همراه ما باشید

وقتی قوانین جدید را خوب نمی خوانیم

وقتی قوانین جدید را خوب نمی خوانیم

پیروزی نیوز - وقتی قوانین جدید را خوب نمی خوانیم

پرسپولیس در حالی دوشنبه‌شب به مصاف تیم الدحیل رفت که با ۲ برد یک‌بر صفر مقابل التعاون، صدرنشین گروه C لیگ قهرمانان آسیا شده بود. الدحیل در این مسابقه با پنالتی بادآورده‌ای که داور به این تیم تقدیم کرد، موفق شد یک‌بر صفر پرسپولیس را شکست دهد و در بازی دوم دور پنجم این گروه نیز نتیجه عجیبی در دوحه رقم خورد.
التعاون عربستان مقابل الشارجه امارات ۶تایی شد تا بعد از شکست سرخپوشان مقابل الدحیل، نتیجه دوم این گروه نیز به ضرر شاگردان یحیی گل‌محمدی باشد. این در شرایطی بود که پیش از بازی، با توجه به شکست قرمزپوشان مقابل الدحیل، بهترین نتیجه برای پرسپولیس، تساوی ۲ تیم الشارجه و التعاون بود.
با نتایج رقم خورده در بازی‌های دوشنبه‌شب، الدحیل قطر ۹ امتیازی شد، پرسپولیس ایران و الشارجه امارات ۷ امتیازی شدند که البته الشارجه به خاطر تفاضل گل بهتر، در رده دوم قرار گرفته و التعاون عربستان هم با ۶ امتیاز رده چهارم را از آن خود دارد.
دوشنبه‌شب سایت کنفدراسیون آسیا گافی داد که خیلی‌ها از جمله پرسپولیسی‌ها را دچار تردید و اشتباه کرد. در رده‌بندی اعلام‌شده از سوی AFC با توجه به امتیاز برابر پرسپولیس و الشارجه، این سرخپوشان بودند که در رده دوم قرار گرفتند که این معنایش عدم لحاظ قرار گرفتن قانون تفاضل گل برای صعود به مرحله بعدی بود اما در ادامه اعلام شد که شاگردان یحیی گل‌محمدی اگر قصد صعود به مرحله بعدی را دارند، باید حتما شکست را در بازی آخر مرحله گروهی به الشارجه تحمیل کنند.
با این نتایج سرنوشت صعود پرسپولیسی‌ها به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان به بازی پایانی کشیده شده است. به این ترتیب وضعیت گروه C‌ به شکلی است که هیچ تیمی صعودش به مرحله بعدی را قطعی نکرده و حتی التعاون هم بعد از شکست ۶ بر صفر مقابل الشارجه،‌ اگر شیرازه تیمی‌اش از هم نپاشیده باشد و بر فرض الدحیل را با گل‌های زیاد در بازی آخر شکست دهد، می‌تواند به صعود امیدوار باشد.
در مقابل پرسپولیس حتما باید الشارجه را شکست دهد چون تفاضل گل تیم مقابل بهتر است و تساوی این تیم را به مرحله بعدی می‌برد.
بر اساس قوانین لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۰، اگر در پایان مرحله گروهی امتیازهای ۲ تیم یا امتیاز چند تیم برابر باشد، به نتایجی که در بازی‌های رودررو به دست آمده توجه خواهد شد و رده‌بندی تیم‌ها ابتدا بر اساس امتیاز کسب شده در بازی‌های رودررو، سپس تفاضل گل بین تیم‌های مدنظر و در آخر تعداد‌ گل‌های زده تیم‌ها لحاظ می‌شود.
پرسپولیس در بازی رفت، ۲ بر صفر مغلوب الدحیل شده و ۲-۲ با الشارجه به تساوی رسیده است. تفاضل گل الشارجه +۶‌ است و تفاضل پرسپولیس ۱- و این به معنای این است که صعود شاگردان گل‌محمدی تنها با برد در بازی آخر به دست خواهد آمد.
***
هرچند در ماجرای بخشش کارت قرمز و محرومیت بن عطیه و همچنین اشتباهات فاحش داور و پنالتی صددرصد اشتباه علیه پرسپولیس، می‌شد رد پای ارتباطات محکم و ناگسستنی قطری‌ها با AFC‌ را مشاهده کرد، اما اینجا در ماجرای تفاضل گل و گاف اولیه AFC‌ که ابتدا بدون لحاظ قرار دادن تفاضل گل الشارجه، پرسپولیس را تیم دوم گروه C عنوان کرده بود، ماجرا کارشکنی به نظر نمی‌رسد.
ایرادی هم که می‌شود از هر ۴ باشگاه ایرانی گرفت، بی‌توجهی آن‌ها نسبت به پیگیری حق مسلم و واضح‌شان در خصوص قوانین بازی‌های متمرکز بود.
پیش از شیوع کرونا، مسابقات به‌صورت رفت و برگشتی برگزار می‌شد. پرسپولیس ۲ بازی انجام داد که هر ۲ خارج از خانه بود. وقتی قرار به ادامه رقابت‌ها به‌صورت متمرکز شد، این باشگاه و سایر تیم‌های ایرانی می‌توانستند به AFC‌ اعتراض کنند که تغییر شیوه بازی‌ها با توجه به اینکه پرسپولیس ۲ مسابقه خود را خارج از خانه برگزار کرده و حالا امتیاز بازی خانگی را ازدست‌داده، موردقبول آن‌ها نیست.
در این خصوص حتی شنیده‌شده که از سوی فرد مطلعی، این موضوع به باشگاه‌های ایرانی اعلام‌شده و از آن‌ها خواسته‌شده که اعتراض رسمی خود را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه دهند که امتیاز بازی‌های قبلی لحاظ نشود و ۴ تیم هر گروه با امتیاز صفر رودرروی هم قرار بگیرند تا حق بازی خانگی تیم‌های ایرانی پایمال نشود.
بااین‌وجود تمرکز تیم‌های ایرانی پیش از آغاز مسابقات متمرکز لیگ قهرمانان آسیا، بیشتر از امتیازات و تغییر قوانین، موضوع هزینه‌های تیم‌ها در قطر بود و به این شکل از مساله اصلی که می‌توانست خیلی به آن‌ها در ادامه راه کمک کند، غافل ماندند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه