیست

شیوا دورانگر – خبرنگار: در آغاز هفته پنجم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، تیم فوتبال الهلال در حالی مقابل شهر خودرو به میدان رفت که ۱۵ بازیکن خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در اختیار نداشت و با ترکیبی متفاوت از دیدارهای گذشته خود و بدون ستاره‌های ملی‌پوش و خارجی‌اش پا به میدان گذاشت.

مسوولان فدراسیون فوتبال عربستان و مدیران الهلال تلاش زیادی کردند تا این دیدار را به تعویق بیندازند، که این درخواست مورد موافقت مسوولین برگزاری مسابقات قرار نگرفت. ای اف سی در بیانیه‌ای تاکید کرده که هیچ دلیلی برای تغییر زمان مسابقه وجود ندارد و تیم الهلال باید در زمین‌بازی حضور پیدا کند.
برخورد ای اف سی با تیم‌هایی کرونایی را با رفتار فدراسیون فوتبال درزمانی که برخی تیم‌ها خود را به بیماری می‌زدند مقایسه کنید، آنگاه متوجه خواهید شد که چرا فوتبال ما با وجود حرفه‌ای شدن هنوز آماتور است و چرا صدای برخی تیم‌ها از تبعیض درآمدهاست. حتماً به خاطر دارید که در جریان برگزاری لیگ نوزدهم تیم‌ها برای اینکه بازی نکنند چه بلبشویی به راه انداختند. هر بار یک تیم مدعی می‌شد چند بازیکن کرونایی دارد و زمانی که بحث راست آزمایی مطرح شد همه به ‌یک ‌باره شفا گرفتند. در این اوضاع درهم ‌وبرهم، فولادی‌ها موفق شدند چند بازی خود را هم عقب انداخته و حتی وقتی قرار بود با پرسپولیس بازی کنند در فاصله یک روز مانده به این دیدار با این بهانه که بازیکنان آن‌ها ۱۴ روز قرنطینه را سپری نکرده‌اند با ۴۸ ساعت تأخیر در آزادی حاضر شوند! از این جالب‌تر اما کرونا نمایی آبی‌ها بود که یک‌ بار گفتند ۱۳ بازیکن مبتلا داریم، روز دیگر ۹ و همین‌طور این عدد کاهش یافت تا جایی که برخی بازیکنان این تیم بدون سپری کردن مدت ‌زمان قرنطینه به زمین رفتند و حتی خودسرانه بازی خود را برابر پارس جنوبی لغو کردند و به جم نرفتند! و سازمان لیگ خیلی شیک مقابل نافرمانی استقلالی کوتاه آمد و اجازه داد آن‌ها هر وقت که دل بخواه شان بود مقابل پارس جنوبی به میدان بروند؛ درواقع زمانی که مصدومان آن‌ها رسیدند. درحالی‌که سازمان لیگ از قبل اعلام کرده بود فرد یا تیمی تمارض به ابتلا کند در اختیار کمیته انضباطی قرار خواهد گرفت. اما باوجوداینکه ثابت شد آبی‌ها زیر ۲۵ درصد کرونایی داشته است، نه‌تنها تنبیه و برابر پارس ۳ بر صفر بازنده نشد که فدراسیون دستور به تکرار بازی داد و پارس جنوبی را مجبور به انجام بازی مقابل استقلال کرد!
اما ای اف سی بدون اینکه هیچ فرقی بین مدافع عنوان قهرمانی و سایرین قائل شود، به الهلال دستور داد بازی کند. تازه کنفدراسیون آسیا در مقایسه با سایر کنفدراسیون‌های فیفا آماتور محسوب می‌شود و ازنظر اجرایی ضعیف است اما آن‌ها نیز در این مورد کوتاه نیامدند و حاضر نشدند نظم مسابقات خود را به هم بزنند. جالب اینجاست که الهلالی ها در بازی با پاختاکور ازبکستان هم چندین بازیکن خود را به دلیل ابتلا به کرونا در اختیار نداشت و برای اینکه از مسابقات حذف نشود حتی از کنفدراسیون فوتبال آسیا خواست نام ۲ بازیکن را به‌ لیست خود اضافه کند که این اتفاق رخ داد. بااین‌وجود قبل از بازی با شهر خودرو تست کرونای چند بازیکن دیگر هم مثبت شد تا جایی که میرشا لوچسکو تیمش را با ۱۴ بازیکن به مصاف شهر خودرو فرستاد. جالب اینجاست که ۲ بازیکن از ۳ نیمکت نشین الهلال را دروازه‌بان‌های این تیم شامل می‌شدند و مربی این تیم تنها گزینه‌ای که برای تعویض داشت فهد المطیری ۱۹ ساله بود که در دقایق پایانی به بازی آورد و موفق شد در این شرایط دشوار از تیم شهر خودرو یک امتیاز بگیرد و صعود تیمش را قطعی کند.
همان‌طور که اشاره شد الهلالی ها به‌اندازه یک تیم کامل در ۲ بازی اخیر خود غایب داشتند، ولی بدون حضور ستاره‌های سرشناسی چون گومیس، جووینکو، یاسرالشهرانی، سلمان الفرج، نواف العابد و سالم الدوساری توانستند بر نماینده ازبکستان غلبه کرده و از شهر خودرو هم امتیاز بگیرند. صرف‌نظر از تنش‌ها و اختلافاتی که بین فوتبال ایران و عربستان وجود دارد باید گفت، الهلال به‌عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال قاره و تیمی که چند عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها دارد ثابت کرده موفقیت‌هایش اتفاقی نبوده است و یک تیم حرفه‌ای است که در شرایط دشوار هم روحیه مبارزه‌طلبی خود را از دست نمی‌دهد. شاید هر تیمی دیگر بود در این وضعیت ترجیح می‌داد از رقابت‌ها کنار بکشد تا بعد از ناکامی احتمالی در لیگ قهرمانان مورد هجمه هواداران قرار نگیرد؛همان کاری که رقیب اماراتی استقلال انجام داد. باشگاه الوحده امارات پس از مثبت اعلام شدن تست کرونای چند بازیکن تیمش، به ای اف سی اعلام کرد برای شرکت در دیدارهای باقی‌مانده به قطر سفر نمی‌کند و از این رقابت‌ها انصراف داد.
الهلالی ها اما باوجوداینکه هرروز به تعداد کرونایی ها آن‌ها افزود می‌شد، تلاش کردند از رقابت‌ها حذف نشوند و زمانی هم که با درخواست شان برای تعویق بازی‌ها مخالفت شد، بدون هیچ عذر و بهانه‌ای مقابل شهر خودرو قرار گرفتند. حال تصور کنید عکس این موضوع اتفاق می‌افتاد و یکی از نماینده‌های فوتبال ما به سرنوشت الهلال دچار شده و با پاسخ منفی ‌ای اف سی جهت لغو بازی روبه‌رو شده بودند، آیا عده‌ای این فرضیه را مطرح نمی‌کردند که لابی تیم‌های عربی در کنفدراسیون فوتبال آسیا منجر به این تصمیم شده است؟ شک نکنید که اگر تیم‌های ما را با این تعداد کرونایی مجبور به انجام بازی کرده بودند آن را نشانه عناد و دشمنی با ایرانی‌ها قلمداد کرده بودیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه