همراه ما باشید

برافراشتن پرچم ایران در آسیا بااراده پرسپولیسی

برافراشتن پرچم ایران در آسیا بااراده پرسپولیسی

پیروزی نیوز - تیم فوتبال پرسپولیس تهران امشب (چهارشنبه) از ساعت ۲۱:۱۵ دقیقه در ورزشگاه الجنوب باید به مصاف پاختاکور ازبکستان برود تا خود را در جمع ۴ تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا برساند.

به گزارش پرسپولیس نیوز، حریف سرخپوشان پایتخت‌ تیمی قدیمی و باسابقه در فوتبال ازبکستان است که طی سالیان اخیر برابر تیم‌های ایرانی که به میدان رفته است نتایج خوبی را کسب کرده است. پاختاکور در حالی امشب بیست و یکمین بازی خود را برابر تیم‌های ایرانی برگزار می‌کند که در ۲۰ دیدار گذشته خود به ۱۴ برد رسیده، ۲ بار مساوی کرده و ۴ بار شکست‌خورده است.
آمار تعداد بازی پاختاکور در ۲۰ تقابل با باشگاه‌های ایرانی به این شرح می‌باشد:

پرسپولیس (۳)، استقلال (۳)، ذوب‌آهن(۲)، فولاد (۲)، صبا (۲)، سپاهان (۲)، استقلال (۲)، نفت (۲)، تراکتور (۲) و شهر خودرو (۲)

دیدار با پرسپولیس دومین مصاف پاختاکور با یک تیم ایرانی در مرحله حذفی است و همچنین برای اولین بار است که شیرهای تاشکند در یک‌فصل رو درروی ۳ تیم مختلف ایرانی قرار می‌گیرند. آن‌ها در دور گروهی ۲ بار شهر خودرو را شکست دادند.
پاختاکور آخرین باری که موفق شد به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کند سال ۲۰۱۰ بود که به الغرافه قطر باخت. بهترین عملکرد این تیم به ۲ دوره نخست مسابقات لیگ قهرمانان مربوط می‌شود؛ جایی که آنان موفق شدند به دور نیمه‌نهایی راه پیدا کنند.
پاختاکور فصل قبل یک‌بار پرسپولیس را شکست داد و یک‌بار برابر تیم برانکو به‌تساوی رسید تا بدین ترتیب در ۵ بازی اخیر شکستی را مقابل نمایندگان ایرانی نداشته باشند. آن‌ها آخرین بار در سال ۲۰۱۶ به تراکتور در مرحله گروهی باختند.
امشب شاهد چهارمین تقابل پرسپولیس و پاختاکور خواهیم بود. در ۳ دیدار گذشته پاختاکور ۲ بار پیروز شده و یک بازی هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.
تاریخچه دیدارهای پرسپولیس و پاختاکور به این شرح است:
۲ تیم پرسپولیس و پاختاکور تا قبل از دیدار چهارشنبه ۹ مهر ۹۹ در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، ۳ بار در این تورنمنت باهم بازی کرده‌اند که حاصل آن ۲ برد برای ازبک‌ها و یک تساوی بوده است و سرخپوشان تاکنون موفق به شکست این تیم نشده‌اند.
فصل ۳_۲۰۰۲
پاختاکور ۱ – پرسپولیس صفر
این مسابقات اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا بود که در منطقه غرب آسیا در ۲ گروه به‌صورت متمرکز در تاشکند و العین برگزار می‌شد و پرسپولیس در تک دیدار مقابل میزبان باخت و درنهایت دوم گروه شد و نتوانست به نیمه‌نهایی صعود کند و پاختاکور به جمع ۴ تیم برتر راه یافت و درنهایت چهارم شد.
فصل ۲۰۱۹
پرسپولیس ۱ – پاختاکور ۱
بودیمیر زننده تک ‌گل پرسپولیس در دور رفت بود.
فصل ۲۰۱۹
پاختاکور ۱ – پرسپولیس صفر
۲ تیم درنهایت با ۸ و ۷ امتیاز از صعود بازماندند.

نگاهی به کارنامه پاختاکور در لیگ ازبکستان
پاختاکور پرافتخارترین باشگاه ازبکستان
فوتبال باشگاهی در ازبکستان از سال ۱۹۹۲ درست یک سال بعد از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت و اکنون در بیست و نهمین سال فعالیت خود قرار دارد و موسوم به “سوپر لیگ” می‌باشد. در سال اول این لیگ ۱۴ تیمی پاختاکور عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد. این تیم درمجموع با ۱۴ عنوان قهرمانی رکورددار عنوان قهرمانی در «سوپر لیگ» ازبکستان است و با ۱۲ قهرمانی در سوپر کاپ ازبکستان رکورددار قهرمانی در جام حذفی ازبکستان هم می‌باشد.
پاختاکور فصل گذشته در فوتبال باشگاهی ازبکستان دبل کرد و لیگ و جام حذفی را توامان فتح کرد تا در هر ۲ جام به دوازدهمین قهرمانی خود برسد. آن‌ها لیگ را با ۶۹ امتیاز و ۲۰ امتیاز اختلاف نسبت به لکوموتیو تاشکند، تیم دوم به پایان رساندند تا اقتدار خود در فوتبال ازبکستان را به رخ بکشند.
اقتدار پاختاکور در فصل جاری
در این فصل و در لیگ ازبکستان تیم پاختاکور با ۱۶ بازی و یک بازی کمتر نسبت به تیم دوم AGMK و ۵ امتیاز بیشتر با امتیاز ۴۱ در صدر جدول سوپر لیگ ازبکستان قرار دارد.
دراگان سران مهاجم صرب پاختاکور با ۱۵ گل در صدر جدول گلزنان لیگ ازبکستان قرار دارد و زوج خط حمله وی «ایگور سه‌گیف» هم با ۱۲ گل دومین گلزن برتر لیگ ازبکستان است. جلال الدین ماشاریف با ۱۲ پاس گل بهترین پاسور این لیگ است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه