همراه ما باشید

قرارداد بشار، مکانیسم ماشه دارد ولی رضایتنامه خودکار نه

قرارداد بشار، مکانیسم ماشه دارد ولی رضایتنامه خودکار نه

پیروزی نیوز - قرارداد بشار، مکانیسم ماشه دارد ولی رضایتنامه خودکار نه

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: دیروز نوشته بودیم که پرسپولیس بر سر راه میزبان میلیاردر لیگ قهرمانان قرارگرفته است. گفته بودیم باید منتظر اقدام‌های عجیب‌وغریب بود و البته درباره احتمال اتفاقات عجیب تحت نظر کنفدراسیون نوشته بودیم.

پیش‌بینی اتفاقات روز گذشته، اصلاً دشوار نبود اگر بنیان‌های کاری کنفدراسیون فوتبال آسیا را بشناسید. قطری‌ها مقدمه‌چینی‌ها را آغاز کردند و دیروز اوج فعالیت‌ها علیه پرسپولیس و در جهت منافع تیم الدحیل بود. از رسانه‌های قطر تا بخشیده شدن بن عطیه.
شیطنت باشگاه‌های قطری یا رسانه‌های قطر؟
ماجرا از صبح دیروز شروع شد که رسانه‌های قطری از علاقمندی و ارائه پیشنهاد تیم‌های قطری به بشار رسن سخن گفتند. بازیکنی که تازه قراردادش را تمدید کرده است. چنین اقدامی اگر هم اتفاق افتاده باشد، تخلف است و البته رفتار ناجوانمردانه آن‌هم در جریان مسابقات.
به طبع فعالیت رسانه‌های قطری، رسانه‌های داخلی هم شروع می‌کنند. بعضی کاملاً مشخص است که ذوق‌زده‌اند و بعضی هم صرفاً نمی‌خواهند از رقابت خبری عقب بمانند. در این شرایط ۲ سوال مطرح می‌شود. آیا واقعاً قطری‌ها برای بر هم زدن تمرکز بازیکنان پرسپولیس تلاش کرده‌اند یا این‌که این ایده صرفاً از جانب رسانه‌های قطر بود؟
بحث به همین‌جا ختم نمی‌شود و رسانه‌های عراقی هم وارد ماجرا می‌شوند و درباره پیشنهاد قطری‌ها به ملی‌پوش کشورشان می‌نویسند.
رضایتنامه خودکار نه، مکانیسم ماشه، بله
و اما شایعات در حالی حول نام بشار رقم خورد که او به‌تازگی قرارداد خود را با پرسپولیس برای یک سال تمدید کرد. رقم قرارداد هم به ارزش ۴۷۰هزار دلار است که حدود ۱۰ درصد بیشتر از رقم قرارداد قبلی است.
بعضی بازیکنان فوتبال، بندی در قرارداد خود دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در صورت پرداخت مبلغ معینی، رضایتنامه آن‌ها به‌صورت خودکار صادر شود. قرارگرفتن چنین بندی در قراردادی یک‌ساله تا حدی بی‌معنی است. پرس‌وجوها هم این مساله را محرز می‌کند که در قرارداد بشار مکانیسم رضایتنامه خودکار تعبیه نشده است.
بااین‌وجود این‌طور نیست که به هیچ شکلی برای او امکان جدایی هم نباشد. در قرارداد جدید او که تقریباً الگویی از قرارداد سال قبل بود، مکانیسم ماشه قرار دارد. مکانیسمی که سال قبل در چند مرحله فعال شد ولی بشار ماشه را نکشید.
زمانی که قرارداد بشار امضا شد، اعلام گردید که اولین پرداخت از قرارداد جدید او، یک ماه بعد خواهد بود و اگر این اتفاق نیفتد وی می‌تواند قرارداد همکاری خود را فسخ کند. با یک حساب سرانگشتی حداقل ۲ هفته‌ای را تا این زمان فاصله داریم. پس فعلاً دلیلی برای به کار افتادن مکانیسم ماشه نخواهد بود. ارقام هم طوری نیست که باشگاه بخواهد برای پرداخت آن‌ها به مشکل بخورد. البته به فاصله کمی از اولین پرداخت در سررسید یک ماه، باید ۱۰۰ هزار دلار به وی پرداخت شود.
*فینال آسیا، هدیه‌ای برای میزبان لیگ قهرمانان
و اما ایجاد مشکل برای پرسپولیس فقط به این موضوع ختم نمی‌شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا روز گذشته به استناد بندهای قانونی که این اختیار را به آن‌ها می‌داد و تحت عنوان اصلاح اشتباهات فاحش داوری شناخته می‌شود. کارت قرمز مهدی بن عطیه، مدافع سرشناس الدحیل را پاک کرد تا وی مجوز بازی برابر پرسپولیس را به دست آورد.
در این میان نکته مهمی که در کارشناسی‌های حقوقی نادیده گرفته شد این بود که هر اقدام مبتنی بر مجوز و بندهای قانونی لزوماً درست نیست. گذر از چهارراه قانونی است ولی نه وقتی که چراغ‌قرمز باشد. تمام تخلفات بزرگ به پشتوانه قوانین انجام می‌شوند. اختلاس‌ها با به‌کارگیری موازین قانونی اتفاق می‌افتند. در همین فوتبال خودمان خرواری احکام انضباطی به استناد قانون داریم که عادلانه نیست. عدالت و قانون دو مقوله جدای از هم هستند.
مشکلات پرسپولیس را دیشب از همان ابتدای بازی می‌شد در عملکرد داور هم دیده می‌شد و نیازی به قضات درباره آن براساس ضربه پنالتی نبود. انتظارش می‌رفت. همان‌طور که گفتیم، درباره‌اش نوشته بودیم. همین دیروز بود.
نوشتیم؛ این روزها یک نگرانی دیگر هم برای ما وجود دارد. دیگر نیاز به گفتن نیست که کنفدراسیون فوتبال آسیا با تمام تلاش‌های که برای مدرن کردن فوتبال آسیا انجام می‌دهد. عاری از بسیاری از مسایل نیست. این‌طور نیست که ساختارهای آن به شکلی باشد که از بسیاری مسایل ناصواب جلوگیری کند. همین‌که مرکز آن در مالزی است و تحت تأثیر نفوذ شیوخ عربی قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که چه مسایلی می‌تواند در آن اتفاق بیفتد.
بازی‌ها هم‌اکنون در قطر دنبال می‌شود. قطری‌ها هزینه زیادی را برای برگزاری این بازی‌ها متحمل شدند. یک‌جورهایی ناجی کنفدراسیون بودند. درباره کشوری صحبت می‌کنیم که حرف‌وحدیث‌های پیش‌آمده برای کسب میزبانی جام‌جهانی را هنوز از یاد نبرده‌ایم. دوحه اکنون میزبان لیگ قهرمانان است و به این هم‌فکر می‌کنند که نماینده خود را به فینال بازی‌ها برسانند. حالا پرسپولیس با یک نماینده آن‌ها در مرحله گروهی رو در رو است و ممکن است با نماینده دیگر در مرحله یک‌هشتم پایانی رودررو شود.
در سال افت عربستانی‌ها، بستن راه پرسپولیس می‌تواند فینال بازی‌ها را به آن‌ها هدیه کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه