همراه ما باشید

همه ما مقصریم

همه ما مقصریم

پیروزی نیوز -  روز شنبه، خبر منع شدن بازیکن پرسپولیس از حضور در زمین تمرینی تیم و انجام تمرین اختصاصی این مدافع باتجربه ارتش سرخ در زمین چمن دانشگاه شهید بهشتی، از خبرهای عجیب این روزهای فینالیست آسیا بود که هواداران پرسپولیس را در شوک فرو برد.

برای یادآوری روزهایی که این مدافع خوش‌اخلاق و بدون حاشیه در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس می‌درخشید و در دوران محرومیت ارتش سرخ، عصای دست برانکو ایوانکوویچ شده بود، حافظه تاریخی خارق‌العاده‌ای نیاز نیست. همین ۲ سال پیش، برخلاف انتظارات، پرسپولیس با گذر از السد و الدحیل به فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ رسید و اگر نگاهی به لیست بازیکنان بزرگسالش می‌کردیم، تعدادشان از ۱۰ نفر تجاوز نمی‌کرد.
در روزگاری که دست سرمربی بیش از هر زمان دیگری خالی می‌شد و به‌ناچار، استفاده از بازیکنان زیر ۲۳ سال در دستور کار قرار می‌‎گرفت، محمد انصاری آچارفرانسه تیم بود. بازی در پست دفاع چپ، دفاع میانی، حتی هافبک دفاعی و خلاصه هر جا که بازیکن برای قرار گرفتن در پست تخصصی کم می‌آمد، این بازیکن محجوب، بی‌چون‌وچرا از اوامر سرمربی تبعیت می‌کرد. صحبت از محمد انصاری است؛ مردی که تکیه‌گاه روزهای سخت برانکو بود و آن‌قدر جنگید و زخم برداشت، تا برای ایستادن، مجبور باشد به عصای زیر بازوانش تکیه کند.
صدای فریادش در میان شلوغی بی‌حدوحصر هواداران حاضر در فینال لیگ قهرمانان آسیا، هنوز هم در گوشمان می‌پیچد. بازی‌های فشرده در لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان، تنها دلیل پاره شدن رباط صلیبی محجوب‌ترین سرباز سرخ بود. از شما چه پنهان که برای من، حضور محمد انصاری با عصا در مراسم اهدای مدال، ماندگارترین صحنه پرسپولیسِ آن روزهاست. این صحنه برای من یک نماد است. یک نماد باشکوه. سمبل تیمی که تا آخرین نفس جنگید تا اگر قرار بر مردن است، لااقل ایستاده بمیرد. تیمی که با عصای زیر بازوانش روی پا می‌ایستد؛ اما برای برپا ماندن، منت زانوهای قدرتمند بی‌معرفت‌ها را نمی‌کشد.
محمد به‌هیچ‌وجه اهل حاشیه‌سازی نیست، برای باشگاه ناز نمی‌کند. با اعتصاب تمرین، دست سرمربی را در پوست گردو نمی‌گذارد. در اینستاگرامش اعصاب هواداران را به چهارمیخ نمی‌کشد. هواداران عاشق چشم و ابرویش نیستند و خلاصه کلام را بخواهید: «با همه فرق دارد». شاید باورتان نشود؛ اما آن‌قدر بامعرفت است که به‌هیچ‌وجه نمی‌گذارد برخی حاشیه‌سازان، برای بیشتر کردن بازدید پست‌ها و مطالبشان در بستر فضای مجازی، با استفاده از نام او خاطر هواداران تیم رقیب را آزرده کنند.
پیشنهاد هنگفتش از چین را یادتان هست؟ می‌توانست به‌راحتی برود اما همه‌چیز را به باشگاه سپرد و منت بند فسخ و پیشنهادات رنگارنگ و زخم برداشتنش در روزهای بحران را هرگز بر سر پرسپولیس نگذاشت. بیراه نیست اگر بگوییم به پای پرسپولیس ماندنش، برای او گران‌تر از همه تمام شد. اگر پرسپولیس را به پول می‌فروخت، قطعاً مدافع فیکس تیم ملی کیروش در جام جهانی ۲۰۱۸ می‌شد اما …
دنیای موازی هم جای عجیبی است. راستش را بخواهید، گاهی اوقات فکر می‌کنم در جهان موازی برای حاجی انصاری‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید آن‌ها برای «یک‌مشت دلار»، پرسپولیس را می‌فروشند و دل شان به ناگاه هوس لژیونر شدن را می‌کند. به فاصله یک سال هم دوباره هوای بازگشت به سرشان می‌زند و تنها یک پاک‌کن برای پاک کردن رفتارشان از صفحات تاریخ کافی است! آنگاه دوباره نام‌شان در استادیوم، طنین‌انداز می‌شود.
تشبیه محمد به درخت شکوفه، هرگز اغراق نیست. درخت پرباری که اگر به آن ضربه هم بزنیم، چیزی جز باران شکوفه نصیبمان نمی‌کند. او آن‌قدر دلش پاک است که تصور «نفرین» از جانب او در مخیله نمی‌گنجد اما خطابمان با مدیران باشگاه و دست‌اندرکاران این جریان است؛ باور کنید دل شکستن تاوان دارد. تاوان دل‌شکسته را دیر یا زود خواهیم پرداخت.
خالی از لطف نیست اگر فلاش بک بزنیم به شب ۲۳ می ۱۹۹۰، پیش از فینال لیگ قهرمانان اروپا. یک مرد روبروی سنگ‌قبری زانو زده است، با دستانی گره‌خورده، به خدای آسمان‌ها التماس می‌کند. اشک‌ها از گونه او می‌لغزند و بر روی خاک اتریش فرومی‌ریزند؛ خاکی که آرامگاه مرشد بزرگ‌مرد بینواست. اما این ملاقات تنها برای ادای احترام به دوستی قدیمی نه؛ تلاشی عاجزانه برای بخشایش است. سنگ‌قبری که مقابل اوزه بیو قرار دارد، متعلق به بلا گاتمن افسانه‌ای است. صدای اوزه بیو می‌لرزد، بغضش را می‌بلعد و از روح گاتمن درخواست دارد که تیم محبوبش را از نفرینی ۳۰ ساله رهایی بخشد. جوابی نیست؛ دل‌شکسته گاتمن، ترک‌های عمیق‌تری دارد که به این سادگی‌ها قابل‌ترمیم نخواهند بود. بنفیکا، بازهم در فینال مغلوب می‌شود و این بار میلان است که جام را بالای سر می‌برد.
در دوره‌ای که رئال مادرید سلطان بلامنازع فوتبال اروپا به‌حساب می‌آمد، گاتمن موفق شد بنفیکا را برای دومین مرتبه متوالی به مقام قهرمانی اروپا برساند. پس از فینال ۱۹۶۲، سرمربی فاتحانه به نزد هیئت‌مدیره بنفیکا رفت. درهم شکستن سلطه رئال مادرید در اروپا و تبدیل ساختن بنفیکا به قدرت بلامنازع فوتبال پرتغال، قطعاً شایسته افزایش حقوق یا حداقل، «پاداشی سخاوتمندانه» بود. اما درخواست گاتمن رد شد، هیات‌مدیره او را اخراج کرد و آغاز تیره روزی‌های بنفیکا، بدون شک همان نقطه است.
«عقاب ها» در این ۵۸ سال، ۷ فینال اروپایی را تجربه کرده و در هر ۷ دیدار تیم مغلوب میدان بوده‌اند. شاید خرافات باشد؛ اما باورمان بشود یا نشود، نفرین «بلا گاتمن» نزدیک به ۶۰ سال است که گریبانگیر یکی از ابرقدرت‌های فوتبال پرتغال شده. هیات‌مدیره وقت بنفیکا، قطعاً در آن روزهای شیرین و سراسر خوشحالی، فکرش را هم نمی‌کرد که بی لطفی به فردی که برایشان زحمات بسیاری کشیده و شکستن قلبش، تا چه حد در تاریک و تاریک تر کردن سرنوشت تیم‌شان تاثیر گذار است.
اصلاً چرا راهی دور برویم؟! ماجرای لئوناردو پادوانی در استقلال، مصداق بارز همین نکته است. محمد انصاری، هرگز همچون بلا گاتمن درخواست پاداش نداشته و ندارد؛ اما تمام درخواستش در «احترام»، «واژه گمشده این روزهای باشگاه و تیم فوتبال پرسپولیس» خلاصه می‌شود.
این راه و رسم برخورد با بازیکنی نیست که تمام زندگی حرفه‌ای‌اش، حتی حضور در معتبرترین آوردگاه جهانی فوتبال با تیم ملی کشورش را فدای وفاداری به ارتش سرخ‌کرده. او لایق تمامی احترامات است. هیچ کجای دنیا را پیدا نخواهید کرد که با بازیکن مصدومشان این‌گونه رفتار کنند. از تقبل تمامی هزینه‌های درمان و فراهم کردن بهترین امکانات درمانی برای بازیکن مصدوم که بگذریم، اولین اقدام مدیران باشگاه، تمدید بلندمدت قرارداد بازیکن مصدوم است نه مانع شدن از حضورش در تمرینات تیم.
ای‌کاش با دستان خودمان، باعث کنار رفتن نسل بازیکنان وفادار نشویم. بگذاریم در این جامعه جهانی مصرف‌گرا، اندک وفاداری باقی‌مانده در میان بازیکنان از میان نرود. پرسپولیس بازیکن جوان کم ندارد و قطعاً رفتار بازیکنان باتجربه‌تر برای آن‌ها الگو قرار خواهد گرفت. ای‌کاش نگذاریم اگر روزگاری کار یک بازیکن به چنین مرحله‌ای رسید، بین «یک‌مشت دلار» و «وفادار ماندن»، گزینه اول را انتخاب کند. نگذاریم هرکه از راه می‌رسد، پرسپولیس را «سکوی پرتاب» فرض کند که بیاید، بدرخشد، برود و در آخر نیز هیچ به‌جز بی‌احترامی، نصیب پرسپولیس نکند.
گله‌ای هم اگر باشد، دگر حوصله‌ای نیست. شاید طبیعت آدمی همین است که هرچقدر بیشتر پس‌زده می‌شود، بیشتر اشتیاق پیدا می‌کند؛ اما نگذاریم کار به‌جایی برسد که سال‌های آینده، محمد انصاری از این تصمیمش به‌عنوان «اشتباه» یا هرچه که شما اسمش را می‌گذارید یاد کند. این رفتارها با محمد، به‌هیچ‌وجه درخور شأن پرسپولیس نیست. تقصیرات را نیز به گردن شخص خاصی نیندازید؛ همه ما مقصریم. بدون شک رفتار این روزهای ما، زشت‌ترین و شرم‌آورترین رفتاری بوده که تاریخ پرسپولیس به خودش دیده. منت پول‌پرستان تازه به دوران رسیده را می‌کشیم و برایشان فرش قرمز پهن می‌کنیم؛ اما …
بگذریم، شاید مخلص کلام ما را همان شعر معروف مرحوم ژاله اصفهانی برساند که کم بیش حفظش هستیم:
زندگی، صحنه یکتای هنرمندی ماست …
هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود …
صحنه پیوسته به‌جاست …
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد …

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه