همراه ما باشید

اولویتِ کثیر

اولویتِ کثیر

پیروزی نیوز - پای آل‌کثیر در آتل است، او با انگشت شکسته برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرد و گل‌های حساس و سرنوشت‌سازی زد، اما درست در فینال غرب آسیا، از سوی AFC محروم شد.

بهانه، شادیِ پس از گل او بود در دیدار با پاختاکور ازبکستان. با هجوم عده‌ای ایرانی و تحریک و حساس کردن کنفدراسیون فوتبال آسیا، انگ شادی نژادپرستانه به حرکت عیسی زده شد.
او با جریمه سنگین دلاری و محرومیت ۶ ماهه مواجه شد و جریمه سنگین‌تر از آن،‌ خروجش از ترکیب پرسپولیس برای بازی حساس با النصر، درست ۲ ساعت به بازی بود.
با وجود ضربه سختی که به سرخپوشان در آستانه دیدار با النصر وارد شد، پرسپولیس با انسجام و همبستگی تیمی موفق شد در ماراتنی ۱۲۰ دقیقه‌ای که به ضربات پنالتی رسید،‌ النصر متمول را از پیش رو بردارد.
از همان لحظه تا چند روز بعد، پرسپولیس درگیر موضوع شکایت باشگاه النصر به AFC‌ شد. باشگاه سعودی که نمی‌خواست این شکست را بپذیرد،‌ باز هم با کامنت‌هایی که از داخل ایران دریافت کرده بود، مدعی شد پرسپولیس به خاطر بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی‌اش دچار تخلف شده و قادر به استفاده از بازیکنان جدیدش نبوده است.
شکایتی که مبنا و پایه‌ای نداشت و با استعلام از فیفا، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم رد شد. در آن روزها، موضوع پیگیری محرومیت آل کثیر از دستور کار پرسپولیسی‌ها خارج شد چراکه اساسا پیروزی‌های آن‌ها در لیگ قهرمانان آسیا نشانه گرفته شده بود و کار مهم‌تر، حفظ دستاوردهای قبلی و فینالیست شدن آسیا بود.
وقتی رای النصر آمد،‌ البته باز هم پرسپولیس نتوانست نفسی تازه کند و در کنار آخرین اخطار و ضرب‌الاجل برای پرداخت طلب برانکو، چند بازیکن ساز جدایی کوک کردند. اعتصاب در تمرین پرسپولیس، درخواست چند بازیکن برای تغییر قرارداد و اصرار بشار رسن برای رفتن، مواردی بود که تمرکز باشگاه را به خود اختصاص داد.
***
در شرایطی که عیسی آل کثیر پایش را در آتل نگه داشته و پس از آن کم کم می‌تواند کار با توپ را آغاز کند، وکیل باشگاه پرسپولیس می‌گوید: «پرونده محرومیت عیسی‌ آل‌کثیر پیچیدگی‌های خاصی دارد اما تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا این محرومیت کاهش یابد.»
امیر ساعد وکیل درباره دریافت گراند رأی (مشروح رأی) محرومیت عیسی آل‌کثیر و ارسال دفاعیه باشگاه به کمیته استیناف AFC گفته است: «طبق صحبتی که روز شنبه با هیات مدیره باشگاه پرسپولیس داشتم، وکالت باشگاه در این پرونده را پذیرفتم و فکر می‌کنم اعتراض اولیه را به این رأی ثبت کرده و سپس لایحه دفاعی را ظرف ۴ روز آینده آماده و ارسال کنیم.»
وی درباره اینکه چقدر امیدوار است رأی محرومیت آل‌کثیر در کمیته استیناف نقض شود، خاطرنشان کرد: «من هم از صمیم قلب امیدوارم، ولی واقعیت این است پرونده پیچیدگی‌های زیادی دارد. نباید خو‌ش‌بینی غیر واقعی داشت ولی مسلماً تمام تلاش من این است که لایحه کاملی تهیه شود و آل‌کثیر بتواند هر چه زودتر به مستطیل سبز بازگردد.»
به این ترتیب لایحه باشگاه پرسپولیس در خصوص آل‌کثیر تا جمعه باید برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شود. مساله مهم این است که آیا عذرخواهی پرسپولیس در این پرونده به سود آل‌کثیر خواهد بود و یا به ضررش.
درواقع هنوز بحث بر سر این است که باید متنی به عنوان عذرخواهی منتشر شود یا نه، چراکه آل‌کثیر قبلا و زمانی که در پرسپولیس نبود هم شادی گلش را به مدل چشمان برادرزاده‌اش ربط داده بود که به خاطر او این مدل شادی را پس از گل‌هایش دارد.
***
اینکه اساسا از سوی باشگاه پرسپولیس پذیرفته شود که آل‌کثیر قبلا هم این مدل شادی را داشته و هرگز کارش حرکتی نژادپرستانه و توهین نبوده، هم مساله‌ای است که باید دید از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا پذیرفته می‌شود یا نه.
معمولا چنین حرکتی از سوی بازیکنان فوتبال،‌ توهین نژادی به چشم بادامی‌ها تلقی می‌شود، حتی اگر بازیکن چنین قصدی هم نداشته باشد.
طبیعتا برای پیروز شدن در این پرونده باید به راه‌های دیگری متوسل شد. اثبات حقانیت آل‌کثیر این‌بار کمک بسیاری به پرسپولیس در فینال آسیا خواهد کرد.
مهره گلزن پرسپولیس گل‌های بسیار خوبی برای تیمش در لیگ قهرمانان آسیا زد و طبیعتا حضورش در فینال آسیا، می‌تواند گره‌گشای تیم باشد.
یحیی گل‌محمدی هم روی موضوع آل کثیر حساسیت زیادی دارد و گفته می‌شود قبلا از وکیل فوتبالی خودش خواسته بود که موضوع رو پیگیری کند تا اگر لازم شد در این مسیر به باشگاه کمک کند.
به هرشکل انتظار این است که مساله تبرئه آل‌کثیر نباید از اولویت باشگاه خارج شود. ضمن اینکه در این مدت هم کسی سراغ این موضوع نرفت که موضوع اتهام نژادپرستی به آل‌کثیر را به دادگاه بکشاند.
حرکت فوتبالی و شادی ساده او،‌ حتی اگر از سوی نهاد بین‌المللی که در مقاطع مختلف فسادش اثبات شده است،‌ حرکتی مستحق تنبیه تشخیص داده شود، اما مساله مهم این است که آل‌کثیر هرگز حرکتی نژادپرستانه انجام نداده و قبل از حضور در پرسپولیس هم در مورد دلیل شادی گلش توضیح داده بود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه